Ana Sayfa » Çeşitli Mezunlar

Çeşitli Mezunlar

Fatih Yavuz, Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri 2019
Spotify (Hollanda), Arkayüz Uygulama Mühendisi

 Lise: Ceyhan Fen Lisesi Mezunu

Kariyerini Aralık 2022’den bu yana Spotify bünyesinde sürdüren Yavuz, İsveç merkezli şirketin Amsterdam ofisinde arkayüz uygulama mühendisi olarak çalışıyor. Yavuz, daha önce Türkiye’de Trendyol ve Udemy, Hollanda’da ise Mollie’nin yazılım mühendisliği kadrolarında görev yapmıştı.

 Bilişim sektörünün ihtiyacına uygun ve güncel bir eğitimi, deneyimli bir akademik kadrodan aldık.”


Özge Candemir, Psikoloji 2018
Alex Solutions (Avustralya), Küresel İşe Alım Uzmanı

Lise: Özel Üsküdar Doğa Anadolu Lisesi

Kariyerine insan kaynakları alanında devam eden Candemir, Avustralya merkezli veri yönetimi şirketi Alex Solutions’dan önce, Yemeksepeti’nde yetenek kazanımı uzmanı olarak çalışıyordu.

 “Derslerdeki teorik bilgilerin pratiğe aktarımında köprü olan akademisyenlerimiz sayesinde hayata daha geniş bir perspektiften bakabilme olanağı buldum.”


Alper Çankaya, Tiyatro 2017
Oyuncu

Lise: Kırkkonaklar Anadolu Lisesi

“Cam Perde” filmindeki rolüyle 2023’te İstanbul Film Festivali En İyi Erkek Oyuncu Ödülü’nü kazanan Çankaya, üniversite arkadaşlarıyla Ankara’da kurduğu Sahne367’yle de 2019 yılı Direklerarası Seyircileri Umut Veren Tiyatro Ödülü’nü paylaşmıştı.

“Bilkent’te lisans eğitimi yoğundu, ama faydalı bir yoğunluktu bu; profesyonel hayatın bir simülasyonu gibiydi. Çok şanslıyız Bilkent Tiyatro’da okuduğumuz için. Hem yurt içinden hem yurt dışından çok iyi hocalarla çalışma fırsatımız oldu. 7 farklı oyun ve 70’i aşkın temsil tecrübesiyle mezun olduk.”


Beril Kahraman, Uluslararası İlişkiler 2017

T.C. Hazine ve Maliye Bakanlığı, Uzman

Yüksek Lisans: Hacettepe Üniversitesi

Lise: Özel Bilim Lisesi

Kariyerine 2019’da TAV Havalimanları’nda gelirler uzman yardımcısı olarak başlayan Kahraman, Eylül 2021’den beri T.C. Hazine ve Maliye Bakanlığı’nda çalışıyor; bakanlığın Dış Ekonomik İlişkiler Genel Müdürlüğü’nde hazine ve maliye uzman yardımcılığı görevini üstleniyor.

Mezunu olmaktan gurur duyduğum Bilkent Üniversitesi, hayallerimi gerçekleştirmeme önemli ölçüde katkı sağladı. Bilkent, donanımlı akademik kadrosu ve sosyal olanaklarıyla öğrencisine her zaman katkı sunan bir üniversitedir. Çok yönlü öğrenciler yetiştirmek, öğrencilerin ufkunu genişletmek ve onlara uluslararası standartlarda eğitim vermek, Bilkent Üniversitesi’nin temel ilkeleridir.”


Deren Pınar Öztürk, Makine Mühendisliği 2017
Scania Group (İsveç), Tedarik Kalite Denetçisi

Lise: Bursa Anadolu Lisesi

Öztürk, mezuniyetinden sonra BSH Türkiye’de işe başladı; ürün geliştirme projelerinde kalite yönetimi uzmanlığı yaptı. 2021 sonbaharından bu yana taşımacılık çözümleri sağlayıcısı Scania’nın İsveç’teki merkezinde görev alıyor.

 “İkinci evim olarak gördüğüm Bilkent’in öğrencisi olduğum günleri özlemle anıyor, mezunu olmaktan her zaman gurur duyuyorum. Saygıdeğer öğretim kadrosundan almış olduğum yenilikçi mühendislik bakış açısını, projelerden gelen tecrübe ve başka disiplinlerden de almış olduğumuz derslerle birleştirme imkânı buldum. Bugün kendimi uluslararası platformlarda rahatça ifade ederken, analitik ve esnek düşünerek her zaman doğru bilginin peşinden gidebiliyorum.”


Ezgi Tümer, Mimarlık 2017
TA Design Works, Kurucu Mimar

Lise: Hacı Ömer Tarman Anadolu Lisesi

Tümer, kendi mimarlık ofisini kurmadan önce Hilmi Güner Mimarlık’ta görev yaptı.

Kaliteli ve uluslararası eğitim kadrosu ile farklı kültürleri, akımları ve değerleri harmanlayan bölümüm sayesinde çalışma hayatımda konulara değişik açılardan yaklaşabilmeyi ve yaratıcı çözümler üretmeyi öğrendim. Mimarlık eğitiminin sadece akademik ve teorik değil, aynı zamanda toplumsal ve kültürel yanlarının da olduğunu gördüm. Dersler ve okulun sosyal imkânları arasında zamanı verimli kullanmak gibi hem iş hem kişisel hayatımda faydasını gördüğüm bir beceri geliştirdim.


Karsu İpek Kılıç, Makine Mühendisliği 2016
IBM Research, Albany (ABD), Araştırmacı

Doktora: Stanford Üniversitesi
Lise: Bolu Fen Lisesi

Stanford Üniversitesi’ndeki doktora sonrası araştırmalarında farklı hibrit organosilikat öncüllerine yönelik moleküler simülasyonlara yoğunlaşan Dr. Kılıç, IBM’de yarı iletken teknolojilerin tasarımı ve  süreç modellemesiyle ilgileniyor.

“Bölümün hem akademi hem endüstri açısından dünya seviyesinde bir çalışma kültürü sunması, diploma sonrası yolculuğuma hemen adapte olmamı sağladı.”


İhsan Tolga Korucu, Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi 2016
UNESCO (Fransa), İrtibat Uzmanı

Lise: Mamak Tuzluçayır Anadolu Lisesi

Korucu, UNESCO Türkiye Millî Komisyonu’ndaki genel sekreter yardımcılığı vekilliğinden sonra kurumun Paris’teki genel müdürlüğüne atandı.

“Bilkent Üniversitesi’nde farklı disiplinlerden aldığım dersler bana geniş bir bakış ve düşünce açısı kazandırdı.”


Kürşat Tosun, Endüstri Mühendisliği 2016
Mastercard, Kıdemli Danışman

Lise: Meram Fen Lisesi

Mastercard’a geçmeden önce ING Bank’ta kıdemli veri bilimcisi olarak görev yapan Tosun, Özyeğin Üniversitesi’nde veri bilimi yüksek lisansına da devam ediyor.

“Uzun bir yolculuğa çıkacağınızı düşünün. Yolculuk boyunca ihtiyacınız olacak her şeyi yanınıza aldığınıza emin olmak istersiniz. İşte Bilkent Endüstri mezunu olmanın verdiği güven tam da bu.”


Naz Balek, Turizm ve Otel İşletmeciliği 2015
Waldorf Astoria Lusail Doha (Katar), Satış Direktörü Yardımcısı

Turizm ve otelciliğin satış kanadında ilerleyen Balek, mezuniyetinden beri Katar’da çalışıyor. W Doha Hotel’de kıdemli satış müdürüydü. Şimdi Waldorf Astoria Lusail’de.

Bilkent’teki dört yılım boyunca değerli hocalarımızın katmış olduğu teorik ve uygulamalı bilgiler, kariyerime yön çizmemde ve hedeflerimi belirlememde bana çok yardımcı olmuştur.”

 


Nurdan Kılınçoğlu, Elektrik – Elektronik Mühendisliği 2015
Boston Consulting Group, Danışman

Lise: Meram Fen Lisesi

Kariyerine Accenture bünyesinde strateji analisti olarak başlayan Kılınçoğlu, şimdi yönetim danışmanlığı alanında çalışıyor.

“Bilkent Üniversitesi, sunmuş olduğu akademik ve sosyal olanaklarla beni geleceğe çok iyi hazırladı. Henüz lisans öğrencisiyken kendimi uluslararası platformlarda ifade etme olanağı buldum. Üniversiteden ne istediğini bilen biri olarak mezun oldum. Bilkent mezunlarının iş hayatında ne kadar başarılı olduklarını gördükçe üniversitenin bize katmış olduğu vizyonun önemini daha iyi anlıyorum.”


Resul Al, Makine Mühendisliği 2014
Novo Nordisk (Danimarka), Kıdemli Süreç Sistemleri Mühendisi

Doktora: Technical University of Denmark
Yüksek Lisans: KTH – Aalto Üniversitesi
Lise: Üsküdar Hüseyin Ayni Sözen Anadolu Lisesi

Yüksek lisansını yenilenebilir enerji, doktorasını süreç sistemleri mühendisliği alanında tamamlayan Dr. Al, uluslararası ilaç şirketi Novo Nordisk’in ar-ge departmanında, yeni ilaçların süreç tasarımına destek olacak karar destek sistemleri geliştirmekle görevli.

“Bulunmuş olduğum diğer üniversitelerle kıyasladığımda Bilkent’teki akademik kadronun çok kaliteli olduğunu söyleyebilirim.”


Dilara Ateşoğulları, Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri 2014

Hepsiburada, Yazılım Kalite Güvence Lideri

Yüksek Lisans: Atılım Üniversitesi

Lise: Dikmen Nevzat Ayaz Anadolu Meslek Lisesi

Mezuniyetinden bu yana çizdiği kariyer rotasına Getir, Comodo, ICterra ve 4S Bilgi Teknolojileri’ndeki iş deneyimlerini ekleyen Ateşoğulları, Ağustos 2022’den beri Hepsiburada’nın kadrosunda yer alıyor.

“Uygulamalı derslerin yoğunluğu ve güncel ders içerikleriyle bilişimde öncü olan bir bölümden diploma aldık. Müfredat çeşitliliği sayesinde çok ciddi bir bilgi birikimiyle çalışma hayatına adım attık, sektörün birçok alanında aranan çalışan profiline sahip olduk.”


Ece Çakmak, Endüstri Mühendisliği 2014

Deezer (Fransa), Kıdemli Yenilikçilik ve Yeni Pazarlar Yöneticisi

Yüksek Lisans: INSEAD
Lise: Galatasaray Lisesi

Şirketin Paris’teki merkez ofisinde görev yapan Çakmak’ın özgeçmişinde 4 yıllık Garanti BBVA tecrübesi de var.

 “Bilkent’te aldığım mühendislik eğitimi, iş süreçlerindeki problemleri en etkili şekilde çözmeme yardımcı oluyor.”


Hazan Şahnaoğlu, Psikoloji 2014
Play Therapy SA (Avustralya), Oyun Terapisti

Yüksek Lisans: İstanbul Gelişim Üniversitesi
Lise: Üsküdar Çağrıbey Anadolu Lisesi

Şahnaoğlu, Avustralya’da çocukların duygusal, sosyal, zihinsel ihtiyaçlarına yönelik iyileştirici oyun terapisi çalışmaları yapıyor. Öncesinde  Türkiye’de psikolog olarak çalıştı.  “Terapist Olma Çabası”, “Gölgeni Parlat” ve “Gölgeni Parlat’ın Yansımaları” adlı kitapların yazarı.

“Bilkent Psikoloji mezunu olmaktan her zaman mutlu oldum. Okurken de, mezun olduktan sonra da bu kimliği gururla taşıyabildiğim için minnettarım.”


ceren_yildizCeren Yalhi, Makine Mühendisliği 2014
Aselsan, Lider Termal  Tasarım Mühendisi

Lise: Nermin-Mehmet Çekiç Anadolu Lisesi

Aselsan’ın Hava Araçları Entegrasyon Mühendisliği Müdürlüğü’nde çalışan Yalhi, ısıl ve hesaplamalı akışkanlar dinamiği analizleri, çeşitli hava araçlarında sıcaklık uçuş testleri ve uydu projelerinde görev alıyor.

“Makine Mühendisliği Bölümü’müzün saygıdeğer öğretim kadrosu ve yenilikçi eğitim programı sayesinde kazandığım bilgi birikimi ve mühendislik perspektifi, bana analitik düşünme yetisi ve yeni alanları kolaylıkla öğrenebilme kabiliyeti kattı.”


Irmak Büyükutku, Psikoloji 2013
S360, Araştırma ve Etki Tasarımı Ekip Lideri

Yüksek Lisans: London School of Economics and Political Science
Lise: TED Ankara Koleji Vakfı Özel Lisesi

Büyükutku’nun iş deneyimi, piyasa araştırmalarından elde edilen verilerin psikoloji içerikli yöntemlerle analizinin yanı sıra kurumsal iletişim stratejilerini ve sürdürülebilirlik danışmanlığını kapsıyor.

“Dört sene boyunca psikolojinin her dalını görerek yetiştirildik ve çok değerli akademisyenlerle bire bir çalışma olanağı bulduk. Bu farklı bakış açılarının bize kattıklarını yıllar geçtikte çok daha iyi anlıyorum.”


İlker Demirci, İşletme 2013

Nidec Motor Corporation (Hollanda), Satış Müdürü

 Lise: İçel Anadolu Lisesi

Merkezi Japonya’da bulunan küresel elektrik motorları üreticisi Nidec’in Hollanda ekibinde satış müdürlüğünü üstlenen Demirci, daha önce Vestel’de 9 yıl çalışmış ve son olarak kıdemli satış müdürlüğü yapmıştı.

İşletme Fakültesi’nde edindiğim ulusal ve uluslararası alanda farklı kültürlerle çalışabilme becerisinden kariyerim boyunca faydalandım. Bu sayede ülkemi ve okulumu yurt dışında da en iyi şekilde temsil etme fırsatına sahip oldum.


gizem gurkanGizem Gürkan Tuğut, Makine Mühendisliği 2013
Philips (Hollanda), Uluslararası İş Geliştirme Yöneticisi

Lise: Ankara Hacı Ömer Tarman Anadolu Lisesi

Tuğut, Vestel ve FNSS’te çalıştıktan sonra kariyerine yurt dışında devam ediyor.

Bilkent’in bize sadece teknik bilgi değil, sosyal donanım da katmış olması iş hayatında çok fark ediyor. Öğrenciyken yaptığımız araştırmalar, projeler ve sunumlardan gelen tecrübe bizi farklı kılıyor; profesyonellik, hız ve özgüven işyerinde bizleri öne çıkarıyor.”


Sabina Malikova, İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı 2013
Sabina Malikova Design Office, Kurucu Müdür

 Lise: Çankaya 50.Yıl Lisesi

Mezun olduktan sonra başkentteki çeşitli projelerde şantiye şefliği ve proje yöneticiliği yapan Malikova, kendi firmasında villa, ofis, restoran ve benzeri iç mimarlık projeleri ile özel mobilya tasarımları üretiyor.

İş hayatında başarılı olmanın temel taşlarından biri iyi bir eğitim almaktır. Bilkent, bana bu anlamda çok şey kattı. Gerek vizyon gerek kültürel açıdan kendimi tam anlamıyla geliştirdiğim bir okuldu. Bölümdeki müfredat ve kadro, mimari uygulama projelerinde özgüvenle adım atmama yardım etti.”


Osman Ertürk Özel, Hukuk 2013
Özel Avukatlık Danışmanlık, Kurucu Ortak

Yüksek Lisans: Brunel Üniversitesi
Lise: Selçuk Anadolu Lisesi

Özel, İngiltere’deki yüksek lisansını tamamladıktan sonra Türkiye’ye döndü ve Ankara’da kendi hukuk bürosunu kurdu. TOBB UYUM Arabuluculuk ve Uyuşmazlık Çözüm Merkezi’nin 40 yaş altı inisiyatifinin başkanlığını da yürütüyor.

“Bilkent Üniversitesi’nde aldığım eğitim, iş hayatına giriş yaptığım ilk günden beri en büyük güvencem ve sermayem. Bu güvence ve sermayenin sağladığı özgüvenle herkesten bir adım önde olmak ve Bilkent ruhunu daima saklı tutmak mümkün.”


Bahar Tad, Felsefe 2013
Eczacıbaşı Tüketim Ürünleri, Tüketici İçgörüleri Yöneticisi

Lise: Kırşehir Hacı Fatma Erdemir Anadolu Lisesi

Kariyerini piyasa araştırmaları sektöründe sürdüren Tad, daha önce Reckitt’te çalışmıştı.

Bugünkü işimi öğrenme sürecim, bölümde farklı disiplinlerden almış olduğum dersler sayesinde çok hızlı ilerliyor.”


Ece Akbaş, İktisat 2012
Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası, Bilgi Teknolojileri Baş Müfettişi

Yüksek Lisans: Politecnico di Milano
Lise: Samsun Tülay Başaran Anadolu Lisesi

İş yaşamına Şekerbank’ın teftiş kurulunda adım atan Akbaş, İtalya’daki yüksek lisansı sonrasında bankacılığa geri döndü.

“Bilkent, öğrencilere özgür, eleştirel ve alternatif düşünme yollarını öğretip doğru bilgiye nasıl ulaşılacağını gösteren bir üniversitedir.”


İlayda Çetin, İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı 2012

Texas Üniversitesi, San Antonio (ABD), Öğretim Üyesi

Doktora: Hacettepe Üniversitesi
Yüksek Lisans: Hacettepe Üniversitesi, Gazi Üniversitesi
Lise: Gazi Üniversitesi Vakfı Özel Lisesi

Doç. Dr. Çetin’in akademik çalışmaları, fotoğrafın tasarımsal yaratıcılığa dayalı bir araştırma aracı olarak kullanılması, plastik sanatların sunumunda mimari tasarımın rolü ve çağdaş mimarinin inşası üzerinde yoğunlaşıyor. Makaleleri International Journal of Social Humanities Sciences Research, Social Sciences Studies Journal, The Journal of Academic Social Science gibi bilimsel dergilerde yayımlanan Dr. Çetin, bugüne dek 10 kişisel fotoğraf sergisi açtı ve 40’ı aşkın karma sergiye de katıldı.

“Tek tercihle girdiğim Bilkent Üniversitesi’nde ne kadar iyi ve disiplinlerarası düzeyde bir eğitim aldığımı akademik hayata geçtikten sonra tam anlamıyla idrak ettim. Okulumuzun kattığı vizyon ışığında ben de güzel sanatlar alanındaki farklı disiplinleri bir araya getirerek birikimimi kendi öğrencilerime aktarıyorum.”


Fatih Kocaman, İngilizce, Fransızca Mütercim ve Tercümanlık 2012
Booking.com, Kıdemli Yerelleştirme Kalite Danışmanı

Lise: Bakırköy İstanbul Bahçelievler Lisesi

Kocaman, Hollanda merkezli Booking.com’un İstanbul ofisinde, şirketin Türkiye’ye yönelik gezgin ve otelci arayüzlerindeki yerelleştirme kalitesinden sorumlu.

“Bilkent sayesinde farklı disiplinlerle ilgilenen birçok kişi tanıdım; bu bağlantıların katkısıyla iş dünyasına değişik pencerelerden bakabiliyorum.”


ugur kumruUğur Kumru, Bilgisayar Mühendisliği 2012
YouTube (ABD), Mühendislik Yöneticisi

Lise: Aydın Adnan Menderes Anadolu Lisesi

YouTube oyun uygulamaları üzerinde çalışan Kumru, Google’da dolandırıcılık ve bilgisayar korsanlığının önlenmesine yönelik yazılımlarının geliştirilmesinde rol aldı.

“Dünyanın en çok çalışılmak istenilen şirketlerinden Google’ın birçok önemli pozisyonunda Bilkent mezunlarının olduğunu gördüğümde, Bilkent Bilgisayar Mühendisliği’ni seçerek ne kadar doğru bir tercih yaptığımı bir kez daha anladım.”


Mehmet Kutluay, İktisat 2012
Knab (Hollanda), Kıdemli Veri Bilimcisi

Doktora: Vrjie Üniversitesi
Yüksek Lisans: Tinbergen Institute
Lise: İDV Ankara Özel Bilkent Laboratuvar Lisesi

Lisansüstü çalışmalarını tamamladığı Hollanda’da kariyerini inşa eden Dr. Kutluay, Apollo Agriculture, TMNL ve ING’nin veri analitiği kadrolarında görev yaptı.

Bilkent’i dünyada birçok üniversiteden ayıran özellik, eğitim kalitesinde ödün vermemesi ve öğrencilerin bakış açılarını olgunlaştırabilmesidir. Bu olgunluk, iş hayatındaki çok detaylı sorunları çözerken büyük resmi gözden kaçırmamamı sağlıyor.


Zehra Betül Ayrancı, Hukuk 2011
Fox Sports (ABD), Hukuk İşleri Direktörü

Yüksek Lisans: UC Berkeley
Lise: İzmir 60.Yıl Anadolu Lisesi

Ayrancı, meslek hayatına Gün+Partners Avukatlık Bürosu’nda adım attı. UC Berkeley’de fikrî mülkiyet, spor ve eğlence hukuku yüksek lisansını tamamladıktan sonra Türkiye’ye döndü, Acun Medya’nın yurt dışı faaliyetlerinden sorumlu hukuk müşavirliğini üstlendi. Avrupa ve Afrika’daki spor yayın haklarından sorumlu hukuk danışmanı olarak FOX Sports’un Hollanda ekibine katıldıktan sonra, 2019’da şirketin ABD’deki genel merkezine atandı.

“Bilkent, hem akademik anlamda hem de mezunlarıyla fark yaratan, dünyanın birçok yerinde bilinen ve saygı duyulan bir marka.”


Aslı Özcivelek, Grafik Tasarımı 2011
ZEISS Group (Almanya), Kıdemli Kullanıcı Deneyimi Tasarımcısı

Yüksek Lisans: Pratt Institute
Lise: İDV Ankara Özel Bilkent Laboratuvar Lisesi

IDEO, IBM iX, OpenInvest, Userspots gibi şirketlerdeki tasarım tecrübeleri yanında endüstriyel ürün tasarımı yüksek lisansına da sahip.

Bilkent’te aldığım eğitim, iş hayatımda kullandığım tasarım temalarının temelini atmamı ve her zaman temel tasarım prensiplerine bağlı kalabilmemi sağladı. Okuldaki çokuluslu akademik kadro sayesinde dünyadaki farklı tasarım stillerini ve bakış acılarını tanıdım. Bu da yurt dışı iş deneyimimi ve global müşterilerle çalışmamı kolaylaştırdı.”


Ufuk Bahar, Kentsel Tasarım ve Peyzaj Mimarlığı 2011
Urbanist Architecture (İngiltere), Kentsel Tasarım Uzmanı

Yüksek Lisans: Westminster Üniversitesi
Lise: Özel Evrensel Lisesi

Yüksek lisansını tamamladığı Londra’da Bilkentli eşi İpek Bahar’la Urbanist Architecture şirketini kuran Bahar, kentsel tasarım, mimarlık ve gayrimenkul yatırımlarına yönelik çalışmalar yürütüyor.

“İş hayatımdaki düşünce mekanizmam her zaman merakımdan beslenmiştir; bir başka deyişle her adımım bir soruyla başlar. Bu yaklaşım, bende Bilkent Üniversitesi sayesinde gelişti.”


Eda Erdem, İngilizce, Fransızca Mütercim ve Tercümanlık 2011
Adyen (Hollanda), Yerelleştirme Program Müdürü Yöneticisi

Lise: Tarsus Amerikan Lisesi
Yüksek Lisans: Bilkent Üniversitesi

Beş yıl Netflix’te görev alan ve son olarak gelişen pazarlar içerik yöneticiliği yapan Erdem, Birleşmiş Milletler, Avrupa Konseyi ve ABD Büyükelçiliği’nin yanı sıra Bilkentli meslektaşlarıyla kurduğu ANKA Konferans Çevirmenliği Ltd. Şti.’de çalıştı.

“Bilkent Üniversitesi benim ikinci evim. Hayatımı şekillendiren insanlarla tanıştığım, farklı bakış açıları kazandığım, beni bugünkü ben yapan yer.”


 

Özcan Akyazı, İşletme 2010
Brisa Bridgestone Sabancı, Bütçe ve Raporlama Müdürü

Lise: İstanbul Atatürk Fen Lisesi

Kariyerine mali danışmanlık ve denetim sektöründe KPMG’de adım atan Akyazı, Anadolu Efes’te finans yöneticiliği de yapmıştı. 2016’dan bu yana Certified Management Accountant (CMA) sertifikasyonuna sahip olan Akyazı’nın kariyerinde odaklandığı alanlar uluslararası finansal raporlama, finansal süreçlerin yalın dönüşümü ve finansal dijitalleşmedir.

“Bilkent İşletme’de aldığım lisans eğitimi, çalışma hayatında gerekli teorik ve teknik bilgilerin yanı sıra ekip çalışması, projeler ve sunumlar sayesinde birçok uygulama becerisini bana henüz üniversitedeyken kazandırdı. Bilkent mezunları olarak iş dünyasındaki değişim ve dönüşümlere üniversitede edindiğimiz iş çevikliğiyle liderlik ediyoruz.”


Sami Arpa, Bilgisayar Mühendisliği 2010
Largo (İsviçre), Kurucu Genel Müdür

Doktora: EPFL
Yüksek Lisans: Bilkent Üniversitesi
Lise: Malatya Fen Lisesi

İsviçre’de kurduğu Largo adlı firmada uluslararası film endüstrisi için yapay zekâ çözümleri geliştiren Dr. Arpa, bu girişimle San Sebastian Uluslararası Film Festivali’nde en iyi start-up ödülünü de aldı.

“Bilkent’in müfredatının disiplinlerarası çalışmayı teşvik etmesi, mesleki altyapımın oluşmasında çok önemliydi.”


Özlem Ataoğlu, Psikoloji 2010
WiseMind Psikoloji Merkezi ve Akademisi, Klinik ve Sağlık Psikoloğu

Yüksek Lisans: Southampton Üniversitesi
Lise: TED Ankara Koleji Vakfı Özel Lisesi

Ankara’da kurduğu WiseMind Psikoloji Merkezi ve Akademisi’nde çocuk, ergen, yetişkin ve çift terapisi alanlarında danışmanlık veren Ataoğlu, Ufuk Üniversitesi Dr. Rıdvan Ege Hastanesi ve Özel Boylam Psikiyatri Hastanesi’nde uzman psikolog olarak da görev yapmış.

“Bilkent, aidiyet duygumu pekiştiren, en kıymetli parçalarımdan birisi. Burada etik ilkelere bağlı kalarak araştırma yapmayı ve insana yaklaşmayı öğrendiğiniz bir yapının parçası oluyorsunuz. Bu çok kapsamlı yapı, meslek hayatınızda yaşayacağınız en önemli farklardan biri olacak.”


Merve Taner Camcı, Kimya 2010
Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Öğretim Görevlisi

Doktora: Bilkent Üniversitesi
Yüksek Lisans: Bilkent Üniversitesi
Lise: Meram Anadolu Lisesi

Dr. Camcı, Fransa’nın ulusal araştırma merkezi CNRS’ye bağlı L’Institut Charles Sadron’da yarı iletken nanomalzemeler üzerine araştırmalar yaptıktan sonra ODTÜ’nün öğretim kadrosuna katıldı.

Kimya Bölümü’nde aldığım eğitim süresince ileri teknoloji cihazları kullanma, uzman bilim insanlarımızla bire bir fikir alışverişinde bulunma ve uluslararası bilimsel platformlarda çalışmalarımızı tanıtabilme fırsatı yakaladım.” 


Ersin Erdoğan, Hukuk 2010
Yıldırım Beyazıt Üniversitesi, Öğretim Üyesi

Doktora: Bilkent Üniversitesi
Yüksek Lisans: Bilkent Üniversitesi
Lise: Sivas Selçuk Anadolu Lisesi

Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde Medeni Usul ve İcra İflas Hukuku Anabilim Dalı öğretim üyesi olarak akademik kariyerine devam eden Doç. Dr. Erdoğan, üniversitemizden Ekonomi Hukuku yüksek lisans ve Özel Hukuk doktora diplomalarına da sahip.

“Bilkent Üniversitesi’nde öğrenci olmanın keyfini yaklaşık 10 yıl boyunca yaşadım ve paha biçilemez, dengi bulunamaz arkadaşlıklar edindim. Akademik hayata başlarken belki de en çok ihtiyaç duyulan daimi bir rehber ve bir hoca ile birlikte çalışma zevkini de yine yüksek lisans ve doktora çalışmalarım sırasında Bilkent Üniversitesi bana sundu.”


Pınar Duman Fayganoğlu, Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi 2010
MSÜ Kara Harp Okulu, Öğretim Üyesi

Doktora: Başkent Üniversitesi
Yüksek Lisans: Başkent Üniversitesi
Lise: MEV Özel Köksal Toptan Lisesi

Akademik çalışmaları yönetim ve organizasyon alanında yoğunlaşan Doç. Dr. Fayganoğlu, Kara Harp Okulu’ndan önce Çankaya Üniversitesi ve UKOME’de görev yapmıştı.

“Bilkentli olmanın ayrıcalığını akademik hayatımda hep hissettim.”


DB-23-07.HandeKaptan_GTK133.sayfadavarHande Kaptan, Tiyatro 2010
Oyuncu 

Lise: TED Ankara Koleji Vakfı Özel Lisesi

Hande Kaptan, Bilkent’ten mezun olur olmaz Ankara Devlet Tiyatrosu’nda sahneye çıkmaya başladı. Muhteşem Yüzyıl, Benim İçin Üzülme ve Yılanların Öcü gibi dizilerin yanı sıra filmlerde rol aldı.

“Bilkent Tiyatro mezunu bir oyuncu olarak sektörde hem disiplin hem de ekol anlamında farklı olduğumuzu gözlemleyebiliyorum. Bizim bölüm; dersler, oyunlar, provalar, atölyeler, özel çalışmalar derken çok emek gerektirir. Okulda epey deneyim kazandığımız için profesyonel hayata özgüvenli başlıyoruz ve başarılıyız.”


Sinem Özkaya, Kentsel Tasarım ve Peyzaj Mimarlığı 2010
Microsoft (ABD), Tasarımcı

Lise: Özel Yüce Fen Lisesi

Özkaya, kariyerinin önceki aşamalarında farklı sektörlerde kullanıcı deneyimi tasarımcısı olarak görev yapmış. Mayıs 2021’de transfer olduğu Microsoft’un San Francisco ekibinde, yapay zekâ tabanlı dijital ürünlerin arayüz tasarımı ve kullanıcı-ürün etkileşimi üzerinde çalışıyor.

“Üniversite döneminden gelen altyapım, mimarlıktan tasarımcılığa geçişimdeki en büyük avantajımdır; çünkü tasarım evrensel bir dildir ve Bilkent’in bize sunduğu ders içerikleri dünyanın her yerinde geçerli olan global bakış açısına sahip olmamıza yöneliktir.”


basakceylan_torunBaşak Ceylan Torun, Grafik Tasarımı 2010
YediArtıBir Reklam Ajansı, Kurucu Ortak

Yüksek Lisans: İstanbul Bilgi Üniversitesi
Lise: Özel Büyük Lise

Başak Ceylan Torun, Bilkent’te okurken reklam dünyasının prestijli organizasyonlarından Kırmızı Ödülleri’nde dereceye girdi. Okulu bitirdikten sonra ünlü markalara serbest tasarımlar üretmeye başladı. Yüksek lisansı için sinema ve televizyon alanını seçti. Bir süre bir televizyon dizisinde yönetmen yardımcılığı da yaptı. Şimdi kurucularından olduğu reklam ajansında tanıtım, prodüksiyon ve tasarım hizmetleri veriyor.

“Yaratıcı düşünebilme ve iş bitirebilme becerisi kazandıran bir bölümün mezunu olmanın faydalarını hayatımın her alanında görüyorum.”


Fersun Yelken, Uluslararası İlişkiler 2010
Now TV, İstanbul Haber Müdürü

Lise: TED Ankara Koleji Vakfı Özel Lisesi

Televizyon haberciliğindeki deneyimi 15 yılı aşan Yelken, medyaya ilk adımını öğrenciyken Radyo Bilkent’te atmış.

“Okuldan öte, hayatı öğrendim üniversitede.”


can_aydinhanCan Aydınhan, Elektrik – Elektronik Mühendisliği 2009
Hepsiburada, Kıdemli Pazarlama Müdürü

Yüksek Lisans: Bilkent Üniversitesi
Lise: MEV Özel İzmir Fen Lisesi

Aydınhan, lisans eğitimi sonrasında üniversitemizde MBA yaptı. Vestel’de yaklaşık 9 yıl çalıştı; satın alma uzmanlığından dijital dönüşüm programı yöneticiliğine yükseldi.

“Bilkent’te almış olduğum eğitim hayatımın her alanında ayrıcalıklı olmamı sağladı.”


Fikret Anıl Düvenci, Hukuk 2009
Emirates NBD (BAE), Mali Hukuk Yöneticisi

Yüksek Lisans: Erasmus Rotterdam Üniversitesi
Lise: Ankara Atatürk Lisesi

Bankacılık sektöründeki hukuk danışmanlığı kariyerinde 10 yılı geride bırakan Düvenci, Credit Europe Bank, ING Bank ve Abu Dhabi Commercial Bank’ta çalıştı.

“Aynı sıralarda oturduğum pek çok sınıf arkadaşım, bugün dünyanın farklı köşelerinde değerli görevler icra etmekteler.”


Burak Guzelturk-4Burak Güzeltürk, Elektrik – Elektronik Mühendisliği 2009
Argonne National Laboratory (ABD), Fizikçi

Doktora: Bilkent Üniversitesi
Yüksek Lisans: Bilkent Üniversitesi
Lise: Aliağa Alp Oğuz Anadolu Lisesi

Doktora sonrası araştırmalarını Stanford Üniversitesi’nde tamamlayan Dr. Güzeltürk, nanobilim, nanoteknoloji ve malzeme bilimi alanlarında çalışıyor.

Bilkent Üniversitesi; lisans, yüksek lisans ve doktora çalışmalarım boyunca geçirdiğim 11 yıl içinde benim için adeta bir yuvaydı. O günlere dönüp baktığımda uluslararası bir üniversitenin bilimsel ve teknik altyapısı ile akademik ve bireysel gelişimime sağladığı inanılmaz katkıyı görüyorum. Dünyanın önde gelen üniversiteleriyle yarışacak seviyede bilimsel araştırmalar yapabilmek için Bilkent’e ve Bilkent gibi vizyon sahibi üniversitelere ülkece çok ihtiyacımız var.”


canan_kasaci_ozturkCanan Kasacı Öztürk, Bilgisayar Mühendisliği 2009
ASML (Hollanda), Gömülü Yazılım Kıdemli Ekip Şefi

Yüksek Lisans: RWTH Aachen Üniversitesi
Lise: Dr. Binnaz Ege – Dr. Rıdvan Ege Anadolu Lisesi

Bosch Security and Safety Systems, Accenture ve DAF Trucks’ta çalışmış olan Öztürk, yazılım mühendisliği alanında yüksek lisans diplomasına da sahip.

“Bilkent Üniversitesi, hem eğitimi hem de sosyal yaşantısıyla geleceğimin şekillenmesinde büyük bir yapıtaşı olmuştur. Bilkent’teki eğitimim süresince hayata bakış açım biçimlenmiş, aynı zamanda dünya görüşüm büyük ölçüde gelişmiştir.”


mf_ozturkFatih Öztürk, Elektrik – Elektronik Mühendisliği 2009
Bosch Rexroth (Hollanda), Yazılım Mühendisliği Yöneticisi

Yüksek Lisans: TU Eindhoven
Lise: Afyon Fen Lisesi

Öztürk, bir yıllık Aselsan deneyiminin ardından gittiği Hollanda’da gömülü sistemler üzerine yüksek lisans yaptı; TomTom, Security & Safety Things, Azena ve Intel’de çalıştı.

“Bilkent, benim için her zaman bir eğitim ve araştırma kurumundan daha fazlasıdır. Orada çok güzel insanlar tanıdım ve ömürlük dostlar edindim. Uluslararası arenada bulunan çok önemli şirketlerde, kritik pozisyonlardaki Bilkentlileri gördükçe gururlanıyorum.”


Veli Vural Uslu, Moleküler Biyoloji ve Genetik 2009
Heidelberg Üniversitesi (Almanya), Öğretim Üyesi

Doktora: EMBL Heidelberg
Yüksek Lisans: EMBL Heidelberg
Lise: Niğde Fen Lisesi

Heidelberg Üniversitesi’nde bitkilerin moleküler biyolojisi ve genetiği üzerine araştırmalar yapan ve dersler veren Dr. Uslu, ayrıca RLP AgroScience GmbH’nin yeni nesil temiz ve sürdürülebilir tarım ilaçları araştırma grubunun liderliğini üstleniyor. Bilim iletişimi çalışmalarıyla John Kendrew Genç Bilim İnsanı Ödülü’nü alan Dr. Uslu, toplumda bilime yönelik farkındalığı artırmak amacıyla tiyatro oyunları yazıyor, 2015’te kurduğu Heidelberg Bilim Tiyatrosu’nu yönetiyor ve kendi inisiyatifi ScicomHD’de bilim iletişimi eğitimleri veriyor.

Bilkent çok şey kattı bana; sadece bilimsel anlamda değil, iletişim konusunda da çok şey öğrendim Bilkent yıllarımda.


Ezgi Yıldız, Amerikan Kültürü ve Edebiyatı 2009
California State Üniversitesi, Long Beach (ABD), Öğretim Üyesi

Doktora: Geneva Graduate Institute
Yüksek Lisans: Geneva Graduate Institute
Lise: Bursa Erkek Lisesi

Dr. Öğr. Üyesi Yıldız, siyaset bilimi ve uluslararası ilişkiler yüksek lisansı ile uluslararası ilişkiler ve uluslararası hukuk doktorasına sahip. Harvard Üniversitesi’nde doktora sonrası araştırmalarda bulunmuş. Oxford University Press ve Cambridge University Press etiketli iki kitabı var. Uluslararası mahkemeler, insan hakları ve deniz hukuku üzerinde çalışıyor; akademik uzmanlık alanlarına ilgisinin Bilkent’te aldığı seçmeli sosyal bilimler dersleriyle başladığını vurguluyor.

“Lisansüstü çalışmalarımda kazandığım burs ve fonlar, Bilkent’te verilen kaliteli eğitim ve yabancı dil bilgisi sayesindedir.”


İlker Acar, Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri 2008
Meta (ABD), Kıdemli Yazılım Mühendisi

Yüksek Lisans: Boston Üniversitesi
Lise: İncesu Anadolu Lisesi

Acar, Meta öncesinde Microsoft ve Instagram’da görev yapmış.

“Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri Bölümü, yazılım teknolojileri, veri tabanı ve ağ iletişimi, internet tabanlı sistemler gibi güncel alanlarda öğrencilere uygulamalı bir eğitim vermektedir. Öğrenciler, aldıkları bu altyapıyla yurt içi ve yurt dışındaki seçkin kurumlarda staj ve iş imkânı bulabiliyor.”


Zeynep Aksu, Hukuk 2008
Fluence (Hollanda), Hukuk Direktörü

Yüksek Lisans: King’s College London
Lise: ODTÜ Geliştirme Vakfı Özel Lisesi

Aksu, yenilenebilir enerji ürünleri küresel üreticisi Fluence bünyesinde, Benelüks ve İskandinav ülkelerinden sorumlu hukuk direktörü. Daha önce Tesla’da kıdemli hukuk danışmanıydı.

Bilkent Üniversitesi’nde aldığım eğitim ve genel kültür, bana uluslararası alanda bir kariyer geliştirme fırsatı sağladı.”


Erdem Akın, İktisat 2008
DASK, Bölgeler ve Kanal Yönetimi Kıdemli Müdürü

Yüksek Lisans: Yeditepe Üniversitesi
Lise: TED Ankara Koleji Vakfı Özel Lisesi

Türk Reasürans A.Ş.’de kurucu iç denetim müdürlüğü ve Anadolu Sigorta’nın çeşitli birimlerinde yöneticilik deneyimi bulunan Akın, son olarak PwC’de kıdemli müdürlük yapmıştı. MBA diploması bulunan Akın, bir süre kendi danışmanlık şirketini de yönetmişti.

Bilkent Üniversitesi’nde geçen yıllar, gerek kariyerimde gerekse hayatımın diğer hikâyelerinde her zaman mutlu ve gururlu hissettiren anılardan oluşmaktadır.”


HanifeCakiciHanife Çakıcı, Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi 2008
Birleşmiş Milletler (ABD), Değerlendirme Ekip Lideri

Doktora: Minnesota Üniversitesi
Yüksek Lisans: Lund Üniversitesi, Minnesota Üniversitesi
Lise: Çankaya M. Emin Resulzade Anadolu Lisesi

Dr. Çakıcı, 2015’te bu yana Birleşmiş Milletler’de çalışıyor. Uganda’da Barış Gücü operasyonları izleme ve değerlendirme ekibinde yer aldı. Etiyopya’ya tayin oldu. Son görev yeri New York.

Bilkent’te edindiğim bilgi ve deneyimler, eğitim ve iş hayatımda üç farklı kıtada başarı göstermemin en büyük dayanağı oldu. Dünyanın neresinde olursam olayım Bilkentli olmanın ayrıcalığını hissetmek işten bile değil.”


nisan dagNisan Dağ, İletişim ve Tasarımı 2008
Yönetmen

Yüksek Lisans: Columbia Üniversitesi
Lise: TED Ankara Koleji Vakfı Özel Lisesi

Yazdığı ve yönettiği ikinci uzun metrajlı filmi “Bir Nefes Daha” ile Santa Barbara Uluslararası Film Festivali’nde En İyi Yabancı Film ve Tallinn Black Nights Film Festivali’nde En İyi Yönetmen ödüllerine değer görülen Dağ, Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali’nde ise En İyi Yönetmen ve En İyi Senaryo ödüllerini kazandı. Başarılı yönetmen, ilk filmiyle de ulusal ve uluslararası ödüller almıştı.

“Bilkent İletişim ve Tasarım Bölümü’nde aldığım eğitim sayesinde farklı disiplinlerle zenginleştirilmiş, geniş bir altyapıya sahip oldum. Her ne kadar kariyerimde belli bir uzmanlığa yönelsem de hakim olduğum konuların geniş bir yelpazede olması, beni yaptığım işte daha başarılı kıldı diye düşünüyorum.”


Selcan Doğruöz, İletişim ve Tasarımı 2008
TRT, Haber Spikeri 

Lise: Bilim Fen Lisesi

Mezuniyetinden sonra bir süre Sabancı Holding’de kurumsal iletişim üzerine çalışan Doğruöz, ayrıca Skyturk ve Akşam’da diplomasi muhabirliği tecrübesi edinmiş. 2009’dan beri TRT’de haber spikeri.

“Görsel, işitsel ve yazılı medyanın her detayını öğrenerek mezun olduk.”


Gizem Kumaş, İktisat 2008
T.C. Dışişleri Bakanlığı Los Angeles Başkonsolosluğu (ABD), Muavin Konsolos

Yüksek Lisans: Bilkent Üniversitesi
Lise: TED Ankara Koleji Vakfı Özel Lisesi

Yüksek lisansını Avrupa Birliği ve uluslararası ekonomi politikaları alanında tamamlayan Kumaş, diplomatik kariyerine 2011 yılı sonlarında başlamış.

“Bilkent Üniversitesi, öğrencilerine analitik düşünebilme yetisi kazandırıyor.”


Betül Pamuk, Fizik 2008
Williams College (ABD), Öğretim Üyesi

Doktora: Stony Brook Üniversitesi
Yüksek Lisans: Stony Brook Üniversitesi
Lise: Bursa Anadolu Lisesi

Williams College öncesinde Cornell Üniversitesi ile CNRS ve Sorbonne Üniversitesi’nde araştırmacılık yapmış olan Dr. Pamuk’un bilimsel ilgi alanı yoğun madde fiziği, hesaplamalı fizik ve katı hal fiziğini kapsıyor.

“Fizik Bölümü’nü seçmemin amacı, sınırlarını bilimin çizdiği bilgi değerlerinde dolaşarak doğayı anlamak istememdi. Bilkent Üniversitesi’nde bir yandan analitik temel kazanırken, diğer yandan ileri fizik dersleriyle bu bilimin değişik alanlarını tanıyıp öğretim üyeleriyle araştırmalar yaptım.”


GG_Sevgi_02Gizem G. Sevgi, Amerikan Kültürü ve Edebiyatı 2008
Google (ABD), Stratejik Ortaklık Gelişim Yöneticisi

Yüksek Lisans: California Üniversitesi, Los Angeles
Lise: Özel Beykent Lisesi

Uzun yıllardır ABD’de marka yönetimi ve dijital pazarlama üzerine çalışan Sevgi, Time Inc. ve LinkedIn’de görev yaptıktan sonra Stanford Üniversitesi’nde sosyal medya uygulamaları dersleri de verdi.

Bilkent Üniversitesi’nde çok aktiftim. Dört farklı öğrenci kulübünde yöneticilik pozisyonundaydım.  Mezun olunca Türkiye’den iyi iş teklifleri almış olsam da amacım ABD’ye gitmekti. Hedeflerimi her zaman en üstte tuttum. Önemli olan, üniversite yaşamında neler yapıp kendine neler kattığındır.”


muratcanakyilMuratcan Akyıl, İktisat 2007
Pirelli (BAE), Finans Direktörü

Lise: Özel Şişli Terakki Lisesi

Muratcan Akyıl, iş yaşantısına denetim ve danışmanlık sektöründe başladı. Üç yıl Ernst & Young’da çalıştı. 2010’dan bu yana Pirelli’de.

“Kendi doğrularımı gerçek anlamda bulduğum Bilkent, benim için akademik bir gurur kaynağı olmanın da ötesindedir.”


basak_tektemur_altayBaşak Tektemur Altay, Moleküler Biyoloji ve Genetik 2007
PD-Value (Hollanda), Sistem Biyolojisi ve İş Geliştirme Direktörü

Yüksek Lisans: Bilkent Üniversitesi, Tilburg Üniversitesi
Lise: Ankara Çankaya Milli Piyango Anadolu Lisesi

Kariyerini 2010’dan bu yana Hollanda’da sürdüren Altay, biyoteknoloji alanında NovaVeth ve Keygene’de çalıştı. Kendi kurduğu SysBioSim’de ise ilaç ve gıda endüstrileri için sistem biyolojisi içerikli ar-ge projeleri üretti.

Bilkent’te almış olduğum eğitimin kariyerime ve bilim-teknoloji alanında girişimcilik yapabilmeme çok büyük katkısı oldu. Bilimsel yaklaşımlar geliştirebilmek ve sıkı yönetmeliklere bağlı ilaç sektörüne sunabilmek için ciddi bir teknik altyapıya, özgüvene ve yönetim melekelerine ihtiyaç var. Bilkent’in bu konularda bana kattığı çok şey var.”


Mustafa Bulmuş, Turizm ve Otel İşletmeciliği 2007
The Bodrum Edition, Genel Müdür

Lise: Özel Bilim Fen Lisesi

Bulmuş’un özgeçmişinde JW Marriott, Hilton, W Hotels, Ritz-Carlton ve Hotel Midi deneyimleri var.

“Bölümümde turizm sektörüyle ilgili hem operasyonel hem de yönetimsel anlamda aldığım eğitim, kariyerimin ilk gününden itibaren iş performansımı artırmada doğrudan yardımcı oldu; günümüzün rekabetçi çalışma ortamında şahsımı ve hizmet ettiğim kurumları rakiplerin bir adım önüne geçirdi.”


Didem Taşer Erdoğan, Uluslararası İlişkiler 2007

Brunel Üniversitesi (İngiltere), Öğretim Üyesi

Doktora: King’s College London
Yüksek Lisans: London School of Economics and Political Science
Lise: Gazi Anadolu Lisesi

 Doktorasını örgütsel davranış ve insan kaynakları yönetimi alanında tamamlayan Dr. Öğr. Üyesi Erdoğan, güncel araştırmalarını çalışan verimliliği, esnek çalışma ve işyerinde cinsiyet eşitliği çerçevesinde sürdürüyor.

“Bilkent, öğrencilerini geleceğe hazırlayan en iyi üniversitelerden birisi. Bölüm derslerimizdeki çeşitlilik, alan değiştirme sürecimi rahat bir şekilde tamamlamamı sağladı.”


Orhan Mehmetoğlu, Matematik 2007
Schonfeld (ABD), Merkezî Likidite Portföyü Yöneticisi

Doktora: Texas A&M Üniversitesi
Yüksek Lisans: New York Üniversitesi
Lise: Şehremini Lisesi

Dr. Mehmetoğlu, yüksek lisansını finansal matematik ve finans çift ana dalında, doktorasını sayısal analiz alanında tamamladı. Amerikan yatırım bankası Morgan Stanley’de merkezi risk portföyü uzmanlığı ve yöneticiliği yaptı. 2021’den bu yana çalıştığı yatırım danışmanlığı firması Schonfeld Strategic Advisors LLC’deki görevi ise merkezî likidite portföyü yöneticiliği.

“Üniversitenin en güzel özelliklerinden biri, öğretim üyelerimizin her zaman ulaşılabilir olmasıydı. Araştırmayı, analitik düşünmeyi ve soyut matematiği bana sevdiren de bu iletişimdi.”


 

Yasemin Arşın, Amerikan Kültürü ve Edebiyatı 2006
Turnitin, Eğitim Hizmetleri Danışmanı

Lise:
Bursa Özel Namık Sözeri Lisesi

ETS Global’de akademik ilişkiler koordinatörü olarak görev yapmış olan Arşın’ın 10 yıllık İngilizce öğretmenliği geçmişi de var.

“Bilkent Üniversitesi’nde aldığım eğitim, kaliteli bir eğitimin çok çeşitli kariyer olanakları getirdiğini ve dünya vatandaşı olma yolunda sağlam bir zemin oluşturduğunu gösterdi.”


ceylan_baycanCeylan Naz Baycan, İşletme 2006
Asitane Fotoğraf ve Prodüksiyon, Kurucu Ortak

Lise: İzmir Amerikan Lisesi

2006’dan beri reklam sektöründe prodüktör olarak çalışan Baycan, uluslararası film festivallerinde yarışan ve Altın Koza Film Festivali’nden üç ödülle dönen “Vücut” filminin uygulayıcı yapımcısı. “Gerçek Gizlidir” başlıklı kısa film projesi Cannes Film Festivali’nde gösterildi. Senaryolarının yanı sıra yayımlanmış romanları var.

“Sınırları zorlamak, farklı düşünmek, bol bol çalışmak, araştırmak, sürekli yenilenmek, yenilsen bile yılmamak… Attığım her adımda zihnimde dolanan bu kelimelerin mimarı Bilkent Üniversitesi’dir.”


gizem_erbasGizem Erbaş, Endüstri Mühendisliği 2006
Unilever (İngiltere), Saç Bakım Ürünleri Küresel Pazarlama Müdürü

Yüksek Lisans: Salford Üniversitesi
Lise: TED Ankara Koleji Vakfı Özel Lisesi

Bilkent sonrasında İngiltere’de iş idaresi yüksek lisansı yapan Erbaş, Unilever’den bir ekip arkadaşıyla birlikte Türkiye birincisi olarak uluslararası reklamcılık festivali Cannes Lions’a katılmış ve bir sivil toplum kuruluşu için hazırladığı çevrimiçi kampanyayla bronz madalya kazanmıştı.


Harun Ekinoğlu, Kentsel Tasarım ve Peyzaj Mimarlığı 2006

New York Şehir Planlama Departmanı (ABD), İmar Uzmanı

Doktora: İstanbul Teknik Ünivesitesi
Yüksek Lisans: Politecnico di Milano
Lise: Gazi Anadolu Lisesi

New York Şehir Planlama Departmanı’nda imar uzmanı olarak 50’nin üzerinde proje yürüten ve 2019’da başladığı bu görevden önce uzun bir süre İBB’de çalışan Dr. Ekinoğlu’nun akademisyenlik deneyimi de var.

“Bilkent, Amerika’da da çok iyi tanınan bir üniversite. Şu an çalıştığım kamu kurumunda bile biliniyor olması mutluluk veren bir ayrıntı.”


Selen Güner, Uluslararası İlişkiler 2006
Westpac (Avustralya), Kıdemli Satın Alma Müdürü

Lise: Kocatepe Mimar Kemal Lisesi

Güner, kariyerini 2013’te Avustralya’ya taşıdığında, ülkenin önemli bankalarından Westpac’in satın alma ekibinde çalışmaya başlamış. 2018’de geçtiği Commonwealth Bank’ta tedarikçi risk yönetimi kıdemli müdürlüğüne yükselmiş. 2021 sonunda Westpac’a geri dönmüş; satın alma birimi müdürlüğü, risk yönetimi ve iç kontrol uzmanlığı pozisyonlarını üstlenmiş.

“Bilkent mezunu olmak, dünyanın her yerinde sizi bir adım öteye taşır.”


Ege Maltepe, Tiyatro 2006
Yönetmen, Oyuncu, Yazar

Yüksek Lisans: Antioch Üniversitesi
Lise: Burak Bora Anadolu Lisesi

Maltepe, sanat yaşamını uzun yıllar ABD’de sürdürdü; New York’ta yazıp yönettiği oyunlarla tanındı. Spolin-Ist isimli eğitim organizasyonunu kurarak Amerika çıkışlı doğaçlama tekniği Spolin’i ülkemize getirdi. Tekniğin öncüsü Viola Spolin’in “Improvisation for the Theater” kitabını dilimize çevirdi.  ABD’den sonra Türkiye’de de bu tekniği öğrettiği atölyeler düzenliyor, ayrıca oyunculuk tekniği dersleri veriyor.

“Ben İstanbullu olduğum halde Ankara’ya gitmeyi tercih etmiştim, üniversiteye yoğunlaşıp iyi bir eğitim almak için. Bu tercihimde çok haksız değildim; çünkü sıkı bir eğitimden geçtik.”


melih_ozbekogluMelih Özbekoğlu, Bilgisayar Mühendisliği 2006
OLX Autos (İspanya), Kıdemli Ürün Müdürü

Yüksek Lisans: Bilkent Üniversitesi
Lise: Denizli Anadolu Lisesi

Sahibinden.com, Letgo, SoftTech, Emlakjet ve Netsis gibi şirketlerde çalışma deneyimi bulunan Özbekoğlu,  Facebook’un pazarlama ortağı Adphorus’ta da görev almıştı.

“Bilkent’in lisans ve lisansüstü süreçlerimde kazandırdığı araştırma ve öğrenme yetisi, kariyerimin gelişmesinde çok önemli bir rol oynadı. Bir üniversitenin öğrencilerine getirebileceği en önemli kazanç da budur zaten.”


ogan_ozdoganOgan Özdoğan, Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri 2006
Metyis, Ülke Eş Direktörü

Yüksek Lisans; İstanbul Bilgi Üniversitesi
Lise: Özel Büyük Lise

Profesyonel ilgi alanı veri tabanı ve veri yönetimi sistemleri olan Özdoğan, bu çerçevede iki kitap yazdı. Oracle, SAP, SenseTime ve Ericsson’da çalıştı. Türkiye Bilişim Derneği’nin Ankara şubesi eğitim koordinatörlüğünü yürüttü.

“Tek tercihim olan Bilkent Üniversitesi’ni seçerek sadece bir üniversite değil, bir yaşam tarzı seçmiş olduğumu şimdi çok daha iyi anlamaktayım. Bir Bilkentli olarak vizyonumu her zaman geniş, çıtamı daima yüksek tutmayı, ilk adım atan ve son noktayı koyan olabilmeyi, aynı zamanda sosyal hayatın aktif bir parçası olmayı öğrendim.” 


Fatih Cengiz Aygül, Kimya 2005
Sandoz, Teknoloji Transfer Koordinatörü

Yüksek Lisans: Bahçeşehir Üniversitesi
Lise:
 Sivas Fen Lisesi

Sandoz öncesinde Gübretaş’ta araştırma-geliştirme müdürlüğü ve Pharmactive’de teknoloji transferi müdürlüğü yapan Aygül, ayrıca Eczacıbaşı ve Sanovel’de çalıştı.

“Bilkent Üniversitesi’ndeki eğitim yaşamım boyunca kazandığım en önemli şey, daha geniş bir açıyla dünyaya bakabilmektir. Bunu iş hayatının daha ilk yıllarında fark ettim. Dünyanın hızla küreselleştiği bir dönemde başladığım üniversite eğitimim, çağın ruhuna ve gereksinimlerine uygun nitelikteydi.”


GizemCoskunGizem Coşkun, Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi 2005
Hermès (BAE), İş Ünitesi Müdürü

Lise: Özel Antalya Lisesi

Gizem Coşkun; L’Oréal, Eczacıbaşı, Henkel gibi tanınmış firmalarda edindiği pazarlama ve satış deneyimleriyle öne çıkıyor.

“Üniversitemin bana kazandırdığı çok önemli bir şey var: öğrenmeyi öğrenmek. Bilkent araştırmayı, mevcut bilgiyi sorgulamayı ve daha sonrasında o bilgiyi yorumlamayı öğretir. Ben iş hayatımda en çok bunun faydasını gördüm; çünkü okulda öğretilen teknik bilgiler kullanılmadıkça bir gün mutlaka unutuluyor.”


sakir_demirokŞakir Demirok, Arkeoloji 2005
Burdur Müzesi, Arkeolog

Lise: Gölhisar Lisesi

Şakir Demirok, T.C. Kültür Bakanlığı’nın Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü’nde görev yaptıktan sonra Burdur Müzesi’ne geçti. Satılacak ve üretim faaliyetleri için kullanıma açılacak arazilerde kültür varlığı olup olmadığını kontrol etmek, gerekli durumlarda sondaj-kurtarma kazıları yapmak ve gelen eserlerin kayıt bilgilerini hazırlamakla yükümlü.

Arkeoloji Bölümü’ndeki ders içerikleri hakikaten zengindi ve bizi birçok dönem hakkında fikir sahibi yapıyordu. Bu sayede, karşılaştığım eserlerle ilgili hiç yabancılık çekmiyorum. Üniversitede aldığımız yabancı dil eğitimleri de bilgi kaynaklarına ulaşmakta önemli bir avantaj getiriyor.”


Simin Arıman Harlow, Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri 2005
Apple (İngiltere), Proje Yöneticisi ve İş Analisti

Lise: Antakya Ata Koleji

Şirketin Avrupa, Orta Doğu, Hindistan ve Afrika’yı kapsayan risk ve uyumluluk ekibinde görev alan Harlow’un kariyer başlangıcı Sony’deydi.

Bilkent Üniversitesi’nden mezun olmak, iyi bir iş bulmanın anahtarıdır; dünyanın her yerinde özgüven ve gurur verir.”


Murat Onur, Uluslararası İlişkiler 2005
Dünya Bankası (ABD), Kıdemli Sosyal Kalkınma Uzmanı

Yüksek Lisans: George Washington Üniversitesi
Lise: Gazi Anadolu Lisesi

Onur, Dünya Bankası Grubu’nun sosyal kalkınma projelerinde Afrika kıtası ağırlıklı saha görevleri ertesi Washington’daki genel merkeze geçti. Hassas toplulukların geçim kaynaklarına erişimi ve gençlerin, mültecilerin, ev sahibi toplumların sosyoekonomik uyumunun desteklenmesine yönelik projeler yönetiyor.

“Bilkentli olmak, istediğim işe ve yüksek lisans programlarına ulaşmamda yardımcı oldu. İngilizce eğitim almış olmam, kariyerime sağlam bir zemin hazırladı.”


guliz sutcu2Güliz Sütçü Tarımcı, Uluslararası İlişkiler 2005
TÜBİTAK, Bilimsel Programlar Kıdemli Başuzmanı

Doktora: Bilkent Üniversitesi
Lise: Ankara Çağrıbey Anadolu Lisesi

Siyaset bilimi alanındaki doktorasından sonra Sussex Üniversitesi’nde araştırmalarda bulunan Dr. Tarımcı, akademik geçmişi ve TÜBİTAK’taki 10 yılının yanı sıra roman ve çocuk kitaplarıyla da dikkat çekiyor.

“Bilkent, öğrencilerine sadece iyi eğitim vermesiyle değil, aynı zamanda bir bakış açısı kazandırmasıyla bence hep bir adım öndeydi. Dünyanın değişik yerlerinden gelen öğrenci kitlesi ve öğretim kadrosuyla iç içe olmak bile başlı başına farklılıklara saygıyı ve bütünsel yaklaşımı yaşayarak öğrenmemizi sağladı ve biz mezunları bu sayede çok özel bir donanımla hayata hazırladı.”


seval_senerSeval Şener, Güzel Sanatlar 2005
Hacettepe Üniversitesi, Öğretim Üyesi

Doktora: Hacettepe Üniversitesi
Yüksek Lisans: Eastern Illinois Üniversitesi, Bilkent Üniversitesi
Lise: Bolu Zübeyde Hanım Kız Meslek Lisesi

Akademik yaşantısını Hacettepe Üniversitesi’nin Heykel Bölümü’nde sürdüren Doç. Dr. Seval Şener, Türkiye’nin yanı sıra Hollanda ve Finlandiya’da kişisel sergiler açtı.

“Bilkent’in Güzel Sanatlar Bölümü’nden sanat alanında teorik ve pratik olarak donanımlı bir şekilde diploma alır, bunun sonucunda bir vizyona sahip olursunuz. Bu çok önemlidir, çünkü sanat sürekli ve hızla değişiyor. Siz de vizyonunuz sayesinde değişime kolayca ayak uyduruyor, güncel sanatı anlayabiliyor ve sanat üretimini biçimlendirebiliyorsunuz. ”


Aykut Ünal, Uluslararası İlişkiler 2005
T.C. Gümülcine Başkonsolosluğu (Yunanistan), Başkonsolos

Yüksek Lisans: KU Leuven

Ünal’ın 15 yılı aşan diplomatik kariyerinde T.C. Madrid Büyükelçiliği’nde müsteşarlık, T.C. Dışişleri Bakanlığı Avrupa Birliği Başkanlığı’nda şube müdürlüğü ve daire başkanlığı gibi saygın pozisyonlar bulunuyor.

“Üniversitelerin öğrencilerine sağladığı olanakların ne ölçüde değerli olduğunu mezun olduktan ve Dışişleri Bakanlığı’ndaki görevime başladıktan sonra daha iyi bir şekilde idrak ettim. Bilkent’in mesleki ve sosyal hayatıma katkısı kesinlikle göz ardı edilemez.”


Hande Çalık, Amerikan Kültürü ve Edebiyatı 2004
İzmir Demokrasi Üniversitesi, Öğretim Görevlisi

Yüksek Lisans: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
Lise: İzmir Özel Çamlaraltı Lisesi

İngiliz Dili Öğretimi ve Mesleki Gelişim Derneği (TESOL in Turkey) kurucularından olan Çalık, SIT Graduate Institute tarafından verilen TESOL sertifikasına sahip. Yüksek lisans derecesi ise müfredat geliştirme ve öğretim alanında.

“Çağdaş ve yenilikçi eğitim anlayışıyla Bilkent ailesinin bir parçası olmak, hayatımın her aşamasında farklılıklara saygı duymayı, vizyonumu geniş tutmayı ve eleştirel düşünebilmeyi öğretti.”


renda_cizerRenda Helin Çilalioğlu Çizer, İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı 2004
Renda Helin Design and Interiors, Kurucu Direktör

Yüksek Lisans: Domus Academy
Lise: Özel Pi Anadolu Lisesi

Geliştirdiği projelerle Avrupa Emlak Ödülleri’nde Kamu Hizmet Yapısı İç Mekân Tasarımı kategorisi Türkiye ve Avrupa birinciliğini kazanan Çizer, Uluslararası Gayrimenkul Ödülleri’nde ise Kamu Hizmeti Geliştirme kategorisinde dünya birinciliğini elde etmiş ve Kamu Hizmeti ve İç Mekân Tasarımı Avrupa birincisi olmuştu.

“Mezun olduktan sonra çoğu meslektaşımdan daha iyi teknik çizim bilgisine, yangın, akustik ve ışık konularında kapsamlı bir eğitime, tasarım konusunda hocalarımızın bize aşıladığı ve zamanın çok ilerisinde bir dünya görüşüne olduğumu görebiliyorum. İtalya’daki yüksek lisansımı kolaylıkla tamamladım; çünkü altyapım kuvvetliydi. Bilkent’te derslerin dünya standartlarında ve İngilizce olması, yurt dışındaki çalışmalarıma büyük katkı sağladı.”


DB-21-06-AkayDogusel04Akay Doğusel, Uluslararası İlişkiler 2004
TRX Marine, Finans Yöneticisi

Yüksek Lisans: İstanbul Bilgi Üniversitesi
Lise: Beşiktaş Atatürk Anadolu Lisesi

Doğusel, Nisan 2023’te başladığı yeni görevinden önce 19 yıl Doğuş Holding’de çalıştı.

“Bilkent, hayatımın her döneminde bana mutluluk verdi. Keyifli kampüsü ve sosyal imkânları dışında kaliteli ve sorgulayan eğitim programıyla bizlerin bakış açısını genişletti. İş yaşantımın önemli noktalarında hep mezunlarımızla karşılaştım. Arkadaşlarımın başarılarıyla daima gururlandım.”


mustafa_aykut_ecevitAykut Ecevit, İletişim ve Tasarımı 2004
MAE Reklam, Ajans Başkanı

Lise: ODTÜ Geliştirme Vakfı Özel Lisesi

Mustafa Aykut Ecevit, mezun olur olmaz bir reklam ajansı kurdu. Ankara, İstanbul ve Paris’te ofis açtı. Reklamcılığın yanı sıra çeşitli ajanslara ve kuruluşlara marka danışmanlığı veriyor.

“İletişim ve Tasarım Bölümü’nde bir şeyin her şeyi değil, her şeyin bir şeyi tabir edilebileceği bir eğitim aldık. İşin güzel tarafı, seçme özgürlüğünün her daim elimizde oluşuydu. Birçok arkadaşım sektörde karşılaştığım firmalarda görev alırken, çok farklı pozisyonlarda çalışanlar da var. Kimi kendi zincir markasını yarattı, kimi uluslararası şirketlere yönetici oldu, kimi televizyonda üst düzey görevlere geldi. Bu çeşitlilik harika bir şey.”


 Fulya Kalfa, Amerikan Kültürü ve Edebiyatı 2004

CNN Türk, Sunucu

Lise: Özel Arı Lisesi

Mezuniyetinden hemen sonra yapım asistanı olarak adım attığı televizyon dünyasında yapımcılık, yönetmenlik, muhabirlik, editörlük ve spikerlik gibi farklı görevler üstlenen Kalfa, bugün CNN Türk’ün ana haber bültenini sunuyor.

 Hayatımın en güzel yılları Bilkent kampüsünde geçti.”


Aslı Güçlükan İlhan, Matematik 2004
Dokuz Eylül Üniversitesi, Öğretim Üyesi

Doktora: Bilkent Üniversitesi
Yüksek Lisans: Bilkent Üniversitesi
Lise: Turgutlu Halil Kale Fen Lisesi

Doç. Dr. İlhan, bilimsel çalışmalarında cebirsel topoloji ve sonlu grupların kohomolojisi konularına yoğunlaşıyor.

“Bilkent’te aldığım dersler ve katıldığım seminerlerle sağlam bir matematik kültürü kazandım; kendi alanımda belirli bir olgunluğa ulaşmamı sağlayan çalışmalar yaptım. Böyle bir akademik kültürün parçası olmak kesinlikle harika bir duygu.”


Volkan İpek, Uluslararası İlişkiler 2004
Yeditepe Üniversitesi, Öğretim Üyesi

Doktora: Bilkent Üniversitesi
Lise: Ankara Özel Tevfik Fikret Lisesi

Uluslararası ilişkiler lisans eğitimi sonrasında doktorasını siyaset bilimi alanında tamamlayan Dr. Öğr. Üyesi İpek, araştırmalarında Afrika toplumları ve devletlerine yoğunlaşıyor. Yeditepe Üniversitesi’nin Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde Afrika’da toplum ve siyaset, uluslararası ilişkiler teorileri ve siyaset biliminin temelleri konulu dersler veriyor.

“Bilkent Üniversitesi’nin bana kattığı bilimsel özgünlükle ülkemdeki sosyal bilimlere Afrika çalışmalarını da ekleyerek bu alandaki çerçeveyi derinleştirmeyi düşünüyorum. Bu noktada Afrika toplumları ve devletleriyle ilgili her konuyla ilgilenmek, içinde yaşadığım toplumu Afrika hakkında bilgilendirmek amacındayım.”


TubaKusTuba Kuş, İşletme 2004
SAP, Pazarlama Direktörü

Yüksek Lisans: Leeds Üniversitesi
Lise: Özel Antalya Koleji

Tuba Kuş, SAP öncesinde Oracle, Hewlett-Packard, Marks and Spencer ve British Petroleum’da ticari pazarlama, kanal kampanyaları ve ürün yönetimi içerikli görevler icra etti.

“Pazarlama alanında kariyer yolumu çizmemde Bilkent İşletme’deki çok değerli hocalarımın tecrübeleri, tavsiyeleri ve destekleri etkili oldu. Mezun olsam da Bilkent’ten hiç kopmadım; bir yıl mezunlar derneğimizin yönetim kurulunda görev aldım. Bilkentli arkadaşlarımla ne zaman üniversiteden bahsetsek o günleri özlemle anıyorum.”


duygu_kuzumDuygu Kuzum, Elektrik – Elektronik Mühendisliği 2004
California Üniversitesi, San Diego (ABD), Öğretim Üyesi

Doktora: Stanford Üniversitesi
Lise: Ankara Fen Lisesi

Doç. Dr. Duygu Kuzum, Pennsylvania Üniversitesi’nde doktora sonrası araştırmalarını sürdürürken MIT Technology Review tarafından dünyanın 35 yaş altı en yenilikçi 35 genç bilim insanı arasında gösterildi. Bir çalışması Nano Letters dergisine kapak oldu. Bilimsel çalışmalarında insan beyninin dokusunu ve sinaptik hesaplama becerisini taklit edebilen nanoelektronik aygıtlar geliştiriyor.

“Bilkent Elektrik-Elektronik’teki eğitim, dünyanın en iyi üniversiteleriyle aynı seviyede. Doktoraya geçişte bunun büyük bir avantaj olduğunu düşünüyorum.”


onur_hakyemezOnur Hakyemez, Turizm ve Otel İşletmeciliği 2003
Marriott International (Azerbaycan), Satış ve Pazarlama Yöneticisi

Lise: Yeşilköy 50. Yıl Lisesi

Kempinski Residences Astoria, Sofa, Crowne Plaza, Holiday Inn, Ritz-Carlton gibi oteller, Hakyemez’in profesyonel geçmişini oluşturuyor.

“Gerçekten de bölümün vermiş olduğu eğitim kusursuzdu. Uygulamalı dersler ve staj olanakları bizi gerçek birer profesyonel olarak çalışma hayatına hazırladı. Dinamik kampüs yaşamı da özellikle bizim sektör için en önemli değerlerden biri olan insan ilişkilerini en iyi şekilde geliştirmemize yardımcı oldu.”


Caner Koca, Matematik 2003
City University of New York (ABD), Öğretim Üyesi

Doktora: Stony Brook Üniversitesi
Yüksek Lisans: Bilkent Üniversitesi
Lise: Ankara Anadolu Lisesi

Güncel çalışmaları çerçevesinde dört boyutlu manifoldlar üzerinde Einstein ile Einstein-Maxwell denklemlerinin çözümlerinin varlık ve teklik problemlerine yoğunlaşan Doç. Dr. Koca, üç yıl da Vanderbilt Üniversitesi’nde öğretim üyeliği yapmış.

“Matematiğin her branşından aldığım birbirinden zevkli ve ilginç dersler, ufkumu açmanın yanında, doktora ve sonrasındaki araştırmalarımda cesaret ve özgüven kazandırdı.”


Can Kozçaz, Fizik 2003
Boğaziçi Üniversitesi, Öğretim Üyesi

Doktora: Harvard Üniversitesi
Lise: İstanbul Lisesi

Bilimsel çalışmalarını yüksek enerji fiziği alanında sürdüren Dr. Öğr. Üyesi Kozçaz, uzun yıllar Avrupa’nın öncü nükleer araştırma merkezi CERN’de çalışmıştı.

“Bilkent Fizik, sıcak öğrenci-hoca diyaloğuyla, benzersiz eğitim ve araştırma olanaklarıyla bilim dünyasında ayrı bir yere sahip. Bilkent’te inşa ettiğim birikimin ayrıcalığını hissetmeye devam ediyorum.”


FundaTekMutafFunda Tek, Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi 2003
Funda Tek İletişim ve Danışmanlık, Kurucu Müdür

Lise: ODTÜ Geliştirme Vakfı Özel Lisesi

Funda Tek, yaklaşık 10 yıl boyunca yapı endüstrisi sektöründeki çeşitli firmalarda kurumsal iletişim ve basın temsilciliği görevleri üstlendi. Bu tecrübelerini girişimciliğiyle birleştiren Tek, 2013’ten bu yana kendi firmasında yapı, mekan ve ürün tasarımı alanlarına yönelik kurumsal iletişim danışmanlığı yapıyor.

“Bilkent gibi kendini kanıtlamış bir üniversiteden mezun olmanın her şeyden önce vizyon sahibi, araştırmacı ve ileri görüşlü birer birey olmamız adına büyük katkı sağladığını düşünmekteyim.”


x-defaultSelim Olçum, Elektrik – Elektronik Mühendisliği 2003
Travera (ABD), Kurucu Ortak

Doktora: Bilkent Üniversitesi
Yüksek Lisans: Bilkent Üniversitesi
Lise: İzmir Fen Lisesi

Dr. Olçum, Massachusetts Institute of Technology’de kanser araştırmaları için hassas mikro-nano elektronik sistemler üzerinde çalıştı ve ABD’de bu alanda bir şirket kurdu.

“Bugün Bilkent’te geçirdiğim yılların değerini daha iyi anlıyorum. Aldığım paha biçilmez mühendislik eğitimi bir yana, Bilkent bana her şeyden önce dürüst, etik ve çalışkan olmanın erdemlerini öğretti.”


murat_onsoyMurat Önsoy, Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi 2003
Hacettepe Üniversitesi, Öğretim Üyesi

Doktora: FAU Erlangen, Nürnberg
Yüksek Lisans: Bilkent Üniversitesi
Lise: TED Ankara Koleji Vakfı Özel Lisesi

Hamburg Üniversitesi’ndeki araştırmalarından sonra Hacettepe Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nün öğretim kadrosuna katılan Prof. Dr. Önsoy’un akademik ilgi alanı Balkan coğrafyasında güvenlik, demokratikleşme ve barış inşası başlıklarından oluşuyor.

“Bilkentli olmak sadece okul yaşantımla sınırlı olmayan, mezun olduktan sonra da hayatıma değer katmaya devam eden bir kimliktir. Okulumuz, iyi bir bilimsel formasyon vermesinin yanı sıra beşeri ilişkilerde kuvvetli, demokrat, özgür ve eleştirel bireyler olmamıza büyük katkı sağlamıştır.”


Hümeyra Çağlayan Öztürk, Fizik 2003
Tampere University of Technology (Finlandiya), Öğretim Üyesi

Doktora: Bilkent Üniversitesi
Yüksek Lisans: Bilkent Üniversitesi
Lise: Meram Anadolu Lisesi

Nanofotonik teknolojiler, grafen tabanlı nanofotonik aygıtlar, plazmonik biyosensörler, kuantum metafotonik ve metamalzemeler, Doç. Dr. Çağlayan’ın güncel araştırma konuları olarak öne çıkıyor.

“Bilkent Fizik Bölümü, alanında çok  başarılı hocaları, üstün eğitim ve araştırma olanaklarıyla akademik hayatıma çok güzel bir başlangıç oldu. Özellikle lisans seviyesinden başlayıp kademeli olarak bilimsel araştırmaların içerisinde yer almak bana inanılmaz fırsatlar sundu. Günümüzün hızla değişen bilim ve teknolojisine katkıda bulunabileceğim donanımla mezun olmak paha biçilemezdi.”


Mehmet Emre Taşgın, Fizik 2003
Hacettepe Üniversitesi, Öğretim Üyesi

Doktora: Bilkent Üniversitesi
Lise: Çorlu Mehmet Akif Ersoy Anadolu Lisesi

Hacettepe Üniversitesi Nükleer Bilimler Enstitüsü’nde kuantum optik ve kuantum plazmonik üzerine araştırmalar yapan ve dersler veren Prof. Dr. Taşgın, çalışmalarıyla TÜBA-GEBİP ve Parlar Vakfı’ndan araştırma teşvik ödülleri kazandı. Dr. Taşgın’ın kuantum teknolojilerinin temelini oluşturan kuantum dolaşıklık kriterlerini birleştirdiği tek yazarlı makalesi ise bilim dünyasının önemli dergilerinden Physical Review Letters’da yayımlandı.

 “Bilkent Üniversitesi Fizik Bölümü’nde güncel teknoloji ve araştırma konularıyla tanışabilir ve bu konularda çalışabilirsiniz. Buradan aldığınız eğitimle çok farklı alanlara da yönelebilecek özgüvene sahip olursunuz.”


Gizem Zencirci, Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi 2003
Providence College (ABD), Öğretim Üyesi

Doktora: Massachusetts Üniversitesi
Yüksek Lisans: Bilkent Üniversitesi
Lise: Çankaya Milli Piyango Anadolu Lisesi

Doç. Dr. Zencirci’nin bilimsel çalışmaları neoliberalizm, üçüncü dünya ülkeleri,  refah ve Orta Doğu siyaseti başlıklarına yayılıyor.

Bilkent, bana her şeye araştırmacı bir bakış açısıyla yaklaşabilme artısını kazandırdı.”


Aslı Aral, İletişim ve Tasarımı 2002
Voice of America, Türkiye Haber Koordinatörü

Yüksek Lisans: Westminster Üniversitesi
Lise: ODTÜ Geliştirme Vakfı Özel Lisesi

Aral’ın iletişim ve medya alanındaki geçmişi 20 seneyi aşıyor. Anadolu Ajansı’da Londra ofisi yöneticiliğini üstlendi. Birleşmiş Milletler Uluslararası Göç Örgütü’nde iletişim danışmanlığı yaptı. Yüksek lisansı ise gazetecilik üzerine.

“İletişim ve Tasarımı Bölümü, bizleri gerek profesyonel gerekse akademik yaşamda başarılı ve sorumluluk sahibi bireyler olarak yetiştirdi.”


Hüma Arslaner, Arkeoloji 2002
Sakıp Sabancı Müzesi, Sergiler ve Resim Koleksiyonu Yöneticisi

Yüksek Lisans: University of California, Los Angeles
Lise: İstek Özel Acıbadem Lisesi

Arslaner, 2005’ten bu yana Sakıp Sabancı Müzesi’nde görev yapıyor.

Köklü akademik kadrosunun aşıladığı çalışma disiplini, çoklu araştırma hâkimiyetini geliştirmeye yönelik bakış açısı, yeni bilgi üretimi için kaynakları ile kütüphanesinin yanı sıra teori ile pratiği bir arada tecrübe etme imkânı, disiplinlerarası çalışma vizyonu ile akıl ve sezgiyi bir arada geliştirmenize olanak tanıyan bir platformdur Bilkent ve Arkeoloji.


cenk-karasuCenk Karasu, İngiliz Dili ve Edebiyatı 2002
Özel Aşiyan Eğitim Kurumları Anadolu Lisesi, İngilizce Öğretmeni

Lise: Özel Arı Lisesi

Uzun yıllardır İngilizce öğretmenliği yapan Karasu, Oya Akın Yıldız Koleji, Evrensel Kolej ve Bahçeşehir Koleji’nde görev aldı.

“Gerek akademik İngilizcenin gerek İngiliz edebiyatının inceliklerini üniversitede her açıdan tanıma fırsatı buldum.”


selim_ferruh_adaliSelim Ferruh Adalı, Uluslararası İlişkiler 2002
Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi, Öğretim Üyesi

Doktora: Sydney Üniversitesi
Yüksek Lisans: Sydney Üniversitesi
Lise: Özel Büyük Lise

Prof. Dr. Adalı’nın uzmanlık alanı Eski Çağ tarihi ve dilleri. Yüksek lisans ve doktorasını bu alanda tamamladı. Bilkent Üniversitesi’nde Babilce ve Hititçe dersleri verdi. Babil Yaratılış Destanı Enuma Eliş’i dilimize çevirdi. ASBÜ Tarih Bölümü’nde öğretim üyesi ve bölüm başkanı.

Derslere yoğun çalıştıktan sonra kütüphanede eski uygarlıklar ve mitolojiyle ilgili kitapları keyifle okuduğumu ve Bilkent’in yeşillikleri arasında yürürken eski insanların maceraları hakkında saatlerce düşündüğümü hatırlıyorum. Bilkent’in sağladığı ortam ve olanaklar sayesinde eskiçağ tarihçiliğine olan tutkuma öğrencilik yıllarımda can ve şekil verebildim.”   


Oya Arslan Özmen, İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı 2002
IKEA (ABD), Proje Müdürü

Lise: Ayrancı Lisesi

Özmen, IKEA’da çalışmaya 2008’de başladı. Ankara’dan sonra şirketin Londra ekibine transfer oldu. Şimdiki görevi Los Angeles’ta.

“Bilkent Üniversitesi, Türkiye’de ve dünyada prestijli bir okul. İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü ise gerek temel tasarım altyapısı gerekse teknik mimari bilgi açısından oldukça kapsamlı, mezuniyet sonrasında kişiye sektörde geniş seçim alanı sağlayan bir müfredata sahip.”


Koray Aydın, Fizik 2002
Northwestern Üniversitesi (ABD), Öğretim Üyesi

Doktora: Bilkent Üniversitesi
Yüksek Lisans: Bilkent Üniversitesi
Lise: Ankara Ömer Seyfettin Lisesi

California Institute of Technology’de araştırmacılık yaptıktan sonra öğretim üyesi olarak Northwestern Üniversitesi’ne transfer olan Doç. Dr. Aydın’ın bilimsel çalışmaları uygulamalı fizik, elektrik mühendisliği, malzeme bilimi ve nanoteknolojinin kesiştiği nanofotonik başlığında yoğunlaşıyor.

“Fiziğe ilgi duyan ve araştırmaya meraklı öğrencileri, geleceğe iz bırakacak bilim adamları olarak yetiştirmek için gerekli deneyime sahip bir bölümden mezunum.”


Feyza Barutçu, Uluslararası İlişkiler 2002
T.C. Miami Başkonsolosluğu (ABD), Başkonsolos

Yüksek Lisans: Riga Graduate School of Law

Barutçu, diplomasi kariyerinde Saraybosna, Riga, Beyrut ve Atina büyükelçiliklerimizde görev aldı.

“Bilkent’te bilgiden çok, öğrenmeyi öğrendim; bu da hayatımı kolaylaştırdı, çünkü uluslararası ilişkiler mesleği deneyimden beslenir. Bilkent’te harika zamanlar geçirdim. İki yıl haftalık gazetemiz Bilkent News’da muhabirlik yaptım. Oryantasyon programlarında yeni öğrencilere okulu tanıttım. Kampüste oturmadığım yeşil alan neredeyse yoktur. Voleybol takımında oynadım. O dönemlerde kurulan bayan futbol takımındaki anılarım unutulmaz.”


ardabaybarsArda Baybars, İletişim ve Tasarımı 2002
Show TV, Reklam Satış Direktörü

Lise: ODTÜ Geliştirme Vakfı Özel Lisesi

Profesyonel hayatına kurumsal iletişim alanında başlayan Arda Baybars’ın Show TV’deki kariyeri 10 yılı aşıyor.

“İletişim ve Tasarım Bölümü’ne diğer iletişim bölümlerinden ayıran en önemli özellik olarak bence geniş yelpazede sunmuş olduğu ders seçenekleri ön plana çıkıyor; bu anlamda gerçek medya profesyonelleri yetiştirmeyi amaçlayan bir bölümüz. İş yaşamında Bilkentli olmanın farkını ise okulumuzun bize kazandırdığı kültürle ve olaylara çeşitli açılardan bakabilme vizyonuyla hissediyorum.”


KAZimbuyukbodukKazım Büyükboduk, Matematik 2002
University College Dublin (İrlanda), Öğretim Üyesi

Doktora: Stanford Üniversitesi

Doç. Dr. Büyükboduk, Sedat Simavi Fen Bilimleri, TÜBA-GEBİP ve Masatoshi Gündüz İkeda Araştırma ödülleri sahibi  bir matematikçi. Max Planck Enstitüsü, Harvard Üniversitesi ve IHES’te araştırmacılık, Koç Üniversitesi’nde  öğretim üyeliği deneyimi var. Bilimsel çalışmalarına cebirsel sayılar teorisi çerçevesinde devam ediyor.

“Bir matematikçi olarak hayatımı sürdürmek isteğim, göz ardı edemeyeceğim bir tutkuya dönüştü Bilkent’te. Orada coğrafyamızın standartlarının çok üstünde bilimsel yetilere sahip araştırmacılar ile bire bir etkileşim fırsatı yakalamış olmak  matematik serüvenimde çok önemli bir mihenk taşı.”


gulum_eralpGülüm Eralp, Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi 2002
Birleşmiş Milletler Sekreteryası (Almanya), İnsan Kaynakları Analisti

Yüksek Lisans: London Metropolitan Üniversitesi
Lise: Özel Şişli Terakki Lisesi

Eralp, 2005-2018 yılları arasında  Birleşmiş Milletler (BM) Kalkınma Programı’nda çalıştı. 2019’dan bu yana BM’nin Bonn’daki kampüsünde görev yapıyor.

“Çabuk karar alıp uygulayabilmeyi, analitik düşünmeyi, çalışma ahlakını ve takım ruhunu üniversitede tanıdım.”


EDA ERSOYEda Ersoy Tombakoğlu, Kentsel Tasarım ve Peyzaj Mimarlığı 2002
YYK Mimarlık, Kurucu Mimar

Lise: Ayrancı Lisesi

Eda Ersoy, kentsel tasarımcı, mimar, peyzaj mimari ve mühendislerin bir arada çalıştığı ofisinde Türkiye ve yurt dışına proje ve müşavirlik hizmeti veriyor. Tasarım ekibinin proje koordinatörlüğünü yürüten Ersoy, ayrıca Ankara Sanayici ve İş Adamları Derneği’nin hem en genç hem de ilk kadın başkanı oldu.

“Aldığımız eğitimin temel amacı, kentsel yaşam kalitesini artırmada tasarımın rolünü eğitim yoluyla vurgulamak, kimlikli şehirler kazandırmayı hedefleyen kentsel tasarımcılar yetiştirmekti. Bilkentli olmaktan, bu bölümden mezun olmaktan dolayı kıvanç duyuyorum.”


Kamer_kayaKamer Kaya, Bilgisayar Mühendisliği 2002
Sabancı Üniversitesi, Öğretim Üyesi

Doktora: Bilkent Üniversitesi
Yüksek Lisans: Bilkent Üniversitesi
Lise: TED Zonguldak Vakfı Özel Lisesi

Yüksek başarımlı hesaplama, paralel algoritmalar, kombinatoryal veri yapıları ve kriptografi araştırmaları yürüten Doç. Dr. Kaya, Sabancı Üniversitesi’nin Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi’ne katılmadan önce CERFACS ve Ohio State Üniversitesi’nde bilimsel çalışmalar yapmış.

“Bilkent benim hayatımda oldukça önemli bir yere sahip. Çok iyi bir eğitim aldım, çok iyi insanlar tanıdım ve çok iyi arkadaşlıklarım oldu.  Bilkent Üniversitesi ve özellikle Bilgisayar Mühendisliği Bölümü benim için her zaman, şimdi kıymetini daha iyi anladığım, güzel zamanlar geçirdiğim bir yer olarak kalacak.”


Tuğba Bağcı Önder, Moleküler Biyoloji ve Genetik 2002
Koç Üniversitesi, Öğretim Üyesi

Doktora: Tufts Üniversitesi
Lise: Antalya Anadolu Lisesi

Doktora sonrası araştırmalarını Harvard Medical School’a bağlı Massachusetts General Hospital’da tamamlayan Prof. Dr. Önder, beyin kanseri ve tedavisine yönelik bilimsel çalışmalarıyla dikkat çekiyor.

“Bilkent Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü, ben ve bölüm arkadaşlarıma bilimsel düşünme yeteneği kazandırırdı; bizi özgür ve bağımsız düşünebilen, geleceğe umutla bakan bireyler olarak yetiştirdi. Dünyanın dört bir yanında çalışan, birbirimize çok bağlı bir grup bilim insanıyız ve Bilkent’e bu konuda çok şey borçluyuz.”


Akan Abdula, İşletme 2001
FutureBright Araştırma, Kurucu Ortak

Yüksek Lisans: Case Western Reserve Üniversitesi

Akan Abdula, uzun yıllarını reklamcılık sektörüne verdi. GfK ve Millward Brown’da çalıştı. Grey İstanbul’da stratejiden sorumlu başkan yardımcılığı ve Grey Worldwide’da küresel strateji konseyi üyeliği yaptı. Şimdi deneyimlerini kendi kurduğu piyasa araştırmaları şirketinde değerlendiriyor ve farklı sektörlerden birçok markaya danışmanlık veriyor. “Öngörülemeyenler” başlıklı kitabında ise dijital dünyanın bireysel ve sosyal hayata etkisini yorumluyor.

“Hem akademik hem bireysel alanda zamanı yönetebileceğiniz bir atmosfer sunar Bilkent. Bilkent bir dünya, sadece akademi değil.”


elif yurdakul_1Elif Yurdakul Baykurt, Müzik 2001
İstanbul Devlet Opera ve Balesi, Orkestra Sanatçısı

Yüksek Lisans: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
Lise: Bilkent Üniversitesi Müzik Hazırlık Lisesi

Elif Yurdakul Baykurt’un solo flüt repertuvarından eserlere yer verdiği “Dalgalar” adlı bir albümü var. Albümünde Bozza, Debussy, Honegger, Ibert, Rózsa ve Piazzolla gibi tanınmış bestecilerin çalışmalarını seslendiriyor.


Gürkan Ensari, İşletme 2001
Standard Chartered Bank (Almanya), Sendikasyon Kredileri Yapılandırma ve Avrupa Satış Bölge Başkanı

Yüksek Lisans: Purdue Üniversitesi, London School of Economics and Political Science
Lise: Karşıyaka Anadolu Lisesi

Ensari, yaklaşık 15 yıl Standard Chartered Bank’ın Londra ekibinde çalıştıktan sonra bankanın Frankfurt ofisine atandı.

“Bilkent mezunları farklarını her zaman belli eder, fikirlerini cesaretle ortaya koyar. Bilkent Üniversitesi’nin en önemli katkısı, değişik milletlerden ve tabii ki Türkiye’den birçok değerli hocanın bana verdiği küresel vizyondur.”


Çağlar Göncüler, Amerikan Kültürü ve Edebiyatı 2001
Radisson Hotel Group, Bölge Satış Direktörü

Yüksek Lisans: Western Üniversitesi
Lise: TED Ankara Koleji Vakfı Özel Lisesi

Yurt içi ve yurt dışındaki otelcilik kariyeriyle öne çıkan Göncüler, ağırlama hizmetlerinin özellikle satış ayağında kayda değer bir deneyime sahip.

“Yüzünüzü dış dünyaya açabilmeniz için her türlü olanağı sağlar Bilkent.”


Sezin Kaymakçı, İktisat 2001
Shell, Hazine Danışmanı

Lise: TED Ankara Koleji Vakfı Özel Lisesi

Kariyerine bankacılıkla başlayan Kaymakçı, Bilkent Holding ve İDO’da kurumsal finans alanında çalıştı. ABD’de üretim, Türkiye’de ise inşaat sektörlerinde çeşitli şirketlerin finans müdürlüğünü üstlendi. 2021’de Shell & Turcas Petrol A.Ş.’ye katıldı.

“Bilkent’in bana kattığı vizyonun kariyerimde ve hayatımda önemli bir rolü olmuştur. İktisat Bölümü, kariyer rotamı seçmemde en belirgin faktördü. Üniversitede kurduğum dostluklar da yaşam serüvenimi şekillendirdi.”


Burçin Temel McKenna, Kimya 2001
Ramboll (Danimarka), Karbon Yakalama Yetkinlik Merkezi Direktörü

Doktora: UC Santa Barbara
Lise: Çankaya Lisesi

Dr. McKenna, UC Berkeley’deki doktora sonrası çalışmalarını takiben Danimarka’da çalışmaya başladı. 2008’den bu yana yenilenebilir enerji, karbonsuzlaştırma ve sürdürülebilirlik alanlarında araştırmacılık ve yöneticilik yapıyor.

“Bilkent’te aldığımız eğitimin ne kadar yüksek seviyede olduğunu doktora sırasında fark ettim. Bilkent Kimya, benim akademik ve endüstriyel kariyerimin yapı taşını oluşturdu. Hocalarımızın ileri görüşlülüğü ile bizlere sundukları bilimsel ve düşünsel katkılar bizlere hep yol gösterici oldu.”


Nurhan Özlü, Moleküler Biyoloji ve Genetik 2001
Koç Üniversitesi, Öğretim Üyesi

Doktora: Max Planck Institute for Cell Biology and Genetics
Lise: Ankara Fen Lisesi

Hücre bölünmesi üzerine doktorasını tamamladıktan sonra Harvard Medical School’da araştırmacı olarak bulunan, TÜBA-GEBİP ve TÜBİTAK Teşvik ödülleri sahibi olan Prof. Dr. Özlü’nün güncel çalışma alanı kanser biyolojisi ve proteomik.

“Bilkent, moleküler biyoloji ve genetik alanında Türkiye’de ve tüm dünyada çalışan birçok değerli bilim insanı yetiştirdi. Bana kazandırdıkları için okuluma her zaman müteşekkirim.”


Zeynep Demirbilek, İngilizce, Fransızca Mütercim ve Tercümanlık 2000
Service Club Delivery (İspanya), Kurucu Genel Müdür

Yüksek Lisans: City University of London
Lise: Özel Ortadoğu Lisesi

Girişimci kimliğiyle öne çıkan Demirbilek, uluslararası gazetecilik yüksek lisansı yaptığı İngiltere’de çevirmenlik firması Orbit’i kurdu ve 13 yıl yönetti. İspanya’da kurduğu Service Club Delivery şirketinde ise teslimat personeli arayan kurumlar ile kuryeleri yapay zekâ tabanlı bir uygulamayla eşleştiriyor ve İngiliz iş dünyası platformu CEO Monthly tarafından Batı Avrupa’nın en etkin dağıtım teknolojileri yöneticisi olarak gösterilmiş olmasının gururunu yaşıyor.

“Bilkent’te aldığım eğitim dünyanın her yerinde tanınıyor.”


Burçak Ertimur, İşletme 2000
SKAME Business School (Fransa), Öğretim Üyesi

Doktora: California Üniversitesi, Irvine
Yüksek Lisans: Bilkent Üniversitesi
Lise: İstek Özel Semiha Şakir Lisesi

Doç. Dr. Ertimur’un bilimsel çalışmaları, değer yaratımı ve sosyokültürel açılımların pazarlama stratejileri, marka yönetimi ve pazar dinamiklerine etkileri üzerinde yoğunlaşıyor.

“Bilkent’te aldığım analitik temel, hocalarımın destekleri ve edindiğim arkadaşlıklar, akademik kariyerime hem profesyonel hem de sosyal açılardan büyük bir avantaj sağladı.”


Başak Denizci Guillet, Turizm ve Otel İşletmeciliği 2000
Griffith Üniversitesi (Avustralya), Öğretim Üyesi

Doktora: Penn State Üniversitesi
Yüksek Lisans: Massachusetts Üniversitesi, Amherst
Lise: TED Zonguldak Vakfı Özel Lisesi

Prof. Dr. Guillet’in akademik çalışmaları ve verdiği dersler, turizmde finans ve kâr yönetimi etrafında yoğunlaşıyor.

“Bilkent Üniversitesi, bana kendi ayaklarım üzerinde durmayı öğretti. Kendimi daha iyi tanıdım, hayattan ne istediğimi anladım.”


Adem-YaziciAdem Yazıcı, Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi 2000
T.C. Ticaret Bakanlığı, Uzman

Lise: Çorum Anadolu Lisesi

Yazıcı, 2004’ten bu yana kamuda çalışıyor.

Bilkent’te okurken kendiliğinden yerleşen özgürlükçü, eleştirel, analitik düşünme becerileri ve inisiyatif alma özelliği, iş yaşantımdaki en önemli yardımcılarım.”


Çağatay Bedük, İşletme 1999
TK Elevator (ABD), Saha Operasyonları Finans Genel Müdür Yardımcısı

Lise: Özel Yükseliş Lisesi

Colgate ve Demir Sigorta deneyimlerinden sonra 2004’te Coca-Cola’nın Türkiye ofisinde çalışmaya başlayan Bedük, 2015’te şirketin ABD kadrosuna katıldı; finans alanında raporlama, proje yönetimi, küresel planlama ve analiz kapsamında yöneticilik görevleri üstlendi. 2022’de ise asansör sistemleri üreticisi TK Elevator’a geçti.

“İyi bir işe sahip olabilmek için iyi bir üniversiteden mezun olmak gerekir. Bilkent, iş hayatımda hayalini kurduğum başarıların kapısını açan kurumdur. Mezun olduktan bunca yıl sonra bile, bugün Amerika’daki Ivy League okullarında, bizim Bilkent’te almış olduğumuz eğitim modeli uygulanıyor; bunu görmek de ayrı bir gurur kaynağı.”


Selen Bedük, İngiliz Dili ve Edebiyatı 1999
Bocchi (ABD), Tedarik Zinciri ve Özel Müşteri Yöneticisi

Doktora: Maltepe Üniversitesi

Yüksek Lisans: Yeditepe Üniversitesi, Maltepe Üniversitesi
Lise: Lefkoşa 20 Temmuz Lisesi

Dr. Bedük, yükseköğretim düzeyindeki eğitim ve idarecilik deneyimlerinin ardından, hizmet sektöründeki şirketlere sürdürülebilirlik uygulamaları ve teşvikine yönelik danışmanlık verdi. Birleşmiş Milletler Derneği’nin Atlanta grup başkanlığı yaptı. İlk yüksek lisansı İngiliz edebiyatı, ikincisi uluslararası ticaret, doktorası ise lojistik ve tedarik zinciri yönetimi üzerine.

Bilkent’te olduğum yıllar boyunca her zaman daha fazlasını yapmak veya hedeflemek konusunda cesaretlendirildiğimizi çok net hatırlıyorum. Gururla mezunu olduğumu söyleyebildiğim ve başarısını gururla takip ettiğim bir üniversitedir benim için Bilkent.”


yavuz.dede_Yavuz Dede, Kimya 1999
Gazi Üniversitesi, Öğretim Üyesi

Doktora: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
Yüksek Lisans: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
Lise: Çankaya Milli Piyango Anadolu Lisesi

Indiana Üniversitesi’ndeki araştırmalarından sonra Gazi Üniversitesi  Kimya Bölümü’nün akademik kadrosuna katılan Prof. Dr. Dede, teorik ve hesaplamalı kimya alanlarındaki çalışmalarıyla ODTÜ Prof. Dr. Mustafa N. Parlar Vakfı Teşvik Ödülü ile BAGEP ve TÜBA-GEBİP ödüllerini kazandı.

“Bilkent Üniversitesi Fen Fakültesi, bilimsel bir kariyere hazırlık yapmak için eşsiz fırsatlar sunuyor. En yüksek evrensel standartlarda eğitim ve araştırma olanakları, alanlarında uzman hocalar, rekabetçi bir öğrenci grubu ve özgür bir sosyal ortam, iyi ki Bilkentliyim demek için fazlasıyla yeterli.”


Sevinç Ercan, Moleküler Biyoloji ve Genetik 1999
New York Üniversitesi (ABD), Öğretim Üyesi

Doktora: Penn State Üniversitesi
Lise: Eskişehir Fatih Fen Lisesi

Doktora sonrası araştırmalarını North Carolina Üniversitesi’nde tamamlayan Doç. Dr. Ercan, 2011’den bu yana New York Üniversitesi’nde lisans ve lisansüstü dersler veriyor. Laboratuvarında ise hücre çekirdeğinde DNA’nın nasıl paketlendiğini ve bu paketlenmenin genlerin transkripsiyonunu nasıl etkilediğini araştırıyor.

“Bölümün yüksek kalitede verdiği temel bilim eğitimi, benim lisansüstü çalışmalara başlamamda ve bilime devam etme kararımda etkili oldu.”


Kağan Seymenoğlu, Endüstri Mühendisliği 1999
Longevita (İngiltere), Genel Müdür

Yüksek Lisans: Michigan Üniversitesi
Lise: İzmir Fen Lisesi

Seymenoğlu, 2012’de kurduğu sağlık turizmi şirketi Longevita’nın genel müdürlüğünü yürütüyor. Genel merkezi Londra’da bulunan şirket, İstanbul ve İzmir ofislerine de sahip. Girişimcilik adımları öncesinde ABD ve İngiltere’de yatırım bankacılığı yapmış olan Seymenoğlu’nun MBA diploması da mevcut.

“Bilkent’in mezunlarına önemli bir katkısı da iş ağıdır. Bugün dünyanın birçok ülkesinde yaşayan ve çalışan birçok Bilkentli var.”


umut_topkaraUmut Topkara, Bilgisayar Mühendisliği 1999
Bloomberg LP (ABD), Yapay Zekâ Mühendisliği Yöneticisi

Doktora: Purdue Üniversitesi
Yüksek Lisans: Bilkent Üniversitesi
Lise: Milli Piyango Anadolu Lisesi

Dr. Topkara, Bloomberg’e geçmeden önce JW Player’da video dağıtım ağına gelen mesajları makine öğrenmesi yöntemleriyle işleyerek izleyicilere öneriler, reklamların izlenme-tıklanma oranlarını artıracak video konularını seçmek için algoritmalar geliştirdi. IBM Thomas J. Watson Araştırma Merkezi’nde araştırmacılık yaptı. Google Ad Exchange projesi ve New York Üniversitesi’nde çalıştı.

“Bilkent’ten aldığım eğitim, sürekli gelişen ve değişen bir alanda yenilikleri çok hızlı kavramamda, hatta bu alanı ileriye taşıyacak buluşlar yapmamda her zaman yardımcı oldu. Bilkent mezunları ailesinin bir parçası olmak, hem profesyonel hem sosyal hayatımın önemli bir ögesidir.”


ONDER ISINAYÖnder Işınay, Uluslararası İlişkiler 1998
Biocodex İlaç, Bölge Başkanı

Yüksek Lisans: Koç Üniversitesi
Lise: İzmir Eşrefpaşa Lisesi

Pfizer bünyesinde 11 yıl çeşitli kademelerde yöneticilik yapan Işınay, son olarak Novo Nordisk’in diyabet ürünleri pazarlama direktörlüğünü yürütmüştü.

“Eğitim standartları ve öğrencilerine sunduğu fırsatlar anlamında Türkiye’nin en iyisi olarak gördüğüm Bilkent’in öğrencilere sadece öğrenim gördükleri alanlarda teknik eğitim vermekle kalmadığını ve modern dünyanın gerektirdiği entelektüel kapasiteye ulaşmalarında da destek olduğunu düşünüyorum.”


R. Arzu Kalemci, İktisat 1998
Çankaya Üniversitesi, Öğretim Üyesi

Doktora: Başkent Üniversitesi
Yüksek Lisans: Başkent Üniversitesi
Lise: Özel Arı Lisesi

Prof. Dr. Kalemci, profesyonel hayatına finansal analist olarak Coca-Cola’da başladı. Aynı şirkette kredi denetleyiciliğine yükseldi. Yönetim ve organizasyon alanında doktora derecesi alarak akademik hayata yöneldi. Çankaya Üniversitesi’nin İşletme Bölümü’nde kurumsallaşma ve uluslararası yönetim alanlarında akademik çalışmalarını sürdürüyor. 2008-2022 yılları arasında UNESCO Türkiye Millî Komisyonu Toplumsal Cinsiyet Eşitliği İhtisas Komitesi üyeliği de yaptı.

“Bilkentli olmak, gerek profesyonel gerekse akademik hayatımdaki kimliğimin en önemli belirleyicisi oldu.”


Cem SurmenCem Sürmen, İşletme 1998
LeasePlan, Risk Direktörü

Lise: TED Ankara Koleji Vakfı Özel Lisesi

Sürmen, Doğuş Grubu bünyesindeki 20 yıllık bankacılık ve finans deneyimiyle öne çıkıyor.

“Bunca yıllık iş tecrübesinin ardından bile Bilkent ismi birçok kapının açılmasını sağlıyor.”


ealperyildirimEmre Alper Yıldırım, Endüstri Mühendisliği 1997
Edinburgh Üniversitesi (İskoçya), Öğretim Üyesi

Doktora: Cornell Üniversitesi
Yüksek Lisans: Cornell Üniversitesi
Lise: İzmir Fen Lisesi

Başlıca çalışma alanları optimizasyon ve yöneylem araştırmaları olan Prof. Dr. Yıldırım, Stony Brook, Bilkent ve Koç üniversitelerinde görev yaptı.

“Bilkent Üniversitesi, bilimsel araştırma alanında üstlendiği önemli rolü başarıyla yürütmektedir. Bu misyon, Bilkent’in eğitim programlarının araştırma ve sorgulamaya yönelik bir biçimde şekillenmesinde de önemli bir rol oynamıştır. Eğitim sisteminin başarıyla uygulanmasında öğrencilere sunulan benzersiz kütüphane, bilgisayar ve yurt olanaklarının büyük bir payı var.”


Esra Abacioğlu Akcan, Müzik 1996
İstanbul Devlet Opera ve Balesi, Solist

Yüksek Lisans: Bilkent Üniversitesi
Lise: Özel Yenişehir Lisesi

Esra Abacioğlu Akcan, Cumhuriyet bestecilerden Necil Kâzım Akses’in eserlerini Türkiye’de ilk kez seslendiren sanatçıdır. Antalya ve Ankara Devlet Opera Balesi’nde görev yapmıştır. 2013’ten beri İstanbul Devlet Opera ve Balesi’nin kadrosundadır. Soprano Akcan, yurt dışında konserler ve ustalık sınıfları gerçekleştirmiş, Chopin şarkılarından oluşan bir CD’yi Viyana’da kayda almıştır. Sanataevet Onur Ödülü sahibidir. Anadolu Üniversitesi’nde öğretim görevlisi (şan) olarak kariyerine eğitimciliği eklemiştir. Müzik eğitimi almak isteyen çocuklara Akademi Akcan aracılığıyla desteğini sürdürmektedir.


mete_atatureMete Atatüre, Fizik 1996
Cambridge Üniversitesi (İngiltere), Öğretim Üyesi

Doktora: Boston Üniversitesi
Lise: Gazi Anadolu Lisesi

Cambridge Üniversitesi Cavendish Laboratuvarı Başkanı Prof. Dr. Atatüre, 1874’te kurulan ve Cambridge Üniversitesi Fizik Bölümü olarak bilinen laboratuvarın 16. başkanı. Doktorasını Boston Üniversitesi’nde, doktora sonrası araştırmalarını ETH Zürih’te tamamladı. Işık seviyesinin gürültü ölçümünü gerçekleştirerek bilim dünyasında yankı uyandıran araştırma grubunda yer aldı. Kuantum teknolojilerine katkılarından ötürü IOP Thomas Young Ödülü ve Madalyası’na layık görüldü. 2007’den beri Cambridge Üniversitesi’nde öğretim üyesi.

“Öğrencilikten bilim insanlığına geçiş için gereken bakış açısını Bilkent Fizik’te edindim. Bilkent’in kalitesini daha başvurmadan biliyordum. Yine de üniversite sınavından önce bölümü ziyaret ettiğimde gördüğüm ilginin kararımda büyük etkisi oldu. Dört yıl boyunca hem diğer öğrencilerle hem hocalarımızla kurduğum bağlar, halen hissettiğim bir avantajdır. Daha lisans seviyesinde ileri düzey araştırmalara katılabilmiş olmamız ise paha biçilmezdi.”


????????????????????????????????????Ayşe Timur, Turizm ve Otel İşletmeciliği 1996
Access Turizm ve Otel Yatırım Danışmanlığı, Satış ve Pazarlama Direktörü

Lise: Amasra Lisesi

Bilkent’ten mezun olduğu 1996 yılında turizm sektörüne adım atan Timur, 2000’den bu yana Hilton, Hyatt Regency, Ceylan InterContinental, Swissotel The Bosphorus İstanbul gibi ünlü otellerin farklı kademelerinde yöneticilik yaptı.

“Daha iş hayatına atılmadan sizi iş dünyasının profesyonelleriyle tanıştıran, okul yıllarında uygulamalı dersleri ve staj olanaklarıyla size kariyer yolunda seçme şansı tanıyan, profesyonel akademik kadrosuyla sizi sadece iş hayatına değil, hayata bir adım önde hazırlar Bilkent.”


BASAK VARDARBaşak Vardar, İşletme 1996
Deloitte, Türkiye İcra Kurulu Başkanı

Lise: Ankara Özel Tevfik Fikret Lisesi

Başta enerji, perakende ve hizmet sektörleri olmak üzere çok sayıda yerli ve yabancı yatırımcı ile Türk şirketine birleşme ve satın alma danışmanlığı veren Vardar’ın bu alandaki deneyimi 20 yılı aşıyor.

“Bilkent’in modern ve sosyal atmosferi ile uluslararası standartlardaki üst düzey akademik programları sayesinde birçok genç sağlam bir altyapıyla hayata atılıyor.”


RAMAZAN DEMirRamazan Demir, Endüstri Mühendisliği 1995
Verizon Media (ABD), Kıdemli Ürün Yönetimi Direktörü

Doktora: Massachusetts Institute of Technology
Yüksek Lisans: Bilkent Üniversitesi
Lise: Ankara Fen Lisesi

Dr. Demir’in kariyerinde Yahoo’da küresel arama motoru ve dikey ürün portföyünden sorumlu yöneticilik ile Türk Telekom grubunda strateji, iş geliştirme, regülasyon genel müdür yardımcılığı ve özel projeler başkan danışmanlığı gibi önemli yapıtaşları var.

Bilkent, her şeyden önce modern bir kampüste teorisi sağlam, öğrenci odaklı ve vizyoner bir eğitim almamı sağladı. Özellikle bölüm hocalarımızın katma değerini doktora çalışmalarında daha net hissettim. Benim için birinci sınıfta bilimsel bir araştırma yapıp makale yayımlayabilmek Bilkent’e has bir durumdu.”


 

Ö. Osman Demirbaş, İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı 1995
Işık Üniversitesi, Öğretim Üyesi

Doktora: Bilkent Üniversitesi
Yüksek Lisans: Bilkent Üniversitesi
Lise: TED Ankara Koleji Vakfı Özel Lisesi

Sanat, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Demirbaş, çalışmalarını deneyimsel öğrenme ve tasarım eğitimi konularında sürdürüyor.

“Bilkent Üniversitesi mezunu olmak, dünyaca kabul edilen bir diplomaya sahip olmaktır; büyük bir ailenin mensubu olmak demektir.”


Head shots for School of Engineering website.

Feryal Erhun, Endüstri Mühendisliği 1995
Cambridge Üniversitesi (İngiltere), Öğretim Üyesi

Doktora: Carnegie Mellon Üniversitesi
Yüksek Lisans: Bilkent Üniversitesi
Lise: TED Ankara Koleji Vakfı Özel Lisesi

Tedarik zinciri yönetimi, sürdürülebilir tedarik zincirleri, kâr amacı gütmeyen kuruluşlar, sağlık sektörü ve karar verme mekanizmaları özelinde sosyal, davranışsal ve uygulamalı yöneylem araştırmaları yürüten Prof. Dr. Erhun, Stanford Üniversitesi’nde de öğretim üyeliği yaptı.

“Doktoraya başladığımda ilk fark ettiğim, Bilkent’te aldığımız eğitimin bizi akademik hayata çok doğru hazırladığıydı. Daha lisans yıllarında bize sunulan araştırma olanakları ve teknik altyapı, akademik kariyerimin başlangıcında bana çok yardımcı oldu. Bilkent’ten ayrılalı neredeyse 20 yıl oluyor; ama hâlen zaman zaman Bilkent’teki tez hocama danışırım. Üniversitede kurduğumuz dostluklar hep çok güçlü ve özel.”


Çağlar Günyaktı, Bilgisayar Mühendisliği 1995
Microsoft (ABD), Grup Mühendislik Yöneticisi

Yüksek Lisans: Bilkent Üniversitesi
Lise: Ankara Anadolu Lisesi

1997’den bu yana Microsoft’ta görev yapan Çağlar Günyaktı, Microsoft’un birçok ürününde yazılım mühendisliği, grup liderliği ve müdürlük pozisyonlarında bulundu. 15’in üzerinde patenti olan Günyaktı, Windows Defender yazılım mühendisliği grubunun yöneticiliğini üstleniyor.

“Bilkent Üniversitesi bana sadece bir meslek kazandırmadı; bilgiye ulaşmak için ne yapmam gerektiğini, çalışma disiplinini öğretti.”


Özge Toran Hacıfazlıoğlu, İngiliz Dili ve Edebiyatı 1995
UC Berkeley (ABD), Bağlantılı Öğretim Üyesi

Doktora: Marmara Üniversitesi
Yüksek Lisans: Ankara Üniversitesi
Lise:  İzmir Özel Türk Koleji

Prof. Dr. Hacıfazlıoğlu, doktora sonrası araştırmalarını Arizona State Üniversitesi’nde tamamladı. Ankara, Ege ve Beykent üniversitelerinde çalıştı. Bahçeşehir Üniversitesi’nde Eğitim Fakültesi dekan yardımcılığı, T.C. İstanbul Kültür Üniversitesi’nde Eğitim Fakültesi dekanlığı, Hasan Kalyoncu Üniversitesi’nde rektör yardımcılığı yaptı. Eğitim liderliği, yönetimi ve denetimi alanındaki çalışmaları Journal of Teacher Education, Educational Sciences: Theory and Practice, Perspectives in Education ve Teachers and Teaching: Theory and Practice gibi dergilerde yayımlandı.

“Kariyer yolculuğumda Bilkent Üniversitesi her zaman rehberim olmuştur.”


burak_acarBurak Acar, Elektrik – Elektronik Mühendisliği 1994
Boğaziçi Üniversitesi, Öğretim Üyesi

Doktora: Bilkent Üniversitesi
Yüksek Lisans: Bilkent Üniversitesi
Lise: İzmir Özel Türk Koleji

Prof. Dr. Acar, yüksek lisans ve doktorasını EKG sinyal işleme üzerine tamamladıktan sonra Stanford Üniversitesi’nde doktora sonrası araştırmacı olarak bulundu. 2003’te Boğaziçi Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü’nün akademik kadrosuna katılan Dr. Acar, medikal görüntü işleme ve analizi başta olmak üzere sinyal-görüntü işleme ve analizi konularında çalışıyor.


elifcapci1Elif Çapçı, İşletme 1994
Beymen, Genel Müdür
Boyner, Perakende Operasyonları Grup Başkan Yardımcısı

Yüksek Lisans: Duke Üniversitesi
Lise: TED Ankara Koleji Vakfı Özel Lisesi

Elif Çapçı, Duke Üniversitesi’nde MBA yaptıktan sonra ABD’de bankacılık alanında çalıştı. Ardından 3 sene Bain & Company’de danışman olarak görev aldı; Türkiye ve İsrail’de perakende, finans ve telekomünikasyon sektörlerinde danışmanlık yaptı. 2001’de transfer olduğu Citigroup’un New York, Brüksel ve Londra ofislerinde çalıştı. 2006’da ise Citibank’ın Türkiye’deki perakende bankacılık operasyonun başına geçti. 2008’de başkan yardımcısı unvanıyla Boyner Holding’e katıldı. 2009’da Beymen’in genel müdürü oldu. Haziran 2016’dan itibaren Boyner Holding’in perakende operasyonlarından sorumlu başkan yardımcılığı görevini üstlendi.

“Bilkent’te kazandığım altyapı ve iş hayatına dair edindiğim değer yargıları, ilk günden bu yana kariyerimin gelişmesinde çok önemli rol oynadı; beni pek çok kez bir adım öne çıkardı.”


Burçin Ressamoğlu, Uluslararası İlişkiler 1994
Sodexo (İngiltere), İcra Kurulu Başkanı 

2018’den bu yana Sodexo Birleşik Krallık Avantaj ve Ödüllendirme Hizmetleri icra kurulu başkanlığını yürüten Ressamoğlu, aynı görevi şirketin Türkiye operasyonunda da icra etti.

“Bilkent, hayatımın en güzel dönemiydi. Çok kıymetli hocalardan akademik bağlamda dersler aldığım gibi hayat dersleri de aldım. Harika arkadaşlar edindim.”


Ahmet Güneş Söğütlüoğlu, İşletme 1994
Deloitte, Türkiye Vergi Hizmetleri Lideri

Yüksek Lisans: Curtin Üniversitesi
Lise: Kadıköy Fenerbahçe Lisesi

Deloitte bünyesindeki vergi danışmanlığı kariyeri 20 yılı aşan Söğütlüoğlu, Pannell Kerr Forster ve Schlumberger’de de görev yapmış.

“Bilkent Üniversitesi, Türkiye’deki eğitimde bir dönüm noktasıdır.”


 

mehmetrustemogluMehmet Rüstemoğlu, Bilgisayar Mühendisliği 1993
Mastercard, Uluslararası Bölge Lideri

Yüksek Lisans: Pennsylvania Üniversitesi, Boğaziçi Üniversitesi
Lise: Ankara Atatürk Anadolu Lisesi

Bankacılık sektöründe strateji, iş geliştirme ve perakende bankacılık alanlarındaki üst düzey yöneticilik geçmişi bulunan Rüstemoğlu, bilgisayar mühendisliği ve işletme yüksek lisans diplomalarına sahip.

“İlk mezunlarından olduğum üniversitemin Türk akademik hayatına damga vurmasını ve dünyanın da köklü eğitim kuruluşları arasına girmesini gururla takip ettim. Üniversitede edindiğim birikim ve deneyim bir yana, böyle bir eğitim camiasının parçası olmanın getirdiği özgüven kariyerimde hep beni ileriye taşıdı.”


UmitCatalyurekÜmit V. Çatalyürek, Bilgisayar Mühendisliği 1992
Georgia Institute of Technology (ABD), Öğretim Üyesi

Doktora: Bilkent Üniversitesi
Yüksek Lisans: Bilkent Üniversitesi
Lise: İzmit Lisesi

Prof. Dr. Çatalyürek, Georgia Tech öncesinde Ohio State Üniversitesi’nde 15 yıl öğretim üyeliği yaptı. Yüksek başarımlı hesaplama, kombinasyonal teknikler ve bu konuların biyomedikal problemlere uygulanması eksenindeki bilimsel çalışmalarıyla IEEE Fellow (en üst düzey üyelik) payesine değer görüldü. Johns Hopkins ve Maryland üniversitelerinde araştırmacılık geçmişi de olan Dr. Çatalyürek, bilim insanlarının yüksek teknoloji odaklı sektör uygulamalarına katkı sunduğu “Amazon Scholar” programında da görev alıyor.

“Aldığım dersler bana geniş bir bilgi yelpazesi sunarak problemlere farklı açılardan bakmayı, araştırma çalışmalarım ise seçilmiş bir konuda derinlemesine bilgi ve deneyim sahibi olmak adına bilimsel merak, kararlılık ve azmin önemini öğretti. Bilkent, bütün bunlar için gerekli olan kaynakları sağlarken, bana keyifli bir çalışma ortamının üretkenliği ne kadar artırabileceğini de gösterdi.”


sibel salmanSibel Salman, Endüstri Mühendisliği 1992
Koç Üniversitesi, Öğretim Üyesi

Doktora: Carnegie Mellon Üniversitesi
Yüksek Lisans: Bilkent Üniversitesi
Lise: Ankara Atatürk Anadolu Lisesi

Bilimsel çalışmalarına lojistik planlama ve afet yönetimi konularında devam eden Prof. Dr. Salman, Koç Üniversitesi’nden önce Purdue Üniversitesi’nde de görev yapmıştı.

“Bilkent mezunu olduğum için kendimi şanslı buluyorum. Kariyerim boyunca bunun fayda ve ayrıcalığını hissettim.”


Mahmut Şener, Uluslararası İlişkiler 1992
Savunma Sanayii Başkanlığı, Kıdemli Uzman

Yüksek Lisans: Bilkent Üniversitesi
Lise: İstanbul Kabataş Erkek Lisesi

1998’den bu yana T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı’nda görev yapan Şener, kamu sektöründeki kariyerine T.C. Dışişleri Bakanlığı’nda başlamıştı.

Tercihlerimi yaparken, yenilikçi bakış açısı ile kendini çok farklı bir yerde konumlandıran Bilkent Üniversitesi’ni bilinçli olarak seçtim. Üniversitemizin ülkemiz gerçekleri ile iç içe, ama aynı zamanda dünyayla bütünleşik olduğunu meslek yaşamımı sürdürdüğüm savunma sektöründe daha iyi anladım. Ulusal ve global yaklaşım sistematiğine sahip, önemli bir üniversite, bir yuva. Global olmak! İşte üniversitemiz tam da buna odaklı.”


????????????????????????????????????

Elif Okur Tolun, Güzel Sanatlar 1991
Çankaya Üniversitesi, Öğretim Görevlisi

Doktora: Hacettepe Üniversitesi
Yüksek Lisans: Bilkent Üniversitesi
Lise: Ankara Zübeyde Hanım Kız Meslek Lisesi

Temel tasarım, sanat tarihi, sunum teknikleri ve serbest el çizimi ağırlıklı dersler veren Resim Sanat Bilim Dalı Başkanı Dr. Tolun, ressam kimliğiyle de biliniyor.

“Bilkent Üniversitesi’nden donanımlı bir eğitimle mezun olmanın farkını hep hissettim. Kesinlikle öğrencinin vizyonunu geliştiren bir üniversite. Güzel Sanatlar, Tasarım ve Mimarlık ise ders çalışmanın keyif haline geldiği bir fakülte.”