Ana Sayfa » Çeşitli Mezunlar

Çeşitli Mezunlar

 

 

Ezgi Tümer, Mimarlık 2017
Hilmi Güner Mimarlık, Mimar

Lise: Hacı Ömer Tarman Anadolu Lisesi

Tümer, mezun olduğu 2017 yılından bu yana mimarlık mesleğini icra ederek çalışma yaşantısını sürdürüyor.

Kaliteli ve uluslararası eğitim kadrosu ile farklı kültürleri, akımları ve değerleri harmanlayan bölümüm sayesinde çalışma hayatımda konulara değişik açılardan yaklaşabilmeyi ve yaratıcı çözümler üretmeyi öğrendim. Mimarlık eğitiminin sadece akademik ve teorik değil, aynı zamanda toplumsal ve kültürel yanlarının da olduğunu gördüm. Dersler ve okulun sosyal imkânları arasında zamanı verimli kullanmak gibi hem iş hem kişisel hayatımda faydasını gördüğüm bir beceri geliştirdim.

 

İhsan Tolga Korucu, Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi 2016
UNESCO Türkiye Millî Komisyonu, Genel Sekreter Yrd. Vekili

Lise: Mamak Tuzluçayır Anadolu Lisesi

Korucu’nun çalışma alanı, sürdürülebilir kalkınma, kültürel ifadelerin çeşitliliği ve toplumsal cinsiyet eşitliği başlıklarından oluşuyor.

“Bilkent Üniversitesi’nde farklı disiplinlerden aldığım dersler bana geniş bir bakış ve düşünce açısı kazandırdı.”

 

Büşra Nurdan Kılınçoğlu, Elektrik – Elektronik Mühendisliği 2015
Boston Consulting Group, Danışman

Lise: Meram Fen Lisesi

Kariyerine Accenture bünyesinde strateji analisti olarak başlayan Kılınçoğlu, şimdi yönetim danışmanlığı alanında çalışıyor.

“Bilkent Üniversitesi, sunmuş olduğu akademik ve sosyal olanaklarla beni geleceğe çok iyi hazırladı. Henüz lisans öğrencisiyken kendimi uluslararası platformlarda ifade etme olanağı buldum. Üniversiteden ne istediğini bilen biri olarak mezun oldum. Bilkent mezunlarının iş hayatında ne kadar başarılı olduklarını gördükçe üniversitenin bize katmış olduğu vizyonun önemini daha iyi anlıyorum.”

 

Ece Çakmak, Endüstri Mühendisliği 2014

Deezer (Fransa), Kurumsal Strateji Yöneticisi

Yüksek Lisans: INSEAD
Lise: Galatasaray Lisesi

Şirketin Paris’teki merkez ofisinde görev yapan Çakmak’ın özgeçmişinde 4 yıllık Garanti BBVA tecrübesi de var.

 “Bilkent’te aldığım mühendislik eğitimi, iş süreçlerindeki problemleri en etkili şekilde çözmeme yardımcı oluyor.”

 

Erhan Us, Turizm ve Otel İşletmeciliği 2014
AD1644, Yönetim Kurulu Başkanı

Lise: Özel Büyük Lise

Erhan Us, dijital ve stratejik pazarlama üzerine kurduğu, uluslararası alanda hizmet veren AD1644 Marketing Group’un yönetim kurulu başkanı. “Dijital Prestij” adlı kitabı 2018’de yayımlandı. “Dijital Tutsaklık” ve “Gizlenmiş Olan” başlıklı fotoğraf sergileri açtı. Köşe yazıları ve sanat faaliyetlerinin yanı sıra 11 sivil toplum kuruluşundaki başkanlıklarına istinaden onur nişanları (Lions Clubs International), iki En İyi Dijital Ajans ödülü (Armut ve Turizmin Geleceği Platformu) ve birçok özel ödülün sahibi olan Us, lisans düzeyinde sürdürdüğü sosyal bilimler çalışmalarını lisansüstü düzeye taşımayı da hedefliyor.

 

ceren_yildizCeren Yıldız, Makine Mühendisliği 2014
Aselsan, Sistem ve Tasarım Mühendisi

Lise: Nermin-Mehmet Çekiç Anadolu Lisesi

Aselsan’ın Hava Araçları Entegrasyon Mühendisliği Müdürlüğü’nde çalışan Yıldız, ısıl ve hesaplamalı akışkanlar dinamiği analizleri, çeşitli hava araçlarında sıcaklık uçuş testleri ve uydu projelerinde ısıl ekip lideri olarak görev alıyor.

“Makine Mühendisliği Bölümü’müzün saygıdeğer öğretim kadrosu ve yenilikçi eğitim programı sayesinde kazandığım bilgi birikimi ve mühendislik perspektifi, bana analtik düşünme yetisi ve yeni alanları kolaylıkla öğrenebilme kabiliyeti kattı.”

 

Irmak Büyükutku, Psikoloji 2013
S360, Araştırma Uzmanı

Yüksek Lisans: London School of Economics and Political Science
Lise: TED Ankara Koleji Vakfı Özel Lisesi

Büyükutku’nun iş deneyimi, piyasa araştırmalarından elde edilen verilerin psikoloji içerikli yöntemlerle analizinin yanı sıra kurumsal iletişim stratejilerini kapsıyor.

“Dört sene boyunca psikolojinin her dalını görerek yetiştirildik ve çok değerli akademisyenlerle bire bir çalışma olanağı bulduk. Bu farklı bakış açılarının bize kattıklarını yıllar geçtikte çok daha iyi anlıyorum.”

 

gizem gurkanGizem Gürkan, Makine Mühendisliği 2013
FNSS, Uluslararası İş Geliştirme Uzmanı

Lise: Ankara Hacı Ömer Tarman Anadolu Lisesi

Mezun olduktan hemen sonra uluslararası satış mühendisi unvanıyla Vestel’de çalışmaya başlayan Gürkan, kariyerine savunma endüstrisinde devam ediyor.

Bilkent’in bize sadece teknik bilgi değil, sosyal donanım da katmış olması iş hayatında çok fark ediyor. Öğrenciyken yaptığımız araştırmalar, projeler ve sunumlardan gelen tecrübe bizi farklı kılıyor; profesyonellik, hız ve özgüven işyerinde bizleri öne çıkarıyor.”

 

Sabina Malikova, İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı 2013
Sabina Malikova Design Office, Kurucu Müdür

 Lise: Çankaya 50.Yıl Lisesi

Mezun olduktan sonra başkentteki çeşitli projelerde şantiye şefliği ve proje yöneticiliği yapan Malikova, iki yıl önce kurduğu kendi firmasında villa, ofis, restoran ve benzeri iç mimarlık projeleri ile özel mobilya tasarımları üretiyor.

İş hayatında başarılı olmanın temel taşlarından biri iyi bir eğitim almaktır. Bilkent, bana bu anlamda çok şey kattı. Gerek vizyon gerek kültürel açıdan kendimi tam anlamıyla geliştirdiğim bir okuldu. Bölümdeki müfredat ve kadro, mimari uygulama projelerinde özgüvenle adım atmama yardım etti.”

 

 

 

Osman Ertürk Özel, Hukuk 2013
Özel Avukatlık Danışmanlık, Kurucu Ortak

Yüksek Lisans: Brunel Üniversitesi
Lise: Selçuk Anadolu Lisesi

Özel, İngiltere’deki yüksek lisansını tamamlayarak Türkiye’ye döndü ve Ankara’da kendi hukuk bürosunu kurdu.

“Bilkent Üniversitesi’nde aldığım eğitim, iş hayatına giriş yaptığım ilk günden beri en büyük güvencem ve sermayem. Bu güvence ve sermayenin sağladığı özgüvenle herkesten bir adım önde olmak ve Bilkent ruhunu daima saklı tutmak mümkün.”

 

Bahar Tad, Felsefe 2013
Reckitt, Müşteri ve Pazar İçgörü Müdürü

Lise: Kırşehir Hacı Fatma Erdemir Anadolu Lisesi

Tad, kariyerini piyasa araştırmaları sektöründe sürdürüyor.

Bugünkü işimi öğrenme sürecim, bölümde farklı disiplinlerden almış olduğum dersler sayesinde çok hızlı ilerliyor.”

 

 

 

Ece Akbaş, İktisat 2012
Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası, Müfettiş

Yüksek Lisans: Politecnico di Milano
Lise: Samsun Tülay Başaran Anadolu Lisesi

İş yaşamına Şekerbank’ın teftiş kurulunda adım atan Akbaş, İtalya’daki yüksek lisansı sonrasında bankacılığa geri döndü.

“Bilkent, öğrencilere özgür, eleştirel ve alternatif düşünme yollarını öğretip doğru bilgiye nasıl ulaşılacağını gösteren bir üniversitedir.”

 

 

Gözde Engüzel, Endüstri Mühendisliği 2012
QNB Finansbank, Dijital Dönüşüm Yöneticisi

Lise: N. Salih İşgören Lisesi

Engüzel, Ocak 2018’de Marketing Türkiye dergisi tarafından geleceğin yıldız pazarlama profesyonelleri arasında gösterildi. Mezuniyetinden bu yana QNB Finansbank’ta çalışıyor.

 

 

ugur kumruUğur Kumru, Bilgisayar Mühendisliği 2012
Google (İrlanda), Mühendislik Yöneticisi

Lise: Aydın Adnan Menderes Anadolu Lisesi

Uğur Kumru, Google kullanıcılarının ürün tecrübelerini ve güvenli kullanımını geliştirmek için bilişim yoluyla dolandırıcılık ve bilgisayar korsanlığı gibi olayların önlenmesine yardımcı olan yazılımlarının geliştirilmesinde rol alıyor.

“Dünyanın en çok çalışılmak istenilen şirketlerinden Google’ın birçok önemli pozisyonunda Bilkent mezunlarının olduğunu gördüğümde, Bilkent Bilgisayar Mühendisliği’ni seçerek ne kadar doğru bir tercih yaptığımı bir kez daha anladım.”

 

Mehmet Kutluay, İktisat 2012
Transactie Monitoring Nederland (Hollanda), Veri Bilimcisi

Doktora: Vrjie Üniversitesi
Yüksek Lisans: Tinbergen Institute
Lise: İDV Ankara Özel Bilkent Laboratuvar Lisesi

Dr. Kutluay, veri analitiği alanında 3 yıl ING’nin Amsterdam’daki merkezinde de görev yaptı.

Bilkent’i dünyada birçok üniversiteden ayıran özellik, eğitim kalitesinde ödün vermemesi ve öğrencilerin bakış açılarını olgunlaştırabilmesidir. Bu olgunluk, iş hayatındaki çok detaylı sorunları çözerken büyük resmi gözden kaçırmamamı sağlıyor.

 

 

Ufuk Bahar, Kentsel Tasarım ve Peyzaj Mimarlığı 2011
Urbanist Architecture (İngiltere), Kentsel Tasarım Uzmanı

Yüksek Lisans: Westminster Üniversitesi
Lise: Özel Evrensel Lisesi

Yüksek lisansını tamamladığı Londra’da Bilkentli eşi İpek Bahar’la Urbanist Architecture şirketini kuran Bahar, kentsel tasarım, mimarlık ve gayrimenkul yatırımlarına yönelik çalışmalar yürütüyor.

“İş hayatımdaki düşünce mekanizmam her zaman merakımdan beslenmiştir; bir başka deyişle her adımım bir soruyla başlar. Bu yaklaşım, bende Bilkent Üniversitesi sayesinde gelişti.”

 

Eda Erdem, İngilizce, Fransızca Mütercim ve Tercümanlık 2011
Netflix (Hollanda), Türkçe İçerik Yöneticisi

Lise: Tarsus Amerikan Lisesi
Yüksek Lisans: Bilkent Üniversitesi

Birleşmiş Milletler, Avrupa Konseyi ve ABD Büyükelçiliği’nin yanı sıra Bilkentli meslektaşlarıyla kurduğu ANKA Konferans Çevirmenliği Ltd. Şti.’de çalışmış olan Erdem’in üniversitemizden iletişim ve tasarım ile konferans çevirmenliği alanlarında iki yüksek lisans derecesi var.

“Bilkent Üniversitesi benim ikinci evim. Hayatımı şekillendiren insanlarla tanıştığım, farklı bakış açıları kazandığım, beni bugünkü ben yapan yer.”

 

DB-24-05-TenzileKocak-Giris

Tenzile Koçak, Hukuk 2011
Aslan & Partners Hukuk Bürosu, Avukat

Yüksek Lisans: American University
Lise: Aksaray Sarıyahşi Lisesi

Koçak’ın özgeçmişinde Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nde icra etmiş olduğu hukukçuluk görevi öne çıkıyor.

“Hem Bilkent’te aldığım eğitim hem de hocalarımın desteği, tavsiyeleri ve referansları, kariyerime başlarken bana kapılar açtı. Bilkent Hukuk’ta yoğun bir ders programım vardı. Yine de ders dışı etkinliklerden geri kalmadım; Türk Dünyası Araştırmaları Topluluğu ve Türkçe Topluluğu’nun aktif üyesiydim.”

 

 

OzcanAkyaziÖzcan Akyazı, İşletme 2010
Brisa Bridgestone Sabancı, Finansal Kontrolör

Lise: İstanbul Atatürk Fen Lisesi

Kariyerine mali danışmanlık ve denetim sektöründe KPMG’de adım atan Akyazı, Anadolu Efes’te finans yöneticiliği de yapmıştı. 2016’dan bu yana Certified Management Accountant (CMA) sertifikasyonuna sahip olan Akyazı’nın kariyerinde odaklandığı alanlar uluslararası finansal raporlama, finansal süreçlerin yalın dönüşümü ve finansal dijitalleşmedir.

“Bilkent İşletme’de aldığım lisans eğitimi, çalışma hayatında gerekli teorik ve teknik bilgilerin yanı sıra ekip çalışması, projeler ve sunumlar sayesinde birçok uygulama becerisini bana henüz üniversitedeyken kazandırdı. Bilkent mezunları olarak iş dünyasındaki değişim ve dönüşümlere üniversitede edindiğimiz iş çevikliğiyle liderlik ediyoruz.”

 

Merve Camcı, Kimya 2010
Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Öğretim Görevlisi

Doktora: Bilkent Üniversitesi
Yüksek Lisans: Bilkent Üniversitesi
Lise: Meram Anadolu Lisesi

Dr. Camcı, Fransa’nın ulusal araştırma merkezi CNRS’ye bağlı L’Institut Charles Sadron’da yarı iletken nanomalzemeler üzerine araştırmalar yaptıktan sonra ODTÜ’nün öğretim kadrosuna katıldı.

Kimya Bölümü’nde aldığım eğitim süresince ileri teknoloji cihazları kullanma, uzman bilim insanlarımızla bire bir fikir alışverişinde bulunma ve uluslararası bilimsel platformlarda çalışmalarımızı tanıtabilme fırsatı yakaladım.” 

 

ErsinErdoganErsin Erdoğan, Hukuk 2010
Yıldırım Beyazıt Üniversitesi, Öğretim Üyesi

Doktora: Bilkent Üniversitesi
Yüksek Lisans: Bilkent Üniversitesi
Lise: Sivas Selçuk Anadolu Lisesi

Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde Medeni Usul ve İcra İflas Hukuku Anabilim Dalı öğretim üyesi olarak akademik kariyerine devam eden Doç. Dr. Erdoğan, üniversitemizden Ekonomi Hukuku yüksek lisans ve Özel Hukuk doktora diplomalarına da sahip.

“Bilkent Üniversitesi’nde öğrenci olmanın keyfini yaklaşık 10 yıl boyunca yaşadım ve paha biçilemez, dengi bulunamaz arkadaşlıklar edindim. Akademik hayata başlarken belki de en çok ihtiyaç duyulan daimi bir rehber ve bir hoca ile birlikte çalışma zevkini de yine yüksek lisans ve doktora çalışmalarım sırasında Bilkent Üniversitesi bana sundu.”

 

Pınar Duman Fayganoğlu, Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi 2010
Kara Harp Okulu, Öğretim Üyesi

Doktora: Başkent Üniversitesi
Yüksek Lisans: Başkent Üniversitesi
Lise: MEV Özel Köksal Toptan Lisesi

Akademik çalışmaları yönetim ve organizasyon alanında yoğunlaşan Dr. Öğr. Üyesi Fayganoğlu, Kara Harp Okulu’ndan önce Çankaya Üniversitesi ve UKOME’de görev yapmıştı.

 

DB-23-07.HandeKaptan_GTK133.sayfadavarHande Kaptan, Tiyatro 2010
Ankara Devlet Tiyatrosu, Oyuncu 

Lise: TED Ankara Koleji Vakfı Özel Lisesi

Hande Kaptan, Bilkent’ten mezun olur olmaz Ankara Devlet Tiyatrosu’nda sahneye çıkmaya başlamış. Muhteşem Yüzyıl, Benim İçin Üzülme ve Yılanların Öcü gibi dizilerin yanı sıra bir de sinema filminde rol almış.

“Bilkent Tiyatro mezunu bir oyuncu olarak sektörde hem disiplin hem de ekol anlamında farklı olduğumuzu gözlemleyebiliyorum. Bizim bölüm; dersler, oyunlar, provalar, atölyeler, özel çalışmalar derken çok emek gerektirir. Okulda epey deneyim kazandığımız için profesyonel hayata özgüvenli başlıyoruz ve başarılıyız.”

 

basakceylan_torunBaşak Ceylan Torun, Grafik Tasarımı 2010
YediArtıBir Reklam Ajansı, Kurucu Ortak

Yüksek Lisans: İstanbul Bilgi Üniversitesi
Lise: Özel Büyük Lise

Başak Ceylan Torun, Bilkent’te okurken reklam dünyasının prestijli organizasyonlarından Kırmızı Ödülleri’nde dereceye girdi. Okulu bitirdikten sonra ünlü markalara serbest tasarımlar üretmeye başladı. Yüksek lisansı için sinema ve televizyon alanını seçti. Bir süre bir televizyon dizisinde yönetmen yardımcılığı da yaptı. Şimdi kurucularından olduğu reklam ajansında tanıtım, prodüksiyon ve tasarım hizmetleri veriyor.

“Yaratıcı düşünebilme ve iş bitirebilme becerisi kazandıran bir bölümün mezunu olmanın faydalarını hayatımın her alanında görüyorum.”

 

emre_varolEmre Varol, Bilgisayar Mühendisliği 2010
Africa to Silicon Valley (ABD-Etiyopya), Kurucu Direktör

Yüksek Lisans: Bilkent Üniversitesi
Lise: Özel Samanyolu Fen Lisesi

ABD ve İngiltere’deki yazılım mühendisliği deneyimlerinden sonra kendi girişimini kuran Varol, Afrika’daki yetenekli mühendislik öğrencilerini Silikon Vadisi ve Avrupa’daki iş fırsatlarına hazırlayan eğitim programları geliştiriyor.

“Öğrenciyken takım çalışması gerektiren projeler, ortak iş yapabilme becerisi anlamında bizleri çok geliştirdi. Kampüsün uluslararası atmosferi de büyük bir sosyal avantajdı.”

 

Fersun Yelken, Uluslararası İlişkiler 2010
Fox TV, İstihbarat Şefi

Lise: TED Ankara Koleji Vakfı Özel Lisesi

Televizyon haberciliğindeki deneyimi 10 yılı aşan Yelken, medyaya ilk adımını öğrenciyken Radyo Bilkent’te atmış.

“Okuldan öte, hayatı öğrendim üniversitede.”

 

can_aydinhanCan Aydınhan, Elektrik – Elektronik Mühendisliği 2009
Vestel, Kıdemli Pazarlama Uzmanı

Yüksek Lisans: Bilkent Üniversitesi
Lise: MEV Özel İzmir Fen Lisesi

Lisans eğitimini takiben üniversitemizde MBA yapıp Vestel’in yönetici adayı programına katılan Aydınhan, şirketinde satın alma uzmanı olarak göreve başlamıştı. Mayıs 2016 itibarıyla cep telefonu ve mobil ürünler pazarlama uzmanlığına atandı.

“Bilkent’te almış olduğum eğitim hayatımın her alanında ayrıcalıklı olmamı sağladı.”

 

Burak Guzelturk-4Burak Güzeltürk, Elektrik – Elektronik Mühendisliği 2009
Argonne National Laboratory (ABD), Fizikçi

Doktora: Bilkent Üniversitesi
Yüksek Lisans: Bilkent Üniversitesi
Lise: Aliağa Alp Oğuz Anadolu Lisesi

Doktora sonrası araştırmalarını Stanford Üniversitesi’nde tamamlayan Dr. Güzeltürk, nanobilim, nanoteknoloji ve malzeme bilimi alanlarında çalışıyor.

Bilkent Üniversitesi; lisans, yüksek lisans ve doktora çalışmalarım boyunca geçirdiğim 11 yıl içinde benim için adeta bir yuvaydı. O günlere dönüp baktığımda uluslararası bir üniversitenin bilimsel ve teknik altyapısı ile akademik ve bireysel gelişimime sağladığı inanılmaz katkıyı görüyorum. Dünyanın önde gelen üniversiteleriyle yarışacak seviyede bilimsel araştırmalar yapabilmek için Bilkent’e ve Bilkent gibi vizyon sahibi üniversitelere ülkece çok ihtiyacımız var.”

 

canan_kasaci_ozturkCanan Kasacı Öztürk, Bilgisayar Mühendisliği 2009
ASML (Hollanda), Gömülü Yazılım Ekip Şefi

Yüksek Lisans: RWTH Aachen Üniversitesi
Lise: Dr. Binnaz Ege – Dr. Rıdvan Ege Anadolu Lisesi

Bosch Security and Safety Systems, Accenture ve DAF Trucks’ta çalışmış olan Öztürk, yazılım mühendisliği alanında yüksek lisans diplomasına da sahip.

“Bilkent Üniversitesi, hem eğitimi hem de sosyal yaşantısıyla geleceğimin şekillenmesinde büyük bir yapıtaşı olmuştur. Bilkent’teki eğitimim süresince hayata bakış açım biçimlenmiş, aynı zamanda dünya görüşüm büyük ölçüde gelişmiştir.”

 

mf_ozturkMehmet Fatih Öztürk, Elektrik – Elektronik Mühendisliği 2009
Security & Safety Things (Hollanda), Yazılım Mühendisliği Yöneticisi

Yüksek Lisans: TU Eindhoven
Lise: Afyon Fen Lisesi

Öztürk, bir yıllık Aselsan deneyiminin ardından gittiği Hollanda’da gömülü sistemler üzerine yüksek lisans yaptı ve TomTom ile Intel’de çalıştı.

“Bilkent, benim için her zaman bir eğitim ve araştırma kurumundan daha fazlasıdır. Orada çok güzel insanlar tanıdım ve ömürlük dostlar edindim. Uluslararası arenada bulunan çok önemli şirketlerde, kritik pozisyonlardaki Bilkentlileri gördükçe gururlanıyorum.”

 

Veli Vural Uslu, Moleküler Biyoloji ve Genetik 2009
RLP AgroScience GmbH-Heidelberg Üniversitesi (Almanya), Araştırmacı

Doktora: EMBL Heidelberg
Yüksek Lisans: EMBL Heidelberg
Lise: Niğde Fen Lisesi

Bilimsel çalışmalarını bitkilerin molekülerin biyolojisi ve genetiği alanında sürdüren Dr. Uslu, uluslararası bilim ve teknoloji yarışması FameLab’ın 2018 Almanya birincisi ve dünya ikincisi.

Bilkent çok şey kattı bana; sadece bilimsel anlamda değil, iletişim konusunda da çok şey öğrendim Bilkent yıllarımda.

 

Hüseyin Erdem Akın, İktisat 2008
Siriusco Consultancy, Kurucu

Lise: TED Ankara Koleji Vakfı Özel Lisesi

Türk Reasürans A.Ş. ve Anadolu Sigorta’da iç kontrol yöneticiliği yaptıktan sonra kurumsal iletişim, denetim, sigortacılık, sosyal medya ve kişisel gelişim alanlarında hizmet veren bir danışmanlık şirketi kuran Akın’ın Yeditepe Üniversitesi’nden MBA diplomasının yanı sıra mesleki kuruluşlardan CISA, CRMA, CFE, CICP, CICA sertifikaları da bulunuyor.

Bilkent Üniversitesi’nde geçen yıllar, gerek kariyerimde gerekse hayatımın diğer hikâyelerinde her zaman mutlu ve gururlu hissettiren anılardan oluşmaktadır.”

 

HanifeCakiciHanife Çakıcı, Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi 2008
Birleşmiş Milletler (Uganda), Değerlendirme Uzmanı

Doktora: Minnesota Üniversitesi
Yüksek Lisans: Lund Üniversitesi, Minnesota Üniversitesi
Lise: Çankaya M. Emin Resulzade Anadolu Lisesi

Dr. Çakıcı, Birleşmiş Milletler’deki Etiyopya ve ABD görevlerinden sonra Uganda’da barış gücü operasyonlarının izleme ve değerlendirmesinden sorumlu olarak işe başladı.

Bilkent’te edindiğim bilgi ve deneyimler, eğitim ve iş hayatımda üç farklı kıtada başarı göstermemin en büyük dayanağı oldu. Dünyanın neresinde olursam olayım Bilkentli olmanın ayrıcalığını hissetmek işten bile değil.”

 

nisan dagNisan Dağ, İletişim ve Tasarımı 2008
Yönetmen (Türkiye, ABD)

Yüksek Lisans: Columbia Üniversitesi
Lise: TED Ankara Koleji Vakfı Özel Lisesi

Nisan Dağ, Columbia Üniversitesi’nde yönetmenlik üzerine yüksek lisansını tamamladıktan sonra ilk uzun metrajlı sinema filmi Deniz Seviyesi’ni çekti. 2014’te vizyona giren bu film, Milano’da En İyi Yönetmen, Slamdance Film Festivali’nde Seyirci ve Jüri Mansiyon ödüllerini aldı; Adana Altın Koza’da ise En İyi Yönetmen dâhil 6 ödül kazandı. Genç yönetmenin ABD’de MTV için yaptığı kısa belgesel  ise 2 milyon seyirciye ulaştı.

“Bilkent İletişim ve Tasarım Bölümü’nde aldığım eğitim sayesinde farklı disiplinlerle zenginleştirilmiş, geniş bir altyapıya sahip oldum. Her ne kadar kariyerimde belli bir uzmanlığa yönelsem de hakim olduğum konuların geniş bir yelpazede olması, beni yaptığım işte daha başarılı kıldı diye düşünüyorum.”

 

 

 

Gizem Kumaş, İktisat 2008
T.C. Dışişleri Bakanlığı Punom Pen Büyükelçiliği (Kamboçya), Misyon Şefi Yardımcısı

Yüksek Lisans: Bilkent Üniversitesi
Lise: TED Ankara Koleji Vakfı Özel Lisesi

Yüksek lisansını Avrupa Birliği ve uluslararası ekonomi politikaları alanında tamamlayan Kumaş, diplomatik kariyerine 2011 yılı sonlarında başlamış.

“Bilkent Üniversitesi, öğrencilerine analitik düşünebilme yetisi kazandırıyor.”

 

 

gunsu_ozkararGünsu Özkarar, Müzik 2008
Müzisyen

Yüksek Lisans: Hochschule der Künste Bern
Lise: Bilkent Üniversitesi Müzik Hazırlık Lisesi

Günsu Özkarar bir viyola sanatçısı. Yüksek lisansını İsviçre’de tamamladı. İstanbul Üniversitesi’nde sanatta yeterlilik çalışmalarına devam ediyor ve Okan Üniversitesi’nde ders veriyor. Arp-flüt-viyola üçlüsü Trio Pax ile geçtiğimiz yıl İstanbul Müzik Festivali’ne katıldı. Çağıl Kaya Jazz Band ile sahneye çıktı. The World Orchestra’nın iki Türk üyesinden biri.

 

Betül Pamuk, Fizik 2008
Cornell Üniversitesi (ABD), Araştırmacı

Doktora: Stony Brook Üniversitesi
Yüksek Lisans: Stony Brook Üniversitesi
Lise: Bursa Anadolu Lisesi

Doktora sonrası araştırmalarında CNRS ve Sorbonne Üniversitesi’nde bulunan Dr. Pamuk’un bilimsel ilgi alanı yoğun madde fiziği, hesaplamalı fizik ve katı hal fiziğini kapsıyor.

“Fizik Bölümü’nü seçmemin amacı, sınırlarını bilimin çizdiği bilgi değerlerinde dolaşarak doğayı anlamak istememdi. Bilkent Üniversitesi’nde bir yandan analitik temel kazanırken, diğer yandan ileri fizik dersleriyle bu bilimin değişik alanlarını tanıyıp öğretim üyeleriyle araştırmalar yaptım.”

 


GG_Sevgi_02Gizem G. Sevgi,
Amerikan Kültürü ve Edebiyatı 2008
Google (ABD), İş Geliştirme Yöneticisi

Yüksek Lisans: California Üniversitesi, Los Angeles
Lise: Özel Beykent Lisesi

Uzun yıllardır ABD’de marka yönetimi ve dijital pazarlama üzerine çalışan Sevgi, Time Inc. ve LinkedIn’de görev yaptıktan sonra Stanford Üniversitesi’nde sosyal medya uygulamaları dersleri de verdi.

Bilkent Üniversitesi’nde çok aktiftim. Dört farklı öğrenci kulübünde yöneticilik pozisyonundaydım.  Mezun olunca Türkiye’den iyi iş teklifleri almış olsam da amacım ABD’ye gitmekti. Hedeflerimi her zaman en üstte tuttum. Önemli olan, üniversite yaşamında neler yapıp kendine neler kattığındır.”

 

muratcanakyilMuratcan Akyıl, İktisat 2007
Pirelli, Türkiye Finans Direktörü

Lise: Özel Şişli Terakki Lisesi

Muratcan Akyıl, iş yaşantısına denetim ve danışmanlık sektöründe başladı. Üç yıl Ernst & Young’da çalıştı. 2010’dan bu yana Pirelli’de.

“Üniversitenin de özdeyişi olan ‘veritas’ımı, yani kendi doğrularımı gerçek anlamda bulduğum, ayrıca eşimle tanıştığım Bilkent, benim için akademik bir gurur kaynağı olmanın da ötesindedir.”

 

basak_tektemur_altayBaşak Tektemur Altay, Moleküler Biyoloji ve Genetik 2007
PD-Value (Hollanda), Sistem Biyolojisi ve İş Geliştirme Direktörü

Yüksek Lisans: Bilkent Üniversitesi, Tilburg Üniversitesi
Lise: Ankara Çankaya Milli Piyango Anadolu Lisesi

Kariyerini 2010’dan bu yana Hollanda’da sürdüren Altay, biyoteknoloji alanında NovaVeth ve Keygene’de çalıştı. Kendi kurduğu SysBioSim’de ise ilaç ve gıda endüstrileri için sistem biyolojisi içerikli ar-ge projeleri üretti.

Bilkent’te almış olduğum eğitimin kariyerime ve bilim-teknoloji alanında girişimcilik yapabilmeme çok büyük katkısı oldu. Bilimsel yaklaşımlar geliştirebilmek ve sıkı yönetmeliklere bağlı ilaç sektörüne sunabilmek için ciddi bir teknik altyapıya, özgüvene ve yönetim melekelerine ihtiyaç var. Bilkent’in bu konularda bana kattığı çok şey var.”

 

yunusbasturkYunus Baştürk, Turizm ve Otel İşletmeciliği 2007
Mövenpick, Satış Direktörü

Lise: Bursa Anadolu Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesi

Baştürk’ün uzmanlık alanı, otelcilikte satış ve gelir yönetimi.

“Bilkent için öğrencilere katmış olduğu değerler, mezuniyet sonrası iş bulma olanakları ve sosyal yaşamı bakımından Türkiye’nin en iyi üniversitesi diyebilirim. Turizm ve Otel İşletmeciliği Bölümü ise turizm alanında kariyer yapmak isteyen herkese en iyi şekilde yol göstererek onları sektöre hazır bireyler olarak yetiştiriyor.”

 

MUSTAFA BULMUSMustafa Bulmuş, Turizm ve Otel İşletmeciliği 2007
The Bodrum Edition, Otel Müdürü

Lise: Özel Bilim Fen Lisesi

Bulmuş’un özgeçmişinde ayrıca JW Marriott, HiltonSA ve Hotel Midi deneyimleri var.

“Bölümümde turizm sektörüyle ilgili hem operasyonel hem de yönetimsel anlamda aldığım eğitim, kariyerimin ilk gününden itibaren iş performansımı artırmada doğrudan yardımcı oldu; günümüzün rekabetçi çalışma ortamında şahsımı ve hizmet ettiğim kurumları rakiplerin bir adım önüne geçirdi.”

 

Didem Taşer Erdoğan, Uluslararası İlişkiler 2007

Brunel Üniversitesi (İngiltere), Öğretim Üyesi

Doktora: King’s College London
Yüksek Lisans: London School of Economics and Political Science
Lise: Gazi Anadolu Lisesi

 Doktorasını örgütsel davranış ve insan kaynakları yönetimi alanında tamamlayan Dr. Öğr. Üyesi Erdoğan, güncel araştırmalarını çalışan verimliliği, esnek çalışma ve işyerinde cinsiyet eşitliği çerçevesinde sürdürüyor.

“Bilkent, öğrencilerini geleceğe hazırlayan en iyi üniversitelerden birisi. Bölüm derslerimizdeki çeşitlilik, alan değiştirme sürecimi rahat bir şekilde tamamlamamı sağladı.”

 

 

 

kalbenKalben Sağdıç, Uluslararası İlişkiler 2007
Müzisyen

Yüksek Lisans: Bilkent Üniversitesi
Lise: Özel Çamlaraltı Lisesi

Kalben, uluslararası ilişkiler okudu ve grafik tasarım yüksek lisansı yaptı. Çalışma hayatına Universal Pictures’da başladı. Senaristlik, marka yöneticiliği ve reklam yazarlığıyla uğraştı. Zamanla tamamen müziğe yöneldi ve kendi adını taşıyan ilk albümünü 2016’da çıkardı. Şarkılarının çoğunu kendi yazdı ve besteledi. Konserleriyle Türkiye’yi geziyor.

 

 

Yasemin Arşın, Amerikan Kültürü ve Edebiyatı 2006
ETS Global, Akademik İlişkiler Uzmanı

Lise:
Bursa Özel Namık Sözeri Lisesi

Arşın, TOEFL iBT® ve GRE® sınavlarının yaratıcısı ve sahibi Educational Testing Service (ETS) Global’in Türkiye ofisinde görev yapıyor; bu sınavların adayları ile İngilizce öğretmenlerine yönelik eğitim ve danışma faaliyetlerini yürütüyor.

“Bilkent Üniversitesi’nde aldığım eğitim, kaliteli bir eğitimin çok çeşitli kariyer olanakları getirdiğini ve dünya vatandaşı olma yolunda sağlam bir zemin oluşturduğunu gösterdi.”

 

ceylan_baycanCeylan Naz Baycan, İşletme 2006
Asitane Fotoğraf ve Prodüksiyon, Kurucu Ortak

Lise: İzmir Amerikan Lisesi

2006’dan beri reklam sektöründe prodüktör olarak çalışan Baycan, 2011’de uluslararası film festivallerinde yarışan ve Altın Koza Film Festivali’nden üç ödülle dönen “Vücut” filminin uygulayıcı yapımcısı. “Gerçek Gizlidir” başlıklı kısa film projesi 2014’te Cannes Film Festivali’nde gösterildi. Senaryolarının yanı sıra 2013 ve 2016 yıllarında yayımlanmış iki romanı var.

“Sınırları zorlamak, farklı düşünmek, bol bol çalışmak, araştırmak, sürekli yenilenmek, yenilsen bile yılmamak… Attığım her adımda zihnimde dolanan bu kelimelerin mimarı Bilkent Üniversitesi’dir.”

 

 

 

umitcetinÜmit Çetin, Bankacılık ve Finans 2006
Akçansa, Satın Alma ve Lojistik Genel Md. Yrd.

Lise: Gazi Anadolu Lisesi

Çetin’in özgeçmişinde Çimsa, Ernst & Young, Hayat Holding ve Olmuksa tecrübeleri var.

“Bilkent’ten mezun olmuş biriyle karşılaştığımda ilk fark ettiğim şey, onun hayat görüşü, işe bakışı ve kendine duyduğu güvendir.”

 

gizem_erbasGizem Erbaş, Endüstri Mühendisliği 2006
Unilever, Pazarlama Yöneticisi

Yüksek Lisans: Salford Üniversitesi
Lise: TED Ankara Koleji Vakfı Özel Lisesi

Bilkent sonrasında İngiltere’de iş idaresi yüksek lisansı yapan Erbaş, Unilever’den bir ekip arkadaşıyla birlikte Türkiye birincisi olarak uluslararası reklamcılık festivali Cannes Lions’a katılmış ve bir sivil toplum kuruluşu için hazırladığı 2015 tarihli çevrimiçi kampanyayla 28 yaş altı kategoride bronz madalya kazanmıştı.

 

  Harun Ekinoğlu, Kentsel Tasarım ve Peyzaj Mimarlığı 2006

New York Şehir Planlama Departmanı (ABD), İmar Uzmanı

Doktora: İstanbul Teknik Ünivesitesi
Yüksek Lisans: Politecnico di Milano
Lise: Gazi Anadolu Lisesi

New York Şehir Planlama Departmanı’nda imar uzmanı olarak 50’nin üzerinde proje yürüten ve 2019’da başladığı bu görevden önce uzun bir süre İBB’de çalışan Dr. Ekinoğlu’nun akademisyenlik deneyimi de var.

“Bilkent, Amerika’da da çok iyi tanınan bir üniversite. Şu an çalıştığım kamu kurumunda bile biliniyor olması mutluluk veren bir ayrıntı.”

 

EgeMaltepeEge Maltepe, Tiyatro 2006
Yönetmen, Oyuncu, Yazar

Yüksek Lisans: Antioch Üniversitesi
Lise: Burak Bora Anadolu Lisesi

Maltepe, sanat yaşamını uzun yıllar ABD’de sürdürdü; New York’ta “Tea for 3”, “Tits”, “Talking to Schubert”, “Women of New York” gibi yazıp yönettiği oyunlarla tanındı. Spolin-Ist isimli eğitim organizasyonunu kurarak Amerika çıkışlı doğaçlama tekniği Spolin’i ülkemize getirdi. ABD’den sonra Türkiye’de de bu tekniği öğretiyor.

“Ben İstanbullu olduğum halde Ankara’ya gitmeyi tercih etmiştim, üniversiteye yoğunlaşıp iyi bir eğitim almak için. Bu tercihimde çok haksız değildim; çünkü sıkı bir eğitimden geçtik.”

 

 

melih_ozbekogluMelih Özbekoğlu, Bilgisayar Mühendisliği 2006
Letgo (İspanya), Kıdemli Ürün Müdürü

Yüksek Lisans: Bilkent Üniversitesi
Lise: Denizli Anadolu Lisesi

Sahibinden.com, SoftTech, Emlakjet ve Netsis gibi şirketlerde çalışma deneyimi bulunan Özbekoğlu,  Facebook’un pazarlama ortağı Adphorus’ta da görev almıştı.

“Bilkent’in lisans ve lisansüstü süreçlerimde kazandırdığı araştırma ve öğrenme yetisi, kariyerimin gelişmesinde çok önemli bir rol oynadı. Bir üniversitenin öğrencilerine getirebileceği en önemli kazanç da budur zaten.”

 

 

ogan_ozdoganOgan Özdoğan, Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri 2006
SenseTime, Satış Direktörü

Yüksek Lisans; İstanbul Bilgi Üniversitesi
Lise: Özel Büyük Lise

Profesyonel ilgi alanı veri tabanı ve veri yönetimi sistemleri olan Özdoğan, Oracle, SAP ve Ericsson’da çalıştı. Türkiye Bilişim Derneği’nin Ankara şubesi eğitim koordinatörlüğünü yürüttü.

“Tek tercihim olan Bilkent Üniversitesi’ni seçerek sadece bir üniversite değil, bir yaşam tarzı seçmiş olduğumu şimdi çok daha iyi anlamaktayım. Bir Bilkentli olarak vizyonumu her zaman geniş, çıtamı daima yüksek tutmayı, ilk adım atan ve son noktayı koyan olabilmeyi, aynı zamanda sosyal hayatın aktif bir parçası olmayı öğrendim.” 

 

 

Fatih Cengiz Aygül, Kimya 2005
Gübretaş, Araştırma-Geliştirme Sorumlusu

Yüksek Lisans: Bahçeşehir Üniversitesi
Lise: Sivas Fen Lisesi

Gübretaş öncesi Pharmactive’de teknoloji transferi müdürlüğü yapan Aygül, ayrıca Eczacıbaşı ve Sanovel’de çalışmış.

“Bilkent Üniversitesi’ndeki eğitim yaşamım boyunca kazandığım en önemli şey, daha geniş bir açıyla dünyaya bakabilmektir. Bunu iş hayatının daha ilk yıllarında fark ettim. Dünyanın hızla küreselleştiği bir dönemde başladığım üniversite eğitimim, çağın ruhuna ve gereksinimlerine uygun nitelikteydi.”

 

ZaferBilgeZafer Bilge, Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi 2005
Inkase, Kurucu Müdür

Yüksek Lisans: Johnson & Wales Üniversitesi
Lise: İstek Özel Acıbadem Lisesi

Zafer Bilge, yüksek lisansını mutfak sanatları alanında yaptıktan sonra kariyer rotasını yiyecek-içecek ve hizmet sektörlerine çevirdi. Bu alanda birçok yerli ve yabancı firmada çalışıp sonunda kendi firmasını kurdu.

Aldığım ayrıcalıklı eğitim bana hem iş hem de özel hayatımda değer ve vizyon katmıştır. Mezun olalı yıllar geçmesine rağmen üniversitedeki kazanımlarımı halen kullanıyor olmanın gururunu yaşıyorum.”

 

can-bayramCan Bayram, Elektrik – Elektronik Mühendisliği 2005
Illinois Üniversitesi, Urbana-Champaign (ABD), Öğretim Üyesi

Doktora: Northwestern Üniversitesi
Lise: İzmir Fen Lisesi

IBM Thomas J. Watson Research Center’da araştırmacı olarak çalıştıktan sonra UIUC Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Bölümü’nde öğretim üyeliği yapmaya başlayan Doç. Dr. Bayram’ın akademik ilgi alanını mikroelektronik ve fotonik başlıkları oluşturuyor.

 

GizemCoskunGizem Coşkun, Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi 2005
Perakende Kanalı Yöneticisi

Lise: Özel Antalya Lisesi

Gizem Coşkun, L’Oréal, Eczacıbaşı, Henkel gibi tanınmış firmalarda edindiği pazarlama ve satış deneyimleriyle öne çıkıyor.

Üniversitemin bana kazandırdığı çok önemli bir şey var: öğrenmeyi öğrenmek. Ben iş hayatımda en çok bunun faydasını gördüm; çünkü okulda öğretilen teknik bilgiler kullanılmadıkça bir gün mutlaka unutuluyor. Bilkent’in araştırmayı, mevcut bilgiyi sorgulamayı ve daha sonrasında o bilgiyi yorumlamayı öğreten eğitim sistemi sayesinde hayat boyu kaybedilmeyecek bir yeti kazandığımı düşünüyorum.”

 

 

sakir_demirokŞakir Demirok, Arkeoloji 2005
Burdur Müzesi, Müdür Vekili

Lise: Gölhisar Lisesi

Şakir Demirok, T.C. Kültür Bakanlığı’nın Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü’nde görev yaptıktan sonra Burdur Müzesi’ne geçti. Satılacak ve üretim faaliyetleri için kullanıma açılacak arazilerde kültür varlığı olup olmadığını kontrol etmek, gerekli durumlarda sondaj-kurtarma kazıları yapmak ve gelen eserlerin kayıt bilgilerini hazırlamakla yükümlü.

Arkeoloji Bölümü’ndeki ders içerikleri hakikaten zengindi ve bizi birçok dönem hakkında fikir sahibi yapıyordu. Bu sayede, karşılaştığım eserlerle ilgili hiç yabancılık çekmiyorum. Üniversitede aldığımız yabancı dil eğitimleri de bilgi kaynaklarına ulaşmakta önemli bir avantaj getiriyor.”

 

Leman Kibar, Turizm ve Otel İşletmeciliği 2005
Rotap Saatçilik ve Kuyumculuk Tic. A.Ş., Mağaza Müdürü

Lise: Özel Yükseliş Lisesi

Kibar, kariyerine turizmin satış kanadında başladı. 2010’dan bu yana Montblanc markasının Ankara butiği mağaza müdürlüğünü yapıyor; lüks kalem, saat, gözlük, parfüm ve aksesuarlardan oluşan bir ürün yelpazesi yönetiyor.

Farklı alanlardan gelen öğretim kadromuz sayesinde çok yönlü bir eğitimden geçtik. Mezun olmadan önce çalışma hayatına hazırdık aslında.

 

guliz sutcu2Güliz Sütçü, Uluslararası İlişkiler 2005
TÜBİTAK, Bilimsel Programlar Başuzmanı

Doktora: Bilkent Üniversitesi
Lise: Ankara Çağrıbey Anadolu Lisesi

Siyaset bilimi alanındaki doktorasından sonra Sussex Üniversitesi’nde araştırmalarda bulunan Dr. Sütçü, akademik geçmişi ve TÜBİTAK’taki 10 yılının yanı sıra 2013 ve 2015’te yayımladığı iki romanıyla da dikkat çekiyor.

“Bilkent, öğrencilerine sadece iyi eğitim vermesiyle değil, aynı zamanda bir bakış açısı kazandırmasıyla bence hep bir adım öndeydi. Dünyanın değişik yerlerinden gelen öğrenci kitlesi ve öğretim kadrosuyla iç içe olmak bile başlı başına farklılıklara saygıyı ve bütünsel yaklaşımı yaşayarak öğrenmemizi sağladı ve biz mezunları bu sayede çok özel bir donanımla hayata hazırladı.”

 

seval_senerSeval Şener, Güzel Sanatlar 2005
Hacettepe Üniversitesi, Öğretim Üyesi

Doktora: Hacettepe Üniversitesi
Yüksek Lisans: Eastern Illinois Üniversitesi, Bilkent Üniversitesi
Lise: Bolu Zübeyde Hanım Kız Meslek Lisesi

Akademik yaşantısını Hacettepe Üniversitesi’nin Heykel Bölümü’nde sürdüren Doç. Dr. Seval Şener, Türkiye’nin yanı sıra Hollanda ve Finlandiya’da kişisel sergiler açtı.

“Bilkent’in Güzel Sanatlar Bölümü’nden sanat alanında teorik ve pratik olarak donanımlı bir şekilde diploma alır, bunun sonucunda bir vizyona sahip olursunuz. Bu çok önemlidir, çünkü sanat sürekli ve hızla değişiyor. Siz de vizyonunuz sayesinde değişime kolayca ayak uyduruyor, güncel sanatı anlayabiliyor ve sanat üretimini biçimlendirebiliyorsunuz. ”

 

Simin Arıman Harlow, Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri 2005

Apple (İngiltere), Proje Yöneticisi ve İş Analisti

Lise: Antakya Ata Koleji

Şirketin Avrupa, Orta Doğu, Hindistan ve Afrika’yı kapsayan risk ve uyumluluk ekibinde görev alan Harlow’un kariyer başlangıcı Sony’deydi.

Bilkent Üniversitesi’nden mezun olmak, iyi bir iş bulmanın anahtarıdır; dünyanın her yerinde özgüven ve gurur verir.”

 

 

Aykut Ünal, Uluslararası İlişkiler 2005
T.C. Madrid Büyükelçiliği (İspanya), Müsteşar

Yüksek Lisans: KU Leuven
Lise: Çankaya Milli Piyango Anadolu Lisesi

Ünal, Madrid Büyükelçiliği’ndeki görevinden önce Dışişleri Bakanlığı Güney Asya ve Orta Doğu Genel Müdür Yardımcılıkları, İnsan Kaynakları Daire Başkanlığı ile T.C. Şam ve Moskova Büyükelçiliklerinde görev yaptı.

“Üniversitelerin öğrencilerine sağladığı olanakların ne ölçüde değerli olduğunu mezun olduktan ve Dışişleri Bakanlığı’ndaki görevime başladıktan sonra daha iyi bir şekilde idrak ettim. Bilkent’in mesleki ve sosyal hayatıma katkısı kesinlikle göz ardı edilemez.”

 

Burcu Pınar Alakoç, Uluslararası İlişkiler 2004
Webster Üniversitesi (ABD), Öğretim Üyesi

Doktora: CU Boulder
Yüksek Lisans: Kansas Üniversitesi, CU Boulder
Lise: TED Ankara Koleji Vakfı Özel Lisesi

Doç. Dr. Alakoç; karşılaştırmalı siyaset, uluslararası ilişkiler, uluslararası güvenlik ve politik şiddet başlıklarında araştırmalar yapıyor ve dersler veriyor.

 

Pınar Bekbölet, İşletme 2004
Possible Strategies for Talents, Kariyer Planlama Direktörü

 Yüksek Lisans: Leeds Üniversitesi
Lise: Özel Toros Akdeniz Fen Lisesi

Pınar Bekbölet, İngiltere’de pazarlama ve reklamcılık yüksek lisansı yaptıktan sonra kariyerine ilaç sektöründe marka yönetimi alanında başladı. 2010’da transfer olduğu spor medyasında 7 yıl çalıştı; Digiturk’te sunucu, yorumcu ve yapımcı olarak görev aldı. Ekran önündeki kariyerine Esquire Türkiye dergisindeki yazıları, GQ Türkiye dergisindeki röportajları ve çocuklar için yazdığı spor temalı iki kitabı eşlik etti. İkinci yüksek lisansını futbol yönetimi üzerine Johan Cruyff Akademisi’nden aldı. Bekbölet, bugün Türkiye’de sporculara kariyer gelişimi ve yönetimi danışmanlığı veren ilk ajansın kurucu ekibinde yer alıyor.

Bilkent gibi üniversitelerde, kendini hayatın birden fazla alanında geliştirmezsen uzun dönemde başarılı olamayacağını öğreniyorsun.”

 

 

 

Hande Çalık, Amerikan Kültürü ve Edebiyatı 2004
İzmir Demokrasi Üniversitesi, Öğretim Görevlisi

Yüksek Lisans: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
Lise: İzmir Özel Çamlaraltı Lisesi

İngiliz Dili Öğretimi ve Mesleki Gelişim Derneği (TESOL in Turkey) kurucularından olan Çalık, SIT Graduate Institute tarafından verilen TESOL sertifikasına sahip. Yüksek lisans derecesi ise müfredat geliştirme ve öğretim alanında.

“Çağdaş ve yenilikçi eğitim anlayışıyla Bilkent ailesinin bir parçası olmak, hayatımın her aşamasında farklılıklara saygı duymayı, vizyonumu geniş tutmayı ve eleştirel düşünebilmeyi öğretti.”

 

renda_cizerRenda Helin Çilalioğlu Çizer, İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı 2004
Renda Helin Design and Interiors, Kurucu Direktör

Yüksek Lisans: Domus Academy
Lise: Özel Pi Anadolu Lisesi

Geliştirdiği projelerle 2016-2017 Avrupa Emlak Ödülleri’nde Kamu Hizmet Yapısı İç Mekan Tasarımı kategorisi Türkiye ve Avrupa birinciliğini kazanan Çizer, 2015-2016 Uluslararası Gayrimenkul Ödülleri’nde ise Kamu Hizmeti Geliştirme kategorisinde dünya birinciliğini elde etmiş ve Kamu Hizmeti ve İç Mekan Tasarımı Avrupa birincisi olmuştu.

“Mezun olduktan sonra çoğu meslektaşımdan daha iyi teknik çizim bilgisine, yangın, akustik ve ışık konularında kapsamlı bir eğitime, tasarım konusunda hocalarımızın bize aşıladığı ve zamanın çok ilerisinde bir dünya görüşüne olduğumu görebiliyorum. İtalya’daki yüksek lisansımı kolaylıkla tamamladım; çünkü altyapım kuvvetliydi. Bilkent’te derslerin dünya standartlarında ve İngilizce olması, yurt dışındaki çalışmalarıma büyük katkı sağladı.”

 

DB-21-06-AkayDogusel04Akay Doğusel, Uluslararası İlişkiler 2004
Doğuş Otomotiv, İş Geliştirme ve Pazarlama Yöneticisi

Yüksek Lisans: İstanbul Bilgi Üniversitesi
Lise: Beşiktaş Atatürk Anadolu Lisesi

Otomotiv alanına geçmeden önce Doğuş Yayın Grubu’nda radyolardan sorumlu pazarlama yönetmenliği yapan Doğusel’in Doğuş Holding kariyeri 2004’te başlamış.

“Bilkent, hayatımın her döneminde bana mutluluk verdi. Keyifli kampüsü ve sosyal imkanları dışında kaliteli ve sorgulayan eğitim programıyla bizlerin bakış açısını genişletti. İş yaşantımın önemli noktalarında hep mezunlarımızla karşılaştım. Arkadaşlarımın başarılarıyla daima gururlandım. Umarım başarılarımız artarak devam eder.”

 

mustafa_aykut_ecevitMustafa Aykut Ecevit, İletişim ve Tasarımı 2004
MAE Reklam, Ajans Başkanı

Lise: ODTÜ Geliştirme Vakfı Özel Lisesi

Mustafa Aykut Ecevit, mezun olur olmaz bir reklam ajansı kurdu. Ankara, İstanbul ve Paris’te üç ofisi var. Reklamcılığın yanı sıra çeşitli ajanslara ve kuruluşlara marka danışmanlığı veriyor.

“İletişim ve Tasarım Bölümü’nde bir şeyin her şeyi değil, her şeyin bir şeyi tabir edilebileceği bir eğitim aldık. İşin güzel tarafı, seçme özgürlüğünün her daim elimizde oluşuydu. Birçok arkadaşım sektörde karşılaştığım firmalarda görev alırken, çok farklı pozisyonlarda çalışanlar da var. Kimi kendi zincir markasını yarattı, kimi uluslararası şirketlere yönetici oldu, kimi televizyonda üst düzey görevlere geldi. Bence bu harika bir şey.”

 

SedaGuntanSeda Sayar Güntan, İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı 2004
Çağrı Güntan Mimarlık Bürosu, İç Mimar

Yüksek Lisans: İstanbul Teknik Üniversitesi
Lise: Özel Bursa Namık Sözeri Lisesi

Şirketinde farklı sektörlere ait iç mimarlık projelerini yöneten Güntan, yüksek lisansını tamamladığı mimarlık tarihi alanında doktora da yapıyor.

Hayatımda dört yıllık bir süreyi güzelleştiren Bilkent Üniversitesi’nin aynı zamanda bizleri geleceğe nasıl iyi hazırlandığını mezuniyet sonrasında daha da iyi fark ettim. Analitik düşünmede, güzel sanatlar, tasarım ve iç mimarlık konularında ne kadar donanımlı olduğumuzu şu an bir işveren olarak çok net görebiliyorum.” 

 

 Fulya Kalfa, Amerikan Kültürü ve Edebiyatı 2004

CNN Türk, Sunucu

Lise: Özel Arı Lisesi

Mezuniyetinden hemen sonra yapım asistanı olarak adım attığı televizyon dünyasında yapımcılık, yönetmenlik, muhabirlik, editörlük ve spikerlik gibi farklı görevler üstlenen Kalfa, bugün CNN Türk’ün ana haber bültenini sunuyor.

 Hayatımın en güzel yılları Bilkent kampüsünde geçti.”

 

 

Aslı Güçlükan İlhan, Matematik 2004
Dokuz Eylül Üniversitesi, Öğretim Üyesi

Doktora: Bilkent Üniversitesi
Yüksek Lisans: Bilkent Üniversitesi
Lise: Turgutlu Halil Kale Fen Lisesi

Dr. Öğr. Üyesi İlhan, bilimsel çalışmalarında cebirsel topoloji ve sonlu grupların kohomolojisi konularına yoğunlaşıyor.

“Bilkent’te aldığım dersler ve katıldığım seminerlerle sağlam bir matematik kültürü kazandım; kendi alanımda belirli bir olgunluğa ulaşmamı sağlayan çalışmalar yaptım. Böyle bir akademik kültürün parçası olmak kesinlikle harika bir duygu.”

 

Volkan İpek, Uluslararası İlişkiler 2004
Yeditepe Üniversitesi, Öğretim Üyesi

Doktora: Bilkent Üniversitesi
Lise: Ankara Özel Tevfik Fikret Lisesi

Uluslararası ilişkiler lisans eğitimi sonrasında doktorasını siyaset bilimi alanında tamamlayan Dr. Öğr. Üyesi İpek, araştırmalarında Afrika toplumları ve devletlerine yoğunlaşıyor. Yeditepe Üniversitesi’nin Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde Afrika’da toplum ve siyaset, uluslararası ilişkiler teorileri ve siyaset biliminin temelleri konulu dersler veriyor.

“Bilkent Üniversitesi’nin bana kattığı bilimsel özgünlükle ülkemdeki sosyal bilimlere Afrika çalışmalarını da ekleyerek bu alandaki çerçeveyi derinleştirmeyi düşünüyorum. Bu noktada Afrika toplumları ve devletleriyle ilgili her konuyla ilgilenmek, içinde yaşadığım toplumu Afrika hakkında bilgilendirmek amacındayım.”

 

TubaKusTuba Kuş, İşletme 2004
SAP, Pazarlama Yöneticisi

Yüksek Lisans: Leeds Üniversitesi
Lise: Özel Antalya Koleji

Tuba Kuş, SAP öncesinde Oracle, Hewlett-Packard, Marks and Spencer ve British Petroleum’da ticari pazarlama, kanal kampanyaları ve ürün yönetimi içerikli görevler icra etti.

“Pazarlama alanında kariyer yolumu çizmemde Bilkent İşletme’deki çok değerli hocalarımın tecrübeleri, tavsiyeleri ve destekleri etkili oldu. Mezun olsam da Bilkent’ten hiç kopmadım; bir yıl mezunlar derneğimizin yönetim kurulunda görev aldım. Bilkent yıllarında tanıştığım arkadaşlarımın büyük çoğunluğuyla halen görüşüyorum ve ne zaman üniversiteden bahsetsek o günleri özlemle anıyorum.”

 

duygu_kuzumDuygu Kuzum, Elektrik – Elektronik Mühendisliği 2004
California Üniversitesi, San Diego (ABD), Öğretim Üyesi

Doktora: Stanford Üniversitesi
Lise: Ankara Fen Lisesi

Doç. Dr. Duygu Kuzum, Pennsylvania Üniversitesi’nde doktora sonrası araştırmalarını sürdürürken MIT Technology Review tarafından dünyanın 35 yaş altı en yenilikçi 35 genç bilim insanı arasında gösterildi. Bir çalışması Nano Letters dergisine kapak oldu. Akademik kariyerine öğretim üyesi olarak devam ettiği UCSD Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Bölümü’nde insan beyninin dokusunu ve sinaptik hesaplama becerisini taklit edebilen nanoelektronik aygıtlar geliştiriyor.

“Bilkent Elektrik-Elektronik’teki eğitim, dünyanın en iyi üniversiteleriyle aynı seviyede. Doktoraya geçişte bunun büyük bir avantaj olduğunu düşünüyorum.”

 

 

 

onur_hakyemezOnur Hakyemez, Turizm ve Otel İşletmeciliği 2003
Address Hotel & Residences İstanbul, Ticari Faaliyet Yöneticisi

Lise: Yeşilköy 50. Yıl Lisesi

Kempinski Residences Astoria, Sofa, Crowne Plaza, Holiday Inn, Ritz-Carlton gibi oteller, Hakyemez’in profesyonel geçmişini oluşturuyor.

“Gerçekten de bölümün vermiş olduğu eğitim kusursuzdu. Uygulamalı dersler ve staj olanakları bizi gerçek birer profesyonel olarak çalışma hayatına hazırladı. Dinamik kampüs yaşamı da özellikle bizim sektör için en önemli değerlerden biri olan insan ilişkilerini en iyi şekilde geliştirmemize yardımcı oldu.”

 

Caner Koca, Matematik 2003
City University of New York (ABD), Öğretim Üyesi

Doktora: Stony Brook Üniversitesi
Yüksek Lisans: Bilkent Üniversitesi
Lise: Ankara Anadolu Lisesi

Güncel çalışmaları çerçevesinde dört boyutlu manifoldlar üzerinde Einstein ile Einstein-Maxwell denklemlerinin çözümlerinin varlık ve teklik problemlerine yoğunlaşan Dr. Koca, üç yıl da Vanderbilt Üniversitesi’nde öğretim üyeliği yapmış.

“Matematiğin her branşından aldığım birbirinden zevkli ve ilginç dersler, ufkumu açmanın yanında, doktora ve sonrasındaki araştırmalarımda cesaret ve özgüven kazandırdı.”

 

 

 

Can Kozçaz, Fizik 2003
Boğaziçi Üniversitesi, Öğretim Üyesi

Doktora: Harvard Üniversitesi
Lise: İstanbul Lisesi

Bilimsel çalışmalarını yüksek enerji fiziği alanında sürdüren Dr. Öğr. Üyesi Kozçaz, uzun yıllar Avrupa’nın öncü nükleer araştırma merkezi CERN’de çalışmıştı.

“Bilkent Fizik, sıcak öğrenci-hoca diyaloğuyla, benzersiz eğitim ve araştırma olanaklarıyla bilim dünyasında ayrı bir yere sahip. Bilkent’te inşa ettiğim birikimin ayrıcalığını hissetmeye devam ediyorum.”

 

FundaTekMutafFunda Tek, Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi 2003
Funda Tek İletişim ve Danışmanlık, Kurucu Müdür

Lise: ODTÜ Geliştirme Vakfı Özel Lisesi

Funda Tek, yaklaşık 10 yıl boyunca yapı endüstrisi sektöründeki çeşitli firmalarda kurumsal iletişim ve basın temsilciliği görevleri üstlendi. Bu tecrübelerini girişimciliğiyle birleştiren Tek, 2013’ten bu yana kendi firmasında yapı, mekan ve ürün tasarımı alanlarına yönelik kurumsal iletişim danışmanlığı yapıyor.

“Bilkent gibi kendini kanıtlamış bir üniversiteden mezun olmanın her şeyden önce vizyon sahibi, araştırmacı ve ileri görüşlü birer birey olmamız adına büyük katkı sağladığını düşünmekteyim.”

 

x-defaultSelim Olçum, Elektrik – Elektronik Mühendisliği 2003
Travera (ABD), Kurucu Ortak

Doktora: Bilkent Üniversitesi
Yüksek Lisans: Bilkent Üniversitesi
Lise: İzmir Fen Lisesi

Dr. Olçum, Massachusetts Institute of Technology’de kanser araştırmaları için hassas mikro-nano elektronik sistemler üzerinde çalıştı ve ABD’de bu alanda bir şirket kurdu.

“Bugün Bilkent’te geçirdiğim yılların değerini daha iyi anlıyorum. Aldığım paha biçilmez mühendislik eğitimi bir yana, Bilkent bana her şeyden önce dürüst, etik ve çalışkan olmanın erdemlerini öğretti.”

 

murat_onsoyMurat Önsoy, Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi 2003
Hacettepe Üniversitesi, Öğretim Üyesi

Doktora: FAU Erlangen, Nürnberg
Yüksek Lisans: Bilkent Üniversitesi
Lise: TED Ankara Koleji Vakfı Özel Lisesi

Hamburg Üniversitesi’ndeki araştırmalarından sonra Hacettepe Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nün öğretim kadrosuna katılan Doç. Dr. Önsoy’un akademik ilgi alanı Balkan coğrafyasında güvenlik, demokratikleşme ve barış inşası başlıklarından oluşuyor.

Bilkentli olmak sadece okul yaşantımla sınırlı olmayan, mezun olduktan sonra da hayatıma değer katmaya devam eden bir kimliktir. Okulumun bana ve benim gibi kendilerine sunulan imkanları değerlendirmesini bilen birçok arkadaşıma iyi bir bilimsel formasyon sağlamasının yanı sıra bizlerin beşeri ilişkilerde kuvvetli, demokrat, özgür ve eleştirel bireyler haline gelmesinde büyük katkısı vardır.”

 

Hümeyra Çağlayan Öztürk, Fizik 2003
Tampere University of Technology (Finlandiya), Öğretim Üyesi

Doktora: Bilkent Üniversitesi
Yüksek Lisans: Bilkent Üniversitesi
Lise: Meram Anadolu Lisesi

Nanofotonik teknolojiler, grafen tabanlı nanofotonik aygıtlar, plazmonik biyosensörler, kuantum metafotonik ve metamalzemeler, Doç. Dr. Çağlayan’ın güncel araştırma konuları olarak öne çıkıyor.

“Bilkent Fizik Bölümü, alanında çok  başarılı hocaları, üstün eğitim ve araştırma olanaklarıyla akademik hayatıma çok güzel bir başlangıç oldu. Özellikle lisans seviyesinden başlayıp kademeli olarak bilimsel araştırmaların içerisinde yer almak bana inanılmaz fırsatlar sundu. Günümüzün hızla değişen bilim ve teknolojisine katkıda bulunabileceğim donanımla mezun olmak paha biçilemezdi.”

 

Mehmet Emre Taşgın, Fizik 2003
Hacettepe Üniversitesi, Öğretim Üyesi

Doktora: Bilkent Üniversitesi
Lise: Çorlu Mehmet Akif Ersoy Anadolu Lisesi

Hacettepe Üniversitesi Nükleer Bilimler Enstitüsü’nde kuantum optik ve kuantum plazmonik üzerine araştırmalar yapan ve dersler veren Doç. Dr. Taşgın, çalışmalarıyla TÜBA-GEBİP ve Parlar Vakfı’ndan araştırma teşvik ödülleri kazandı. Dr. Taşgın’ın kuantum teknolojilerinin temelini oluşturan kuantum dolaşıklık kriterlerini birleştirdiği tek yazarlı makalesi ise bilim dünyasının en önemli dergilerinden Physical Review Letters’da yayımlandı.

 “Bilkent Üniversitesi Fizik Bölümü’nde güncel teknoloji ve araştırma konularıyla tanışabilir ve bu konularda çalışabilirsiniz. Buradan aldığınız eğitimle çok farklı alanlara da yönelebilecek özgüvene sahip olursunuz.”

 

Gizem Zencirci, Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi 2003
Providence College (ABD), Öğretim Üyesi

Doktora: Massachusetts Üniversitesi
Yüksek Lisans: Bilkent Üniversitesi
Lise: Çankaya Milli Piyango Anadolu Lisesi

Yrd. Doç. Dr. Zencirci’nin bilimsel çalışmaları neoliberalizm, üçüncü dünya ülkeleri,  refah ve Orta Doğu siyaseti başlıklarına yayılıyor.

Bilkent, bana her şeye araştırmacı bir bakış açısıyla yaklaşabilme artısını kazandırdı.”

 

Hüma Arslaner, Arkeoloji 2002
Sakıp Sabancı Müzesi, Sergiler ve Resim Koleksiyonu Yöneticisi

Yüksek Lisans: University of California, Los Angeles
Lise: İstek Özel Acıbadem Lisesi

Arslaner, 2005’ten bu yana Sakıp Sabancı Müzesi’nde görev yapıyor.

Köklü akademik kadrosunun aşıladığı çalışma disiplini, çoklu araştırma hâkimiyetini geliştirmeye yönelik bakış açısı, yeni bilgi üretimi için kaynakları ile kütüphanesinin yanı sıra teori ile pratiği bir arada tecrübe etme imkânı, disiplinlerarası çalışma vizyonu ile akıl ve sezgiyi bir arada geliştirmenize olanak tanıyan bir platformdur Bilkent ve Arkeoloji.

 

cenk-karasuCenk Karasu, İngiliz Dili ve Edebiyatı 2002
Oya Akın Yıldız Koleji, İngilizce Öğretmeni

Lise: Özel Arı Lisesi

Uzun yıllardır İngilizce öğretmenliği yapan Karasu, yakın geçmişte Evrensel Kolej ve Bahçeşehir Koleji’nde görev aldı.

“Gerek akademik İngilizcenin gerek İngiliz edebiyatının inceliklerini üniversitede her açıdan tanıma fırsatı buldum.”

 

selim_ferruh_adaliSelim Ferruh Adalı, Uluslararası İlişkiler 2002
Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi, Öğretim Üyesi

Doktora: Sydney Üniversitesi
Yüksek Lisans: Sydney Üniversitesi
Lise: Özel Büyük Lise

Doç. Dr. Adalı’nın uzmanlık alanı Eski Çağ tarihi ve dilleri. Yüksek lisans ve doktorasını bu alanda tamamladı. Bilkent Üniversitesi’nde Babilce ve Hititçe dersleri verdi. Şimdi ASBÜ Tarih Bölümü’nde öğretim üyesi. Babil Yaratılış Destanı Enuma Eliş’i dilimize çevirdiği ortak yazarlı kitabı 2016’da yayımlandı.

Derslere yoğun çalıştıktan sonra kütüphanede eski uygarlıklar ve mitolojiyle ilgili kitapları keyifle okuduğumu ve Bilkent’in yeşillikleri arasında yürürken eski insanların maceraları hakkında saatlerce düşündüğümü hatırlıyorum. Bilkent’in sağladığı ortam ve olanaklar sayesinde eskiçağ tarihçiliğine olan tutkuma öğrencilik yıllarımda can ve şekil verebildim.”   

 

Oya ArslanOya Arslan, İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı 2002
IKEA (ABD), Saha İletişimi ve Görsel Tasarım Müdürü

Lise: Ayrancı Lisesi

Arslan, IKEA’da çalışmaya 2008’de başladı. Ankara’dan sonra şirketin Londra ekibine transfer oldu. Şimdiki görevi Los Angeles’ta.

“Bilkent Üniversitesi, Türkiye’de ve dünyada prestijli bir okul. İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü ise gerek temel tasarım altyapısı gerekse teknik mimari bilgi açısından oldukça kapsamlı, mezuniyet sonrasında kişiye sektörde geniş seçim alanı sağlayan bir müfredata sahip.”

 

koray aydinKoray Aydın, Fizik 2002
Northwestern Üniversitesi (ABD), Öğretim Üyesi

Doktora: Bilkent Üniversitesi
Yüksek Lisans: Bilkent Üniversitesi
Lise: Ankara Ömer Seyfettin Lisesi

California Institute of Technology’de araştırmacılık yaptıktan sonra öğretim üyesi olarak Northwestern Üniversitesi’ne transfer olan Doç. Dr. Aydın’ın bilimsel çalışmaları uygulamalı fizik, elektrik mühendisliği, malzeme bilimi ve nanoteknolojinin kesiştiği nanofotonik başlığında yoğunlaşıyor.

“Fiziğe ilgi duyan ve araştırmaya meraklı öğrencileri, geleceğe iz bırakacak bilim adamları olarak yetiştirmek için gerekli deneyime sahip bir bölümden mezunum.”

 

FEYZA BARUTCUFeyza Barutçu, Uluslararası İlişkiler 2002
T.C. Dışişleri Bakanlığı, Daire Başkanı

Yüksek Lisans: Riga Graduate School of Law

Barutçu, diplomasi kariyerinde Saraybosna, Riga, Beyrut ve Atina büyükelçiliklerimizde görev aldı.

“Bilkent’te bilgiden çok, öğrenmeyi öğrendim; bu da hayatımı kolaylaştırdı, çünkü uluslararası ilişkiler mesleği deneyimden beslenir. Bilkent’te harika zamanlar geçirdim. İki yıl haftalık gazetemiz Bilkent News’da muhabirlik yaptım. Oryantasyon programlarında yeni öğrencilere okulu tanıttım. Kampüste oturmadığım yeşil alan neredeyse yoktur. Voleybol takımında oynadım. O dönemlerde kurulan bayan futbol takımındaki anılarım unutulmaz.”

 

ardabaybarsArda Baybars, İletişim ve Tasarımı 2002
Show TV, Reklam Satış Direktörü

Lise: ODTÜ Geliştirme Vakfı Özel Lisesi

Profesyonel hayatına kurumsal iletişim alanında başlayan Arda Baybars’ın Show TV’deki kariyeri 10 yılı aşıyor.

“İletişim ve Tasarım Bölümü’ne diğer iletişim bölümlerinden ayıran en önemli özellik olarak bence geniş yelpazede sunmuş olduğu ders seçenekleri ön plana çıkıyor; bu anlamda gerçek medya profesyonelleri yetiştirmeyi amaçlayan bir bölümüz. İş yaşamında Bilkentli olmanın farkını ise okulumuzun bize kazandırdığı kültürle ve olaylara çeşitli açılardan bakabilme vizyonuyla hissediyorum.”

 

KAZimbuyukbodukKazım Büyükboduk, Matematik 2002
University College Dublin (İrlanda), Öğretim Üyesi

Doktora: Stanford Üniversitesi

Doç. Dr. Büyükboduk, Sedat Simavi Fen Bilimleri, TÜBA-GEBİP ve Masatoshi Gündüz İkeda Araştırma ödülleri sahibi  bir matematikçi. Max Planck Enstitüsü, Harvard Üniversitesi ve IHES’te araştırmacılık, Koç Üniversitesi’nde  öğretim üyeliği deneyimi var. Bilimsel çalışmalarına cebirsel sayılar teorisi çerçevesinde devam ediyor.

“Bir matematikçi olarak hayatımı sürdürmek isteğim, göz ardı edemeyeceğim bir tutkuya dönüştü Bilkent’te. Orada coğrafyamızın standartlarının çok üstünde bilimsel yetilere sahip araştırmacılar ile bire bir etkileşim fırsatı yakalamış olmak  matematik serüvenimde çok önemli bir mihenk taşı.”

 

gulum_eralpGülüm Eralp, Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi 2002
Birleşmiş Milletler Sekreteryası (Almanya), İnsan Kaynakları Analisti

Yüksek Lisans: London Metropolitan Üniversitesi
Lise: Özel Şişli Terakki Lisesi

Eralp, 2005-2018 yılları arasında  Birleşmiş Milletler (BM) Kalkınma Programı’nda çalıştı. 2019’dan bu yana BM’nin Bonn’daki kampüsünde görev yapıyor.

“Çabuk karar alıp uygulayabilmeyi, analitik düşünmeyi, çalışma ahlakını ve takım ruhunu üniversitede tanıdım.”

 

EDA ERSOYEda Ersoy, Kentsel Tasarım ve Peyzaj Mimarlığı 2002
YYK Mimarlık, Firma Sahibi

Lise: Ayrancı Lisesi

Eda Ersoy, kentsel tasarımcı, mimar, peyzaj mimari ve mühendislerin bir arada çalıştığı ofisinde Türkiye ve yurt dışına proje ve müşavirlik hizmeti veriyor. Tasarım ekibinin proje koordinatörlüğünü yürüten Ersoy, ayrıca Ankara Sanayici ve İş Adamları Derneği’nin hem en genç hem de ilk kadın başkanı.

“Aldığımız eğitimin temel amacı, kentsel yaşam kalitesini artırmada tasarımın rolünü eğitim yoluyla vurgulamak, kimlikli şehirler kazandırmayı hedefleyen kentsel tasarımcılar yetiştirmekti. Bilkentli olmaktan, bu bölümden mezun olmaktan dolayı kıvanç duyuyorum.”

 

 

Kamer_kayaKamer Kaya, Bilgisayar Mühendisliği 2002
Sabancı Üniversitesi, Öğretim Üyesi

Doktora: Bilkent Üniversitesi
Yüksek Lisans: Bilkent Üniversitesi
Lise: TED Zonguldak Vakfı Özel Lisesi

Yüksek başarımlı hesaplama, paralel algoritmalar, kombinatoryal veri yapıları ve kriptografi araştırmaları yürüten Dr. Öğr. Üyesi Kaya, Sabancı Üniversitesi’nin Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi’ne katılmadan önce CERFACS ve Ohio State Üniversitesi’nde bilimsel çalışmalar yapmış.

“Bilkent benim hayatımda oldukça önemli bir yere sahip. Çok iyi bir eğitim aldım, çok iyi insanlar tanıdım ve çok iyi arkadaşlıklarım oldu.  Bilkent Üniversitesi ve özellikle Bilgisayar Mühendisliği Bölümü benim için her zaman, şimdi kıymetini daha iyi anladığım, güzel zamanlar geçirdiğim bir yer olarak kalacak.”

 

Tuğba Bağcı Önder, Moleküler Biyoloji ve Genetik 2002
Koç Üniversitesi, Öğretim Üyesi

Doktora: Tufts Üniversitesi
Lise: Antalya Anadolu Lisesi

Doktora sonrası araştırmalarını Harvard Medical School’a bağlı Massachusetts General Hospital’da tamamlayan Dr. Öğr. Üyesi Bağcı Önder, beyin kanseri ve tedavisine yönelik bilimsel çalışmalarıyla dikkat çekiyor.

“Bilkent Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü, ben ve bölüm arkadaşlarıma bilimsel düşünme yeteneği kazandırırdı; bizi özgür ve bağımsız düşünebilen, geleceğe umutla bakan bireyler olarak yetiştirdi. Dünyanın dört bir yanında çalışan, birbirimize çok bağlı bir grup bilim insanıyız ve Bilkent’e bu konuda çok şey borçluyuz.”

 

 

 

AkanAbdulaAkan Abdula, İşletme 2001
FutureBright Araştırma, Kurucu Ortak

Yüksek Lisans: Case Western Reserve Üniversitesi

Akan Abdula, uzun yıllarını reklamcılık sektörüne verdi. GfK ve Millward Brown’da çalıştı. Grey İstanbul’da stratejiden sorumlu başkan yardımcılığı ve Grey Worldwide’da küresel strateji konseyi üyeliği yaptı. Şimdi deneyimlerini kendi kurduğu piyasa araştırmaları şirketinde değerlendiriyor ve farklı sektörlerden birçok markaya danışmanlık veriyor.

“Hem akademik hem bireysel alanda zamanı yönetebileceğiniz bir atmosfer sunar Bilkent. Bilkent bir dünya, sadece akademi değil.”

 

mehmetcan akpinar_MANMehmetcan Akpınar, İşletme 2001
Tübingen Üniversitesi (Almanya), Öğretim Üyesi

Doktora: Chicago Üniversitesi
Yüksek Lisans: Chicago Üniversitesi
Lise: Özel Çukurova Bilfen Lisesi

Orta Doğu Tarihi alanındaki lisansüstü çalışmalarını ABD’de tamamlayan ve akademik kariyerini Almanya’da sürdüren Dr. Akpınar, Tübingen Üniversitesi Şarkiyat ve İslam Çalışmaları Bölümü’nün öğretim kadrosunda.

“Bilkent İşletme; kaliteli akademisyenleri, üst düzey öğrenci profili ve güçlü yurt dışı bağlantıları ile bana geleceğin kapılarını açmıştır. Danimarka’da yaşadığım öğrenci değişimi tecrübesi, aktif öğrenci toplulukları ve yabancı dil dersleri… Bunların hepsi beni yepyeni bir patikayla buluşturdu hayatta.”

 

elif yurdakul_1Elif Yurdakul Baykurt, Müzik 2001
İstanbul Devlet Opera ve Balesi, Orkestra Sanatçısı

Yüksek Lisans: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
Lise: Bilkent Üniversitesi Müzik Hazırlık Lisesi

Elif Yurdakul Baykurt’un solo flüt repertuvarından eserlere yer verdiği “Dalgalar” adlı bir albümü var. Albümünde Bozza, Debussy, Honegger, Ibert, Rózsa ve Piazzolla gibi tanınmış bestecilerin çalışmalarını seslendiriyor.

 

GurkanEnsariGürkan Ensari, İşletme 2001
Standard Chartered Bank (Almanya), Kıdemli Direktör

Yüksek Lisans: Purdue Üniversitesi, LSE
Lise: Karşıyaka Anadolu Lisesi

Standard Chartered Bank’ın kurumsal finansman departmanında çalışan Ensari,  sendikasyon kredilerinin geliştirme ve yapılandırmasından sorumlu.

Bilkent mezunları farklarını her zaman belli eder, fikirlerini cesaretle ortaya koyar. Bilkent Üniversitesi’nin en önemli katkısı, değişik milletlerden ve tabii ki Türkiye’den birçok değerli hocanın bana verdiği küresel vizyondur.”

 

 

 

Çağlar Göncüler, Amerikan Kültürü ve Edebiyatı 2001
Kempinski Hotel Barbaros Bay Bodrum, Satış Direktörü

Yüksek Lisans: Western Üniversitesi
Lise: TED Ankara Koleji Vakfı Özel Lisesi

Yurt içi ve yurt dışındaki otelcilik kariyeriyle öne çıkan Göncüler, sektörün satış ayağında kayda değer bir deneyime sahip.

“Yüzünüzü dış dünyaya açabilmeniz için her türlü olanağı sağlar Bilkent.”

 

 

Burçin Temel McKenna, Kimya 2001
FLSmidth (Danimarka), Araştırma-Geliştirme Direktörü

Doktora: UC Santa Barbara
Lise: Çankaya Lisesi

Burçin Temel McKenna, UC Berkeley’deki doktora sonrası çalışmalarını takiben 2008’de Haldor Topsøe’de araştırmacı bilim insanı olarak 9 yıl boyunca yeni katalizatörler ve kimyasal teknolojiler üzerine çalışmış. 2017’den bu yana FLSmidth bünyesinde inovasyon projeleri yönetiyor.

“Bilkent’te aldığımız eğitimin ne kadar yüksek seviyede olduğunu doktora sırasında fark ettim. Bilkent Kimya, benim akademik ve endüstriyel kariyerimin yapı taşını oluşturdu. Hocalarımızın ileri görüşlülüğü ile bizlere sundukları bilimsel ve düşünsel katkılar bizlere hep yol gösterici oldu.”

 

Nurhan Özlü, Moleküler Biyoloji ve Genetik 2001
Koç Üniversitesi, Öğretim Üyesi

Doktora: Max Planck Institute for Cell Biology and Genetics

Hücre bölünmesi üzerine doktorasını tamamladıktan sonra Harvard Medical School’da araştırmacı olarak bulunan Doç. Dr. Özlü’nün güncel çalışma alanı kanser biyolojisi ve proteomik.

“Bilkent, moleküler biyoloji ve genetik alanında Türkiye’de ve tüm dünyada çalışan birçok değerli bilim insanı yetiştirdi. Bana kazandırdıkları için okuluma her zaman müteşekkirim.”

 

Can Öztürk, Bankacılık ve Finans 2001
Çankaya Üniversitesi, Öğretim Üyesi

Doktora: Başkent Üniversitesi
Yüksek Lisans: Massachusetts Üniversitesi
Lise: Ankara Özel Tevfik Fikret Lisesi

Akademik kariyerine Dartmouth’taki Massachusetts Üniversitesi’nden finans alanındaki ikinci lisans diplomasının yanı sıra MBA diploması da alarak başlayan Doç. Dr. Öztürk, muhasebe ve finans alanındaki doktora çalışmasını ise Başkent Üniversitesi’nde tamamladı. Yayınlarını İngilizce, Fransızca ve Türkçe dillerinde yapan Dr. Öztürk, finansal muhasebe, karşılaştırmalı muhasebe ve uluslararası muhasebe odaklı araştırmalar yapıyor ve dersler veriyor.

Bilkent Üniversitesi’nin ortaya koymuş olduğu akademik vizyon ve sunduğu İngilizce eğitim, ABD’deki kariyerime uyum sürecinde bana ayrıcalık sağladı. Bankacılık ve Finans Bölümü’nde aldığım mesleki Fransızca dersleri, liseden gelen birikimimi sürdürmeme ve bugünlere taşımama yardımcı oldu.

 

 

 

 

zeynep_edesZeynep Edes, İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı 2000
İzmir Ekonomi Üniversitesi, Öğretim Görevlisi

Lise: İzmir Özel Fatih Lisesi

2008’den bu yana İzmir Ekonomi Üniversitesi’nin İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü’nde dersler veren Zeynep Edes, sektörde iç mimarlık projleri de yürütüyor.

“Zaman geçtikçe kıymetini ve değerini çok daha fazla hissetiğim Bilkent Üniversitesi ve bölümüm, her zaman çağdaş ve verimli birer eğitsel yapıdır.”

 

Burçak Ertimur, İşletme 2000
Fairleigh Dickinson Üniversitesi (ABD), Öğretim Üyesi

Doktora: California Üniversitesi, Irvine
Yüksek Lisans: Bilkent Üniversitesi
Lise: İstek Özel Semiha Şakir Lisesi

Doç. Dr. Ertimur’un bilimsel çalışmaları, değer yaratımı ve sosyokültürel açılımların pazarlama stratejileri, marka yönetimi ve pazar dinamiklerine etkileri üzerinde yoğunlaşıyor.

“Bilkent’te aldığım analitik temel, hocalarımın destekleri ve edindiğim arkadaşlıklar, akademik kariyerime hem profesyonel hem de sosyal açılardan büyük bir avantaj sağladı.”

 

Başak Denizci Guillet, Turizm ve Otel İşletmeciliği 2000
Hong Kong Politeknik Üniversitesi, Öğretim Üyesi

Doktora: Penn State Üniversitesi
Yüksek Lisans: Massachusetts Üniversitesi, Amherst
Lise: TED Zonguldak Vakfı Özel Lisesi

Prof. Dr. Guillet’in akademik çalışmaları ve verdiği dersler, turizmde finans ve kâr yönetimi etrafında yoğunlaşıyor.

“Bilkent Üniversitesi, bana kendi ayaklarım üzerinde durmayı öğretti. Kendimi daha iyi tanıdım, hayattan ne istediğimi anladım.”

 

 

Adem-YaziciAdem Yazıcı, Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi 2000
T.C. Ticaret Bakanlığı, Daire Başkanı

Lise: Çorum Anadolu Lisesi

Yazıcı, 2004’ten bu yana kamuda çalışıyor.

Bilkent’te okurken kendiliğinden yerleşen özgürlükçü, eleştirel, analitik düşünme becerileri ve inisiyatif alma özelliği, iş yaşantımdaki en önemli yardımcılarım.”

 

Aylin Başak Ata, İşletme 1999

SGDD-ASAM, Finans Yöneticisi

Yüksek Lisans: Pittsburgh Üniversitesi
Lise: TED Ankara Koleji Vakfı Özel Lisesi

2019’dan beri Sığınmacılar ve Göçmenlerle Dayanışma Derneği’nde çalışan Ata, Amerikan Barolar Birliği, Alman Kalkınma Ajansı ve TTGV’de de görev yaptı.

“Bilkent’te okurken edindiğim analitik düşünme yeteneği beni kariyerim boyunca hep destekledi.”

 

yavuz.dede_Yavuz Dede, Kimya 1999
Gazi Üniversitesi, Öğretim Üyesi

Doktora: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
Yüksek Lisans: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
Lise: Çankaya Milli Piyango Anadolu Lisesi

Indiana Üniversitesi’ndeki araştırmalarından sonra Gazi Üniversitesi  Kimya Bölümü’nün akademik kadrosuna katılan Doç. Dr. Dede, teorik ve hesaplamalı kimya alanlarındaki çalışmalarıyla 2014’te ODTÜ Prof. Dr. Mustafa N. Parlar Vakfı Teşvik Ödülü ile 2015’te BAGEP ve TÜBA-GEBİP ödüllerini kazandı.

“Bilkent Üniversitesi Fen Fakültesi, bilimsel bir kariyere hazırlık yapmak için eşsiz fırsatlar sunuyor. En yüksek evrensel standartlarda eğitim ve araştırma olanakları, alanlarında uzman hocalar, rekabetçi bir öğrenci grubu ve özgür bir sosyal ortam, iyi ki Bilkentliyim demek için fazlasıyla yeterli.”

 

cagdas_demiragÇağdaş Demirağ, İktisat 1999
Aydem A.Ş., Genel Müdür

Lise: TED Ankara Koleji Vakfı Özel Lisesi

Akaryakıt sektöründe 19 yıllık tecrübesi bulunan Demirağ, son olarak Türkiye Petrolleri’nin genel müdürüydü.

“Eleştirel ve çözüm odaklı düşünebiliyorsam, düşündüklerimi hayata geçirebiliyorsam bunu Bilkent mezunu olmama ve iktisat okumama borçluyum.”

 

Sevinç Ercan, Moleküler Biyoloji ve Genetik 1999
New York Üniversitesi (ABD), Öğretim Üyesi

Doktora: Pennsylvania State Üniversitesi
Lise: Eskişehir Fatih Fen Lisesi

Doktora sonrası araştırmalarını North Carolina Üniversitesi’nde tamamlayan Doç. Dr. Ercan, 2011’den bu yana New York Üniversitesi’nde lisans ve lisansüstü dersler veriyor. Laboratuvarında ise hücre çekirdeğinde DNA’nın nasıl paketlendiğini ve bu paketlenmenin genlerin transkripsiyonunu nasıl etkilediğini araştırıyor.

“Bölümün yüksek kalitede verdiği temel bilim eğitimi, benim lisansüstü çalışmalara başlamamda ve bilime devam etme kararımda etkili oldu.”

 

umut_topkaraUmut Topkara, Bilgisayar Mühendisliği 1999
Bloomberg LP (ABD), Yapay Zekâ Mühendisliği Yöneticisi

Doktora: Purdue Üniversitesi
Yüksek Lisans: Bilkent Üniversitesi
Lise: Milli Piyango Anadolu Lisesi

Dr. Topkara, Bloomberg’e geçmeden önce JW Player’da video dağıtım ağına gelen mesajları makine öğrenmesi yöntemleriyle işleyerek izleyicilere öneriler, reklamların izlenme-tıklanma oranlarını artıracak video konularını seçmek için algoritmalar geliştirdi. IBM Thomas J. Watson Araştırma Merkezi’nde araştırmacılık yaptı. Google Ad Exchange projesi ve New York Üniversitesi’nde çalıştı.

“Bilkent’ten aldığım eğitim, sürekli gelişen ve değişen bir alanda yenilikleri çok hızlı kavramamda, hatta bu alanı ileriye taşıyacak buluşlar yapmamda her zaman yardımcı oldu. Bilkent mezunları ailesinin bir parçası olmak, hem profesyonel hem sosyal hayatımın önemli bir ögesidir.”

 

 

 

Özgür Birer, Kimya 1998
Aselsan, Lider Mühendis

Doktora: Princeton Üniversitesi, ABD
Yüksek Lisans: Bilkent Üniversitesi
Lise: Özel Arı Fen Lisesi

Doktora sonrası araştırmalarını Ruhr Üniversitesi’nde tamamladıktan sonra akademik çalışmalarını 8 yıl boyunca Koç Üniversitesi’nde sürdüren Dr. Birer, bilimsel tecrübesini savunma endüstrisine aktarıyor.

“Bilkent Üniversitesi’ndeki teorik ve pratik eğitimin dünyanın en iyi eğitim kurumlarıyla denk olduğunu yurt dışındaki ve içindeki tecrübelerimle anladım. Bu sağlam temel sayesinde farklı sahalarda başarıyla çalıştım.”

 

 

ONDER ISINAYÖnder Işınay, Uluslararası İlişkiler 1998
Biocodex İlaç, Türkiye Genel Müdürü

Yüksek Lisans: Koç Üniversitesi
Lise: İzmir Eşrefpaşa Lisesi

Pfizer bünyesinde 11 yıl çeşitli kademelerde yöneticilik yapan Işınay, son olarak Novo Nordisk’in diyabet ürünleri pazarlama direktörlüğünü yürütmüştü.

“Eğitim standartları ve öğrencilerine sunduğu fırsatlar anlamında Türkiye’nin en iyisi olarak gördüğüm Bilkent’in öğrencilere sadece öğrenim gördükleri alanlarda teknik eğitim vermekle kalmadığını ve modern dünyanın gerektirdiği entelektüel kapasiteye ulaşmalarında da destek olduğunu düşünüyorum.”

 

R. Arzu Kalemci, İktisat 1998
Çankaya Üniversitesi, Öğretim Üyesi

Doktora: Başkent Üniversitesi
Yüksek Lisans: Başkent Üniversitesi
Lise: Özel Arı Lisesi

Prof. Dr. Kalemci, profesyonel hayatına finansal analist olarak Coca-Cola’da başladı (1998). Aynı şirkette kredi denetleyiciliğine yükseldi (2000). Başkent Üniversitesi’nden yönetim ve organizasyon alanında doktora derecesi alarak akademik hayata yöneldi. Bugün Çankaya Üniversitesi’nin İşletme Bölümü’nde görev yapıyor; kurumsallaşma ve uluslararası yönetim alanlarında araştırmalarını sürdürüyor. Ayrıca 2008’den bu yana UNESCCO Türkiye Millî Komisyonu Toplumsal Cinsiyet Eşitliği İhtisas Komitesi üyesi.

“Bilkentli olmak, gerek profesyonel gerekse akademik hayatımdaki kimliğimin en önemli belirleyicisi oldu.”

 

Cem SurmenCem Sürmen, İşletme 1998
LeasePlan, Risk Direktörü

Lise: TED Ankara Koleji Vakfı Özel Lisesi

Sürmen, Doğuş Grubu bünyesindeki 20 yıllık bankacılık ve finans deneyimiyle öne çıkıyor.

“Bunca yıllık iş tecrübesinin ardından bile Bilkent ismi birçok kapının açılmasını sağlıyor.”

 

DB-22-08-orkan telhanOrkan Telhan, Grafik Tasarımı 1998
Pennsylvania Üniversitesi (ABD), Öğretim Üyesi

Doktora: Massachusetts Institute of Technology (MIT)
Yüksek Lisans: MIT, SUNY Buffalo, Bilkent Üniversitesi
Lise: TED Ankara Koleji Vakfı Özel Lisesi

Pennsylvania Üniversitesi’nin Tasarım Fakültesi’nde görev yapan Doç. Dr. Telhan, çağdaş sanat ve çağdaş tasarım alanlarında yeni teknolojiler kullanarak eleştirel projeler üretiyor.

“Bilkent Grafik Tasarım, çok iyi bir kadroya sahipti. Orada hem tasarım hem de görüntü üretme kültürünü ve felsefesini öğrendim. ABD’deki çalışmalarımın daha çok yenilikçi teknolojiler içerikli olduğunu düşündüğümde, Bilkent’te aldığım tasarım eğitiminin halen benimle birlikte olduğunu, hiçbir zaman geçerliliğini kaybetmediğini söyleyebilirim.”

 

 

 

ozgur_taburogluÖzgür Taburoğlu, Bilgisayar Mühendisliği 1997
Havelsan, Sistem Mühendisi

Yüksek Lisans: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
Lise: Kırşehir Lisesi

Mezuniyetinden bu yana Havelsan’da görev alan Özgür Taburoğlu, bir yandan da sosyal bilimler ekseninde çalışmalar yapıyor, kitaplar yazıyor. “Dünyevi ve Kutsal”, “Kent Efsaneleri”, “Resim, Söz ve Yazı”, “Boşluk, Aşırılık ve Keyfilik” yayımlanmış eserlerinden bazıları. Sosyoloji üzerine yüksek lisans diploması da var.

Bilkent’te geçirdiğim her yıl, huzurlu bir ortamda üniversite sonrası beklentilerime dair birer düşünme olanağıydı.”

 

ealperyildirimEmre Alper Yıldırım, Endüstri Mühendisliği 1997
Edinburgh Üniversitesi (İskoçya), Öğretim Üyesi

Doktora: Cornell Üniversitesi
Yüksek Lisans: Cornell Üniversitesi
Lise: İzmir Fen Lisesi

Başlıca çalışma alanları optimizasyon ve yöneylem araştırmaları olan Prof. Dr. Yıldırım, Stony Brook, Bilkent ve Koç üniversitelerinde görev yaptı.

“Bilkent Üniversitesi, bilimsel araştırma alanında üstlendiği önemli rolü başarıyla yürütmektedir. Bu misyon, Bilkent’in eğitim programlarının araştırma ve sorgulamaya yönelik bir biçimde şekillenmesinde de önemli bir rol oynamıştır. Eğitim sisteminin başarıyla uygulanmasında öğrencilere sunulan benzersiz kütüphane, bilgisayar ve yurt olanaklarının büyük bir payı var.”

 

mete_atatureMete Atatüre, Fizik 1996
Cambridge Üniversitesi (İngiltere), Öğretim Üyesi

Doktora: Boston Üniversitesi
Lise: Gazi Anadolu Lisesi

Cambridge Üniversitesi’ndeki araştırma grubuyla birlikte tek foton seviyesinde sıkıştırılmış ışığın kuantum gürültü ölçümünü gerçekleştirerek bilim dünyasında yankı uyandıran Prof. Dr. Atatüre, 2015’te gerçekleştirdikleri bu çalışmayı ışıkla etkileşimi tek bir atomdan 100 kat daha fazla olan yarı iletken kuantum noktalarla başardıklarını söylüyor.

“Öğrencilikten bilim insanlığına geçiş için gereken bakış açısını Bilkent Fizik’te edindim. Bilkent’in kalitesini daha başvurmadan biliyordum. Yine de üniversite sınavından önce bölümü ziyaret ettiğimde gördüğüm ilginin kararımda büyük etkisi oldu. Dört yıl boyunca hem diğer öğrencilerle hem hocalarımızla kurduğum bağlar, halen hissettiğim bir avantajdır. Daha lisans seviyesinde ileri düzey araştırmalara katılabilmiş olmamız ise paha biçilmezdi.”

 

 

 

????????????????????????????????????Ayşe Timur Limoncular, Turizm ve Otel İşletmeciliği 1996
Access Turizm ve Otel Yatırım Danışmanlığı, Satış ve Pazarlama Direktörü

Lise: Amasra Lisesi

Bilkent’ten mezun olduğu 1996 yılında turizm sektörüne adım atan Limoncular, 2000’den bu yana Hilton, Hyatt Regency, Ceylan InterContinental, Swissotel The Bosphorus İstanbul gibi ünlü otellerin farklı kademelerinde yöneticilik yaptı.

“Daha iş hayatına atılmadan sizi iş dünyasının profesyonelleriyle tanıştıran, okul yıllarında uygulamalı dersleri ve staj olanaklarıyla size kariyer yolunda seçme şansı tanıyan, profesyonel akademik kadrosuyla sizi sadece iş hayatına değil, hayata bir adım önde hazırlar Bilkent.”

 

BASAK VARDARBaşak Vardar, İşletme 1996
Deloitte, Türkiye İcra Kurulu Başkanı

Lise: Ankara Özel Tevfik Fikret Lisesi

Başta enerji, perakende ve hizmet sektörleri olmak üzere çok sayıda yerli ve yabancı yatırımcı ile Türk şirketine birleşme ve satın alma danışmanlığı veren Vardar’ın bu alandaki deneyimi 20 yılı aşıyor.

“Bilkent’in modern ve sosyal atmosferi ile uluslararası standartlardaki üst düzey akademik programları sayesinde birçok genç sağlam bir altyapıyla hayata atılıyor.”

 

RAMAZAN DEMirRamazan Demir, Endüstri Mühendisliği 1995
Aigebra, Danışman ve Yatırımcı

Doktora: Massachusetts Institute of Technology
Yüksek Lisans: Bilkent Üniversitesi
Lise: Ankara Fen Lisesi

Dr. Demir’in kariyerinde Yahoo’da küresel arama motoru ve dikey ürün portföyünden sorumlu yöneticilik ile Türk Telekom grubunda strateji, iş geliştirme, regülasyon genel müdür yardımcılığı ve özel projeler başkan danışmanlığı gibi önemli yapıtaşları var.

Bilkent, her şeyden önce modern bir kampüste teorisi sağlam, öğrenci odaklı ve vizyoner bir eğitim almamı sağladı. Özellikle bölüm hocalarımızın katma değerini doktora çalışmalarında daha net hissettim. Benim için birinci sınıfta bilimsel bir araştırma yapıp makale yayımlayabilmek Bilkent’e has bir durumdu.”

 

G. Ufuk Demirbaş, İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı 1995
Çankaya Üniversitesi, Öğretim Üyesi

Doktora: Bilkent Üniversitesi
Yüksek Lisans: Bilkent Üniversitesi
Lise: Özel Yükseliş Lisesi

Dr. Öğr. Üyesi Demirbaş’ın akademik ilgi alanının merkezinde çevresel psikoloji var.

 

Ö. Osman Demirbaş, İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı 1995
İzmir Ekonomi Üniversitesi, Öğretim Üyesi

Doktora: Bilkent Üniversitesi
Yüksek Lisans: Bilkent Üniversitesi
Lise: TED Ankara Koleji Vakfı Özel Lisesi

Prof. Dr. Demirbaş, çalışmalarını deneyimsel öğrenme ve tasarım eğitimi konularında sürdürüyor.

“Bilkent Üniversitesi mezunu olmak, dünyaca kabul edilen bir diplomaya sahip olmaktır; büyük bir ailenin mensubu olmak demektir.”

 

Head shots for School of Engineering website.

Feryal Erhun, Endüstri Mühendisliği 1995
Cambridge Üniversitesi (İngiltere), Öğretim Üyesi

Doktora: Carnegie Mellon Üniversitesi
Yüksek Lisans: Bilkent Üniversitesi
Lise: TED Ankara Koleji Vakfı Özel Lisesi

Tedarik zinciri yönetimi, sürdürülebilir tedarik zincirleri, kâr amacı gütmeyen kuruluşlar, sağlık sektörü ve karar verme mekanizmaları özelinde sosyal, davranışsal ve uygulamalı yöneylem araştırmaları yürüten Prof. Dr. Erhun, Stanford Üniversitesi’nde de öğretim üyeliği yaptı.

“Doktoraya başladığımda ilk fark ettiğim, Bilkent’te aldığımız eğitimin bizi akademik hayata çok doğru hazırladığıydı. Daha lisans yıllarında bize sunulan araştırma olanakları ve teknik altyapı, akademik kariyerimin başlangıcında bana çok yardımcı oldu. Bilkent’ten ayrılalı neredeyse 20 yıl oluyor; ama hâlen zaman zaman Bilkent’teki tez hocama danışırım. Üniversitede kurduğumuz dostluklar hep çok güçlü ve özel.”

 

Çağlar Günyaktı, Bilgisayar Mühendisliği 1995
Microsoft (ABD), Yazılım Müdürü

Yüksek Lisans: Bilkent Üniversitesi
Lise: Ankara Anadolu Lisesi

1997’den bu yana Microsoft’ta görev yapan Çağlar Günyaktı, Microsoft’un birçok ürününde yazılım mühendisliği, grup liderliği ve müdürlük pozisyonlarında bulundu. 15’in üzerinde patenti olan Günyaktı, Windows Defender yazılım mühendisliği grubunun yöneticiliğini üstleniyor.

“Bilkent Üniversitesi bana sadece bir meslek kazandırmadı; bilgiye ulaşmak için ne yapmam gerektiğini, çalışma disiplinini öğretti.”

 

Özge Toran Hacıfazlıoğlu, İngiliz Dili ve Edebiyatı 1995
Hasan Kalyoncu Üniversitesi, Öğretim Üyesi

Doktora: Marmara Üniversitesi
Yüksek Lisans: Ankara Üniversitesi
Lise:  İzmir Özel Türk Koleji

Prof. Dr. Hacıfazlıoğlu, doktora sonrası araştırmalarını Arizona State Üniversitesi’nde tamamladı. Ankara, Ege ve Beykent üniversitelerinde çalıştı. Bahçeşehir Üniversitesi’nde Eğitim Fakültesi dekan yardımcılığı, T.C. İstanbul Kültür Üniversitesi’nde Eğitim Fakültesi dekanlığı yaptı. Eğitim liderliği, yönetimi ve denetimi alanındaki çalışmaları Journal of Teacher Education, Educational Sciences: Theory and Practice, Perspectives in Education ve Teachers and Teaching: Theory and Practice gibi dergilerde yayımlandı.

“Kariyer yolculuğumda Bilkent Üniversitesi her zaman rehberim olmuştur.”

 

KursadUygunlarKürşad Uygunlar, Amerikan Kültürü ve Edebiyatı 1995
Avivasa Emeklilik ve Hayat A.Ş., Grup Müdürü

Lise: Özel Yükseliş Lisesi

Avivasa’nın kadrosunda 16. yılını dolduran Uygunlar, İç Anadolu ve güney illerinde doğrudan satış ekipleri ve acente kanallarını yönetiyor.

Bilkent gibi büyük bir yapının içinde okumuş olmak insanın kimliğini de büyütüyor, özgüvenini artırıyor. Üniversitede kurduğunuz bağlar sizi her yerde buluyor ve güçlü kılıyor. Mezun arkadaşlarımla iletişimde kalmaktan, onların hayatlarıyla ilgili haberler almaktan mutluluk duyuyorum.”

 

 

 

burak_acarBurak Acar, Elektrik – Elektronik Mühendisliği 1994
Boğaziçi Üniversitesi, Öğretim Üyesi

Doktora: Bilkent Üniversitesi
Yüksek Lisans: Bilkent Üniversitesi
Lise: İzmir Özel Türk Koleji

Prof. Dr. Acar, yüksek lisans ve doktorasını EKG sinyal işleme üzerine tamamladıktan sonra Stanford Üniversitesi’nde doktora sonrası araştırmacı olarak bulundu. 2003’te Boğaziçi Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü’nün akademik kadrosuna katılan Dr. Acar, medikal görüntü işleme ve analizi başta olmak üzere sinyal-görüntü işleme ve analizi konularında çalışıyor.


elifcapci1Elif Çapçı,
İşletme 1994
Beymen, Genel Müdür
Boyner, Perakende Operasyonları Grup Başkan Yardımcısı

Yüksek Lisans: Duke Üniversitesi
Lise: TED Ankara Koleji Vakfı Özel Lisesi

Elif Çapçı, Duke Üniversitesi’nde MBA yaptıktan sonra ABD’de bankacılık alanında çalıştı. Ardından 3 sene Bain & Company’de danışman olarak görev aldı; Türkiye ve İsrail’de perakende, finans ve telekomünikasyon sektörlerinde danışmanlık yaptı. 2001’de transfer olduğu Citigroup’un New York, Brüksel ve Londra ofislerinde çalıştı. 2006’da ise Citibank’ın Türkiye’deki perakende bankacılık operasyonun başına geçti. 2008’de başkan yardımcısı unvanıyla Boyner Holding’e katıldı. 2009’da Beymen’in genel müdürü oldu. Haziran 2016’dan itibaren Boyner Holding’in perakende operasyonlarından sorumlu başkan yardımcılığı görevini üstlendi.

“Bilkent’te kazandığım altyapı ve iş hayatına dair edindiğim değer yargıları, ilk günden bu yana kariyerimin gelişmesinde çok önemli rol oynadı; beni pek çok kez bir adım öne çıkardı.”

 

burak erdoganM. Burak Erdoğan, Elektrik – Elektronik Mühendisliği 1994
Illinois Üniversitesi, Urbana-Champaign (ABD), Öğretim Üyesi

Doktora: California Institute of Technology
Yüksek Lisans: Bilkent Üniversitesi
Lise: İzmir Atatürk Lisesi

Prof. Dr. Erdoğan, yüksek lisans ve doktora çalışmalarını matematik alanında tamamladı ve araştırmalarına Princeton Üniversitesi’nde devam etti. 2002-2004 yılları arasında UC Berkeley’de öğretim üyeliği yaptıktan sonra UIUC Matematik Bölümü’nün akademik kadrosuna katıldı. Bilimsel çalışmalarını harmonik analiz ve kısmi diferansiyel denklemler konularında sürdürüyor.

 

Burçin Ressamoğlu, Uluslararası İlişkiler 1994
Sodexo (İngiltere), İcra Kurulu Başkanı 

2018’den bu yana Sodexo Birleşik Krallık Avantaj ve Ödüllendirme Hizmetleri icra kurulu başkanlığını yürüten Ressamoğlu, aynı görevi şirketin Türkiye operasyonunda da icra etti.

“Bilkent, hayatımın en güzel dönemiydi. Çok kıymetli hocalardan akademik bağlamda dersler aldığım gibi hayat dersleri de aldım. Harika arkadaşlar edindim.”

 

Ahmet Güneş Söğütlüoğlu, İşletme 1994
Deloitte, Türkiye Vergi Hizmetleri Lideri

Yüksek Lisans: Curtin Üniversitesi
Lise: Kadıköy Fenerbahçe Lisesi

Deloitte bünyesindeki vergi danışmanlığı kariyeri 20 yılı aşan Söğütlüoğlu, Pannell Kerr Forster ve Schlumberger’de de görev yapmış.

“Bilkent Üniversitesi, Türkiye’deki eğitimde bir dönüm noktasıdır.”

 

bahar_erbengiBahar Erbengi, Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi 1993
Doğuş Holding, Kurumsal İletişim Başkanı

Yüksek Lisans: Georgetown Üniversitesi
Lise: FMV Işık Lisesi

Bahar Erbengi, 10 yılı aşkın bir süre ABD’de çalıştı. Daha sonra Turkcell’in kurumsal iletişim ekibine transfer oldu. Yıldız Holding’de kurumsal iletişim genel müdürlüğü yaptı. Üst düzey yöneticiliğini Mart 2016’dan beri Doğuş Holding’de sürdürüyor.

 

 

mehmetrustemogluMehmet Rüstemoğlu, Bilgisayar Mühendisliği 1993
Mastercard Payment Transaction Services, Türkiye Genel Müdürü

Yüksek Lisans: Pennsylvania Üniversitesi, Boğaziçi Üniversitesi
Lise: Ankara Atatürk Anadolu Lisesi

Bankacılık sektöründe strateji, iş geliştirme ve perakende bankacılık alanlarındaki üst düzey yöneticilik geçmişi bulunan Rüstemoğlu, bilgisayar mühendisliği ve işletme yüksek lisans diplomalarına sahip.

Bilkent’in dördüncü dönem mezunlarındanım. İlk mezunlarından olduğum üniversitemin Türk akademik hayatına damga vurmasını ve dünyanın da köklü eğitim kuruluşları arasına girmesini gururla takip ettim. Üniversitede edindiğim birikim ve deneyim bir yana, böyle bir eğitim camiasının parçası olmanın getirdiği özgüven kariyerimde hep beni ileriye taşıdı.”

 

 

UmitCatalyurekÜmit V. Çatalyürek, Bilgisayar Mühendisliği 1992
Georgia Institute of Technology (ABD), Öğretim Üyesi

Doktora: Bilkent Üniversitesi
Yüksek Lisans: Bilkent Üniversitesi
Lise: İzmit Lisesi

Bilimsel çalışmalarına yüksek başarımlı hesaplama, kombinasyonal teknikler ve bu konuların biyomedikal problemlere uygulanması ekseninde devam eden Prof. Dr. Çatalyürek, Georgia Tech öncesinde Ohio State Üniversitesi’nde 15 yıl öğretim üyeliği yaptı. Johns Hopkins ve Maryland üniversitelerinde araştırmacılık geçmişi de var.

“Aldığım dersler bana geniş bir bilgi yelpazesi sunarak problemlere farklı açılardan bakmayı, araştırma çalışmalarım ise seçilmiş bir konuda derinlemesine bilgi ve deneyim sahibi olmak adına bilimsel merak, kararlılık ve azmin önemini öğretti. Bilkent bütün bunlar için gerekli olan kaynakları sağlamanın yanı sıra bana keyifli bir çalışma ortamının üretkenliği ne kadar artırabileceğini de gösterdi.”

 

sibel salmanSibel Salman, Endüstri Mühendisliği 1992
Koç Üniversitesi, Öğretim Üyesi

Doktora: Carnegie Mellon Üniversitesi
Yüksek Lisans: Bilkent Üniversitesi
Lise: Ankara Atatürk Anadolu Lisesi

Bilimsel çalışmalarına lojistik planlama ve afet yönetimi konularında devam eden Prof. Dr. Salman, Koç Üniversitesi’nden önce Purdue Üniversitesi’nde de görev yapmıştı.

“Bilkent mezunu olduğum için kendimi şanslı buluyorum. Kariyerim boyunca bunun fayda ve ayrıcalığını hissettim.”

 

 

 

Mahmut Şener, Uluslararası İlişkiler 1992
Savunma Sanayii Başkanlığı, Uzman

Yüksek Lisans: Bilkent Üniversitesi
Lise: İstanbul Kabataş Erkek Lisesi

1998’den bu yana T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı’nda görev yapan Şener, kamu sektöründeki kariyerine T.C. Dışişleri Bakanlığı’nda başlamıştı.

Tercihlerimi yaparken, yenilikçi bakış açısı ile kendini çok farklı bir yerde konumlandıran Bilkent Üniversitesi’ni bilinçli olarak seçtim. Üniversitemizin ülkemiz gerçekleri ile iç içe, ama aynı zamanda dünya ile entegre olduğunu meslek yaşamımı sürdürdüğüm savunma sektöründe daha iyi anladım. Millî ve global yaklaşım sistematiğine sahip, önemli bir üniversite, bir yuva. ‘Global’ olmak! İşte üniversitemiz tam da buna odaklı.”

 

????????????????????????????????????

Elif Okur Tolun, Güzel Sanatlar 1991
Çankaya Üniversitesi, Öğretim Görevlisi

Doktora: Hacettepe Üniversitesi
Yüksek Lisans: Bilkent Üniversitesi
Lise: Ankara Zübeyde Hanım Kız Meslek Lisesi

Temel tasarım, sanat tarihi, sunum teknikleri ve serbest el çizimi ağırlıklı dersler veren Dr. Tolun, ressam kimliğiyle de biliniyor.

“Bilkent Üniversitesi’nden donanımlı bir eğitimle mezun olmanın farkını hep hissettim. Kesinlikle öğrencinin vizyonunu geliştiren bir üniversite. Güzel Sanatlar, Tasarım ve Mimarlık ise ders çalışmanın keyif haline geldiği bir fakülte.”