Ana Sayfa »

 

Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi Öğretim Kadrosu

Müzik Teorisi, Kompozisyon, Şeflik

 

 

18-Onur-TurkmenOnur Türkmen
Doktora: İstanbul Teknik Üniversitesi

Kompozisyon, müzik tarihi, müzik teorisi.

Onur Türkmen, Berklee College of Music’ten lisans, İTÜ Müzik İleri Araştırmalar Merkezi’nden doktora dereceleri almıştır. Culture Ireland Grant (2015), Donizetti Yılın Bestecisi (2018), Eduard van Benium Stichting (2018), Art Council of Ireland New Work (2019) ödülleri sahibidir. UC Davis ve Würzburg Hochschule für Musik gibi kurumlarda müziği üzerine konuşmalar yapmış, lisansüstü ustalık sınıfları (bestecilik) vermiştir. “Beautiful and Unowned” eseri 2019’da Naxos Records tarafından yayınlanmıştır. 2015- 2020 Avrupa Araştırma Konseyi projesi “Beyond East and West”’in bestecisi ve araştırmacısıdır. Bu çalışma çerçevesinde hazırlanan kitap, İngiliz yayınevi Routledge tarafından basılacaktır.

 

Gürer Aykal

 

tolga-yayalarTolga Yayalar
Doktora: Harvard Üniversitesi

Kompozisyon, müzik teorisi, elektro akustik müzik.

Müzik Bölüm Başkanı Tolga Yayalar, Berklee College of Music’ten lisans, Harvard Üniversitesi’nden doktora derecelerine sahiptir. Genellikle çalgı müziği alanında çalışmalar üretmektedir. Müziğinin odak noktasında üslupsal eğilimlerin ötesine geçen bir ses dünyası kurgulamak ve müziği bir işitsel deneyime dönüştürme fikri yer almaktadır.Yapıtları Berliner Festspiele – MaerzMusik, Beethovenfest, NY Electroacoustic Music, Acanthes, June in Buffalo gibi festivallerde seslendirilmiştir. Çalıştığı önemli topluluklar ve solistler arasında Le NEM, Ensemble FA,Ying Quartet, Alarm Will Sound, OrchestrUtopica, The Callithumpian Consort, Mari Kimura ve Garth Knox bulunan Yayalar’ın eserleri BabelScores tarafından yayınlanmaktadır.

 

Yiğit Aydın

Işın Metin

Maria Nowotna

 

Şan

Jennifer Tipton
Doktora: Güney Mississippi Üniversitesi

Jennifer Tipton, Florida Üniversitesi’nden lisans, Miami Üniversitesi’nden vokal performansı yüksek lisans, Güney Mississippi Üniversitesi’nden vokal performansı ve pedagoji doktora derecelerine sahiptir. Birçok farklı tarzda şarkıcılara enstrümanlarını sağlıklı bir şekilde anlamaları için rehberlik eden Tipton, dünya çapında opera evleri, konservatuvarlar, tiyatro prodüksiyonları ve popüler kayıtlı müziklerde çalışmaları bulunan birçok başarılı öğrenci yetiştirmiştir. Eğitimciliğinin yanı sıra Suor Angelica, Donna Elvira (Don Giovanni), Die Fledermaus’ta Adele, Miss Wordsworth (Albert Herring) gibi başrollerde yer alan aktif bir sanatçı ve resitalistir.

 

Piyano

 

Oliver Jia
Doktora: Michigan Üniversitesi

Oliver Jia, Michigan Üniversitesi’nden doktora, Yale Üniversitesi’nden sanatçı diploması ve Juilliard Okulu’ndan lisans derecelerine sahiptir. Logan Skelton, Peter Frankl, Jerome Lowenthal,Yoheved Kaplinsky, Oxana Yablonskaya ve Paul van Ness gibi önemli eğitmenlerden eğitim almıştır. 200’ün üzerinde solo ve oda müziği çalışmalarına ek olarak geniş bir konçerto repertuvarına sahiptir. İlk büyük performansını Carnegie Hall’da gerçekleştirmiş ve James DePreist batonu altında Prokifiev’in 5. Piyano Konçertosunu Juilliard Orkestrası ile birlikte icra etmiş olan Jia, dünyanın birçok ülkesinde çok sayıda performansa imza atmıştır.

Barno Haknazarova

Gamze Kırtıl

Zerin Rasul

  

Nefesli Sazlar

Flüt

06albena sezerAlbena Sezer
Yüksek Lisans: Sofya Devlet Müzik Akademisi

Flüt.

Müzik eğitimine Sofya Müzik Okulu’nda Stiliana Stavreva ile başlayan Albena Sezer, Sofya Devlet Müzik Akademisi’nden mezun olmuştur. Robert Wolf, Jiri Valek, Ferenz Hutira ve Andraş Adoryan’ın ustalık sınıflarına katılmıştır. 1986’da Provadia Ulusal Flüt Yarışması’nda üçüncülük ödülü almıştır. 1993’te Sofya Devlet Operası’nda birinci flütçü olarak çalışmaya başlamıştır. Solist olarak farklı orkestralarla konserler vermiş ve festivallere katılmış olan Sezer, Bilkent Senfoni Orkestrası flüt grup şefidir.

Ebru Aykal

Zita Zempleni

  

Obua

Violeta Elena Lupu 
Lisans: Enescu Müzik Akademisi 

Obua

Eğitimini George Enescu Müzik Akademisi’nde tamamlayan Violeta Elena Lupu, solo obua ve pedagoji diplomasını Almanya’da almıştır. Konser kayıtları Olympia London (Symphonies, M. Haydn, Pichl), Romanya (radyo, televizyon), Bilkent Senfoni Orkestrası (Beethoven, Haydn, Strauss, Brahms, Mozart) olarak sıralanabilen Lupu’nun performans sergilediği bu konserleri Gürer Aykal, Ion Marin, Neeme Järvi, Serge Baudo, Massimo Freccia, Jean Fournet, Howard Griffiths, Nello Santi,Yoel Levi,Vladimir Ashkenazy gibi dünyaca ünlü şefler yönetmiştir.

 

Viktoriya Tokdemir

 

Klarnet

09-Nusret-ispirNusret İspir
Yüksek Lisans: Rouen Devlet Konservatuvarı

Klarnet.

Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı ve Rouen Devlet Konservatuvarı’ndan altın madalya ve birinciliklerle mezun olan Nusret İspir’in kazandığı ödüllerden bazıları Dos Hermanas, Fransız Devlet Diploması ve Avrupa Klarnet Yarışması birinciliğidir. Birçok eserin dünya prömiyerini gerçekleştirmiş, Radio France, TRT, Ukrayna, İspanya, Deutsche Welle, Deutsche Kültür televizyon ve radyolarında konserler vermiştir. M. Can Özer’in elektronik müzik projesi Siyah Kalem ve David Chevalier’in Pavese şiirleri üzerine bestelerinden oluşan CD’leri bulunmaktadır. Türkiye, Fransa, İsrail, Ukrayna, Tunus, Almanya ve İspanya’da konserler ve ustalık sınıfları vermiştir. Bilkent Senfoni Orkestrası müzik direktörü ve solo klarnetçisidir.

Selen Özyıldırım

Leonid Volkov

  

Fagot

Ezgi Tandoğan

Ezgi Tandoğan, 2007’de Dokuz Eylül Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’ndan mezun olmuştur. Prof.Volker Tessmann’ın sınıfına kabul edildiği Berlin Hanns Eisler Müzik Yüksek Okulu’nda yüksek lisansını tamamlayan Tandoğan, eğitimi sırasında Alman hükümetinin sağladığı DAAD Bursu’nu almaya hak kazanmıştır. Borusan Asım Kocabıyık Vakfı bursiyeri olmuş, 2010’da Ensemble Villa Musica’da bursiyer olarak kabul edildikten sonra önemli oda müziği sanatçılarıyla çalışma fırsatı bulmuştur. Tandoğan’ın çalıştığı müzisyenlere Prof. Dag Jensen, Prof. Klaus Thunemann,Wenzhel Fuchs,Wolfgang Meyer, Prof. Antje Weithaas, Sir Simon Rattle örnek gösterilebilir.

 

 

 Korno

Güloya Altay
Yüksek Lisans:.Hanns Eisler Musikochschule

Korno

Güloya Altay, korno eğitimine Bilkent Üniversitesi’nde Mahir Çakar’la başlamıştır. 15 yaşında Frankfurt Müzik ve Sahne Sanatları Yüksekokulu’na Prof. Marie Luise Neunecker’in öğrencisi olarak kabul edilmiştir. Alman Federal ve Gustav Mahler Gençlik orkestralarından sonra profesyonel müzik yaşamına 19 yaşında Frankfurt Operası ile başlamıştır. Oldenburg Operası, Bremen Filarmoni, Münih Operası ve Frankfurt Operası’nda kadrolu sanatçı olmuştur. Münih Operası’nın 400 yıllık tarihinde kadro kazanan ilk bayan kornocu olan Altay, Washington D.C. Operası’nda Wagner’in Ring operasını seslendirmiştir. Mahler Chamber, Deutsche Senfoni ve Konzerthaus orkestralarından davet almaya ve bu orkestralarla çalışmaya devam etmektedir.

 

Hasan Erim Hacat

Mustafa Kaplan

 

 Trompet

19-A+Yulian-LupuJulian Lupu
Yüksek Lisans: George Enescu Akademisi

Trompet.

Julian Lupu, George Enescu Akademisi’nde İoan Rusu’yla çalışmıştır. Diplomasını solo trompet ve pedagoji dalında almıştır. Romanya, İtalya, Fransa, İsviçre, Almanya, İspanya, Japonya ve Türkiye’nin pek çok kentinde ustalık sınıfları ve solo konserler vermiştir. Serge Baudo, Alexander Dimitriev, Massimo Freccia, Jean Fournet, Howard Griffiths, Peter Gülke, Ernest Martinez İzguierdo, Karl Anton Rickenbacher, Gennady Rozhdestvensky, Nello Santi, Emil Tabakov, Gürer Aykal, Yoel Levi,Vladimir Ashkenazy gibi ünlü şeflerle çalışmış olan Lupu, Bilkent Senfoni Orkestrası solo trompet sanatçısı ve grup şefidir.

Onurcan Çağatay
Krassimir Koniarov

 

 Trombon

06-CemgungorCem Güngör
Lisans: Ankara Devlet Konservatuvarı

Trombon.

2002’de Ankara Devlet Konservatuvarı’ndan mezun olan Cem Güngör, aynı yıl Bilkent Senfoni Orkestrası’nda trombon grup şefliği görevine başlamıştır. Dünyanın önde gelen birçok trombon ustasıyla çalışma fırsatı bulmuştur. Çok sayıda CD, DVD ve film müziği kaydında yer almış olan Güngör, dünya çapındaki festivallerde, oda orkestralarında konuk sanatçı ve solist olarak konserlerine devam etmektedir.

 

Mehmet Ali Baydar

Aleksey Medvedev

  

Tuba

13-Noriyoshi MurakamiNoriyoshi Murakami
Sanatta Yeterlik: Hannover Müzik ve Tiyatro Yüksek Okulu

Tuba.

Noriyoshi Murakami, müzik eğitimine Showa Akademisi’nde başlamıştır. Hochschule für Musik Nürnberg’de lisans, Universität für Musik und Theater Hannover’de lisansüstü eğitimini tamamlamıştır.Tuba alanında Hiroyuki Matsushita, Kensuke Yao, Jens Björn- Larsen Ryutarou Nagumo, Fritz Kaenzig, Floyd O. Cooley ve Roger Bobo ile çalışmış olan Murakami, uluslararası Gunma yarışmasının solo icra dalında birincilik, Harvey Phillips Uluslararası Tuba İcrası Yarışması’nda ise üçüncülük ödüllerini kazanmıştır. Orchester der Staatsoper Hannover ve Karl Jeitler Winds gibi uluslararası toplulukların kadrolarında tuba sanatçısı olarak yer almış olan Murakami, Bilkent Senfoni Orkestrası tubistidir.

  

Vurmalı Çalgılar

01-6

Aydın Mecid
Sanatta Yeterlik: Bilkent Üniversitesi

Vurmalı Çalgılar.

Aydın Mecid, 1983’te Asaf Zeynallı müzik okulunu bitirmiştir.1990’da Azerbaycan Devlet Konservatuvarı Vurmalı Çalgılar Bölümü’nden mezun olmuştur. 1981-1993 yılları arasında Azerbaycan Devlet Opera ve Bale Orkestrası’nda vurmalı çalgılar grup şefi olarak görev yapmış, aynı zamanda 1987’de Radyo ve Televizyon Orkestrası’nda çalışmaya başlamıştır. Ulusal Vurmalı Çalgılar Yarışması’nda ikincilik ve Kafkasya Oda Müziği Yarışması’nda üçüncülük ödüllerini kazanan Mecid, SSCB’yi oluşturan ülkelerde ve Türkiye’de pek çok solo ve oda müziği konserleri vermiştir. Bilkent Senfoni Orkestrası vurmalı çalgılar grup şefidir.

 

 Yaylı Sazlar

 

Keman

Irina_Nikotina_MUSC_02İrina Nikotina
Sanatta Yeterlik: Moskova Tchaikovsky Devlet Konservatuvarı

Keman.

İrina Nikotina, lisans eğitimini Taşkent Devlet Konservatuvarı’nda, doktorasını ise Moskova Tchaikovsky Konservatuvarı’nda tamamlamıştır. 3. Özbekistan Keman Yarışması’nda birincilik ödülünü kazanmıştır.Taşkent Devlet Senfoni Orkestrası’nda konzertmeister unvanıyla çalışmış olan Nikotina, ABD, Beyaz Rusya, Estonya, Hong Kong, Litvanya, Norveç, Rusya,Tayland ve Ukrayna’da konserler vermiştir. Bilkent Senfoni Orkestrası konzertmeister yardımcısıdır.

 

Feruza Abdullaeva

Marina Agapova

Davut Aliyev

Adelya Ateşoğlu

Adilhoca Aziz

Nil Cetiz

Süreyya Defne

Vseslava Kudinova

Bahar Kutay

İskender Okeev

Elena Postnova

Nazik Rahmedova

Elena Rihsi

Rafig Zamanov

 

Viyola

04-Cavid CaferCavid Cafer
Yüksek Lisans: Moskova Tchaikovsky Devlet Konservatuvarı

Viyola.

Müzik eğitimine Bakü’de başlayan Cavid Cafer, 1978’de Azerbaycan Cumhuriyeti Genç Müzisyenler Yarışması’nda birinci olmuştur. Lisans ve yüksek lisans çalışmalarını 1983’te Moskova Tchaikovsky Devlet Konservatuvarı’nda tamamlayarak Bobrovski’nin sınıfından diploma almıştır. 1985’te Azerbaycan Devlet Senfoni Orkestrası’na viyola grup şefi olarak girmiş, aynı zamanda Çağdaş Müzik Grubu’nda görev almıştır. Solist olarak Almanya’daki Beethoven Hause Konser Salonu’nda, Mısır’daki Kahire Opera Sahnesi’nde ve Rusya ile İsviçre’de birçok konser vermiştir. 1991-1993 yılları arasında Azerbaycan Devlet Oda Orkestrası’nda çalışmış olan Cafer, Bilkent Senfoni Orkestrası viyola grup şefidir.

Elena Gnezdilova

Sema Celil Hakioğlu

Yukiyo Hirano

Elif Kuştan

İrşad Mehmet

Uluğbek Rihsi

Svetlana Simolin

  

Viyolonsel

Artur Rahmatulla
Lisans: Moskova Devlet Konservatuarı

Viyolonsel

Müzik eğitimine 1966’da Uskenskiy Müzik Okulu’nda Prof. G. Bostrem’in sınıfında başlayan Artur Rahmatulla, 1977’den itibaren M. Aşrafi Konservatuvarı’nda A. Mansırev’le çalışmalarını sürdürmüştür. 1980’de A. Navoi Akademik Opera ve Bale Tiyatrosu üyesi olmuştur. Taşkent’te Cumhuriyetler Arası Viyolonsel Yarışması (1979),Tiflis’te Tüm Birlik Kuartet Yarışması (1980) ve Cumhuriyetler Arası Oda Müziği Yarışması’nda (1981) ödüller kazanmıştır. 1982’de yüksek lisans eğitimini tamamlayan Rahmatulla,1986’da Özbekistan Solistleri Oda Orkestrası üyesi olmuştur. Kazakistan, Tacikistan, Litvanya, Estonya, Ukrayna, Beyaz Rusya, Moldova, Hong Kong, Tayland ve ABD turnelerinde yer almış olan Rahmatulla, Bilkent Senfoni Orkestrası üyesidir.

 

Verda Çavuşoğlu

Salim Gayıblı

Hayreddin Hoca

Serdar Rasul

Yiğit Ülgen

 

 Kontrbas

11-SergeiMargulisSergey Margulis
Yüksek Lisans: Taşkent Özbekistan Devlet Konservatuvarı

Kontrbas.

Taşkent Özbekistan Devlet Konservatuvarı’ndan en başarılı müzisyen ödülü alarak yüksek dereceyle mezun olan Sergey Margulis, Özbekistan Televizyonu Oda Orkestrası ve Özbekistan Solistleri Oda Orkestrası’nda çalışmıştır. 1992 Rusya Yaylı Çalgılar Yarışması Birincilik Ödülü sahibidir. Pek çok orkestra eşliğinde konser, resital ve oda müziği konserleri vermiş olan Margulis, Bilkent Senfoni Orkestrası kontrbas grup şefi ve Bilkent Oda Orkestrası üyesidir.

Shalva Gagua

Dritan Gani

Burak Noyan

Zurab Tsitsuashvili

 

 Klasik Gitar

10-KaganKoradKağan Korad
Sanatta Yeterlik: Bilkent Üniversitesi

Klasik Gitar.

Klasik gitar eğitimini lisanstan sanatta yeterliğe kadar Bilkent Üniversitesi’nde tamamlayan Kağan Korad, üyesi olduğu oda müziği gruplarıyla ve solo olarak Avrupa, Amerika, Asya ve Afrika kıtalarında çok sayıda jüride yer almış, 500’ün üzerinde konser ve ustalık dersi vermiştir. Mensup olduğu gruplara ithaf edilmiş birçok konçerto ve eserin dünya prömiyerini gerçekleştirmiş ve ödüller almıştır. İki albümü basılan Korad’ın 100’ün üzerinde düzenlemesi bulunmaktadır. Korad, Türkiye Gitar Buluşmaları ve Bilkent Oda Müziği Günleri gibi geniş çaplı ve ödüllü organizasyonların kurucu direktörlüğünü de sürdürmektedir.

 

 Tiyatro Bölümü

Deniz Atlı
Yüksek Lisans: Bilkent Üniversitesi

Dans.

Deniz Atlı, çalışmalarını modern dans alanında sürdürmektedir. Modern dansa Binnaz Dorkip ile başlamış, New York’ta Martha Graham’ın atölyelerine katılmış ve Cunningham modern dans teknik dersleri almıştır. Bilkent Üniversitesi İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü’nden lisans ve yüksek lisans dereceleri vardır. Sheffield Üniversitesi’nde mimarlık doktorasına devam etmektedir. Çocukluğunda ODTÜ Spor Kulübü’nde ritmik jimnastik sporcusu olarak yarışmış, 2002’de jübile yaparak sportif Latin dansıyla kariyerine devam etmiştir. ODTÜ Spor Kulübü’nde jimnastik ve dans eğitmenliği de yapmış olan Atlı, Platform Dans ve Sanat Merkezi’nin kurucusudur.

 

Onur Dilek 

Yüksek Lisans: Gazi Üniversitesi

Dans

Lisans diplomasını Ankara Üniversitesi’nden alan Onur Dilek, yüksek lisansını Gazi Üniversitesi’nde tamamlamıştır. 2007’de Galip Emre’yle hip-hop derslerine başlamış, pek çok amatör müzikal ve dans gösterisinde görev yapmıştır. 2014-2017 yılları arasında Tatbikat Sahnesi’nin “Woyzeck Masalı” oyununda dansçı olarak yer almış olan Dilek, ayrıca “White Room I-II” ve “Trash” gösterilerinde görev almıştır.

 

06-neslihanekmekciogluFatma Neslihan Ekmekçioğlu
Doktora: Hacettepe Üniversitesi

Fonetik.

Fatma Neslihan Ekmekçioğlu, yüksek lisans ve doktora derecelerini Hacettepe Üniversitesi’nden almıştır. Fonetik alanında çalışmalar yapan Ekmekçioğlu, IPA uluslararası Shakespeare kuruluşu üyesidir.

 

Eray Eserol
Lisans: Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı

Oyunculuk, oyun çevirileri.

Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı’ndan 1989’da mezun olan Eray Eserol, Diyarbakır Devlet Tiyatrosu ile Ankara Devlet Tiyatrosu’nda görev yapmıştır. Devlet Tiyatroları’nın reji ekiplerinde görev almış, sahne oyunculuğunun yanı sıra birçok dizi ve sinema filminde oynamıştır. Eserol’un dilimize çevirdiği önemli oyunlar da bulunmaktadır.

 

Jason Hale
Yüksek Lisans: Antioch Üniversitesi

Oyunculuk, kamera.

Tiyatro Bölüm Başkanı Jason Hale, Antioch Üniversitesi ve New Actors Workshop’ta eğitim görmüştür. Tiyatroya 1989’da başlamış, ABD’nin farklı şehirlerinde oyunlar sergilemiş, Hollywood’da ve bağımsız filmlerde rol almıştır. New York Üniversitesi, New Actors Workshop, Stella Adler Studio of Acting, HB Studios, School of Visual Arts ve New York Film Akademisi’nde dersler vermiştir. Türkiye ve Meksika’da oyunculuk atölyeleri düzenlemiştir. Spolin doğaçlama eğitimine katkılarıyla Fulbright uzmanlık ödülünü almıştır. Ankara Devlet Tiyatrosu’nda sahneye koyduğu Tennessee Williams’ın Sırça Kümes oyunu iki yıl sahnelenmiş ve çeşitli ödüller kazanmıştır.

 

Hande Vural Johnson
Doktora: Northwestern Üniversitesi

Senaryo ve Sahne Yazarlığı

Hande Vural Johnson, SUNY Binghamton’dan ve Northwestern Üniversitesi’nden yüksek lisans dereceleri almıştır. “Pratik, Serin ve Derin” oyunuyla Suat Taşer Oyun Yazarlığı Ödülü ve “Zehra and Dak-Ho” kısa filmiyle Poppy Jasper Festivali En İyi Film Ödülü’nü kazanmıştır. “Table for Six” oyunu Nightwood Tiyatrosu’nda, “Circle” performans gösterisi Gruber Tiyatrosu’nda, “Zehra and Dak-Ho” filmi ise Uluslararası Queens Film Festivali’nde gösterilmiştir. Victory Gardens Tiyatrosu’nun yeni yazarlar festivalinde Sarah Lawrence oyun yazımı programına katılmıştır. Oyun yazarlığı yarışmalarında jüri üyeliği de yapmış olan Johnson, Minneapolis Oyun Yazarları Merkezi üyesidir.

 

10-erdal-kucukkomurcuErdal Küçükkömürcü
Lisans: Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı

Oyunculuk.

Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı’ndan 1980’de mezun olan Erdal Küçükkömürcü, Sanat Sevenler Derneği En İyi Erkek Oyuncu Ödülü (1991),Türkiye Eleştirmenler Birliği En İyi Erkek Oyuncu Ödülü (1993) ve Sanat Sevenler Derneği En İyi Erkek Oyuncu Ödülü (2005) sahibidir. Devlet Tiyatroları’nda oyuncu ve yönetmen olarak birçok oyunda görev yapmıştır. Ulusal ve uluslararası festivallere katılmış, çok sayıda televizyon dizisi ve sinema filminde de rol almıştır.

 

Sinan Pekinton
Lisans: Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı

Oyunculuk, seslendirme.

Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuarı mezunu olan Sinan Pekinton, Ankara Devlet Tiyatrosu sanatçısıdır. Birçok oyunda rol almış, pek çok oyun yönetmiş ve televizyon dizileri ile sinema filmlerinde oynamış olan Pekinton, ayrıca seslendirme sanatçısıdır.

    

02ali taylaAli Tayla
Lisans: Ankara Gazetecilik ve Halkla İlişkiler Yüksekokulu

Eskrim ve hareket.

1972’de Ankara Gazetecilik ve Halkla İlişkiler Yüksekokulu’nu bitiren Ali Tayla, aynı yıl Fransız Milli Spor Akademisi Eskrim Eğitmenliği Bölümü’nden mezun olmuştur. Türkiye’ye döndükten sonra eskrim milli takımını çalıştırmıştır. Spor Akademisi’nde Eskrim Bölümü’nü kurmuş ve birçok öğrenci yetiştirmiştir. 1979’da Eskrim Federasyonu başkanlığına seçilmiştir. Başkanlık görevinden sonra dört yıl gazetecilik yapmış, okul sporlarının geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması için çalışmalarda bulunmuştur. Hacettepe Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda eskrim dersleri vermiştir.