Ana Sayfa »

 

Fen Fakültesi Öğretim Kadrosu

 

06-035-Fatihcan_AtayFatihcan Atay
Matematik Bölümü
Doktora: Brown Üniversitesi

Dinamik sistemler, gecikmeli diferansiyel denklemler, fark denklemleri, karmaşık sistemler ve çizge kuramı, uygulamalı matematik.

Matematik Bölüm Başkanı Fatihcan Atay, doktorasını 1994’te Brown Üniversitesi’nden almıştır. Dinamik sistemler, gecikmeli diferansiyel denklemler, ağ ve çizge teorisi, uygulamalı matematik konularında araştırmalarını sürdürmektedir. Dr. Atay’ın makaleleri Journal of Differential Equations, Nonlinearity ve Physical Review Letters gibi dergilerde yayımlanmıştır. Complex Time-Delay Systems adlı bir kitabı bulunan Dr. Atay’ın aynı zamanda 12 kitap bölümü vardır. Journal of Complex Networks dergisinin ve Springer kitap serilerinin yayın kurulunda bulunan Dr. Atay, European Physical Journal B ve Theory in Biosciences dergilerinde konuk editörlük yapmıştır. Avrupa Birliği’nin çeşitli bilimsel projelerinde yürütücülük görevinde bulunmuş olan Dr. Atay, Bilkent Üniversitesi’ne katılmadan önce Max Planck Enstitüsü, Koç Üniversitesi ve Artesis Technology Systems gibi kurumlarda görev yapmıştır.

 

06-002-A+_laurence_barkerLaurence Barker
Matematik Bölümü
Doktora: Oxford Üniversitesi

Sonlu gruplar, temsil kuramı, yerel kuram ve Clifford kuramı, G cebirleri, G yarı sıralı kümeler.

Doktorasını 1992’de Oxford Üniversitesi’nden alan Laurence Barker, Bilkent Üniversitesi’ne katılmadan önce Paris d’Ecole Normale Supérieure ve Cardiff Üniversitesi’nde öğretim üyeliği ve Alexander von Humboldt bursiyeri olarak Jena Üniversitesi’nde araştırmalar yapmıştır. Araştırma konuları arasında grup teorisi, sonlu gruplar, temsil teorisi ve grup fonktörleri bulunan Dr. Barker, Doğrusal Cebir ve Soyut Matematik derslerini vermektedir.

  

05-014-A+bilge-baytekinBilge Baytekin
Kimya Bölümü
Doktora: Freie Üniversität Berlin

Polimer malzeme, yapay ve doğal polimerler, kompozitler, mekanokimya, elektrostatik, yumuşak robotlar, yapı kimyasalları.

Doktorasını 2008’de Freie Universität Berlin’den alan Bilge Baytekin, polimer mekanokimyası, polimerlerden enerji elde edilmesinde yeni yöntemler, statik elektriklenme, moleküler makineler, akıllı malzemeler ve yumuşak robotlar gibi alanlarda araştırmalar yapmaktadır. Dr. Baytekin’in makaleleri Science, Angewandte Chemie, Soft Robotics ve Journal of the American Chemical Society gibi dergilerde yayımlanmıştır. Bilkent Üniversitesi’ne katılmadan önce Northwestern ve Harvard üniversitelerinde görev yapan Dr. Baytekin, Loreal-UNESCO Uluslararası Genç Bilim Kadınlarına Destek Ödülü, TÜBA-GEBİP ve BAGEP Ödülü sahibidir.

 

04-002-B+_ceyhun_bulutayCeyhun Bulutay
Fizik Bölümü
Doktora: Orta Doğu Teknik Üniversitesi

Kuramsal kuantum optik, spintronik, yarı iletken fiziği.

Yarıiletkenlerde kuramsal spin fiziği, kuantum işleme, kuantum noktaları ve nanoörgülerinde fotonik özellikler üzerine çalışmaları bulunan Ceyhun Bulutay, doktorasını 1997’de Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nden almıştır. Avrupa Birliği, TÜBİTAK ve Royal Society gibi kurumlarca desteklenen çeşitli projelerde yürütücülük yapan Dr. Bulutay, Elektromanyetik Teori, Atom ve Molekül Fiziği, Kuantum Optiği, Kuantum Mekaniği, Yarıiletkenlerde Optik ve Elektronik Süreçler derslerini vermektedir. Dr. Bulutay, Essex, ETH-Zürih ve Santa Barbara’daki California üniversitelerinde araştırmacı olarak görev yapmıştır. Parlar Vakfı ve TÜBİTAK Teşvik ödülleri sahibidir.

 

04-026-A+SahinBuyukdagliŞahin Büyükdağlı
Fizik Bölümü
Doktora: Joseph Fourier Üniversitesi

Yüklü ve kutuplu sıvıların istatistik fiziği, iyon kanalları, polimer translokasyonunun istatistik fiziği.

Şahin Büyükdağlı doktorasını 2007’de Joseph Fourier Üniversitesi’nde tamamlamıştır. Dr. Büyükdağlı’nın çalışma alanları DNA’nın istatistik fiziği, elektrostatik sistemlerin istatistik fiziği, polimer translokasyonunun istatistik fiziği, biofizik modelleme ve lineer olmayan sistemler üzerinedir. Makaleleri Physical Review Letters, Journal of Chemical Physics, Journal of Physics: Condensed Matter, Physical Review, Journal of Statistical Mechanics ve Europhysics Letters gibi dergilerde yayımlanmıştır. Dr. Büyükdağlı, Bilkent Üniversitesi’ne katılmadan önce Fransa, Finlandiya ve Hong Kong’daki çeşitli üniversitelerle araştırma kurumlarında görev yapmıştır.

 

Agnese Callegari
Doktora: Brown Üniversitesi

Koloritler, optik cımbızlar, kritik casimir etkisi, brown dinamiği.

 

 

Murat Alper Cevher
Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü
Doktora: City University of New York

Meme kanseri, in vitro transkripsiyon, aracı kompleksler, östrojen reseptörü, hedef gen düzenleyen yolaklarının keşfi.

Biyokimya alanında doktorasını 2009’da City University of New York’da tamamlayan Murat Alper Cevher, mediator koaktivatör kompleksi sentezlenmesi üzerinde araştırmalarını sürdürmektedir. Makaleleri Nature Structural and Molecular Biology, EMBO Journal, Nucleic Acids Research ve Cancer Research gibi dergilerde yayımlanmıştır. Dr. Cevher’in araştırmaları Amerikan Kanser Araştırma Organizasyonu ve EMBO tarafından desteklenmiştir. Bilkent Üniversitesi’ne katılmadan önce Rockefeller Üniversitesi’nde doktora sonrası araştırmalar yapan Dr. Cevher’in tiyatro, müzikal, kayak, yüzme ve zeka oyunları özel ilgi alanları arasındadır.

  

04-003-salim_ciraciSalim Çıracı
Fizik Bölümü
Doktora: Stanford Üniversitesi

Yoğun madde fiziği.

Doktorasını 1974’te Stanford Üniversitesi’nden alan Salim Çıracı, aynı üniversitede çalışmalarda bulunduktan sonra IBM San Jose Araştırma Merkezi’nde görev yapmıştır. Bilkent Üniversitesi Fizik Bölümü kurucu başkanı ve Fen Fakültesi kurucu dekanı olan Dr. Çıracı, Fizik Bölümü’nde İleri Araştırmalar Laboratuvarı’nın kuruluşuna da öncülük etmiştir. 2005-2013 yılları arasında DPT tarafından desteklenen Ulusal Nanoteknoloji Araştırma Merkezi Projesi’ni yöneten Çıracı, bu proje kapsamında Bilkent Üniversitesi’nin UNAM – Ulusal Nanoteknoloji Araştırma Merkezi ve Malzeme Bilimi ve Nanoteknoloji lisansüstü programını kurmuş ve yönetmiştir. Dr. Çıracı, hidrojen depolama, nanotriboloji, karbon nanotüpler, atom zincirleri, grafen, silisen ve benzeri iki boyutlu yeni nanoyapılar, yüzey fiziği, kuantum balistik transport, yarı metaller ve spintronik konusunda kuramsal araştırmalarına devam etmektedir. Türkiye Bilimler Akademisi şeref üyesi ve Avrupa Bilimler Akademisi üyesi olan Dr. Çıracı, Sedat Simavi Fen Bilimleri Ödülü ve TÜBİTAK Bilim Ödülü sahibidir.

 

Onur Çizmecioğlu
Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü
Doktora: Heidelberg Üniversitesi

Kanser oluşturan sinyal yolakları, kanser zafiyetlerine yönelik tedaviler, hücre bölünmesi.

Kanser oluşturan sinyal yolakları, kanser zafiyetlerine yönelik tedaviler ve hücre bölünmesi konularında araştırmalarını sürdüren Onur Çizmecioğlu, doktorasını 2009’da Heidelberg Üniversitesi’nden almıştır. Makaleleri Cell Cycle, Journal of Biological Chemistry, EMBO Journal, Journal of Cell Biology, Journal of Cell Science ve Oncogene gibi dergilerde yayımlanmıştır. Dr. Çizmecioğlu, Bilkent Üniversitesi’ne katılmadan önce Heidelberg Üniversitesi Hücre ve Moleküler Biyoloji Merkezi, Alman Kanser Araştırma Merkezi ve ABD’deki Dana Farber Kanser Enstitüsü gibi kurumlarda araştırmalar yapmıştır. TÜBA-GEBİP ödülü sahibi olan Dr. Çizmecioğlu, Hücrenin Moleküler Biyolojisi ve Fizyoloji derslerini vermektedir. Dr. Çizmecioğlu savaş tarihi, satranç ve felsefe ile ilgilenmektedir.

 

05-002-C+_omer_dagÖmer Dağ
Kimya Bölümü
Doktora: Orta Doğu Teknik Üniversitesi

Sıvı kristaller, mezogözenekli malzemeler, güneş ve lityum iyon pilleri için gözenekli ince filmler.

Doktorasını 1994’te Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nden alan Ömer Dağ, anorganik kimya, koordinasyon kimyası, sıvı kristaller, nanomalzemeler, optik malzemeler ve mezogözenekli malzemeler konularında araştırmalar yapmaktadır. Anorganik Kimya, İleri Anorganik Kimya ve Grup Teorisi derslerini veren Dr. Dağ’ın makaleleri Chemistry of Materials, Langmuir, Nature, Advanced Functional Materials, Angewandte Chemie International Edition, Advanced Materials, Journal of the American Chemical Society ve ACS Nano gibi dergilerde yayımlanmıştır. 1997’de Toronto Üniversitesi’nde yaptığı çalışmalar Kanada Uzay Ajansı tarafından desteklenmiş ve uzayda denenmiş olan Dr. Dağ’a bu başarısından dolayı aynı ajans tarafından Başarılı Mikrogravite Malzeme Bilimleri Çalışması Sertifikası verilmiştir. TÜBA-GEBİP Ödülü ve TÜBİTAK Teşvik Ödülü sahibi olan Dr. Dağ, Bilimler Akademisi üyesidir. Hızlı ışıldayan silikon konusunda uluslararası bir patente sahip  olan Dr. Dağ’ın özel ilgi alanları arasında futbol vardır.

 

06-004-A+_alexander_degtyarevAlexander Degtyarev
Matematik Bölümü
Doktora: Steklov Matematik Enstitüsü

Topoloji, cebirsel geometri.

Araştırma konuları topoloji ve cebirsel geometri olan Alexander Degtyarev, doktorasını 1988’de Steklov Matematik Enstitüsü’nden almıştır. Diferansiyel Geometri, Topoloji, Doğrusal Cebir ve Türevsel Denklemler verdiği dersler arasındadır. Riverside’daki California Üniversitesi, Université Louis Pasteur, Université de Rennes 1, Max-Planck Institute für Mathematik ve Universitá di Trento gibi eğitim kurumlarında öğretim üyeliği yapmış olan Dr. Degtyarev’ın kişisel ilgi alanları müzik ve bilgisayardır.

 

Hilmi Volkan Demir
Fizik Bölümü
Doktora: Stanford Üniversitesi

Işık yayan diyotlar, yarı iletken nanokristaller, enerji transferi, optoelektronik, nanofotonik, biyoimplantlar.

Doktorasını 2004’te Stanford Üniversitesi’nden alan Hilmi Volkan Demir, nanofotonik, yarıiletken optoelektroniği ve implant edilebilir elektronik konuları üzerine araştırmalar yapmaktadır. Dr. Demir’in bilimsel yazıları Advanced Materials, Nano Letters, Advanced Functional Materials, Applied Physics Letters, Optics Express, IEEE Journal of Selected Topics in Quantum Electronics, ACS Nano ve IEEE Transactions on Industrial Electronics gibi dergilerde yayımlanmıştır. Springer kitapçık serisinin ve Optics Express dergisinin editörlerindendir. Dr. Demir’in araştırma alanlarıyla ilgili kırktan fazla buluşu patentlenmiş ya da farklı aşamalarda patentlenme sürecindedir; bu patentlerin on iki tanesi lisanslanmış ve dört şirket oluşumu sağlamıştır. TÜBA asosiye üyesi olan Dr. Demir, Nanyang Araştırma Mükemmeliyet Ödülü, NRF Yürütücülük Ödülü, TÜBİTAK Teşvik Ödülü, Avrupa Bilim Vakfı Genç Bilim İnsanı Ödülü ve Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA) Üstün Başarılı Genç Bilim İnsanı Ödülü sahibidir. Dr. Demir, Ulusal Nanoteknoloji Merkezi direktörü, Bilkent Üniversitesi Malzeme Bilimi ve Nanoteknoloji Enstitüsü müdürü ve ana bilim dalı başkanıdır.

 

07-13-A+EbruErbayEbru Erbay
Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü
Doktora: Illinois Üniversitesi, Urbana-Champaign

Kompleks metabolik ve inflamatuvar hastalıklar, ateroskleroz, diyabet, obezite, sinyal yolakları, organel biyolojisi.

Tıp doktoru unvanını 1998’de Ankara Üniversitesi’nden, doktorasını 2004’te Urbana-Champaign’deki Illinois Üniversitesi’nden alan Ebru Erbay’ın Nature Medicine, Nature Immunology, Science Translational Medicine, ATVB, Current Atherosclerosis Reports, Journal of Cell Biology ve Journal of Biological Chemistry gibi dergilerde yayımlanmış makalelerinin yanı sıra iki de kitap bölümü vardır.  Aynı zamanda Science Translational Medicine dergisinin yardımcı bilimsel danışmanıdır. Bilkent Üniversitesi’ne katılmadanönce Harvard Üniversitesi’nde araştırmalar yapmış, Amerikan Kalp Vakfı’na ait bir projede görev almıştır. Bilimsel çalışmalarını metabolik stres ve inflamasyonun diyabet ve ateroskleroz gibi metabolik hastalıkların patogenezinde oynadıkları rol konusundasürdürmektedir. TÜBA-GEBİP ödülü sahibi olan Dr. Erbay, EMBO, AB ve TÜBİTAK destekli bazı projelerin yürütücülüğünü yapmaktadır. Bilimsel çalışmalarındaki üstün başarısından dolayı Avrupa Araştırma Konseyi’nden ERC-StG desteği almaya hak kazanmıştır.

 

04-006-A+Atilla ErcelebiAtilla Erçelebi
Fizik Bölümü
Doktora: Orta Doğu Teknik Üniversitesi

Kuramsal yoğun madde fiziği, elektron-foton etkileşmeleri.

Atilla Erçelebi, doktorasını 1980’de Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nden almıştır. Yoğun madde fiziği alanında kuramsal çalışmalar yapan Dr. Erçelebi’nin elektron- fonon etkileşmeleri ve düşük boyutlu yarıiletken yapılarda polaron ve çift polaron sistemleri üzerine araştırmaları ve Fröhlich Hamilton yeninin çözümüne yönelik yaklaşım metotlarının geliştirilmesi hakkında çalışmaları bulunmaktadır. Dr. Erçelebi, Bilkent Üniversitesi’ne katılmadan önce Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde öğretim üyeliği yapmıştır.

 

04-027-A+ahmet-erisAhmet Eriş
Fizik Bölümü
Doktora: Orta Doğu Teknik Üniversitesi

Klasik alan kuramları, kütleçekim kuramı, harmonik tasvirler ve entegre edilebilir sistemler.

Doktorasını 1976’da Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde tamamlayan Ahmet Eriş, klasik alan kuramları, kütle çekim kuramı, harmonik tasvirler ve entegre edilebilir sistemler üzerine çalışmalar yapmaktadır. Makaleleri Journal of Mathematical Physics ve International Journal of Theoretical Physics gibi dergilerde yayımlanmıştır. Dr. Eriş, Bilkent Üniversitesi’ne katılmadan önce Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Doğu Akdeniz Üniversitesi, Çankaya Üniversitesi ve Yeditepe Üniversitesi’nde görev yapmıştır.

 

06-034-A+Matthew_GelvinMatthew Gelvin
Matematik Bölümü
Doktora: Massachusetts Institute of Technology

Sonlu gruplar, cebirsel topoloji, modüler temsil kuramı.

Doktorasını 2010’da Massachusetts Institute of Technology’den alan Matthew Gelvin, Bilkent Üniversitesi’ne katılmadan önce Wellesley Colllege ile Kopenhag ve Wesleyan üniversitelerinde görev yapmıştır. Makaleleri Journal of Algebra ve Journal of Pure and Applied Algebra gibi dergilerde yayımlanmıştır.

 

06-006-A+aurelian_gheondeaAurelian Gheondea
Matematik Bölümü
Doktora: Bükreş Üniversitesi

Fonksiyonel analiz, operatör kuramı, spektral kuramı, kuantum operasyonları.

Makaleleri Journal of Mathematical Analysis and Applications, Journal of Functional Analysis ve Journal of Mathematical Physics gibi dergilerde yayımlanan Aurelian Gheondea, Romanya’da matematik konusunda yayımlanan çeşitli dergi ve kitap serilerinin editörlüğünü yapmaktadır. Doktorasını 1990’da Bükreş Üniversitesi’nde tamamlayan Dr. Gheondea’nın çalışmaları fonksiyonel analiz, operatör kuramı ve spektral kuramının yanı sıra kuantum işlemlerine matematik uygulamaları üzerinedir. Dr. Gheondea, ileri matematik alanında analiz ağırlıklı dersler olan Gerçek Analiz ve Fonksiyonel Analiz derslerini vermektedir. Bilkent Üniversitesi’ne katılmadan önce Bükreş Matematik Enstitüsü, Groningen, Newcastle ve Texas Üniversiteleri’nde görev yapmıştır. Dağcılık, tenis ve klasik müzik, Dr. Gheondea’nın özel ilgi alanlarıdır.

 

06-007-A+_alexander_goncharovAlexander Goncharov
Matematik Bölümü
Doktora: Rostov Üniversitesi

Fonksiyonel analiz, potansiyel kuram, fraktal geometri, yaklaşım kuramı.

Doktorasını 1986’da Rostov Üniversitesi’nden alan Alexander Goncharov’un araştırma alanları fonksiyonel analiz, potansiyel teorisi ve yaklaşım teorisidir. Dr. Goncharov Matematiğe Giriş, Türevsel Denklemler, Gerçel Analiz ve Fonksiyonel Analiz derslerini vermektedir.

 

04-024-A+ahmet-gokalpAhmet Gökalp
Fizik Bölümü
Doktora: Stanford Üniversitesi

Nükleer transport kuramının nükleer çarpışmalara ve nükleer füzyona uygulamaları.

Nükleer fizik ve yüksek enerji fiziği alanlarında uzmanlaşan Ahmet Gökalp, doktorasını 1980’de Stanford Üniversitesi’nden almıştır. Nükleer transport teorisinin dev rezonanslara, nükleer çarpışmalara, nükleer füzyona uygulamaları ve fenomenolojik yüksek enerji fiziği başlıca araştırma alanlarıdır. Dr. Gökalp’in bilimsel yazıları Physical Letters B, Physical Review C, Nuclear Physics A ve European Physical Journal A gibi dergilerde yayımlanmıştır. Genel Fizik, Nükleer ve Parçacık Fiziği, Kuantum Mekaniği derslerini veren Dr. Gökalp daha önce Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde görev yapmıştır.

 

Serkan İsmail Göktuna
Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü
Doktora: Münih Teknik Üniversitesi

Tümör immünolojisi, kolon kanseri, tümör mikroçevresi, iltihabi bağırsak hastalıkları, sinyal iletimi, immünterapi.

Makaleleri Cell Reports, Nature Communications, Cancer Resarch, Journal of Experimental Medicine, Journal of Immunology, FEBS Journal ve Cell gibi dergilerde yayımlanan Serkan Göktuna, doktorasını 2010’da Münih Teknik Üniversitesi’nden almıştır. Dr. Göktuna, kanser moleküler biyolojisi, tümör immünolojisi, sinyal iletimi ve tümör mikro çerçevesindeki hücreler arası etkileşimler ve bu etkileşimin tümör hücrelerinin nasıl kendi faydalarına kullandıklarının anlaşılması üzerine araştırmalarını sürdürmektedir. Bilkent Üniversitesi’ne katılmadan önce Liege Üniversitesi, Münih Teknik Üniversitesi ve Sabancı Üniversitesi’nde araştırma görevlerinde bulunmuştur. Dr. Göktuna, Biyoloji, Biyolojiye Giriş ve Kanserin Moleküler Temelleri derslerini vermektedir. TÜBA-GEBİP ve BAGEP ödülleri sahibi Dr. Göktuna’nın bazı projeleri TÜBİTAK tarafından desteklenmektedir. Fotoğrafçılık, doğa ve kültür gezileri, farklı yemek kültürleri, müzik, bisiklet, stratejik oyunlar, yüzme ve basketbol, Dr. Göktuna’nın hobileri arasındadır.

 

06-030-ahmet-guloglu-A+Ahmet Muhtar Güloğlu
Matematik Bölümü
Doktora: Ohio State Üniversitesi

Analitik sayılar kuramı.

Otomorfik formlar, analitik sayılar teorisi ve Riemann Zeta fonksiyonu konularında araştırmalarını sürdüren Ahmet Muhtar Güloğlu, doktorasını 2005’te Ohio State Üniversitesi’nden almıştır. Dr. Güloğlu’nun makaleleri Acta Arithmetica ve International Mathematics Research Notices dergilerinde yayımlanmıştır. Bilkent Üniversitesi’ne katılmadan önce Ohio State ve Missouri üniversitelerinde öğretim üyeliği yapan Dr. Güloğlu, müzik, spor, üç boyutlu animasyon ve fotoğrafçılıkla ilgilenmektedir.

 

Oğuz Gülseren
Fizik Bölümü
Doktora: Bilkent Üniversitesi

Kuramsal yoğun madde fiziği, nanobilim, grafen, iki boyutlu malzemeler, güneş pilleri, birincil ilkelerle malzeme modellemesi.

Fizik Bölüm Başkanı Oğuz Gülseren, nanobilim alanına yaptığı önemli katkılarla tanınmaktadır. Uluslararası İleri Araştırmalar Merkezi, Bath Üniversitesi, Carnegie Institution of Washington, National Institute of Standarts and Technology ve Pennsylvania Üniversitesi gibi kurumlarda araştırmacı olarak çalışmış olan Dr. Gülseren, doktorasını 1992’de Bilkent Üniversitesi’nden almıştır. Dr. Gülseren’in çalışmaları nanobilim ve yoğun madde fiziği alanında nanoteller, karbon nanotüpler ve boya duyarlı güneş pilleri ve ışık-madde etkileşmesinin temel prensip hesaplaryla modellenmesi üzerine odaklanmıştır. Dr. Gülseren, Bilim Akademisi Derneği asli üyesidir. TÜBİTAK Bilim Ödülü, TÜBİTAK-TWAS Teşvik Ödülü ve İstanbul Üniversitesi Bilim Ödülü sahibidir. Dr. Gülseren, son yıllarda iki güncel alanda yoğunlaşarak grafen benzeri yeni iki boyutlu malzemelerin geliştirilmesi ve özelliklerinin incelenmesi ile nanoparçacıkları kullanarak dengeden uzak sistemlerde kendiliğinden bir araya gelme ve kendiliğinden düzenlenme olaylarının anlaşılmasına çalışmaktadır.

 

Ali Osmay Güre
Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü
Doktora: Cornell Üniversitesi

Tümör immünolojisi, kişiselleştirilmiş tıp, kanser epigenetiği.

Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölüm Başkanı Ali Osmay Güre, kanserde kişiselleştirilmiş tedaviler, kanser erken teşhisi ve prognozunun öngörülmesi ve kanser epigenetiği konularında araştırmalarını sürdürmektedir. Dr. Güre, tıp doktoru unvanını 1988’de Ankara Üniversitesi’nden, doktorasını ise 1995’te Cornell Üniversitesi’nden almıştır. Moleküler Hücre Biyolojisi, Modern Biyolojiye Giriş, DNA Hasar ve Tamiri, Moleküler Hücresel İmmünoloji ve Genomik derslerini veren Dr. Güre’nin bilimsel makaleleri Journal of Experimental Medicine, Cancer Research ve Immunological Reviews gibi dergilerde yayınlanmış ve 7500’ün üzerinde atıf almıştır. Dr. Güre tümör biyobelirteçleriyle ilgili 25’ten fazla patente ortaktır. Bilkent Üniversitesi’ne katılmadan önce Ludwig Kanser Araştırma Enstitüsü ve Memorial Sloan Kettering Kanser Merkezi’nde öğretim üyeliği yapmış olan Dr. Güre, Cancer Research Institute, Avrupa Birliği ve TÜBİTAK tarafından desteklenen projelerde yürütücülük yapmıştır. Özel ilgi alanları arasında arkeoloji, fotoğrafçılık, yüzme, müzik, sosyal tarih ve etimoloji bulunmaktadır.

 

07-003-A+_ihsan_gurselİhsan Gürsel
Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü
Doktora: Orta Doğu Teknik Üniversitesi

İmmünoloji, doğal bağışıklık, aşı ve adjuvan tasarımı, nanobiyoteknoloji, ilaç ve aşı taşınım sistemleri, immünterapi.

Doktorasını 1995 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nden alan İhsan Gürsel immünoloji, nanobiyoteknoloji, biyomalzeme ile kanser ve bulaşıcı hastalıklara karşı yeni tedavi stratejileri ile aşı geliştirilmesi konularında araştırmalar yapmaktadır. Biyomoleküller, İmmünolojinin Temelleri ile Biyomalzeme ve Mikrobiyoloji derslerini vermektedir. Bilimsel yazıları Science Translational Medicine, Journal of Allergy and Clinical Immunology, Journal of Experimental Medicine, Journal of Immunology, Journal of Biological Chemistry ve Biomaterials gibi dergilerde yayımlanan Dr. Gürsel’in nükleik asit temelli ilaç adaylarının immün tedavide kullanılmasına yönelik birçok uluslararası patenti vardır. Dr. Gürsel çeşitli ulusal ve uluslararası projelerde yöneticilik, hakemlik ve danışmanlık yapmaktadır. Bilkent Üniversitesi’ne katılmadan önce Londra ve Orta Doğu Teknik üniversiteleriyle, ABD’deki Ulusal Sağlık Enstitüsü ile Gıda ve Sağlık Kurumu’nda görev yapan Dr. Gürsel, Bilim Akademisi asli üyesi ve Türk İmmünoloji Derneği yönetim kurulu üyesidir. Fotoğraf çekmek, otobiyografi kitapları okumak, opera, caz ve klasik müzik dinlemek hobileri arasındadır.

 

06-008-A+_metin_gursesMetin Gürses
Matematik Bölümü
Doktora: Orta Doğu Teknik Üniversitesi

Einstein denklemlerinin çözüm teknikleri, yerçekimsel dalga denklemleri, Hamiltonyen yapılar ve Soliton denklemleri.

Doktorasını 1975’te Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde tamamlayan Metin Gürses’in makaleleri Journal of Mathematical Physics, Class Quantum Gravity ve Physical Review gibi dergilerde yayımlanan Dr. Gürses, Diferansiyel Denklemler, Diferansiyel Geometri ve Uygulamalı Matematikte Metotlar derslerini vermektedir. Dr. Gürses’in araştırmaları matematiksel fizik, Einstein gravitasyon kuramı, diferansiyel geometri, diferansiyel denklemler ve uygulamalı matematik alanlarında yoğunlaşmaktadır. TÜBİTAK Teşvik ve Bilim Ödülü ile Sedat Simavi Fen Bilimleri Ödülü sahibi olan Dr. Gürses, Bilkent Üniversitesi’ne katılmadan önce Orta Doğu Teknik Üniversitesi ve Çukurova Üniversitesi’nde öğretim üyeliği yapmıştır. Bilim Akademisi Derneği üyesi olan Dr. Gürses’in kişisel ilgi alanları masa tenisi, satranç ve klasik Türk müziğidir.

 

 

04-022-Balansz-hetenyiBalazs Hetenyi
Fizik Bölümü
Doktora: Columbia Üniversitesi

Yoğun madde fiziği, çok parçacık fiziği.

Balàzs Hetènyi, doktorasını 1999’da Columbia Üniversitesi’nde tamamlamıştır. Çok parçacıklı ve istatiksel fizik konusunda araştırmalar yapan Dr. Hetènyi, daha önce Princeton, Trieste ve Graz üniversitelerinde araştırmacı olarak görev yapmıştır. Güçlü kolerasyon sistemlerinin iletken özellikleri hakkında çalışmalarına devam etmektedir.

 

Yaghoub Heyderzade
Matematik Bölümü
Doktora: İran’daki Azarbaijan Shahid Madani Üniversitesi

Relativitenin genel teorisi ve kozmoloji

Doktorasını 2018’de İran’daki Azarbaijan Shahid Madani Üniversitesi’nden alan Yaghoub Heyderzade, relativitenin genel teorisi ve kozmoloji alanında araştırmalarını sürdürmektedir. Dr. Heyderzade’nin makaleleri Physics Letters, Journal of Cosmoloy and Astroparticle Physics, Physical Review ve The Europian Physical Journal gibi dergilerde yayımlanmıştır. Matematiğie Giriş dersini veren Dr. Heyderzade’nin özel ilgi alanları arasında dağcılık, yüzme, felsefe ve klasik İran, Türk ve Azeri müziği bulunmaktadır.

 

Ömer İlday
Fizik Bölümü
Doktora: Cornell Üniversitesi

Doğrusal olmayan ve dengeden uzak sistemler, kendiliğinden organizasyon ve kurulum, ultra hızlı lazerler ve fotonik.

Doktorasını 2003’te Cornell Üniversitesi’nden alan Ömer İlday, dengeden uzak ve doğrusal olmayan sistemler, ultrahızlı lazerler, lazer kontrollü kendiliğinden organize sistemler, karmaşık lazer-malzeme etkileşimleri ve biyomedikal uygulamaları üzerine araştırmalar yapmaktadır. Nature, Nature Photonics, Nature Communications, Physical Review Letters, Optica gibi dergilerde makaleleri yayımlanan Dr. İlday’ın keşfettiği similariton ve soliton-similariton lazerleri dünya genelinde çok sayıda araştırma laboratuvarı tarafından kullanılmaktadır. Dr. İlday, Optics Letters, Optics Express ve Optical Technology dergilerinde editörlük yapmıştır. TÜBA-GEBİP, TÜBİTAK Teşvik, TÜBİTAK Bilim, Türk Fizik Derneği Engin Arık Bilim İnsanı, Cornell Üniversitesi Findlay, MIT RLE Fellowship ve Marie Curie Fellowship ödülleri sahibi ve Bilim Akademisi üyesidir. Bilimsel çalışmalarındaki üstün başarısından dolayı Avrupa Araştırma Konseyi’nden ERC- CoG desteği almaya hak kazanmıştır. Dr. İlday, Bilkent Üniversitesi’ne katılmadan önce Massachusetts Institute of Technology’de araştırmacı olarak görev yapmıştır. Kişisel ilgi alanları arasında bilim kurgu, Lego ve caz müziği yer almaktadır.

 

06-024-A+_hakki_turgay–kaptanogluHakkı Turgay Kaptanoğlu
Matematik Bölümü
Doktora: Wisconsin Üniversitesi

Çok değişkenli analitik veya harmonik fonksiyon uzaylarında karmaşık analiz ve operatör teorisi.

Karmaşık Analiz ve Fonksiyonel Analiz derslerini veren Hakkı Turgay Kaptanoğlu, doktorasını 1991’de Wisconsin Üniversitesi’nde tamamlamıştır. Çok değişkenli analitik ve harmonik fonksiyon uzaylarında karmaşık analiz ve operatör kuramı konularında araştırmalar yapan Dr. Kaptanoğlu, İTÜ Vakfı Bilim Ödülü sahibidir. Bilkent Üniversitesi’ne katılmadan önce Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde öğretim üyeliği yapmış ve Fulbright bursuyla Virginia Üniversitesi’nde araştırmacı olarak bulunmuştur. Makaleleri Communications in Contemporary Mathematics ve Journal of Functional Analysis gibi dergilerde yayımlanan Dr. Kaptanoğlu, Complex Analysis and Operator Theory dergisinin editörler kurulundadır. Dr. Kaptanoğlu’nun özel ilgi alanları arasında sinema ve bilimkurgu vardır.

 

05-013-A+Ferdi-karadasFerdi Karadaş
Kimya Bölümü
Doktora: Texas A&M Üniversitesi

Anorganik bileşiklerin suyun ayrıştırılması alanında elektrokatalitik ve fotokatalitik performanslarının incelenmesi.

Doktorasını 2009’da Texas A&M Üniversitesi’nde tamamlayan Ferdi Karadaş, kuvantum bilgisayar ve manyetik hafıza özelliğine sahip malzemeler sentezlenmesi ve karakterize edilmesi üzerine araştırmalar yapmıştır. Doktora sonrasında hidrojen depolama kapasitesine sahip gözenekli katı malzemeler ve sudan oksijen üretebilen moleküler katalizörler üzerine çalışmalarını sürdüren Dr. Karadaş, Malzeme Bilimi ve Teknolojisi derslerini vermektedir. Makaleleri Langmuir, Chemical Communications, Journal of the American Chemical Society ve Energy & Environmental Science gibi dergilerde yayımlanmıştır. Bilkent Üniversitesi’ne katılmadan önce Texas A&M ve Katar üniversitelerinde görev yapmıştır.

 

Anargyros Katsampekis
Matematik Bölümü
Doktora: Ioannina Üniversitesi

Cebirsel geometri, değişmeli cebir, kombinatorik cebir, grafik teori. 

Doktorasını 2006’da Ioannina Üniversitesi’nde tamamlayan Anargyros Katsampekis, cebirsel geometri, değişmeli cebir, kombinatorik cebir ve grafik teori alanlarında araştırmalar yapmaktadır. Makaleleri Journal of Pure and Applied Algebra ve Pacific Journal of Mathematics gibi dergilerde yayımlanan Dr. Katsampekis, Bilkent Üniversitesi’ne katılmadan önce Macedonia Üniversitesi, Central Greece Üniversitesi, Selanik Aristotle Üniversitesi ve Aegean Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olarak görev yapmıştır. Dr. Katsampekis’in özel ilgi alanları arasında futbol, basketbol ve doğa yürüyüşü bulunmaktadır.

 

06-010-A+azer_kerimovAzer Kerimov
Matematik Bölümü
Doktora: Azerbeycan Bilimler Akademisi

İstatistiksel fiziğin matematiksel kuramı, olasılık ve stokastik süreçler kuramı.

Landau Teorik Fizik ve Azerbeycan Bilimler Akademisi’nden 1988’de doktorasını alan Azer Kerimov, faz dönüşümlerinin matematiksel teorisi ve Gibbs ölçümleri alanlarında araştırmalar yapmaktadır. Dr. Kerimov, TÜBİTAK tarafından açılan kurslarda yetenekli öğrencileri Uluslararası Bilim Olimpiyatları’na hazırlamak üzere dersler vermektedir. Dr. Kerimov’un makaleleri Journal of Physics A, Physica A, Journal of Statistical Physics, Journal of Mathematical Physics ve Discrete Mathematics gibi dergilerde yayımlanmıştır.

 

06-011-A+alexander_klyachkoAlexander Klyachko
Matematik Bölümü
Doktora: Saratov Devlet Üniversitesi

Cebir, cebirsel geometri, sayılar kuramı.

Bilkent Üniversitesi’ne katılmadan önce Yale, Johns Hopkins, Michigan, Northeastern, Chicago, Paris, Stockholm, Cambridge ve Warwick gibi üniversitelerde öğretim üyeliği yapan Alexander Klyachko, cebirsel geometri ve sayılar teorisi konularında araştırmalar yürütmektedir. Doktorasını Saratov Devlet Üniversitesi’nden 1975’te alan Dr. Klyachko, Transformation Groups adlı derginin editörler kurulu üyesidir. Makaleleri Selecta Mathematica, Functional Analysis and its Applications, Selecta Mathematics ve Sovietica Siberian Mathematics Journal gibi dergilerde yayımlanan Dr. Klyachko’nun değişik dillere çevrilmiş kitapları da vardır. Doğrusal Cebir, Cebirsel Sayılar Teorisi, Diferansiyel Geometri ve Kompleks Analiz derslerini veren Dr. Klyachko’nun özel ilgi alanları müzik, güzel sanatlar, şiir ve edebiyattır.

 

06-012-A+mefharet_kocatepeMefharet Kocatepe
Matematik Bölümü
Doktora: Michigan Üniversitesi

Matematiksel analiz, fonksiyonel analiz.

Eğitim Fakültesi Dekanı Mefharet Kocatepe, araştırmalarını nükleer uzaylar ve fonksiyonel analiz konularında araştırmalar yapmaktadır. Doktorasını 1978’te Michigan Üniversitesi’nden alan Dr. Kocatepe’nin bilimsel yazıları Journal für die reine und angewandte Mathematik, Michigan Mathematical Journal ve Canadian Journal of Mathematics gibi dergilerde yayımlanmıştır. Sedat Simavi Fen Bilimleri Ödülü sahibi olan Dr. Kocatepe, Bilkent Üniversitesi’ne katılmadan önce Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde öğretim üyeliği yapmıştır. Verdiği dersler arasında Matematiksel Analiz, Çok Değişkenli Matematik ve Türevsel Denklemler bulunmaktadır. Dr. Kocatepe fitness ve bilimkurguya meraklıdır.

 

07-004-B+_ozlen_konuÖzlen Konu
Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü
Doktora: Texas Tech Üniversitesi

Karşılaştırmalı gen ifade profillemesi, sistem biyolojisi ve biyoenformatik, meme kanseri, ilaç taramasında zebrabalığı modelleri.

Doktorasını 1999’da Texas Tech Üniversitesi’nden alan Özlen Konu, Biyoenformatik, Genetik ve İleri Moleküler Genetik derslerini vermektedir. Araştırma alanları arasında biyolojik sistem analizleri bulunan Dr. Konu’nun makaleleri European Journal of Neuroscience, Nucleic Acids Research ve BMC Cancer gibi dergilerde yayımlanmıştır. Bilkent Üniversitesi’ne katılmadan önce Tennessee Üniversitesi ve Texas Sağlık Bilim Merkezi gibi kurumlarda araştırmalar yapan Dr. Konu, Avrupa Birliği COST ve TÜBİTAK tarafından desteklenen projelerde yürütücülük yapmaktadır. Dr. Konu çalışmalarını, karşılaştırmalı transkriptomik-genomik araştırmalar ve hastalıkla ilintili sinyal yolaklarının zebra balığı modelinde işlevsel açıdan betimlenmesi alanlarında sürdürmektedir.

 

06-009-A+_dilek_guvencDilek Köksal
Matematik Bölümü
Doktora: Ankara Üniversitesi

Doğrusal modellerde parametre tahmini ve değişken seçimi, veri analizi, matematiksel istatistik eğitimi.

Doktorasını 1984’te Ankara Üniversitesi’nde tamamlayan Dilek Köksal, doğrusal modellerde parametre tahmini ve olasılık dağılımları konularında araştırmalar yapmaktadır. Makaleleri Journal of Neuroscience Methods ve Color Research and Application gibi dergilerde yayımlanan Dr. Köksal Güvenç, Bilkent Üniversitesi’ne katılmadan önce Illinois Institute of Technology ve Abbott Laboratuvarları’nda çalışmıştır. Olasılık, İstatistik ve İstatistiksel Metotlar derslerini veren Dr. Köksal’ın özel ilgi alanları seyahat etmek, moda tasarımı, müzik ve resimdir.

 

06-013-A+yosum_kurtulmazYosum Kurtulmaz
Matematik Bölümü
Doktora: Orta Doğu Teknik Üniversitesi

Halka ve modül kuramı.

Doktorasını 1998’de Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nden alan Yosum Kurtulmaz’ın çalışma alanları arasında sayı ve halka kuramı bulunmaktadır. Dr. Kurtulmaz, Doğrusal Cebir, Matematiğe Giriş ve Türevsel Denklemler derslerini vermektedir. Özel ilgi alanları arasında edebiyat ve doğa yürüyüşleri bulunmaktadır.

 

06-024-Zeki KuruogluZeki C. Kuruoğlu
Kimya Bölümü
Doktora: Florida Üniversitesi

Kuramsal kimya, moleküler çarpışmalar, çok parçacıklı sistemlerin kuantum saçılma kuramı ve hesaplama yöntemleri.

Zeki C. Kuruoğlu, doktorasını 1978’de Florida Üniversitesi’nden almıştır. 1989’da Bilkent Üniversitesi’ne katılmadan önce Brown Üniversitesi ve TÜBİTAK Temel Bilimler Enstitüsü’nde araştırma uzmanı, Iowa, George Washington ve New Mexico üniversitelerinde öğretim üyesi olarak çalışmıştır. Dr. Kuruoğlu 1992 – 2010 arasında Bilkent Üniversitesi Provost yardımcısı ve 2000 – 2010 arasında Eğitim Fakültesi dekan vekili olarak görev almıştır. Kuantum saçılma teorisi ve hesaplama yöntemleri gibi alanlarda araştırmalar yapan Dr. Kuruoğlu’nun makaleleri Physical Review Letters, Physical Review A ve C, Journal of Chemical Physics, Chemical Physics Letters, International Journal of Quantum Chemistry ve Annals of Physics gibi dergilerde yayımlanmıştır. Dr. Kuruoğlu, Kuantum Kimyası, Kimyasal Termodinamik ve İstatiksel Termodinamik derslerini vermektedir.

 

 

04-011-A+_mehmetozgur_okteMehmet Özgür Oktel
Fizik Bölümü
Doktora: Massachusetts Institute of Technology

Çok parçacık fiziği, süperiletkenlik, süperakışkanlık, soğuk gazlar, atom-foton etkileşmesi.

Makaleleri Physical Review A, Physics Letters ve Physical Review Letters gibi dergilerde yayımlanan Mehmet Özgür Oktel, doktorasını 2001’de Massachusetts Institute of Technology’den almıştır. TÜBA-GEBİP Ödülü, TÜBİTAK Teşvik ve Kariyer Ödülü, Mustafa Parlar Vakfı Teşvik Ödülü sahibi olan Dr. Oktel’in araştırma alanları teorik yoğun madde fiziği, ultra-soğuk gazlar, düşük boyutlu çok parçacık sistemleri ve atom-ışık etkileşmesidir. Dr. Oktel, lise öğrencilerini uluslararası fizik olimpiyatlarına hazırlayan grupta yer almaktadır.

 

Özhan Öçal
Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü
Doktora: Teksas Üniversitesi Güneybatı Tıp Merkezi

Kemoterapi ilaçlarının tümör üzerindeki etkilerinin kısa sürede test edilmesini sağlayan sistemler.

Doktorasını 2011’de Teksas Üniversitesi Güneybatı Tıp Merkezi’nde tamamlayan Özhan Öçal, kemoterapi ilaçlarının tümör üzerindeki etkilerinin kısa sürede test edebilmesini sağlayan sistemler üzerine araştırmalarını sürdürmektedir. Dr. Öçal’ın makaleleri American Journal of Pathology, Science Translational Medicine ve Disease Models & Mechanisms gibi dergilerde yayımlanmıştır. Modern Biyolojiye Giriş dersini veren Dr. Öçal, Japon animasyonu ile ilgilenmektedir.

 

 

04-013-D+_ekmel_ozbay_1Ekmel Özbay
Fizik Bölümü
Doktora: Stanford Üniversitesi

Nanoteknoloji, fotonik metamalzemeler, nanofotonik, silikon karpit temelli nanoaygıtlar, optoelektronik.

Yüksek performanslı nanoelektronik ve nanofotonik aygıtlar, GaN tabanlı RF entegre devreler, grafen transistörler, grafen nanofotonik, GaN MOCVD, metamalzemeler ve nanoplazmonik sensörler konularında araştırmalar yapan Ekmel Özbay, doktorasını 1992’de Stanford Üniversitesi’nden almıştır. Science, Nature, Physical Review Letters, Small, Nanotechnology ve Applied Physics Letters gibi dergilerde yayımlanmış 454 bilimsel makalesine 14.702’yi aşkın atıfta bulunulmuştur. Avrupa Birliği’nin en büyük bilim ödülü sayılan Descartes 2005 Bilimsel Araştırma Ödülü, Mustafa Parlar Vakfı Bilim Adamı Ödülü, Hüsamettin Tuğaç Vakfı Teknoloji Geliştirme Ödülü, TÜBİTAK Teşvik Ödülü, Sedat Simavi Bilim Ödülü, TÜBİTAK Bilim Ödülü ve Amerikan Optik Kurumu’nun Adolph Lomb Madalyası sahibidir. Nature Scientific Reports ve Journal of Nanophotonics dergilerinin editörüdür. Bilkent Üniversitesi Nanoteknoloji Araştırma Merkezi’nin kurucusu ve direktörü olan Dr. Özbay, Uzay Teknolojileri Araştırma Merkezi’ni de kurmuş ve yönetmiştir. Bu merkezler bünyesinde tamamlanmış veya sürmekte olan 54 projenin yürütücüsüdür. Söz konusu projelerden biri AB 5. Çerçeve Programı, dördü 6. Çerçeve Programı, üçü 7. Çerçeve Programı kapsamındadır. TÜBA ve Avrupa Bilimler Akademisi asli üyesi olan Dr. Özbay nanoteknoloji, nanoelektronik ve nanofabrikasyon konularında dersler vermektedir.

 

07-006-D+_tayfun_ozcelikTayfun Özçelik
Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü
Tıpta Uzmanlık: İstanbul Üniversitesi, Yale Üniversitesi

İnsan genetiği, kompleks hastalıkların genetik temellerinin belirlenmesi, genom incelemeleri, nörogenetik.

Fen Fakültesi Dekanı Tayfun Özçelik, İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun olmuştur. İnsan Genetiği, Modern Biyoloji ve İleri Moleküler Genetik derslerini veren Dr. Özçelik, kompleks genetik hastalıklar üzerine araştırmalar yapmaktadır. Makaleleri Nature Genetics, PNAS ve Nature gibi dergilerde yayımlanmıştır. Münih, Stanford ve Yale üniversitelerinde çalışmış olan Dr. Özçelik, TÜBİTAK, TWAS, UNDP, ICGEB, NIH ve WHO gibi kuruluşlarca desteklenen projelerde görev almıştır. TÜBİTAK Teşvik ve Bilim ödülleri sahibi, Türkiye Bilimler Akademisi üyesi Dr. Özçelik’in dört eseri Nature Genetics, bir eseri de Concepts of Genetics dergisinin kapağında yer almıştır. Tıbbi Genetik Derneği’nin başkanlığını, American Society of Human Genetics’in program komitesi üyeliğini, European Society of Human Genetics’in yönetim kurulu üyeliğini ve Eğitim Komitesi başkanlığını yapmıştır.

 

05-011-A+_emrah_ozensoyEmrah Özensoy
Kimya Bölümü
Doktora: Texas A&M Üniversitesi

Katalizörler, nanoteknoloji, alternatif enerji sistemleri, nanomalzemeler, çevre kimyası, spektroskopi, yüzey bilimi.

Bilimsel yazıları Physical Chemistry Chemical Physics, Journal of Physical Chemistry B, Physical Review B ve Journal of the American Chemical Society gibi dergilerde yayımlanan Emrah Özensoy, doktorasını 2004’te Texas A&M Üniversitesi’nden almıştır. American Vacuum Society Morton Traum Ödülü, TÜBİTAK Teşvik Ödülü, Bilim Akademisi BAGEP Ödülü, FABED Esin Tümer Ödülü, ODTÜ Mustafa Parlar Vakfı Ödülü ve TÜBA-GEBİP Ödülü sahibi Dr. Özensoy’un araştırma konuları spektroskopi, nanoteknoloji ve yüzey bilimi, yeni katalitik malzemelerin moleküler düzeyde incelenmesi ve katalitik özelliklerinin araştırılması, nanoparçacıklar ve heterojen katalizörlerdir. Ortak kaleme alınmış bir kitap bölümü bulunan Dr. Özensoy, Bilkent Üniversitesi’ne katılmadan önce ABD’de Pacific Northwest Ulusal Laboratuvarı’nda araştırmalarda bulunmuştur. Türk Kataliz Derneği’nin kurucu ve yönetim kurulu üyesidir. Dr. Özensoy, Catalysis Letters ve Topics in Catalysis dergilerinin ve SESAME Uluslararası Sinkrotron Merkezi’nin bilimsel danışma kurulunda görev yapmaktadır.

 

06-018-A+aydan_pamirAydan Pamir
Matematik Bölümü
Doktora: Orta Doğu Teknik Üniversitesi

Sayısal analiz, bilgisayar programlama, uygulamalı matematik ve matematikte etkili eğitim.

Doktorasını 1992’de Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nden alan Aydan Pamir, sayısal analiz ve verimli eğitim konularında araştırmalar yapmaktadır. Matematiğe Giriş dersini veren Dr. Pamir’in ebru sanatına merakı vardır.

 

Serge Randriambololona
Matematik Bölümü
Doktora: Savoie Mont Blanc Üniversitesi

Matematiksel mantık ve cebirsel geometri kesişimi

Doktorasını 2005’te Savoie Mont Blanc Üniversitesi’nde tamamlayan Serge Randriambololona matematiksel mantık ve cebirsel geometri kesişiminde araştırmalar yapmaktadır. Makaleleri Mathematischen Annalen ve Fundamenta Mathematicae gibi dergilerde yayımlanmıştır. Bilkent Üniversitesi’ne katılmadan önce Galatasaray, Rennes 1, Western Ontario, Notre Dame, Lyon 1 ve Wroclaw üniversitelerinde öğretim üyeliği yapan Dr. Randriambololona’nın özel ilgi alanı bulmaca çözmektir.

 

Ulrike_SalznerUlrike Salzner
Kimya Bölümü
Doktora: Erlangen Üniversitesi

Hesaplamalı kimya, iletken polimerler kuramı ve organik elektronik.

Doktorasını 1993’te Erlangen Üniversitesi’nde tamamlayan Ulrike Salzner’in araştırma alanları teorik ve hesaplanabilir kimya ile iletken organik polimerlerdir. Current Organic Chemistry, Journal of Physical Chemistry ve Journal of Chemical Theory and Computation gibi dergilerde yazıları yayımlanan Dr. Salzner, Genel Kimya, Uygulamalı Kuvantum Kimyası ve Gıda Kimyası derslerini vermektedir. Bilkent Üniversitesi’ne katılmadan önce Newfoundland Memorial ve Northern Illinois üniversitelerinde görev yapan Dr. Salzner’in hobileri müzik dinlemek, kitap okumak, tenis oynamak ve seyahat etmektir.

 

06-019-A+ali_sinan_sertozAli Sinan Sertöz
Matematik Bölümü
Doktora: British Columbia Üniversitesi

Cebirsel geometri.

Cebirsel Geometri, Karmaşık Analiz ve Reel Analize Giriş derslerini veren Ali Sinan Sertöz, doktorasını 1984’te British Columbia Üniversitesi’nde tamamlamıştır. Dr. Sertöz, Sedat Simavi Fen Bilimleri Ödülü sahibidir. Proceedings of the American Mathematical Society, Mathematische Zeitschrift ve Compositio Mathematics gibi dergilerde yazıları yayımlanan Dr. Sertöz’ün ilgi alanları arasında belgesel, sinema, klasik roman ve bilim tarihi vardır.

 

06-031-A+mufit-sezerMüfit Sezer
Matematik Bölümü
Doktora: Purdue Üniversitesi

Değişmeli cebir, sembolik hesaplama.

Doktorasını 2003’te Purdue Üniversitesi’nde tamamlayan Müfit Sezer, değişmeli cebir ve sembolik hesaplama alanlarında araştırmalar yapmaktadır. Dr. Sezer’in makaleleri Journal of Algebra, Advances in Mathematics ve Mathematische Annalen dergilerinde yayımlanmıştır. Bilkent Üniversitesi’ne katılmadan önce Texas Tech, Kent-Canterbury ve Boğaziçi üniversitelerinde bulunmuştur. TÜBA-GEBİP ve Sedat Simavi Fen Bilimleri Ödülü sahibidir.

 

05-009-B+_sefik_suzer_1Şefik Süzer
Kimya Bölümü
Doktora: California Üniversitesi, Berkeley

Spektroskopi, yüzey modifikasyonu ve karekterizasyonu, akıllı malzemeler.

Kimya Bölüm Başkanı Şefik Süzer, yüzey kimyası ve spektroskopi, metal-yarıiletken-yalıtkan ve nanoparçacıkların üretimi, karakterizasyonu ve optik uygulamaları alanlarında araştırmalar yapmaktadır. Doktorasını 1976’da UC Berkeley’den almıştır. TÜBİTAK Teşvik ve Bilim Ödülleri sahibi olan Dr. Süzer’e 2010’da Amerikan Vakum Derneği tarafından Fellow unvanı verilmiştir. Makaleleri Angewandte Chemie, Scientific Reports, Nano Letters, Langmuir, Macromolecules, Journal of Physical Chemistry, Analytical Chemistry, Applied Physics Letters, Surface Science, Applied Surface Science ve Analytical Methods gibi dergilerde yayımlanmıştır. Scientific Reports, Journal of Electron Spectroscopy, Journal of Spectroscopy and Dynamics, Applied Surface Science ve Turkish Journal of Chemistry dergilerinin yayın kurulu üyesi olan Dr. Süzer, 2010- 2013 yılları arasında Applied Surface Science dergisinde editör olarak görev yapmış, 2013’te ise Surface Science Reports’un editörler kuruluna davet edilmiştir. Freiburg, Virginia, Michigan, Delaware, Osaka ve Orta Doğu Teknik üniversiteleri, Lawrence Berkeley ve Brookhaven National laboratuvarları ile Fritz-Haber Enstitüsü’nde araştırma ve eğitim faaliyetlerinde bulunmuştur. TÜBA ve TÜBİTAK’ta yönetim kurulu üyeliği gibi görevler üstlenmiş olan Dr. Süzer, Genel Kimya, Malzeme Bilimi ve Teknolojisi, Fizikokimya ve Spektroskopi derslerini vermektedir.

 

Özgür Şahin
Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü
Doktora: Heidelberg Üniversitesi

Sistem biyolojisi, meme kanseri, transkriptomik, ilaç keşfi ve direnci, metastaz, kodlanmayan RNA’ lar.

Kanser sistemi biyolojisi, meme kanserinde direnç mekanizmaları, meme kanseri metastazı, yeni hedefli kanser ilaçları ve biyobelirteçlerin keşfi konuları üzerinde araştırmalar yapan Özgür Şahin, doktorasını 2008’de Heidelberg Üniversitesi’nde tamamlamıştır. Journal of Cancer Therapeutics and Research dergisinin editörler kurulu üyesi olan Dr. Şahin’in bilimsel yazıları PNAS, Molecular Systems Biology, Oncogene, Cancer Cell ve Cell Research gibi dergilerde yayımlanmıştır. Yaptığı araştırmalar sonucunda çeşitli ödüller kazanan Dr. Şahin daha önce UT MD Anderson Kanser Merkezi ve Alman Kanser Araştırma Merkezi’nde çalışmıştır. American Association for Cancer Research ve European Association for Cancer Research üyesidir. Birçok ulusal ve uluslararası projede yöneticilik ve hakemlik yapan Dr. Şahin’in özel ilgi alanları arasında futbol, yüzme, enstrümental müzik ve tarih bulunmaktadır.

 

04-015-D+_bilal_tanatarBilal Tanatar
Fizik Bölümü
Doktora: Delaware Üniversitesi

Çok parçacık fiziği, elektron korelasyonaları, ultra soğuk atomlar, kuantum Monte Carlo yöntemleri.

Genel Fizik, Elektromanyetik Teori ve İstatistiksel Fizik derslerini veren Bilal Tanatar’ın kuvantum katı ve sıvıları, yoğun madde fiziği ve iki boyutlu elektron sistemleri hakkında araştırmaları vardır. Dr. Tanatar, doktorasını 1987’de Delaware Üniversitesi’nde tamamlamıştır. TÜBİTAK Teşvik Ödülü, Türk Fizik Derneği Engin Arık Bilim Ödülü ve Mustafa Parlar Vakfı Bilim Ödülü sahibidir. Türkiye Bilimler Akademisi ve Academia Europaea üyesi olan Dr. Tanatar’ın bilimsel makaleleri Physical Review B ve Physical Review Letters gibi dergilerde yayımlanmıştır. Bilkent Üniversitesi’ne katılmadan önce Illinois ve Western Ontario üniversiteleri ile İtalya’da Uluslararası Teorik Fizik Merkezi’nde görev yapan Dr. Tanatar, edebiyata ve caz müziğine meraklıdır.

 

Okan Tekman
Matematik Bölümü
Doktora: Minnesota Üniversitesi

Otomorfik formlar.

Otomorfik formlar ve L-fonksiyonlarının özel değerleri konularında araştırmaları bulunan Okan Tekman, doktorasını 1992’de Minnesota Üniversitesi’nden almıştır. Dr. Tekman, ulusal ve uluslararası matematik olimpiyatları ile ilgilenmektedir.

 

Onur Tokel
Fizik Bölümü
Doktora: Cornell Üniversitesi

Temel lazer-malzeme etkileşim fiziği ve gerçek hayatta uygulanabilecek teknolojiler ortaya çıkarmak

Temel lazer etkileşim fiziğinin derinlemesine anlaşılması ve buna bağlı özgün teknolojiler ortaya çıkarılması üzerine araştırmalarını sürdüren Onur Tokel, doktorasını 2011’de Cornell Üniversitesi’nden almıştır. Makaleleri Nature Photonics, Nature Communications ve Optics Letters gibi dergilerde yayımlanmıştır. TÜBİTAK Başarı Ödülü ve Bilim Akademisi BAGEB Ödülü sahibi Dr.Tokel, Bilkent Üniversitesi’ne katılmadan önce Harvard Üniversitesi ve Georgia Institute of Technology’de çalışmalar yapmıştır. Dr.Tokel, Dalgalar, Optik ve Termodinamik dersini vermektedir. Özel ilgi alanları arasında sanat, tarih ve arkeoloji vardır.

 

05-010-C+_donus_tuncelDönüş Tuncel
Kimya Bölümü
Doktora: Imperial College London

Organik, süpramoleküler ve polimer kimyası, biyomedikal, biyonanofotonik ve optoelektronik malzemeler.

Doktorasını 2000’de Imperial College London’da tamamlayan Dönüş Tuncel’in yazıları Advanced Functional Materials, Macromolecules, Journal of the American Chemical Society ve Chemical Communications gibi dergilerde yayımlanmıştır. Moleküler anahtarlar ve cihazlar, fotovoltajlı diodlar ve ışın yayıcılar olarak kullanım potansiyeli bulunan fonksiyonel organik maddelerin karakterizasyonu, sentezi ve tasarımı alanlarında çalışmaları bulunan Dr. Tuncel, Oxford Üniversitesi Organik Kimya Bölümü’nde araştırmacı olarak çalışmıştır. Organik Kimya, Genel Kimya ve Polimer Kimyası derslerini vermektedir.

 

05-016-A+Yunus-TurkmenYunus Emre Türkmen
Kimya Bölümü
Doktora: Chicago Üniversitesi

Kovalent olmayan etkileşimlere dayalı organokatalitik yöntemler, ilaç kimyası, doğal ürünlerin toplam sentezi.

Doktorasını 2012’de Chicago Üniversitesi’nden alan Yunus Emre Türkmen, ilaç olarak kullanılma potansiyeli olan, biyolojik aktiviteye sahip organik bileşikleri sentezlemek üzere etkin yöntemlerin keşfi; çalışma prensibi moleküller arası, kovalent olmayan etkileşimlere dayanan yeni organokatalizörlerin tasarım, sentez ve uygulamaları; çevreyle uyumlu ve ekonomik yeni katalitik tepkimelerin keşfi gibi konularda araştırmalar yapmaktadır. Makaleleri Journal of the American Chemical Society, ACS Omega, Crystal Engineering Communications ve Journal of Organic Chemistry gibi dergilerde yayımlanan Dr. Türkmen’in iki kitap bölümü vardır. Bilkent Üniversitesi’ne katılmadan önce Orta Doğu Teknik, Chicago ve Bristol üniversitelerinde görev yapan Dr. Türkmen’in başlıca ilgi alanları arasında doğa yürüyüşleri, gösteri sanatları ve edebiyat bulunmaktadır. Organik Kimya, Biyokimya ve NMR Spektroskopisi derslerini vermektedir.

 

Bahar Değirmenci Uzun
Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü
Doktora: Zürih Üniversitesi

 Kök hücre

Kök hücre alanında çalışmalar yapan Bahar Değirmenci Uzun doktorasını 2018’de Zürih Üniversitesi’nde tamamlamıştır. Kök hücrelerin bağırsak gelişiminde ve yenilenmesindeki rolleri, obezite hastalığının kök hücrelerine etkisinin anlaşılması üzerine araştırmalarına devam eden Dr. Değirmenci Uzun’un makaleleri Nature ve Cell Reports gibi dergilerde yayımlanmıştır. Dr. Değirmenci Uzun, Kök Hücreye Giriş dersini vermektedir.

 

05-017-A+burak-ulgutBurak Ülgüt
Kimya Bölümü
Doktora: Cornell Üniversitesi

Elektrokimyasal enerji depolama sistemleri geliştirilmesi, empedans spektroskopisi, yerinde elektrospektrokimya ölçümleri.

Makaleleri Nature Materials, Chemical Reviews, Physical Review B ve Journal of Physical Chemistry B gibi dergilerde yayımlanan Burak Ülgüt, doktorasını 2007’de Cornell Üniversitesi’nde tamamlamıştır. Elektrokimyasal enerji depolama sistemleri, elektrokimyasal empedans spektroskopisi, elektrokimyasal gürültü, Operando elektrokimya/spektroskopi ölçümleri, pil ve bataryaların kalite ve ömür öngörülerinin yapılması konularında çalışmalar yürütmektedir. Bilkent Üniversitesi’ne katılmadan önce bazı özel sektör firmalarında uygulama müdürü ve ar-ge yöneticisi olarak görev yapan Dr. Ülgüt, Analitik Kimya, Elektrokimya ve Enstrumentasyonel Analiz derslerini vermektedir. Futbol ve bisiklet, Dr. Ülgüt’ün hobileri arasındadır.

 

06-021-A+bulent_unalBülent Ünal
Matematik Bölümü
Doktora: Missouri Üniversitesi

Diferansiyel geometri, Riemann geometrisi, sözde Riemann ve Lorentz geometrisi, katmanlı uzaylarda küresel analiz.

Matematiksel Analiz, Çok Değişkenli Analiz, Matematiğe Giriş, Kompleks Analiz, Topoloji ve Diferansiyel Geometri derslerini veren Bülent Ünal’ın makaleleri Acta Applicandae Mathematicae, Journal of Geometry and Physics, Differential Geometry and its Applications ve Manuscripta Mathematica gibi dergilerde yayımlanmıştır. Doktorasını 2000’de Missouri Üniversitesi’nden alan Dr. Ünal’ın çalışmaları diferansiyel geometri, özellikle Lorentz ve Riemann geometrileri, manifoldlar üzerinde analiz konuları başta olmak üzere genel görelilik ve kuvantum alan kuramları ile matematiksel fizik alanlarına yayılmaktadır. Müzik, spor, sinema ve felsefe, Dr. Ünal’ın özel ilgi alanlarıdır.

 

06-026-A+Ozgun_UnluÖzgün Ünlü
Matematik Bölümü
Doktora: Wisconsin Üniversitesi

Cebirsel geometri, geometrik grup kuramı.

Doktorasını 2004’te Wisconsin Üniversitesi’nde tamamlayan Özgün Ünlü, cebirsel topoloji ve geometrik grup kuramı üzerine araştırmalar yapmaktadır. İşletme, Beşeri ve Sosyal Bilimler için Analize Giriş, Mühendisler için Analiz ve Manifoldlar Üzerine Analiz derslerini veren Dr. Ünlü, dans ve futbola ilgi duymaktadır.

 

06-029-suleyman-ustunelAli Süleyman Üstünel
Matematik Bölümü
Doktora: Paris VI Üniversitesi

Malliavin analizi, finansal matematik, Monge problemi, varyasyon hesabı.

Doktorasını 1981’de Paris VI Üniversitesi’nden alan Ali Süleyman Üstünel, olasılık, stokastik analiz, Malliavin cebir ve finansal matematik konularında araştırmalar yapmaktadır. Transformation of Measure on Wiener Space adlı kitabın ortak yazarlarından biri olan Dr. Üstünel’in makaleleri Potential Analysis, Probability Theory and Related Fields, Journal of Functional Analysis ve Communications on Stochastic Analysis gibi dergilerde yayımlanmıştır.

 

04-023-A+Giovanni-VolpeGiovanni Volpe
Fizik Bölümü
Doktora: Barcelona Fotonik Bilimler Enstitüsü

Optik yakalama, istatistiksel fizik, olgusal nörobilim.

Doktorasını 2008’de Barcelona’daki Fotonik Bilimler Enstitüsü’nden alan Giovanni Volpe, nanoteknolojinin gündelik yaşam alanlarına uygulanması konusunda araştırmalar yapmaktadır. Makaleleri Soft Matter, Physical Review X, Nature Nanotechnology, Nature Communications, Physical Review Letters, Optics Express ve Europhysics Letters gibi dergilerde yayımlanmıştır. Optical Tweezers adlı kitabın yazarı olan Dr. Volpe, Optical Society tarafından verilen Young Professional Volunteer Recognition ödülü sahibi ve AIP Bilimsel Makale Ödülleri jüri üyesidir. Bilimsel çalışmalarındaki üstün başarısından dolayı Avrupa Araştırma Konseyi’nden ERC-StG desteği almaya hak kazanmıştır. Dr. Volpe, Bilkent Üniversitesi’ne katılmadan önce Max-Planck Enstitüsü’nde doktora sonrası araştırma çalışmaları yapmıştır. Sinema, rüzgar sörfü ve yabancı diller Dr. Volpe’nin hobileridir.

  

04-016-A+_cemal_yalabikCemal Yalabık
Fizik Bölümü
Doktora: Brown Üniversitesi

İstatistik mekanik, faz geçişleri ve kritik olaylar, denge dışı sistemler, kuantum taşınım.

Cemal Yalabık, doktorasını 1976’da Brown Üniversitesi’nde tamamlamıştır. Birinci sınıflar için Fizik dersinin yanı sıra İstatistik Mekanik, Kuantum Mekaniği ve Elektromanyetik Kuramı derslerini vermektedir. Makaleleri Physica, Physical Review ve European Physical Journal gibi dergilerde yayımlanan Dr.Yalabık, TÜBİTAK Teşvik Ödülü sahibi ve Türkiye Bilimler Akademisi üyesidir. Orta Doğu Teknik Üniversitesi ve Temple Üniversitesi’nde görev yapmış olan Dr.Yalabık’ın kişisel ilgi alanları amatör denizcilik, telsizcilik ve astronomidir.

 

06-022-A+_ergun_yalcinErgün Yalçın
Matematik Bölümü
Doktora: Wisconsin Üniversitesi

Cebirsel topoloji, sonlu grupların temsil kuramı, grupların kohomolojisi.

Yazıları Journal of Algebra, Journal of Group Theory ve Topology gibi dergilerde yayımlanan Ergün Yalçın, Soyut Matematik, Cebir, Analiz, Doğrusal Cebir ve Topoloji derslerini vermektedir. Doktorasını 1998’de Wisconsin Üniversitesi’nde tamamlayan Dr.Yalçın’ın araştırmaları topolojik uzayların simetrileri ve grupların geometrisi üzerinedir. Dr.Yalçın, TÜBA-GEBİP ve TÜBİTAK Teşvik Ödülü sahibi ve Bilim Akademisi Derneği üyesidir.

 

06-028-A+Hamza-YesliyurtHamza Yeşilyurt
Matematik Bölümü
Doktora: Illinois Üniversitesi, Urbana-Champaign

Analitik sayılar kuramı.

Doktorasını 2004’te Urbana-Champaign’daki Illinois Üniversitesi’nde tamamlayan Hamza Yeşilyurt, Cebirsel Sayılar Teorisi, Sayılar Teorisi ve Analiz derslerini vermektedir. Bilkent Üniversitesi’ne katılmadan önce Florida Üniversitesi’nde öğretim üyeliği yapan Dr. Yeşilyurt, eliptik fonksiyonlar, hipergeometrik seriler ve q-serileri konularında araştırmalar yapmaktadır. Makaleleri Advances in Mathematics, Memoirs of the AMS ve Journal of Mathematical Analysis and Applications gibi dergilerde yayımlanmıştır. Paul T. Bateman Sayılar Teorisi Ödülü, Masatoshi Gündüz Ikeda Araştırma Ödülü ve Sedat Simavi Fen Bilimleri Ödülü sahibidir.

 

07-011-isik_yulugIşık G. Yuluğ
Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü
Doktora: Londra Üniversitesi

Meme kanseri gelişiminde rol oynayan genler, epigenetik değişiklikler, transkriptomik.

Doktorasını 1995’te Londra Üniversitesi Imperial College of Science, Technology and Medicine’da tamamlayan Işık Yuluğ, NATO, TÜBİTAK, Londra Üniversitesi Edgar Lawley ve L’Oreal-UNESCO Genç Bilim Kadınlarına Destek ödülleri sahibidir. Türkiye temsilcisi olarak Avrupa Kanser Araştırmaları Birliği’nde konsey üyeliği ve Avrupa Birliği’nin Araştırma Ağ Programı’nda çalışmalar yapmıştır. Dr. Yuluğ UNESCO, Türkiye Biyoetik Komitesi asli üyesidir. Meme kanserinin gelişiminde rol alan genlerin ifade profillerinin analizi, genetik ve epigenetik mekanizmalarının tanımlanması üzerine araştırmalarını sürdürmektedir. Londra Üniversitesi Ludwig Kanser Araştırma Enstitüsü ve Texas M.D. Anderson Kanser Merkezi’nde çalışmalar yapmış olan Dr. Yuluğ’un makaleleri BMC Cancer, Nature, Nature Genetics ve Cancer Research gibi dergilerde yayımlanmıştır.

 

06-023-A+_natalya_zheltukinaNatalya Zheltukhina
Matematik Bölümü
Doktora: Bilkent Üniversitesi

Tüm düzlemde analitik fonksiyonlar kuramı, Polya sıklık dizileri.

Ayrık Matematik, Türevsel Denklemler, Kompleks Analiz ve Olasılık Teorisi derslerini veren Natalya Zheltukhina, doktorasını 2002’de Bilkent Üniversitesi’nden almıştır. Makaleleri Journal of London Mathematics Society, Analysis Mathematica ve Complex Variables gibi dergilerde yayımlanan Dr. Zheltukhina, çalışmalarını tam fonksiyonlar kuramı üzerinde sürdürmektedir.