Ana Sayfa »

 

İnsani Bilimler ve Edebiyat Fakültesi Öğretim Kadrosu

 

Mustafa Al-NakeebA+Mustafa Al-Nakeeb
Felsefe Bölümü ve Kültürler, Medeniyetler ve Düşünceler Programı
Doktora: New York State Üniversitesi, Buffalo

Antik Çağ felsefesi, felsefe tarihi, Eflatun

Kültürler, Medeniyetler ve Düşünceler Programı Koordinatörü Mustafa S. Al-Nakeeb, doktorasını Buffalo’daki New York State Üniversitesi’nden 1999’da almıştır. Antik Çağ Felsefesi dersini veren Dr. Al-Nakeeb’in çalışmalar yaptığı konulara örnek olarak felsefe tarihi, eski Yunan tarih yazımı, tarih felsefesi ve Eflatun gösterilebilir.

 

17-015-istvan_aranyosiIstvan Aranyosi
Felsefe Bölümü
Doktora: Central European Üniversitesi

Dil felsefesi, empiristler, toplumsal ve siyasal felsefe, metafizik.

Bilkent Üniversitesi’ne katılmadan önce Australian National University’de araştırmalar yapmış olan István Aranyosi, doktorasını 2005’te Central European University’den almıştır. Çalışmaları akıl felsefesi ve metafizik üzerinedir. Toplumsal ve Siyasal Felsefe, Metafizik ve Dil Felsefesi derslerini veren Dr. Aranyosi, akıl-beden ikiliği, maddesel yapı ve genel olarak varlık felsefesine yoğunlaşmıştır. The Peripheral Mind ve God, Mind and Logical Space adlı iki kitabı vardır. Makaleleri British Journal for the Philosophy of Science, Ratio, American Philosophical Quarterly, International Journal of Philosophical Studies, Philosophy, Monist, Mind, Australasian Journal of Philosophy, Philosophical Studies, Acta Analytica ve Philosophical Explorations gibi dergilerde yayımlanmıştır. Gitar çalmak, Dr. Aranyosi’nin kişisel ilgi alanlarındandır.

 

Joshua C. Bartlett
Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Bölümü
Doktora: SUNY-Albany

19.yüzyıl Amerikan edebiyatı, şiir çalışmaları, ekoeleştiri.

Erken dönem ve 19. yüzyıl Amerikan edebiyatı, Amerikan azınlık edebiyatı, şiir ve ekoeleştiri yapan Joshua C. Bartlett, doktorasını 2018’de SUNY-Albany’de tamamlamıştır. Women’s Studies: An Interdisciplinary Journal dergisinde bir makalesi yayımlanan Dr. Bartlett, çeşitli kitap eleştirileri de yazmıştır. Dr. Bartlett’in hobileri seyahat etmek ve yemek pişirmektir.

 

16-001-julian Bennett-AJulian Bennett
Arkeoloji Bölümü
Doktora: Newcastle upon Tyne Üniversitesi

Roma sanatı, mimarisi, ordusu ve bölgeleri ile Orta Çağ ve Moldova’da erken Osmanlı dönemi.

Doktorasını Newcastle upon Tyne Üniversitesi’nden alan Julian Bennett, Roma sanatı, mimarisi, ordusu ve bölgeleri ile Orta Çağ ve Moldova Erken Osmanlı Dönemi hakkında araştırmalar yürütmektedir. Makaleleri Anatolica, Anatolian Studies, Journal of Roman Archaeology, Archäologisches Korrespondenzblatt, Collections Latomus ve Latomus gibi dergilerde yayımlanmıştır. Trajan: Optimus Princeps ve Towns in Roman Britain adlı kitapların yazarıdır. Society of Antiquaries of London üyesi olan Dr. Bennett, Liverpool Üniversitesi’nin kadrosunda bulunmuştur. Romanya, Ukrayna ve Türkiye’de Roma dönemine ait çeşitli kazı projelerinde yer almıştır. Araştırma Becerilerine Giriş, Roma Sanatı, Mimarisi, Arkeolojisi ve Roma’nın Doğu Bölgeleri derslerini vermektedir. Dr. Bennett, Anadolu’nun arkeolojisi hakkında History ve National Geographic Channel belgesellerine yorumcu olarak katkıda bulunmuştur. Türkiye dışında Tunus, Suriye ve Ürdün gibi ülkelerde bulunan arkeolojik alanlara Amerikan Araştırma Enstitüsü ve diğer organizasyonlar için asistanlık ve rehberlik de yapmaktadır. Kazı alanlarını ziyaret etmek, Güneydoğu Anadolu’yu gezmek, modern tarih ve polisiye romanlar okumak, Dr. Bennett’ın kişisel ilgi alanlarıdır.

 
Sandrine Berges
Felsefe Bölümü
Doktora: Leeds Üniversitesi

Estetik, toplumsal ve siyasal felsefe, tarih felsefesi.  

Eski Çağ felsefesi ile ahlak ve siyaset felsefesi üzerine araştırmalar yapan Sandrine Berges, doktorasını 2000’de Leeds Üniversitesi’nde tamamlamıştır. Plato on Virtue and the Law ile Mary Wollstonecraft’s A Vindiciation of the Rights of Woman, A Feminist Perspective on Virtue Ethics başlıklı kitapların yazarıdır. Yazıları Philosophical Papers, Gender and Education, Utilitas ve British Journal for the History of Philosophy gibi dergilerde yayımlanan Dr. Berges, Leeds ve St. Andrews üniversitelerinde görev yapmıştır. Felsefeye Giriş, Estetik, Toplumsal ve Siyasal Felsefe Dr. Berges’in verdiği dersler arasındadır. Dr. Berges, Ethics and Economics dergisinin yardımcı editörüdür.

 

17-004-A+sandy_berkovskiSandy Berkovski
Felsefe Bölümü
Doktora: Oxford Üniversitesi

Bilim felsefesi, toplumsal ve siyasal felsefe.

Doktorasını Oxford Üniversitesi’nden 2005’te alan Sandy Berkovski’nin verdiği dersler arasında Toplumsal ve Siyasal Felsefe, Kant ve Dil Felsefesi yer almaktadır. Yazıları Synthese, Southern Journal of Philosophy, Philosophia, Theoria, Philosophy, Ratio gibi dergilerde yayımlanan Dr. Berkovski, çalışmalarını mantıksal pozitivizm, mantık felsefesi, Kant, olası dünyalar, bilim felsefesi ve doğal bilimlerde matematiksel uygulanabilirlik konularında sürdürmektedir. Bilkent Üniversitesi’ne katılmadan önce The Hebrew University of Jerusalem, Moscow Institute of Steel and Alloys ve Massachusetts Institute of Technology’de görev yapmıştır.

 

15-001-DENNIS R.BRYSONDennis R. Bryson
Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Bölümü
Doktora: California Üniversitesi, Irvine

ABD’nin 20. yüzyıl kültürel ve entelektüel tarihi, 1930’larda Büyük Bunalım ve Yeniden Yapılanma, Amerikan tarihi.  

Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Bölüm Başkanı Dennis R. Bryson doktorasını 1993’te Irvine’deki California Üniversitesi’nde tamamlamıştır. Dr. Bryson’ın ana araştırma alanı 20. yüzyıl ABD kültürel ve entelektüel tarihidir. Yakın dönem çalışmaları 1930’lar ABD’sinde kişilik ve kültür yaklaşımı içeriklidir. Makaleleri Journal of the History of the Behavioral Sciences ve Intellectual News: Review of the International Society for Intellectual History ve Poetics Today dergilerinde yayımlanmış olan Dr. Bryson’ın Socializing the Young: The Role of Foundations başlıklı kitabı ve bir ansiklopedi bölümü de vardır. Amerikan Entelektüel Tarihi, 1930’lar: Büyük Bunalım ve Yeniden Yapılanma, De Tocqueville’yi Okumak, Amerikan Tarihi, Entelektüeller ve Halk Kültürü derslerini veren Dr. Bryson, seyahat etmekten hoşlanmaktadır.

 

Rachel Bruzzone
Kültürler, Medeniyetler ve Düşünceler Programı
Doktora: Virginia Üniversitesi

Antik Yunan ve Roma İmparatorluğu’nda tarih yazımı.

Antik Yunan ve Roma İmparatorluğu’nda tarih yazımıyla ilgilenen Rachel Bruzzone’nin çalışmaları Classical Philology, Classical Journal, Classical Quarterly dergilerinde yayımlanmıştır. Doktorasını Virginia Üniversitesi’nden 2012’de alan Dr. Bruzzone, Bilkent Üniversitesi’ne katılmadan önce Helsinki, Freiburg ve St. Catherine üniversitelerinde görev yapmıştır.

 

28_005_A+Cenk_CangirCenk Cangır
Mütercim-Tercümanlık Bölümü
Lisans: Hacettepe Üniversitesi

Çeviride yeni eğitim teknikleri ve öğrencilerin motivasyonu.  

Cenk Cangır, öğrencilerin öğrenmekte oldukları diller ile ana dilleri arasındaki bağlantılar ve karşılaştırmalar, yazılı medya tabanlı dersler eşliğinde öğrencilerin çevre unsurlarından olabildiğince yarar sağlamalarını amaçlayan çalışmalar yapmaktadır. Hacettepe Üniversitesi mezunudur. TRT Dış Yayınlar Dinleme Servisi’nde çalışmış olan Cangır, Fransızca Hazırlık Birimi koordinatörüdür. Amatör radyoculuk ve yamaç paraşütçülüğüne ilgi duymaktadır. 

 

WilliamCokerWilliam Norman Coker
Kültürler, Medeniyetler ve Düşünceler Programı
Doktora: Yale Üniversitesi

Aydınlanma ve Romantizm edebiyatı, eleştiri kuramı, Türk kültüründe batılı yazarların izleri

William Norman Coker, doktorasını 2010’da Yale Üniversitesi’nden almıştır. Başlıca araştırma konuları Aydınlanma ve Romantizm dönemlerinde edebiyat ve eleştirel kuram olan Dr. Coker’ın çalışmaları Eighteenth-Century Fiction ve Comparative Literature dergilerinde yer almıştır. Romantizm’de temsiliyet kavramı üzerinde bir kitap projesi hazırlayan Dr. Coker’ın yayımlanmış kitap bölümleri de bulunmaktadır. Yabancı diller öğrenmek ve yüzmek, Dr. Coker’ın hobilerindendir.

 

Kara McCormack
Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Bölümü
Doktora: New Mexico Üniversitesi

Popüler kültür, kültürel çalışmalar, Amerikan tarihi, film çalışmaları, medya ve toplum.

Doktorasını 2013’de New Mexico Üniversitesi’nden alan Kara McCormack, popüler kültür, kültürel çalışmalar, Amerikan tarihi, film çalışmaları, medya ve toplum üzerine araştırmalar yapmaktadır. Dr. McCormack’ın bir makalesi Journal of Arizona History adlı dergide yayımlanmıştır. Ayrıca Imagining Tombstone: The Town too Tough to Die adlı kitabın yazarıdır. Bilkent Üniversitesi’ne katılmadan önce New Mexico, Stanford ve Tufts üniversitelerinde görev yapan Dr. McCormack’ın ilgi alanları arasında seyahat etmek, yürüyüş yapmak, bilim-kurgu ve Western filmleri izlemek ve beyzbol maçlarını takip etmek vardır.

 

Constantino ConstantiniA+Costantino Costantini
Kültürler, Medeniyetler ve Düşünceler Programı
Doktora: Emory Üniversitesi

Estetik, edebiyat kuramı, karşılaştırmalı edebiyat, mizah kuramı

Costantino Costantini, karşılaştırmalı edebiyat ve mizah kuramı hakkında çalışmalarda bulunmaktadır. Doktorasını 2001’de Emory Üniversitesi’nde tamamlamıştır. Dr. Costantini’nin vermiş olduğu derslere örnek olarak Kültürler, Medeniyetler ve Düşünceler ile İnsani Bilimlerde Seçilmiş Konular gösterilebilir.

 

Ayşe Çelikkol
İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü
Doktora: Rice Üniversitesi  

19. yüzyıl İngiliz edebiyatı.

Doktorasını 2006’da Rice Üniversitesi’nden alan Ayşe Çelikkol, çalışmalarını 19. yüzyıl İngiliz ve Amerikan edebiyatları alanında sürdürmektedir. Dr. Çelikkol’un makaleleri English Literary History, Victorian Poetry ve American Literature gibi dergilerde yayımlanmıştır. Dr. Çelikkol’un Romances of Free Trade adlı bir kitabı bulunmaktadır. Metin İncelemeleri, Modern İngiliz Romanı, Seçme Konu ve Temalar: Kozmopolitanlık, Yöntemler ve Metinler derslerini vermektedir. Dr. Çelikkol, Bilkent Üniversitesi’ne katılmadan önce Macalester College’da çalışmıştır. Yüzmek ve yürüyüş yapmak özel ilgi alanları arasındadır.

 

28_006_A+_Alican_DemirAlican Demir
Mütercim-Tercümanlık Bölümü
Yüksek Lisans: Stendhal-Grenoble 3 Üniversitesi

Fransız dil ve kültür öğretimi.

Alican Demir, yüksek lisans derecesini 2003’te Stendhal-Grenoble 3 Üniversitesi’nde tamamlamıştır. Demir, Fransızca Hazırlık Birimi’nde Temel Fransızca derslerini vermektedir. Doğa ve hayvanlar özel ilgi alanlarıdır.

 

15-002-A+emine_lale-demirturkEmine Lale Demirtürk
Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Bölümü
Doktora: Iowa Üniversitesi

Amerikan romanı, Amerikan edebiyatında zenci romancılar, kent temsilleri ve kimlik, göç araştırmalarında mekan boyutu.

Doktorasını 1986’da Iowa Üniversitesi’nde tamamlayan E. Lale Demirtürk’ün makaleleri American Studies International, Contemporary Literary Criticism, Melus ve CLA Journal gibi dergilerde yer almıştır. Amerikan romanı, Amerikalı zenci romancılar ve Amerikan edebiyatında kent temsilleri alanlarında araştırmaları bulunan Demirtürk’ün How Black Writers Deal With Whiteness, The Contemporary African American Novel ve The Twenty-first Century African American Novel and the Critique of Whiteness in Everyday Life adlı üç kitabı ile çeşitli ansiklopedi bölümleri de vardır. Amerikan Metinleri ile Bağlamları, Amerikan Romanı, Amerikan Edebiyatı’nda Kent Temsilleri ve Kimlik, Mekan, Göç derslerini vermektedir. Bilkent Üniversitesi’ne katılmadan önce Iowa Üniversitesi’nde araştırma asistanı, Hacettepe Üniversitesi’nde öğretim üyesi olarak görev yapan Dr. Demirtürk, şiirler ve denemeler yazmakta ve amatör fotoğrafçılıkla uğraşmaktadır.

 

Nicholas Di Bella
Felsefe Bölümü
Doktora: Stanford Üniversitesi

Metafizik, bilgi kuramı, olasılık felsefesi.

Nicholas Di Bella, doktorasını 2018’de Stanford Üniversitesi’nde tamamlamıştır. Metafizik, bilgi kuramı ve olasılık felsefesi araştırmaları yapan Dr. Di Bella, metafiziğe dair çeşitli sorular için olasılıksal yaklaşımlar geliştiren ve olasılık ile sonsuzluk arasındaki ilişkiye eğilen çalışmalarda bulunmaktadır. Synthese dergisinde bir makalesi yayımlanan Dr. Di Bella, klasik müzikten hoşlanmaktadır.

 

Cahide Ekiz
Mütercim-Tercümanlık Bölümü
Yüksek Lisans: Surrey Üniversitesi

Özel alan çevirisi (ekonomi/ticaret, politika/hukuk, AB/Uluslararası kuruluşlar, sosyal bilimler ve popüler bilim)

Çalışmalarını özel alan çevirisi (ekonomi/ticaret, politika/ hukuk, AB/Uluslararası kuruluşlar, sosyal bilimler ve popüler bilim konularında sürdüren Cahide Ekiz, yüksek lisans derecesini Surrey Üniversitesi’nden almıştır. Çevirdiği kitapların yanı sıra makale çevirileri de bulunan Ekiz, Bilkent Üniversitesi’ne katılmadan önce Atılım ve Hacettepe üniversitelerinde görev yapmıştır. Bir dönem Ankara Üniversitesi TÖMER ve Türk Standartları Enstitüsü’nde de çalışmıştır. AB Metinlerinin ve Resmi Dokümanların Çevirisi, Resmi Metinler ve Dokümanlar Çeviri Projesi, Siyasi ve Hukuki Metin Çevirisi, İngilizce- Türkçe-Fransızca Çeviri derslerini vermektedir. Özel ilgi alanları arasında tüplü dalış ve ahşap boyama bulunmaktadır.

 

A+Patrick-FessenbeckerPatrick Flaherty Fessenbecker
Kültürler, Medeniyetler ve Düşünceler Programı
Doktora: Johns Hopkins Üniversitesi

Edebiyat kuramı, estetik ve ahlak felsefesi, 19. yüzyıl edebiyatı

Victorian Studies, New Literary History, Nineteenth-Century Literature ve Studies in English Literature gibi dergilerde yazıları yayımlanan Patrick Fessenbecker, 19. yüzyıl İngiliz ve Amerikan romanı, felsefe ve edebiyat ilişkisi, etik ve estetik konularında araştırmalar yapmakta ve dersler vermektedir. Doktorasını Johns Hopkins Üniversitesi’nde tamamlamıştır. Metinlerdeki entelektüel bağlamının edebi yapıtlara katabileceği sanatsal değer üzerine bir kitap projesi üzerinde çalışan Dr. Fessenbecker’in özel ilgi alanları basketbol ve fantezi edebiyattır.

 

16-003-Charles Gates-ACharles Gates
Arkeoloji Bölümü
Doktora: Pennsylvania Üniversitesi

Klasik arkeoloji, Kilikya, Doğu Akdeniz, Kıbrıs, Ege ve Tunç Çağı’nda Bizans sanatı ve mimarisi.

Klasik arkeoloji, Kilikya, Doğu Akdeniz, Kıbrıs, Ege Tunç Çağı, Bizans sanatı ve mimarisi alanlarında araştırmalarını sürdüren Charles Gates, doktorasını 1979’da Pennsylvania Üniversitesi’nde tamamlamıştır. Sanat ve Mimarlık Tarihine Giriş, Yunan Sanat ve Arkeolojisi, Kültürel Antropoloji, Ege Tunç Çağı, Bizans Sanatı ve Arkeolojisi derslerini vermektedir. Dr. Gates’in makaleleri Aegaeum, Olba ve American Journal of Archaeology gibi dergilerde yayımlanmıştır. Ancient Cities: The Archaeology of Urban Life in the Ancient Near East, Egypt, Greece, and Rome isimli bir kitabı ve birçok kitap bölümü bulunan Dr. Gates, Hatay Dörtyol’daki Kinet Höyük kazı çalışmalarına araştırmacı olarak devam etmektedir. North Carolina, Dartmouth ve Pennsylvania State üniversitelerinde görev yapmıştır. Dr. Gates, Amerikan Antropoloji Kurumu, Amerikan Arkeoloji Enstitüsü ve Türkiye Amerikan İlmi Araştırmalar Derneği üyesidir. Yüzme, fotoğrafçılık, klasik müzik ve doğa yürüyüşü, Dr. Gates’in özel ilgi alanları arasındadır.

 

Marie-Henriette Gates
Arkeoloji Bölümü
Doktora: Yale Üniversitesi

Eski Doğu Akdeniz Anadolu, Mezopotamya ve Mısır arkeolojisi

Makaleleri Journal of Archaeological Science ve American Journal of Archaeology gibi dergilerde yayımlanan Marie-Henriette Gates, doktorasını 1976’da Yale Üniversitesi’nde tamamlamıştır. Eski Ön Asya, Mezopotamya ve Mısır arkeolojisi alanlarında araştırmalarını sürdüren Dr. Gates, birçok kitap bölümü kaleme almıştır. Bilkent Üniversitesi’ne katılmadan önce Chapel Hill’deki North Carolina Üniversitesi’nde bulunan Dr. Gates’e, Kudüs Hebrew Üniversitesi Gelişmiş Araştırmalar Enstitüsü tarafından Fellow unvanı verilmiştir. Arkeolojiye Giriş, Ön Asya ve Mısır Uygarlıkları, Mısır Arkeolojisi, Mezopotamya Sanat ve Arkeolojisi, Suriye-Filistin Arkeolojisi, Hitit Arkeolojisi, Arkeolojik Metot ve Teori derslerini veren Dr. Gates, bölümün Hatay-Dörtyol’daki Kinet Höyük kazı çalışmalarını yönetmiştir. Keman ve ud çalmak, Dr. Gates’in hobileri arasındadır.

 

İlgi Gerçek
Arkeoloji Bölümü
Doktora: Michigan Üniversitesi

Eski Yakındoğu tarihi ve dilleri, Hitit dili, tarihi ve arkeolojisi.

Doktorasını 2012’de Ann Arbor’daki Michigan Üniversitesi’nden alan İlgi Gerçek, Eski Yakındoğu tarihi ve dilleri, özellikle Hitit dili, tarihi ve arkeolojisiyle ilgili araştırmalar yapmaktadır. Bilkent Üniversitesi’ne katılmadan önce Kopenhag, Koç ve İstanbul üniversitelerinde görev yapan Dr. Gerçek, Hititçe ve Latince derslerini vermektedir. Dr. Gerçek’in bilimsel yayınları Geç Tunç Çağı’nda Anadolu’da emperyalizm, sınır bölgeleri ve sosyal kimlikler üzerine yoğunlaşmıştır.

 

29-002-A+barbara-gulenBarbara Gülen
Mütercim-Tercümanlık Bölümü
Yüksek Lisans: Orta Doğu Teknik Üniversitesi

Fransızca-İngilizce ve Türkçe-İngilizce çeviri, kişilerarası iletişim, İngilizcede etkili rapor yazma ve iş yazışmaları.

Barbara Gülen, Journal of Turkish Literature dergisinin editörlerindendir. Yüksek lisans derecesini 1987’de Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nden almıştır. Bilkent Üniversitesi’ne katılmadan önce Georgetown ve Ankara üniversiteleri ile Türk-Amerikan Derneği’nde çalışmış olan Gülen, Grup İçi İletişim ve Tartışma, Medya Çevirisi, İngilizce-Fransızca Çeviri, Metin Özetleme, Çevirmenler İçin Mesleki İletişim ve Çeviriye Giriş derslerini vermektedir. İlgi alanları yoga, tenis, yüzme ve buz patenidir.

 

MihaelaHarperMihaela Petrova Harper
Kültürler, Medeniyetler ve Düşünceler Programı
Doktora: Rhode Island Üniversitesi

Karşılaştırmalı çağdaş edebiyat, kıta felsefesi, politik ve kültürel kuram

Doktorasını Rhode Island Üniversitesi’nde tamamlayan Mihaela P. Harper, uzmanlık alanı olan karşılaştırmalı edebiyat ve eleştiri kuramı içerikli dersler vermiştir. Journal of Philosophy: A Cross-Disciplinary Inquiry ve Journal of Modern Literature gibi dergilerde makaleleri yayımlanan Dr. Harper’ın ortak yazarlı bir kitap bölümü de vardır. Southern Connecticut State Üniversitesi’nde çalışmış olan Dr. Harper’ın kişisel ilgi alanlarından bazıları yaratıcı yazın, el sanatları ve yüzmedir. 

 

40-006-A+Patrick HartPatrick Henry Hart
İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü
Doktora: Strathclyde Üniversitesi

Rönesans edebiyatı, Shakespeare’in oyunları, 20.yüzyıl İngiliz şiiri.

Doktorasını Strathclyde Üniversitesi’nden 2012’de alan Patrick Henry Hart, İtalyan hümanist Petrarca’nın İngiliz ve İskoç edebiyatında etkileri üzerine çalışmalar yapmıştır. Journal of the Northern Renaissance dergisinin kurucu editörlerindendir. Halen bu dergide editor yardımcılığı yapan Dr. Hart’ın Orta Çağ ve Rönesans dönemlerinde İngiliz ve İskoç edebiyatına ilişkin makaleleri yayımlanmıştır. Bilkent Üniversitesi’ne katılmadan önce Edinburgh, Strathclyde ve İstanbul Kültür üniversitelerinde görev almıştır. Rönesans Edebiyatı, Shakespeare’in Oyunları, 20. Yüzyıl İngiliz Şiiri ve Romanı derslerini vermektedir. Dr. Hart, İtalyan edebiyatçı Elsa Morante’nin La canzone degli F. P. e degli I. M. in tre parti başlıklı eserini İngilizceye çevirmiştir. Tiyatro oyunları yöneten ve bazı oyunlarda rol alan Dr. Hart, deneysel yazı çalışmalarının kolaj ve fotoğrafla etkileşimine özel bir ilgi duymaktadır.
 

DraganIlicDragan Ilic
Kültürler, Medeniyetler ve Düşünceler Programı
Doktora: Colorado Üniversitesi

Modern edebiyat, edebiyat ve felsefede kuşkuculuk

Felsefe, modernizm, edebiyat ve sinema çerçevesinde araştırmalar yapan, makaleler yazan ve dersler veren Dragan Ilic’in uzmanlık alanı karşılaştırmalı edebiyattır. Doktorasını Boulder’daki Colorado Üniversitesi’nde tamamlamıştır. Kültürel siyaset ve sanat temalı bir sivil toplum kuruluşunun kurucuları arasında yer alan Dr. Ilic, satranç, resim, bilim kurgu yazını ve şiir çevirisi gibi özel ilgi alanlarına sahiptir.

 

15-003-craig-irelandCraig Ireland
Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Bölümü
Doktora: Montreal Üniversitesi

 18. yüzyıl Kuzey Amerika ve Avrupa’sında kimlik ve milliyetçilik sorunlarının kökleri, küresel ve tarihsel bağlamda Amerikan kültürü.

 Craig Ireland, 18. yüzyıl Kuzey Amerika ve Avrupa’sındaki kimlik ve milliyetçilik sorunlarının köklerini araştırmaktadır. Çeşitli kitap bölümleri yazmış, makaleleri Time & Society ve Cultural Critique gibi dergilerde yayımlanmıştır. Doktorasını Montreal Üniversitesi’nden almıştır. Bilkent Üniversitesi’ne katılmadan önce Tunus’ta faaliyet gösteren insani yardım kuruluşlarında tercüman olarak görev yapan Dr. Ireland, Sherbrooke Üniversitesi’nde de çalışmıştır. Küresel Bağlamda Amerikan Etütleri, Tarihsel Bağlamı İçerisinde Kültür, Yöntemler ve Metinler, Kültür Çalışmalarında Konular, Eleştiri ve Kültür Kavramları derslerini veren Dr. Ireland’ın özel ilgi alanı Amerikan arabalarıdır.

 

29_003_A+Tanju_InalTanju İnal
Mütercim-Tercümanlık Bölümü
Doktora: Poitiers Üniversitesi

Fransız edebiyatı, eleştiri, çeviribilim, özel alan çevirisi. 

Mütercim-Tercümanlık Bölüm Başkanı Tanju İnal, doktorasını 1968’de Poitiers Üniversitesi’nden almıştır. Fransız dili ve edebiyatı, edebiyat eleştirisi ve özel amaçlı çeviri alanlarında çalışmaları vardır. Makaleleri FDE, Lıttera, Frankofoni, International Journal of Translation and Interpreting ve Lettre de la SIHFLES dergilerinde yayımlanmıştır. Fransızca Yorumlarında Yunus Emre ve Le declin de l’ Exotisme adlı makalelerinin yanı sıra 1789 Paris’inden Görüntüler başlıklı ortak yazarlı bir yapıtı ve bir de kitap bölümü bulunan Dr. İnal, Avrupa Birliği Metinlerinin Çevirisine Yönelik Ekonomi Sözlüğü’nde yer almıştır. Fransız Hükümeti’nin Palmes Academiques-Chevalier nişanı sahibidir. Avrupa Birliği’nce desteklenen Bilkent Üniversitesi Konferans Çevirmenliği Tezsiz Yüksek Lisans Programı’nın direktörüdür. Fransız Edebiyatı ve Eleştirisi, Çevirmenler İçin Profesyonel İletişim, Toplum Çevirmenliği, Avrupa Birliği Metinleri ve Belge Çevirisi derslerini vermektedir. Institut Libre Marie Haps, Haute Ecole de Bruxelles ISTI, Sciences Po Dijon, Aix-En-Provence, Strasbourg-Marc Bloch üniversitelerinde çalışmalar yapmıştır. T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Fransa Ulusal Kitap Merkezi işbirliğiyle düzenlenen çeviri atölyelerinde moderatörlük yapmıştır. Dr. İnal, sanat, edebiyat, sinema ve sporla ilgilenmektedir.

 

15-008-A+DanielPeterJohnsonDaniel Peter Johnson
Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Bölümü
Doktora: SUNY-Binghamton

Erken dönem modern Amerika’da sosyal ve kültürel tarih ile değişimler arasındaki ilişki, Amerikan tarihi.

Erken dönem modern Amerikan sosyal ve kültürel tarihçisi olan Daniel Peter Johnson, doktorasını 2011’de SUNY-Binghamton’dan almıştır. Makaleleri Pennsylvania History, Monthly Review ve Cultural and Social History dergilerinde yayımlanmıştır. Dr. Johnson, erken dönem modern Atlantik dünyasındaki sosyal ve kültürel değişimler arasındaki ilişki üzerine çalışmalar yapmaktadır.

 

Scott Allen Kennedy
Kültürler, Medeniyetler ve Düşünceler Programı
Doktora: Ohio State Üniversitesi

Yunan, Roma, Bizans edebiyatı ve tarihi.

Doktorasını 2018’de Ohio State Üniversitesi’nden alan Scott Allen Kennedy, Yunan, Roma ve Bizans edebiyatı ve tarihi üzerine araştırmalar yapmaktadır. Makaleleri Byzantinische Zeitschrift, Greek, Roman and Byzantine Studies ve Classical Quarterly gibi dergilerde yayımlanmıştır. Dr. Kennedy, Orta Çağ Trabzon metinlerinin çevirisi üzerine bir kitap çalışması yapmaktadır. Dr. Kennedy’nin özel ilgi alanları arasında fitness, dağcılık ve yoğurt yapmak vardır.

 

40-002-Valerie-KennedyValerie Kennedy
İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü
Doktora: East Anglia Üniversitesi 

Kurgusal edebiyat, sömürgecilik sonrası edebiyat ve kadınların yol günceleri.

Doktorasını East Anglia Üniversitesi’nden 1979’da alan Valerie Kennedy, 19. ve 20. yüzyıl İngiliz kurgusal edebiyatı, sömürgecilik sonrası edebiyat ve kadınların yol günceleri içerikli araştırmalar yürütmektedir. Edward Said: A Critical Introduction adlı bir kitabın yazarıdır. Orijinal Çince harfler kullanılarak Çinceye çevrilmiş olan bu kitap, daha basitleştirilmiş Çinceye, Korece ve Arapçaya da çevrilmiştir. Dr. Kennedy’nin yazıları The Dickensian, Ariel ve Conradiana dergilerinde ve DOP Bibliography of Victorian Literature ve Oxford Research Encyclopedia internet sitelerinde yer almıştır. Dr. Kennedy, Sömürgecilik Sonrası Roman, Modern İngiliz Romanı, Romana Giriş, Viktorya Dönemi Edebiyatı derslerini vermektedir.

 

Nazım Keven
Felsefe Bölümü
Doktora: Washington Üniversitesi, St Louis

Bilişsel bilimler felsefesi, nörofelsefe, ahlak psikolojisi

Güncel çalışmalarını hafıza, akıl yürütme, duygular ve benlik gibi konularla ilgili felsefi sorular çerçevesinde sürdüren Nazım Keven, Mantığa Giriş, Bilişsel Bilimler Felsefesi, Mantık ve Orta Düzey Mantık derslerini vermektedir. Doktorasını 2016’da St. Louis’deki Washington Üniversitesi’nde tamamlamıştır. Behavioral and Brain Science, Synthese, Hippocampus dergilerinde makaleleri yayımlanan Dr. Keven’in başlıca hobisi doğa sporlarıdır.

 

Tufan Kıymaz
Felsefe Bölümü
Doktora: Indiana Üniversitesi

Zihin felsefesi, din felsefesi, insan bilincinin doğası.

Bilimsel çalışmalarını zihin felsefesi, din felsefesi, insan bilincinin doğası ve bilincin bilimsel açıklamasının olanaklılığı gibi başlıklar çerçevesinde sürdüren Tufan Kıymaz, doktorasını 2017 yılında Bloomington’daki Indiana Üniversitesi’nde tamamlamıştır. Dr. Kıymaz, Toplumsal ve Siyasal Felsefe dersini vermektedir.

 

Paul KimballA+Paul E. Kimball
Kültürler, Medeniyetler ve Düşünceler Programı
Doktora: State University of New York

Klasisizm, erken dönem Hristiyan ve Bizans sanat tarihi, Antik Çağ.

Paul Kimball, doktorasını 2004’te aldığı Buffalo’daki New York State Üniversitesi’nin öğretim kadrosunda da bulunmuştur. Society for Classical Studies üyesidir. Society of Late Antiquity’nin yönetim kurulundadır. Geç Antikite’de tarih ve kültür, erken Bizans’ta İstanbul ve erken İslamiyet döneminde sanat tarihi üzerine araştırmalar yapan ve dersler vermiş olan Dr. Kimball’ın çalışmaları Journal of Late Antiquity dergisinde yayımlanmıştır. Kayak, dağcılık ve doğa yürüyüşleriyle ilgilenen Dr. Kimball, Türk halk müziğine meraklıdır.

 

 

40-003-A+GulKurtulusGül Kurtuluş
İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü
Doktora: Bilkent Üniversitesi

16. yüzyıl İngiliz edebiyatı, Shakespeare dönemi oyunları.

Gül Kurtuluş, doktorasını 1997’de Bilkent Üniversitesi’nde tamamlamıştır. Dr. Kurtuluş, 16. yüzyıl İngiliz edebiyatı, 16. yüzyıl Osmanlı-Türk diplomatik ilişkileri, modern İngiliz tiyatrosu, İngiliz ve Amerikan kısa hikayeleri alanlarında çalışmalar yapmaktadır. İngilizceden Türkçeye ve Türkçeden İngilizceye kısa hikayeler, tiyatro eserleri ve makaleler çeviren Dr. Kurtuluş, Shakespeare, Rönesans Edebiyatı, Dramaya Giriş, İngiliz Edebiyatından Seçmeler ve Edebiyata Eleştirel Yaklaşım derslerini vermektedir. Voleybol, futbol ve basketbol maçlarını seyretmek, tenis oynamak ve tiyatro, Dr. Kurtuluş’un başlıca hobileridir.

 

Nathan Leidholm
Kültürler, Medeniyetler ve Düşünceler Programı
Doktora: Chicago Üniversitesi

Bizans tarihi ve kültürü, Bizans İmparatorluğu’nun komşuları.

Doktorasını 2016’da Chicago Üniversitesi’nde tamamlayan Nathan Leidholm, araştırmalarını Bizans tarihi ve kültürü ile Bizans İmparatorluğu’nun komşuları üzerine yoğunlaştırmıştır. Bu konuyla ilgili yaptığı çalışmalar birçok dergide yayımlanmıştır. Özel ilgi alanları arasında balık tutmak, seyahat etmek ve hayvanlarla ilgilenmek vardır.

 

Victor Lenthe
Kültürler, Medeniyetler ve Düşünceler Programı
Doktora: Wisconsin-Madison Üniversitesi

Rönesans edebiyatı ve siyasi düşünce tarihi.

Araştırmalarını Rönesans edebiyatı ve siyasi düşünce tarihi alanlarında sürdüren Victor Lenthe, doktorasını 2017’de Wisconsin-Madison Üniversitesi’nde tamamlamıştır. Studies in English Literature, 1500-1900 dergisinde yayımlanmış bir makalesi bulunan Dr. Lenthe’nin hobisi tenistir.

 

erin_maloneyErin Maloney
Mütercim-Tercümanlık Bölümü
Yüksek Lisans: Vanderbilt Üniversitesi

İngilizce metin düzenleme, Amerikan kültürü, e-tablolar 

Bilgisayar Uygulamaları dersini veren Erin Maloney, yüksek lisans derecesini 1991’de Vanderbilt Üniversitesi’nden almıştır. Müzik, Maloney’in kişisel ilgi alanları arasında başı çekmektedir.

 

16-005-Jacques-Morin-AJacques Morin
Arkeoloji Bölümü
Doktora: McGill Üniversitesi

Yunan koloni kültürü, klasik Karadeniz arkeolojisi, Boiotia Tunç Çağı ve Yunan Tunç Çağı seramiği.

Yunan koloni kültürü, klasik Karadeniz arkeolojisi, Boiotia Tunç Çağı ve Yunan Bronz Çağı seramiği konularında araştırmalar yapan Jacques Morin, doktorasını 1991’de McGill Üniversitesi’nde tamamlamıştır. Yunanistan ve Gürcistan’da çeşitli kazı çalışmalarında bulunan Dr. Morin’in makaleleri The Ancient World ve Ancient Near-Eastern Studies gibi dergilerde yayımlanmıştır. Kanada’daki Nipissing ve Montreal üniversitelerinde de görev yapmış olan Dr. Morin, İnsan Evrimi ve Tarih Öncesi Dünya, Yunan Sanat, Mimarisi ve Arkeolojisi, Eski Yunanca Dili, Arkeolojik Metot ve Teori derslerini vermektedir.

 

Stein Haugom Olsen
İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü
Doktora: Bergen Üniversitesi

Estetik ve sanat teorisi, tarih ve insani bilimler kuramı, edebiyat felsefesi, 19.yüzyıl İngiliz edebiyatı ve tarihi.

İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölüm Başkanı, İnsani Bilimler ve Edebiyat Fakültesi Dekan Vekili Stein Haugom Olsen, doktorasını 1978’de Bergen Üniversitesi’nde tamamlamıştır. Dr. Olsen, estetik ve sanat teorisi, tarih ve insani bilimler kuramı, edebiyat felsefesi, 19.yüzyıl İngiliz edebiyatı ve tarihi üzerine araştırmalar yapmaktadır. Makaleleri Philosophia Scientiae, Tempo brasileiro – Literatura e Filosofia, Critical Quarterly ve British Journal of Aesthetics gibi dergilerde yayımlanmıştır. Dr. Olsen’in The Structure of Literary Understanding, The End of Literary Theory, Truth, Fiction, and Literature: A Philosophical Perspective adlı kitapları ve yayımlanmış birçok kitap bölümü bulunmaktadır. Dr. Olsen Bilkent Üniversitesi’ne katılmadan önce Ostfold, Bergen, Lingnan ve Oslo üniversitelerinde öğretim üyeliği yapmıştır.

 

29_006_A+Ayse_Sirin_YenerŞirin Okyayuz
Mütercim-Tercümanlık Bölümü
Doktora: Hacettepe Üniversitesi

Çeviribilim, görsel ve işitsel çeviri, popüler kültür, edebiyat ve tiyatro çevirisi, çevirinin sosyokültürel boyutu.

Doktorasını 1999’da Hacettepe Üniversitesi’nden alan A. Şirin Okyayuz görsel-işitsel çeviri, çocuk edebiyatı ve edebi çeviri, çok satan eserlerin çevirisine ilişkin araştırmalar yürütmektedir. Adam Fawer’in Olasılıksız kitabının çevirmenidir. Ortak yazarlı eserler de kaleme almış olan Dr. Okyayuz’un Bilkent Üniversitesi Konferans Çevirmenliği Laboratuvarı Tasarımı patenti vardır. Bir makalesi META Quarterly dergisinde yayımlanmıştır. Translation Studies in the New Millennium ve Frankofoni dergilerinin editörlerindendir. Devlet Kurumları Mütercim-Tercüman Meslek Alım Sınavları jüri ve sınav heyeti üyesidir. Metin Okuma ve Yazma, İngiliz-Amerikan ve Fransız Kültürü, Siyasi ve Hukuk Metinleri Çevirisi, Not Tutma ve Ardıl Çeviri, Toplum Çevirmenliği, Çevirmenler İçin Teknoloji, Avrupa Birliği Metinleri ve Belge Çevirisi, Çeviri Eleştirisi gibi dersler vermiştir. Avrupa Birliği projelerinde koordinatörlük, devlet kurumlarında sınav heyeti üyeliği, AB üniversitelerinde kalite denetim uzmanlığı, meslek standartları ve yeterlilik çalışmaları kurul üyeliği, çeşitli yayınevlerinde ve çeviri bürolarında çevirmenlik ve editörlük yapmıştır. Atılım ve Hacettepe üniversitelerinde de görev almıştır. İlgi alanları Arjantin tango, piyano, kadın kitapları, tiyatro eserleri ve çocuk kitapları yazarlığıdır.

 

Kurt OzmentA+Michael Kurt Ozment
Kültürler, Medeniyetler ve Düşünceler Programı
Doktora: California Üniversitesi

Estetik, edebiyat kuramı, çağdaş sanat ve müzik, şiir

Kültürler, Medeniyetler ve Düşünceler dersini veren Michael Kurt Ozment, doktorasını Irvine’daki California Üniversitesi’nden 2008’de almıştır. Comparative Literature and Culture dergisinde yayımlanmış bir makalesi bulunan Dr. Ozment’in uzmanlık alanı karşılaştırmalı edebiyattır. Bu çerçevede sanatçı, müzisyen ve şairlerin, kendi yapıtları üzerine kaleme aldıkları yazıları inceleyen Dr. Ozment, modern dünyada şiir, müzik ve sinema, edebiyat kuramı, estetik ve edebiyat-felsefe ilişkisi gibi konulara da odaklanmaktadır.

 

28_009_A+Guclu_OzkokGüçlü Özkök
Mütercim-Tercümanlık Bölümü
Yüksek Lisans: Hacettepe Üniversitesi 

Dil bilimi, karşılaştırmalı dilbilgisi, çeviri, söylem aktarımı, iletişim ve metin odaklı dilbilgisi öğretimi.

Yüksek lisans derecesini 1995’te Hacettepe Üniversitesi’nden alan Güçlü Özkök’ün uzmanlık alanı Fransızca yabancı dil öğretiminde dilbilgisidir. Avrupa Parlamentosu’nun desteklediği eşzamanlı çeviri dersleri için video konferans sisteminin kurulmasında ve kurulan bağlantılarda derslerin idare edilmesinde görev yapan Özkök, Melissi sınıf içi çeviri yazılımının yaygınlaştırılmasını da gerçekleştirmiştir. Okul öncesi ve ilkokul çağındaki çocuklar için Fransızcadan Türkçeye hikaye, öykü ve okuma kitapları çevirisi yapmaktadır. Özkök, dağ bisikleti, tüplü dalış ve motokros yarışlarına meraklıdır.

 

Andre PloegA+Andrew Jonathan Ploeg
Kültürler, Medeniyetler ve Düşünceler Programı
Doktora: Rhode Island Üniversitesi

Güncel Amerikan edebiyatı ve kültürü

Ortak yazarlı bir kitap bölümünün yanında An Interdisciplinary Journal of Jewish Studies dergisinde yayımlanmış bir makalesi de bulunan Andrew Ploeg, uzmanlık alanları olan modern ve postmodern Amerikan edebiyatı ve kültürünün yanı sıra kısa öyküler ve yazın alanında da dersler vermiştir. Doktorasını Rhode Island Üniversitesi’nden 2012’de almıştır. Three Rivers Community College, Gangwon Provincial Üniversitesi ve North Idaho College gibi eğitim kurumlarında görev yapan Dr. Ploeg’in başlıca hobileri spor, müzik, seyahat ve kampçılıktır.

 

Erdinç Sayan
Felsefe Bölümü
Doktora: Ohio State Üniversitesi
Bilim felsefesi, zihin felsefesi, metafizik.

 

neda-siamiNeda Siami
Mütercim-Tercümanlık Bölümü
Yüksek Lisans: Shahid Beheshti Üniversitesi

Fransız edebiyatında postmodernizm, Fransız edebiyatı ve tiyatrosu

Doktorasını 2016’da Hacettepe Üniversitesi’nde tamamlayan Neda Siami, Fransız edebiyatında postmodernizm, Fransız edebiyatı ve tiyatrosu alanlarında çalışmalar yapmaktadır. İletişimsel Fransızca Becerileri, Dinlediğini Anlama ve Konuşma, Fransızca derslerini veren Dr. Siami, Bilkent Üniversitesi’ne katılmadan önce TOBB-ETÜ, Ankara Fransız Kültür Merkezi, Tebriz Üniversitesi, Urumia Üniversitesi ve Kish Üniversitesi Fransız Kültür Merkezi’nde çalışmıştır. Edebiyat, psikoloji, müzik, tiyatro, dans, seyahat ve dil öğrenimi özel ilgi alanlarıdır.

 

001-Cory Stockwell-CCICory Douglas Stockwell
Kültürler, Medeniyetler ve Düşünceler Programı
Doktora: Minnesota Üniversitesi

Sinema, eleştiri kuramı, edebiyat ve siyaset, Fransa ve Almanya’da felsefe ve edebiyat, Latin Amerika edebiyatı

Araştırmalarında Fransa, Almanya ve Latin Amerika özelinde edebiyat ve siyaset ilişkisine odaklanan Cory Stockwell, felsefe, film kuramı ve çeviri içerikli çalışmalar da yapmaktadır. Doktorasını 2010’da Minnesota Üniversitesi’nde tamamlamıştır. King’s College, Dalhousie ve Minnesota üniversitelerinde dersler vermiştir. The Journal for Cultural and Religious Theory, SubStance, Mosaic gibi dergilerde makaleleri yayımlanmış olan Dr. Stockwell, bir kitap bölümü de yazmıştır. Bisiklete binmek ve basketbol oynamaktan hoşlanan Dr. Stockwell, eski sinema salonlarında film izlemeye özel bir ilgi duymaktadır.

 

28_010_A+Yasemin_TanbiYasemin Tanbi
Mütercim-Tercümanlık Bölümü
Yüksek Lisans: Atılım Üniversitesi

Görsel ve işitsel çeviri ile dil eğitimi, edebiyat çevirisi, çeviride sosyokültürel boyut, çeviribilim, çocuk edebiyatı.

Yüksek lisans derecesini 2011’de Atılım Üniversitesi’nden alan Yasemin Tanbi, İngilizce, Fransızca ve Türkçe çeviri bilim alanında çalışmalarını sürdürmektedir. İletişime yönelik Fransızca hazırlık derslerinin yanı sıra; teknik, edebi ve ardıl çeviri ile simültane çeviriye giriş derslerini vermektedir. Çeşitli yayınevlerine ve çeviri bürolarına çeviri yapan Tanbi, doğaya ve doğa sporlarına meraklıdır.

 

Dominique Kassab Tezgör
Arkeoloji Bölümü
Doktora: Sorbonne Üniversitesi

Klasik arkeoloji, pişmiş toprak figürleri, Sinop özelinde Karadeniz amforaları.

Arkeoloji Bölüm Başkanı Dominique Kassab Tezgör, doktorasını 1982’de Sorbonne Üniversitesi’nden almış, devlet doktorasını ise 1993’te Dijon Üniversitesi’nde tamamlamıştır. Dr. Tezgör, Ecole du Louvre’dan sanat tarihi ve müzeoloji diploması da almıştır. İstanbul’daki Fransız Anadolu Araştırmaları Enstitüsü’nde ve Güney Kore’deki Chung-Ang Üniversitesi’nde de görev yapmış olan Dr. Tezgör, Eski Yunan, Roma ve erken Bizans dönemlerinde İskenderiye, Ege ve Karadeniz’de (Sinop) üretilmiş kandiller, pişmiş toprak figürler ve amforalara dair araştırmalarda bulunmaktadır. Araştırdığı nesnelerin ticareti, Dr. Tezgör’ün bir diğer önemli çalışma alanıdır ve antik dünyada ekonomik faaliyetlerin yürütülüş şeklini aydınlatmaktadır. Makaleleri Anatolia Antiqua gibi dergilerde yayımlanan Dr. Tezgör’ün basılmış kitapları ve kitap bölümleri vardır. Dr. Tezgör, Antik Yunan’da Günlük Hayat, Anıtsal Duvar Resmi Sanatı, Yunan Arkeolojisi, Müzecilik ve Kültürel Mirasın Korunması derslerini vermektedir.

 

Buffy-turnerBuffy Ann Turner
Kültürler, Medeniyetler ve Düşünceler Programı
Doktora: Purdue Üniversitesi

Rönesans, İspanyol Altın Çağı, Klasisizm, metafiziksel şiir

Uzmanlık alanı karşılaştırmalı edebiyat olan Buffy A. Turner, güncel araştırmalarını İngiliz Rönesansı, İspanyol Altın Çağı ve Klasik Dönem edebiyatları kapsamında sürdürmektedir. Doktorasını Purdue Üniversitesi’nde tamamlamıştır. Bisiklet ve uzun mesafe koşuya ilgi duyan Dr. Turner, kedilere de meraklıdır.

 

Saniye Vatansever
Felsefe Bölümü
Doktora: Illinois Üniversitesi, Chicago

Felsefe tarihi, erken modern felsefesi, Kant.

Doktorasını 2015’te Chicago’daki Illinois Üniversitesi’nden alan Saniye Vatansever, felsefe tarihi, özellikle Immanuel Kant’ın felsefesi ve erken modern dönem felsefe tarihi üzerine çalışmalarını sürdürmektedir. 19.yüzyıl Alman felsefesi, bilim felsefesi, din felsefesi ve etik konularında da araştırmalar yapan Dr. Vatansever’in makaleleri Filosofia Unisinos: Unisinos Journal of Philosophy ve HOPOS: the journal of the international society for the history of philosophy of science gibi dergilerde yayımlanmıştır. Kant, Akılcı Felsefeciler ve Deneyci Felsefeciler derslerini veren Dr. Vatansever’in kişisel ilgi alanları arasında ebru, yağlı boya resim ve doğa yürüyüşleri vardır.

 

Rafael Ventura
Felsefe Bölümü
Doktora: Duke Üniversitesi

Bilim felsefesi, biyoloji felsefesi, dil felsefesi.

Doktorasını 2018’de Duke Üniversitesi’nde tamamlayan Rafael Ventura, bilim felsefesi, biyoloji felsefesi ve dil felsefesi alanlarında çalışmalar yapmaktadır. Makaleleri Synthese ve Fungal Ecology gibi dergilerde yayımlanan Dr. Ventura, yürüyüşe çıkmak ve yemek yapmaktan hoşlanmaktadır.

 

17-010-A+simonwigleySimon D. Wigley
Felsefe Bölümü
Doktora: London School of Economics and Political Science

Ussalcı felsefe, toplumsal felsefe ve hukuk felsefesi, toplumsal ve siyasal felsefe.

Felsefe Bölüm Başkanı Simon D. Wigley, doktorasını 1998’de London School of Economics and Political Science’dan almıştır. Ahlak bilimi, siyasal felsefe, etik, sosyal adalet, refah ve ahlaki sorumluluk konularında araştırmalar yapan Dr. Wigley, Toplumsal ve Siyasal Felsefe, Ahlakbilimsel Psikoloji ve Siyasal Felsefe derslerini vermektedir. Makaleleri Journal of Political Philosophy, Philosophical Psychology, Public Choice, World Politics, Human Rights Quarterly, Journal of Value Inquiry, Law and Philosophy ve Politics, Philosophy and Economics gibi dergilerde yayımlanmıştır.

 

Jonathan C. Williams
İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü
Doktora: Maryland Üniversitesi

17. ve18.yüzyıl İngiliz edebiyatı.

Doktorasını 2016’da Maryland Üniversitesi’nde tamamlayan Jonathan C. Williams, araştırmalarını 17. ve 18. Yüzyıl İngiliz edebiyatı üzerine yoğunlaştırmıştır. Makaleleri Eighteenth-Century Fiction ve Restoration: Studies in English Literary Culture gibi dergilerde yayımlanmıştır. Spor yapmak ve müzik dinlemek Dr. Williams’ın özel ilgi alanlarıdır.

 

Daniel Wolt
Felsefe Bölümü
Doktora: Princeton Üniversitesi

Antik Yunan felsefesi tarihi

Doktorasını 2016’da Princeton Üniversitesi’nden alan Daniel Wolt, antik Yunan felsefesi tarihi alanında araştırmalarını sürdürmektedir. Dr. Wolt’un makaleleri Ancient Philosophy 39 ve Ideas y Valores gibi dergilerde yayımlanmıştır. Bilkent Üniversitesi’ne katılmadan önce Colorado, Sao Paulo ve Fu Jen üniversitelerinde görev yapmıştır.

 

Timothy Wright
İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü
Doktora: Duke Üniversitesi

20. yüzyıl ve çağdaş Anglofon edebiyatı.

Doktorasını 2012’de Duke Üniversitesi’nde tamamlayan Timothy Wright, 20.yüzyıl ve çağdaş Anglofon edebiyatı üzerine araştırmalar yapmaktadır. Makaleleri Contemporary Literature, Forthcoming in Novel: A Forum on Fiction, Journal of African Cultural Studies ve Safundi: The Journal of South African and American Studies gibi dergilerde yayımlanmıştır. Bilkent Üniversitesi’ne katılmadan önce Johannesburg, Witwatersrand ve Pretoria üniversitelerinde görev yapan Dr. Wright’in özel ilgi alanları arasında klasik müzik, mimari yapılar ve yürüyüş vardır.

 

17-011-A_william_wringeWilliam G. Wringe
Felsefe Bölümü
Doktora: Leeds Üniversitesi

Ahlak bilimi, toplumsal ve siyasal felsefe, Kant.

Nous, Journal of Social Philosophy, Pacific Philosophical Quarterly, American Philosophical Quarterly ve Ethical Theory and Moral Practice gibi dergilerde makaleleri yayımlanan William G. Wringe, doktorasını 2000’de Leeds Üniversitesi’nden almıştır. Perspectives on Evil and Human Wickedness dergisinin editörler kurulunda olan Dr. Wringe, akıl felsefesi, dil felsefesi, bilim felsefesi, hukuk felsefesi, ahlak felsefesi ve siyasal felsefe alanlarında araştırmalar yapmaktadır. An Expressive Theory of Punishment başlıklı kitabın yazarıdır. Toplumsal ve Siyasal Felsefe, Deneyselci Felsefeciler ve Bilim Felsefesi derslerini veren Dr. Wringe, St. Andrews, Birmingham, Keele ve Leeds üniversitelerinde görev yapmıştır.

 

29-007-A+burcak-yakiciBurçak Yakıcı
Mütercim-Tercümanlık Bölümü
Doktora: Strasbourg Üniversitesi

 Özel alan çevirisi, çeviribilim, felsefe çevirisi, çeviri eleştirisi.

Doktorasını 2017’de Strasbourg Üniversitesi’nde tamamlayan Burçak Yakıcı, Cumhuriyet dönemi çeviri tarihi, çizgi roman çevirisi ve felsefe çevirisi alanlarında çalışmalar yapmaktadır. Yazılı Metinden Sözlü Çeviri, Hukuk Metinleri Çevirisi ve Ekonomi Metinleri Çevirisi derslerini veren Dr. Yakıcı, Bilkent Üniversitesi’ne katılmadan önce Avrupa Konseyi ve Strasbourg Üniversitesi’nde görev yapmıştır. Piyano çalmak ve seyahat etmek dışında yoga, resim ve heykel özel ilgi alanlarıdır.

 

16-007-Thomas-Zimmermann-AThomas Zimmermann
Arkeoloji Bölümü
Doktora: Regensburg Üniversitesi

Tunç Çağı’nda Asya, Avrupa ve Anadolu, erken dönem metalurji ve zaman gösterim aletleri, arkeoloji tarihi.

Doktorasını 2006’da Regensburg Üniversitesi’nden alan Thomas Zimmermann’ın makaleleri Anatolian Studies, Istanbuler Mitteilungen, Oxford Journal of Archaeology ve Anatolica gibi dergilerde yayımlanmıştır. Die ältesten kupferzeitlichen Bestattungen mit Dolchbeigabe ve Frühbronze- und eisenzeitliche Troiafunde adlı kitapların yazarıdır. Dr. Zimmermann’ın araştırma konuları Tunç Çağı’nda Asya, Avrupa ve Anadolu, erken dönem metalurji, erken dönem zaman gösterim aletleri ve arkeoloji biliminin tarihidir. Almanya’daki Römisch- Germanisches Zentralmuseum’da araştırmacı olarak görev yapmıştır. Çorum-Alaca’daki kazı alanında Kalkolitik ve Erken Tunç Çağı çalışmalarını sürdüren Dr. Zimmermann, Erken Dönem Hatti Bölgesi Metalurjisi projesinin koordinatörüdür. Antik Yakın Doğu ve Mısır Uygarlıkları, Klasik Dünya Toplumları ve Kültürleri, Anadolu Arkeolojisi, Tarih Öncesi Avrupa’ya Giriş, Truva Arkeolojisi, Anadolu’daki Erken Dönem Tunç Çağı, Antik Yakın Doğu Ticaret Yolları, Arkeolojide Bilim, Tarih Öncesi Dönem Buluşları, Anadolu’daki Neolitik ve Bakır Çağı derslerini vermektedir. Hobileri yüzmek, doğa yürüyüşleri yapmak, 60-70’li yılların James Bond filmlerini izlemek, rönesans ve barok müziği dinlemek, dolma kalem ile mekanik kol saatleri toplamaktır.

—————————————-

Yabancı Diller

Bilkent Üniversitesi Yabancı Diller Birimi, aralarında Almanca, Çince, Fransızca, İtalyanca, İspanyolca, Japonca ve Rusçanın da bulunduğu birçok dilde dersler vermektedir. Yeterli talep olması durumunda, istenen herhangi bir dilin dersi açılabilmektedir.

 

Şengül Soytetir Şentürk
Doktorasını 1999’da Hacettepe Üniversitesi’nden alan Şengül Soytetir Şentürk, yabancı dil öğretiminde metotlar, sınav tipolojileri, ölçme ve değerlendirme, eğitsel etkinlikler, yaparak öğrenme yöntemi, kadın yazarlar ve karşılaştırmalı edebiyat konularında çalışmalarını sürdürmektedir. Çeşitli Avrupa Birliği projelerinde yer alan Dr. Soytetir Şentürk, Temel, Orta ve İleri Düzey Almanca dersleri vermektedir. Bilkent Üniversitesi’ne katılmadan önce Goethe Enstitüsü, TÖMER ve Türk-Alman Mesleki Eğitim Merkezi gibi kurumlarda görev yapmıştır. Sinema, tiyatro ve edebiyat, Dr. Soytetir Şentürk’ün özel ilgi alanlarındandır.

 

Sema Aydın

Arzu Bezgin

Ayşe Candoğan

Nurhan Turgut Çakırlar

Marianela Gutierrez Erdem

Şükriye Engin Karacaören

Mukaddes Mutluer

Nurdane Mumcu

Özlem Özduran

Gürcan Özköklü

Özlem Saçak

Gulnara Tanrıkulu

Buson Zelda Turan