Ana Sayfa »

 

Güzel Sanatlar Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Öğretim Kadrosu

 

Yiğit Acar
Mimarlık Bölümü
Doktora: Orta Doğu Teknik Üniversitesi

Şehircilik kuramı, kentsel tasarım, haritalama, veri madenciliği, görselleştirme.

Yiğit Acar, doktorasını Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nden 2017’de almıştır. Araştırmalar yaptığı mimarlık ve şehircilik kuramı, kentsel tasarım, haritalama, veri madenciliği ve görselleştirme alanlarında ödülleri de vardır. Mimari Tasarım Stüdyosu ve Dijital Medyayla Tasarım derslerini veren Dr. Acar’ın bir kitap bölümü yanında Open House International dergisinde bir de makalesi yayımlanmıştır.

 

Mohamad Nadim Adi
İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü
Doktora: Salford Üniversitesi

Mimaride sanal gerçeklik.

Doktorasını 2012’de Salford Üniversitesi’nden alan Mohamad Nadim Adi, mimaride sanal gerçeklik konusu üzerinde çalışmalar yapmaktadır. Bir makalesi Gerontologist dergisinde yayımlanan Dr. Nadim Adi’nin, Using Virtual Environments to Test the Effects of Lifelike Architecture on People adlı ortak yazarlı bir kitabı bulunmaktadır. Bilkent Üniversitesi’ne katılmadan önce Alberta, Nanyang, Salford ve Brighton üniversitelerinde görev yapan Dr. Nadim Adi’nin özel ilgi alanları arasında fotoğraf çekmek, seyahat etmek, resim yapmak ve doğa yürüyüşleri vardır.

 

Yasemin Afacan
İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü
Doktora: Bilkent Üniversitesi

Sürdürülebilirlik, evrensel tasarım, tasarım eğitimi, yaşlılar için tasarım.

İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölüm Başkanı Yasemin Afacan, sürdürülebilir tasarım, mimarlık eğitimi, bilgisayar destekli tasarım ve tasarım sürecinde kullanıcı ihtiyaçlarına ilişkin çalışmalar yapmaktadır. Doktorasını Bilkent Üniversitesi’nden 2008’de almıştır. Kitap bölümlerinin yanı sıra Knowledge-Based Systems, Journal of Civil Engineering and Architecture, Journal of Engineering Design ve Applied Ergonomics dergilerinde makaleler yayımlamıştır. Bilim Akademisi Genç Bilim İnsanları Programı (BAGEP) Ödülü (2017) ve Türkiye Bilimler Akademisi Üstün Başarılı Genç Bilim İnsanı (TÜBA – GEBİP) Ödülü sahibidir (2018). Queen’s University Belfast’ın öğretim kadrosunda bulunmuş, bu üniversitede çeşitli projeler de yürütmüştür. İç Mimarlık Stüdyosu ve İç Mekânlar İçin Sürdürülebilir Tasarım derslerini veren Dr. Afacan’ın özel ilgi alanları takı tasarımı ve butik pastacılıktır.

 

24-01-yusuf-akcura-AYusuf Akçura
İletişim ve Tasarımı Bölümü
Lisans: Ankara Üniversitesi

Görüntü yönetmenliği, televizyon haberciliği, aktüel kameramanlık, belgesel yapımı.

Çeşitli kurumlara medya, halkla ilişkiler ve iletişim, haber- belgesel kameramanlığı ve kameraman-muhabir ilişkileri ile kamera uygulamaları konularında eğitim seminerleri vermiş olan Yusuf Akçura, Hürriyet Gazetesi Televizyon Yıldızları Ödülü (belgesel ve haber programları dallarında), Radyo Televizyon Gazetecileri Derneği Cengiz Polatkan Gazetecilik Ödülü (belgesel dalında) ve Türkiye Haber Kameramanları Derneği Onur Ödülü sahibidir. Birçok televizyon programı ve belgeselde kameraman, bir kısa filmde görüntü yönetmeni ve bir uzun metrajlı sinema filminde sanat yönetmeni olarak yer almıştır. Ankara Üniversitesi mezunudur. Çok Kameralı Çekim ve Canlı Yayın, Dijital Sinematografiye Giriş ve Dijital Video Yapımı derslerini veren Akçura, Profesyonel Haber Kameramanları Derneği Yılın En İyi Haber Kameramanı ve Ankara Uluslararası Film Festivali Kısa Film yarışmalarında jüri üyeliği yapmıştır. Akçura’nın kişisel ilgi alanları yakın dönem tarih kitapları, filmler, belgeseller ve yogadır.

 

24-17-A+EmelOzdoraAksakEmel Özdora Akşak
İletişim ve Tasarımı Bölümü
Doktora: Florida Üniversitesi

Kurumsal iletişim, itibar, halkla ilişkiler, sosyal sorumluluk, göçmenler, mülteciler, Suriyeli sığınmacılar ve medya.

Makaleleri American Behavioral Scientist, Turkish Studies ve Public Relations Review gibi akademik dergilerde yayımlanan Emel Özdora Akşak, halkla ilişkiler, kurumsal iletişim, reklamcılık, itibar yönetimi ve kültürel iletişim konularında çalışmalar yapmaktadır. Doktorasını 2009’da Florida Üniversitesi’nde tamamlamıştır. Doktora sırasında ABD’de halkla ilişkiler alanında çalışmış, doktora sonrasında ise üç yıl boyunca UNICEF Türkiye’de iletişim uzmanlığı yapmıştır. Penn State Üniversitesi Arthur W. Page Merkezi tarafından fonlanan bir uluslararası mülteci iletişimi projesinde araştırmacı olarak görev alan Dr. Özdora Akşak, Reklamcılığa Giriş, Halkla İlişkiler ve İletişim Kampanyaları, Medya Çalışmaları ve Uluslararası Halkla İlişkiler derslerini vermektedir.

 

24-02-Julide-aksiyoteJülide Akşiyote
İletişim ve Tasarımı Bölümü
Yüksek Lisans: School of Visual Arts, New York

Temel tasarım, tasarım sürecinde problem çözme becerilerinin gelişimi, problem çözme yöntemleri, modernizm ve fotoğraf.

Grafik tasarım, fotoğraf, video, enstalasyon, algı, edebiyat-görsel sanatlar ilişkisi, avangart sanatçılar, deneysellik ve deneysel yöntemlerin güncel uyarlamaları konularında araştırmaları bulunan Julide Akşiyote, Avrupa Birliği tarafından desteklenen projelerde tasarım danışmanlığı yapmıştır. Yüksek lisans derecesini 2000’de New York’taki School of Visual Arts’tan almıştır. Bilkent Üniversitesi’ne katılmadan önce çeşitli reklam prodüksiyonlarında fotoğraf ve video konularında serbest çalışmalar yürütmüş, tasarımcılık yapmış, New York’ta video enstalasyonları sergilemiş olan Akşiyote, Görsel İletişim Tasarımına Giriş ile Yenilikçi Ürün Tasarlama ve Geliştirme derslerini vermektedir.

 

23-016-A+Çağatay_AlpayÇağatay Alpay
Grafik Tasarımı Bölümü
Sanatta Yeterlik: Hacettepe Üniversitesi

Hareketli grafikler, iki boyutlu animasyon film, videografi, tipografi.

Hareketli grafikler, animasyon, videografi, video enstalasyon ve tipografi üzerine araştırmalar yapan Çağatay Alpay, sanatta yeterlik derecesini Hacettepe Üniversitesi’nden almıştır. Çalışmalarıyla ulusal ve uluslararası karma sergilere katılmış, belgesel film yapımı ve ses düzenlemesi içerikli projelerde bulunmuştur. Hareketli Grafikler, Çizgi Film ve Film: Televizyon Grafikleri, Hareketli Tasarım Stüdyosu derslerini vermektedir. Yapay ışık sanatı ve belgesellerde öyküsel kurgu hakkında yayınları olan Alpay, kısa film festivalleri ve video oyun teknolojileriyle de ilgilenmektedir.

 

20-029-A+-Burcak-AltayBurçak Altay
İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü
Doktora: Bilkent Üniversitesi

Mimarlık eğitimi, iç mimarlık eğitimi, kavramsal ve evrensel tasarım, tasarım yöntemleri, empatik tasarım, meslek etiği.

Doktorasını 2000’de Bilkent Üniversitesi’nden alan Burçak Altay’ın yazıları Journal of Architectural Education, Teaching in Higher Education, International Journal of Inclusive Education, The Design Journal gibi dergilerde yayımlanmıştır. Temel Tasarım Stüdyosu, İç Mimarlık Stüdyosu ve Ergonomi derslerini veren Dr. Altay, ABD’deki Skidmore, Owings and Merrill şirketinde Boston Logan Havaalanı, Lesley B. Pearson Toronto Havaalanı ve ABD Ulusal Askeri Müzesi gibi birçok projede proje planlaması, programlama, mimari uygulama ve koordinatörlük görevlerinde bulunmuştur. Çeşitli Türk şirketlerinde de çalışmış olan Dr. Altay’ın araştırma konuları mimarlık ve etik, meslek pratiği, proje planlaması, proje programlaması ve ergonomidir.

 

20-001-D_serpil_altaySerpil Altay
İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü
Yüksek Lisans: London School of Economics and Political Science

Tasarım ilkeleri ve yaklaşımları, yapı, iç mekan ve mobilya sistemleri, malzemeler, yeni teknolojiler ve üretimleri.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Planlama Dairesi’nde uzman ve daire başkanı olarak görev yapmış olan Serpil Altay, serbest mimar ve tasarımcı olarak da çalışmıştır. Yüksek lisansını 1972’de London School of Economics and Political Science’da tamamlayan Altay’ın malzeme, modüler sistemler, ürün tasarımı ve eğitimi, mekân tasarımı ve kullanımı hakkında araştırmaları vardır. Dünya Bankası’nın desteklediği Güneybatı Antalya Turizm Gelişim Projesi’nin yanı sıra Kapadokya Turizm Gelişim Planlaması gibi projelerde yer seçimi için model uygulaması ve planlaması üzerine çalışmış olan Altay, Ürün Tasarımı ve Detayı, İç Mimarlık Stüdyosu, Modüler İç Mekân Sistemleri ve Proje Belgelendirmesi derslerini vermektedir.

 

Jesus Espinoza Alvarez
Mimarlık Bölümü
Yüksek Lisans: Arizona Üniversitesi

Sürdürülebilir mimarlık, peyzaj mimarisi, kalkınma, coğrafi bilgi sistemleri.

Bilkent Üniversitesi’ne katılmadan önce Meksika ve ABD’de çeşitli üniversitelerde görev yapan Jesus Espinoza Alvarez’in akademik çalışma alanı sürdürülebilir mimarlık, peyzaj mimarisi, turizmde kalkınma ve coğrafi bilgi sistemleridir. Yapı ve Malzeme, Çevresel Teknoloji ve Mimari Tasarım Stüdyosu derslerini vermektedir. Mimarlıkta güncel teknolojiler ile geleneksel yöntemlerin harmanlandığı eğitim sistemlerine ilgi duyan Alvarez, yüksek lisans derecesini Arizona Üniversitesi’nden almıştır.

 

Kumru Arapgirlioğlu
Kentsel Tasarım ve Peyzaj Mimarlığı Bölümü
Doktora: Ankara Üniversitesi

Çevre planlama ve kaynak yönetimi, çevre etiği, ekoloji, kentsel tasarım ve tarım, sürdürülebilirlik ve insan davranışı.

Kumru Arapgirlioğlu’nun çevre ve kaynak yönetimi, ekoloji, doğa bilimleri, çevre felsefesi, çevre etiği, çevre politikaları, çevre planlaması ve çevre hukuku gibi alanlarda araştırmaları ve kitapları bulunmaktadır. Doktorasını 2004’te Ankara Üniversitesi’nden alan Dr. Arapgirlioğlu’nun sürdürülebilir kentsel tarım ve gıda planlaması konulu bir çalışması Routledge tarafından kitap bölümü olarak basılmıştır. İnsan ve Çevre, Mimarlık Tarihi, Tasarım Stüdyosu ve Peyzaj Ekolojisi derslerini veren Dr. Arapgirlioğlu, 2004-2014 yılları arasında UNESCO Türkiye Millî Komisyonu Biyoetik İhtisas Komitesi üyeliği yapmıştır.

 

20-002-D_sule_aybarN. Şule Aybar
İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü
Yüksek Lisans: Texas Üniversitesi, Arlington

İlave yapılar, malzeme ve sürdürülebilirliği.

Bilkent Üniversitesi’ne katılmadan önce ABD’de çeşitli mimarlık ve mühendislik şirketlerinde görev yapan N. Şule Aybar, yüksek lisans derecesini  Arlington’daki Texas Üniversitesi’nden almıştır. Cleveland ve Chattanooga teknik yüksekokulları ile Prince Sultan Üniversitesi’nin öğretim kadrolarında görev yapmıştır. Akademik ilgi alanı malzeme ve sürdürülebilirlik konularını içermektedir. Bu alanda toprak ev üzerine Nevşehir Üniversitesi ve ODTÜ işbirliğiyle bir çalıştay düzenlemiştir. İlgili çalışmaları Open House International dergisinde yayımlanmıştır. İç Mimarlık Stüdyosu, Detay Stüdyosu, Yapı ve Malzeme derslerini veren Aybar’ın hobileri fotoğraf, dans ve vitray sanatıdır.

 

Bülent Batuman
Kentsel Tasarım ve Peyzaj Mimarlığı Bölümü, Mimarlık Bölümü
Doktora: State University of New York

Yapılı çevrenin toplumsal üretimi ve politika, modern mimarlık ve şehircilik kuramı ve tarihi, kentsel politika.

Kentsel Tasarım ve Peyzaj Mimarlığı Bölüm Başkanı Bülent Batuman, yapılı çevrenin toplumsal üretimi ve politika, modern mimarlık ve şehircilik kuramı ve tarihi, kentsel politika, eleştirel teori gibi konularda araştırmalar yapmaktadır. Doktorasını 2006’da SUNY Binghamton Üniversitesi’nde tamamlamıştır. Makaleleri Political Geography, Journal of Urban History, Journal of Architectural Education, Cities, The Journal of Architecture, International Journal of Islamic Architecture ve Urban Studies gibi dergilerde yayımlanmıştır. New Islamist Architecture and Urbanism kitabının yazarıdır. Journal of Urban History ve Praksis dergilerinin yayın kurullarında yer almış, TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi ve Avrupa Mimarlar Konseyi’nin yönetim kurullarında görev yapmıştır. Temel Tasarım, Mekânın Görsel Politikası, Mekân, Kültür ve Kimlik, Tasarım Stüdyosu, Mimarlık ve Toplum derslerini vermiş olan Dr. Batuman, Fulbright araştırma bursuyla Pennsylvania State Üniversitesi’nde misafir öğretim üyesi olarak bulunmuştur.

 

Burcu Baykan
İletişim ve Tasarımı Bölümü
Doktora: Trinity College Dublin

Sanat, bilim ve teknoloji etkileşimleri.

Çalışmalarını sanat felsefesi, estetik, yeni medya sanatı, performans sanatı kuramı, grafik tasarım teorisi ve pratiği üzerinde sürdüren Burcu Baykan, doktorasını Trinity College Dublin’den 2016’da almıştır. International Journal of Advances in Social Sciences dergisinde yayımlanmış bir makalesinin yanı sıra çeşitli uluslararası kitap bölümleri kaleme almıştır. İletişim Çalışmalarına Giriş, Görsel Çalışmalarda Özel Konular ve Kavramsal Tasarım derslerini veren Dr. Baykan, tüplü dalış, çağdaş sanat sergileri ve etkinliklerine ilgi duymaktadır.

 

 

43-001-A+Aysu-BerkAysu Berk
Mimarlık Bölümü
Doktora: Michigan Üniversitesi

Yapı bilgisi, taşıyıcı sistem-biçim ilişkisi, mimari geometri, serbest biçimli kabuk yapılar, köprü denetim yöntemleri.

Mimarlık Bölüm Başkan Vekili Aysu Berk, doktorasını Michigan Üniversitesi’nde tamamlamıştır. Taşıyıcı sistem-form ilişkisi, mimari geometri, serbest biçimli yapıların yapım ve inşaat süreci zorlukları ile bu süreçte malzeme seçiminin önemi üzerinde çalışan Dr. Berk’in köprü denetleme ve bakım yöntemlerine ilişkin bir makalesi Journal of Performance of Constructed Facilities dergisinde yayımlanmıştır. Dr. Berk, Tasarım Stüdyosu, Yapı Statiği ve Yapı Tasarımı derslerini vermektedir.

 

22-014-A+can-birandCan Birand
Grafik Tasarımı Bölümü
Yüksek Lisans: Virginia Commonwealth Üniversitesi

Bibliyografik analiz, veri görselleştirme ve makine öğrenmesi algoritmalarıyla disiplinlere dair tahmin yürütmek.

Grafik Sanatı Tarihi, İnternet Sitesi Tasarımı, Tipografik Tasarım ve Kuramları, Tasarım Meseleleri, Bilgi Tasarımı ve Veri Görselleştirmesi derslerini veren Can Birand, yüksek lisansını Virginia Commonwealth Üniversitesi’nde tamamlamıştır. Modern eğitim araçları ve kuramları tasarlamak ve geliştirmek, geleneksel temel tasarım prensiplerini günümüz tasarım araçları ışığında güncelleştirmek ve bilgi tasarımı gibi çalışma alanları bulunan Birand, internet sitesi ve arayüz tasarımında görsel algının etkisi ve hibrit tasarımla da ilgilenmektedir. Tendency Towards Spontaneous Order başlıklı kitabın yazarıdır. Tennessee Üniversitesi’nin öğretim kadrosunda yer almış olan Birand’ın kişisel ilgi alanları mimari fotoğrafçılığı, hitabet ve hikaye anlatım teknikleridir.

 

22_002_A+_Marek_BrzozowskiMarek Brzozowski
Grafik Tasarımı Bölümü
Sanatta Yeterlik: Gdansk Güzel Sanatlar Akademisi

Grafik tasarım, illüstrasyon, görsel iletişim, tipografi, kitap tasarımı.

Ressam kimliğiyle dünyaca tanınan Marek Brzozowski, sanatta yeterlik derecesini 2000’de Gdansk Güzel Sanatlar Akademisi’nden almıştır. Almanya, Güney Kore, İtalya, Japonya, Polonya ve Türkiye’de çeşitli ödüllere değer görülmüş, kişisel sergiler açmış ve karma sergilere katılmıştır. Görsel iletişim konulu bir televizyon programı hazırlamıştır. Çizim ve Grafik Tasarım derslerini veren Brzozowski’nin reklamcılık, sosyal medya ve toplumsal içerikli çalışmaları da vardır.

 

Chen-Yu Chiu
Mimarlık Bölümü
Doktora: Melbourne Üniversitesi

Mimari kuram, tarih ve tasarımın kültürlerarası boyutları.

Mimari Kuram ve Eleştiri ile Mimari Tasarım Stüdyosu derslerini veren Chen-Yu Chiu, doktorasını Melbourne Üniversitesi’nde tamamlamıştır. Doktora sonrası araştırmalar yaptığı ve dersler verdiği Aalto Üniversitesi’nde Tayvan Kültür Bakanlığı, Alvar Aalto Müzesi ve Finlandiya Mimari Müzesi ile projeler yürütmüştür. Journal of Architecture, Journal of Literature and Art Studies, Journal of the European Architectural History Network gibi dergilerde makaleleri yayımlanan Dr. Chiu’nun çalışmaları mimari kuram, tarih ve tasarımın kültürlerarası boyutları üzerinedir.

 

24-13-Bulent-CapliBülent Çaplı
İletişim ve Tasarımı Bölümü
Doktora: İstanbul Üniversitesi

Medyanın ekonomi politiği, medya etiği, televizyon haberciliği, belgesel sinema.

Bülent Çaplı, doktorasını 1990’da İstanbul Üniversitesi’nde tamamlamıştır. Çalışmaları medya etiği, medyanın ekonomi politiği, medya sistemleri, iletişim sosyolojisi, küresel iletişim ve televizyon haberciliği üzerinde yoğunlaşan Dr. Çaplı, bu alanlarda kitaplar ve makaleler yazmış, dersler vermiş, ödüller kazanmıştır. Yine bu alanlarda birçok yurt içi ve yurt dışı projede danışmanlık ve koordinatörlük yapmış olan Dr. Çaplı, Florida, Ohio ve Manchester gibi üniversitelerde görev almıştır.

 

Birsu Semra Çeltek
Grafik Tasarımı Bölümü
Yüksek Lisans: Orta Doğu Teknik Üniversitesi

İllüstrasyon ve illüstrasyon teknikleri, özgün baskı, proje bazlı tasarım danışmanlığı ve kitap tasarımı.

Çalışmalarını illüstrasyon ve illüstrasyon teknikleri, özgün baskı, proje eksenli tasarım danışmanlığı ve kitap tasarımı konularında sürdüren Birsu Semra Çeltek, yüksek lisans derecesini 2010’da Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nden almıştır. Desen, Grafik Tasarım ve İllüstrasyon derslerini vermektedir. Uluslararası Reklamcılık Derneği InterAd Reklam Yarışması’nda Avrupa birinciliği ve dünya üçüncülüğü (2005), Starbucks Kahve Keyfine Davet Kupa Tasarımı Yarışması’nda (2006) ise birincilik ödüllerini kazanmıştır. Kitap illüstrasyonları da bulunan Çeltek’in kişisel ilgi alanları sinema, fotoğrafçılık, edebiyat, botanik ve bahçe düzenlemedir.

 

20-010-A+halime_demirkanHalime Demirkan
İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü
Doktora: Orta Doğu Teknik Üniversitesi

Mimarlık, planlama ve tasarımda kuram, evrensel ve engelsiz Tasarım, sürdürülebilirlik.

Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürü Halime Demirkan, doktorasını 1989’da Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde tamamlamıştır. Aynı üniversitenin yanı sıra TÜBİTAK Yapı Araştırma Enstitüsü’nde görev yapmıştır. Araştırmalarını tasarım kuram ve ilkeleri, tasarımda yaratıcılık ve tasarım eğitimi alanlarında sürdüren Dr. Demirkan’ın makaleleri Applied Ergonomics, Design Studies, Creativity Research Journal ve Learning and Instruction gibi dergilerde yayımlanmıştır. Gelecek Zamandaki Çevreler, Ergonomi ve İç Mimarlık Stüdyosu derslerini veren Dr. Demirkan, Bilkent Üniversitesi’nde Güzel Sanatlar, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi dekan yardımcılığı ile İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı bölüm başkanlığı görevlerinde bulunmuştur. Farklı dünya medeniyetlerinin mimarlık ve sanat eserlerini yerinde incelemek, Dr. Demirkan’ın kişisel ilgi alanlarındandır.

 

21-013-A+Didem-DizdarogluDidem Dizdaroğlu
Kentsel Tasarım ve Peyzaj Mimarlığı Bölümü
Doktora: Queensland University of Technology

Sürdürülebilir kentsel ekosistem planlaması, ArcGIS tabanlı sürdürülebilirlik, ekolojik planlama, yeşil altyapı.

Doktorasını 2013’de Queensland University of Technology’de tamamlayan Didem Dizdaroğlu, sürdürülebilir kentsel ekosistem planlaması, sürdürülebilirlik değerlendirme yöntemleri, ekolojik planlama ve yeşil altyapı sistemleri konularında araştırmalar yapmaktadır. Doktora çalışmasında geliştirdiği parsel ölçeğinde uygulanan, coğrafi bilgi sistemi tabanlı kentsel sürdürülebilirlik ölçme modeliyle Avustralya’da yılın tezi ödülünü almıştır. Mezuniyet Tasarım Stüdyosu ve Türkiye’nin Florası derslerini veren Dr. Dizdaroğlu, TÜBİTAK yurt dışı doktora sonrası araştırma bursu kapsamında, University of New South Wales’te araştırmacılık yapmıştır (2015-2016).Yayımlanmış kitap bölümlerinin yanı sıra Ecological Indicators, Habitat International, Environmental Impact Assessment Review, Journal of Environmental Planning and Management, Global Journal of Environmental Science and Management, Journal of Smart and Sustainable Built Environment dergilerinde yer almış makaleleri vardır.

 

20-035-A+Burcu_Aydınalp_EgelBurcu Aydınalp Egel
İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü
Yüksek Lisans: Florida Üniversitesi

İç mimarlık, mimari aydınaltma, sahne tasarımı ve aydınlatması.

Mimari ışıklandırma, tiyatro sahne tasarımı ve ışık tasarımı üzerine çalışmaları ve yayınları bulunan Burcu Aydınalp Egel, Florida Üniversitesi’nden yüksek lisans derecesine sahiptir. New York merkezli Fisher Marantz Stone firmasında mimari ışıklandırma üzerine bir süre çalıştıktan sonra Anadolu Ateşi, Tiyatro İstanbul, Shaman Dans Tiyatrosu, Magic You Ney ve Anatolia Gösteri Merkezi bünyesinde tasarım, dış ilişkiler ve genel koordinatörlük görevleri üstlenmiştir. Mimari aydınlatma alanında çeşitli otel ve müzelere danışmanlık da yapmış olan Egel, İç Mimarlık Stüdyosu ve İç Mimarlıkta Özel Konular derslerini vermektedir. Bugüne kadar seramik sanatçısı olarak üç karma sergiye katılan Egel’in gençler kategorisinde Türkiye ikili briç şampiyonluğu da vardır.

  

43-026-A+markfrederiksonMark Paul Frederickson
Mimarlık Bölümü
Doktora: California Üniversitesi, Los Angeles

Mimarlık, peyzaj mimarlığı ve kentsel tasarım eğitimi, küçük yerleşimlerin yeniden canlandırılması.

Bilkent Üniversitesi’ne katılmadan önce Arizona Üniversitesi’nde 23 yıl öğretim üyeliği yapan Mark Paul Frederickson, Kentsel Sürdürülebilirlikte Güncel Sorunlar ve Mimari Tasarım Stüdyosu derslerini vermektedir. Doktorasını Los Angeles’daki California Üniversitesi’nde tamamlamıştır. Çeşitli kitap bölümleri yazmış, Design Principles and Practices: An International Journal ve Journal of Architectural Education gibi dergilerde makaleler yayımlamıştır. Sürdürülebilir şehir planlaması, kentlerin yeniden canlandırılması, sürdürülebilir turizm planlaması ve tasarımı üzerine çalışmaları ve ödülleri bulunan Dr. Frederickson, bu alanlarda ABD, Meksika, Panama ve Hong Kong’da projeler yürütmüştür.

 

Wickham Flannagan
İletişim ve Tasarımı Bölümü
Yüksek Lisans: Southern Illinois Üniversitesi

Dijital medya üretimi ve yeni medya.

Dijital medya üretimi, yeni medya, kitle iletişimi, medya enstalasyonu, sinematografi ve deneysel video sanatı çalışmaları yapan Wickham Flannagan, çeşitli yayınlar için film analizleri de kaleme almıştır. Senaryo Yazımına Giriş ve Postprodüksiyon Teknikleri derslerini veren Flannagan, Southern Illinois Üniversitesi’nden yüksek lisans derecesine sahiptir.

 

43-024-A+Giorgio-GascoGiorgio Gasco
Mimarlık Bölümü
Doktora: Barcelona Politeknik Üniversitesi

Mimari tasarım eğitimi, mimarlık tarihi ve kuramı.

Mimari tasarım, tasarım eğitimi, 20. yüzyıl mimarlık tarihi ve teorileri gibi araştırma alanları bulunan Giorgio Gasco, doktorasını Barcelona Politeknik Üniversitesi’nden 2007’de almıştır. Belleten, DC papers: architectural critic review ve Abitare dergilerinde makaleleri yayımlanan Dr. Gasco, çalışmalarına Türkiye’de erken Cumhuriyet dönemi restorasyon prensipleri, tasarım eğitimi ve mekân kavramı konularında devam etmektedir. Mimari Tasarım Stüdyosu ve Mimarlık Tarihi derslerini veren Dr. Gasco, sinema, müzik ve fotoğrafçılığa ilgi duymaktadır.

 

Zühre Sü Gül
Mimarlık Bölümü
Doktora: Orta Doğu Teknik Üniversitesi

Mimari akustik.

Uzmanlık alanı mimari akustik olan Zühre Sü Gül, bu kapsamda hacim akustiği, oda akustiği, yapı akustiği, yapılarda gürültü kontrolü, titreşim yalıtımı, akustik malzeme, akustik açıdan bağlaşık hacimler, ses alanlarının difüzyon denklemiyle modellenmesi, stüdyo tasarımı gibi konularda araştırmalarını sürdürmektedir. Doktorasını Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nden 2015’te almıştır. Çevresel Teknoloji, Temel Tasarım, Mimari Akustik ve Yangın Güvenliği derslerini veren Dr. Gül’ün çalışmaları Journal of Computational Acoustics, Journal of Acoustical Society of America, Applied Acoustics, Building Acoustics, Architectural Science Review dergilerinde yayımlanmıştır.

 

yeniahmet-gurata copyAhmet Gürata
İletişim ve Tasarımı Bölümü
Doktora: Londra Üniversitesi

Sinema tarihi, sinema kuramı, belgesel, Türk sineması.

Ahmet Gürata, sinema kuramı ve tarihiyle ilgili dersler vermektedir. 2003’te doktorasını aldığı Londra Üniversitesi’nin yanı sıra Southampton Üniversitesi’nin akademik kadrolarında yer almıştır. Araştırmalarını sinema tarihi, Türk sineması, sinema kuramı, görsel kültür ve alımlama konularında sürdürmektedir. Belgesel Sinemacılar Birliği ve Sinema Yazarları Derneği üyesidir. Makalelerinin yanında çeşitli kitap bölümleri de yayımlanmış olan Dr. Gürata, sinema temalı dergilerde editörlük de yapmıştır. Türkiye Bilimler Akademisi’nin Üniversite Ders Kitapları Telif ve Çeviri Eser Ödülleri’nde, ABD’li akademisyen Dr.Timothy J. Corrigan’dan çevirdiği Film Eleştirisi El Kitabı (A Short Guide to Writing About Film) ile sosyal bilimler alanında mansiyon kazanmıştır.

 

22_004_A+Cengiz_GurerCengiz Gürer
Grafik Tasarımı Bölümü
Lisans: Marmara Üniversitesi

Özgün baskı, kaligrafi, desen, ambalaj grafiği.

Özgün baskı teknikleri, litografi, kaligrafi ve illüstrasyon gibi uzmanlık alanları olan Cengiz Gürer, Marmara Üniversitesi mezunudur. 1998 birincisi olduğu Uluslararası Reklamcılık Derneği InterAd Reklam Yarışması’nda öğrenci ekibiyle beraber 2005 Avrupa birinciliği ve dünya üçüncülüğü kazanmıştır. Ambalaj, Resim ve Grafik Tasarım derslerini veren Gürer, Ajans Ada ve T.C. Turizm Bankası’nda çalışmıştır.

 

Fulya İnce Gürer
Grafik Tasarımı Bölümü
Yüksek Lisans: Eastern Michigan Üniversitesi

Tipografi, logo tasarımı, grafik tasarım stüdyoları.

Grafik Tasarımı Bölüm Başkan Vekili Fulya İnce Gürer, tipografi, güncel tasarım ve tasarım eğitimi çalışmaları yapmaktadır. Yüksek lisansını 1995’te Eastern Michigan Üniversitesi’nde tamamlamıştır. Üniversite bünyesindeki basılı çalışmaların üretim ve tasarımında da görev almış olan Gürer, Tipografi, Grafik Tasarım ve Temel Stüdyo ile Logolar, Semboller ve İşaretler derslerini vermektedir.

 

22_006_A+_Murad_GurzumarMurad Gürzumar
Grafik Tasarımı Bölümü
Lisans: Ankara Üniversitesi

Mimari ve reklam bağlamında fotoğrafçılık, fotoğraf düzenleme programları.

Murad Gürzumar; Fotoğrafik Görüntü İşleme, Fotoğrafın Esasları, İleri Fotoğraf ve Fotoğraf Pratiği derslerini vermektedir. Ankara Üniversitesi mezunudur. Gürzumar, daha önce sanat yönetmeni ve reklam fotoğrafçısı olarak çeşitli şirketlerde çalışmıştır.

 

Müge Mengü Hale
İletişim ve Tasarımı Bölümü
Yüksek Lisans: New School Üniversitesi

Medyada kültür ve sanat.

Habercilik ve Haber Yazımı, Multimedya Gazeteciliği, Sanat ve Kültüre Giriş derslerini veren Müge Mengü Hale, yüksek lisansını New School Üniversitesi’nde tamamlamıştır. Çeşitli yayın organları için muhabirlik, editörlük, yazarlık, köşe yazarlığı ve yayın danışmanlığı görevlerinde bulunmuştur. Medyada kültür ve sanat alanında uzmanlaşan Mengü Hale, Osmanlı ve Türk resmi ile dekoratif sanatlar konulu çalışmalar da yapmıştır.

 

Ayşe Henry
Mimarlık Bölümü
Doktora: Illinois Üniversitesi

Tarihi çevrelerin korunması, mekan ve kutsallık, Geç Antik ve Bizans mimarlığı.

Araştırmalarını Geç Antik ve Bizans dönemleri mimarlığı, tarihi çevrelerin korunması, mekân ve kutsallık gibi başlıklar çerçevesinde sürdüren Ayşe Henry, doktorasını Urbana-Champaign’deki Illinois Üniversitesi’nden 2015’te almıştır. Temel Tasarım ve Tarihi Çevrelerin Korunması derslerini vermektedir. Türkiye’de ve yurt dışında çeşitli kazı ve yüzey araştırma çalışmalarına katılmış olan Dr. Henry’nin özel ilgi alanı eskrimdir.

 

20-014-E_cagri_imamogluÇağrı İmamoğlu
İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü
Doktora: Wisconsin Üniversitesi, Milwaukee

Çevresel algı, biliş ve değerlendirme, yaşlılar için çevreler, tasarım eğitimi, sergi ve kütüphanelerde çalışma alanları.

Çevresel psikoloji kapsamında çevresel algı, biliş ve değerlendirme, yaşlılar için çevreler, sergi ve kütüphane kullanımı ile tasarım eğitimi alanlarında araştırmalar yapan Çağrı İmamoğlu, doktorasını Wisconsin Üniversitesi’nden almıştır. Makaleleri Journal of Environmental Psychology, Environment and Behavior, Social Indicators Research, Museum Management and Curatorship, METU Journal of the Faculty of Architecture, Journal of Academic Librarianship gibi dergilerde yayımlanmıştır. İç Mimarlık Tasarım Stüdyosu ile İnsan ve Çevre derslerini veren Dr. İmamoğlu, squash ve sinemaya ilgi duymaktadır.

 

A+Levent-inceLevent Y. İnce
İletişim ve Tasarımı Bölümü
Yüksek Lisans: Bilkent Üniversitesi

Oyun araştırmaları, dijital medya, grafik tasarım, illüstrasyon, tipografi, internet tasarımı, fotoğraf, film yapımı.

Bilgisayar Grafiğine Giriş, İnternet Tasarımına Giriş, Etkileşimli Medya Tasarımı ve Geliştirmesi ile Oyun Tasarımı ve Araştırmaları derslerini veren Levent Y. İnce, güncel çalışmalarını oyun araştırmaları alanında sürdürmektedir. Yüksek lisans derecesini 2010’da Bilkent Üniversitesi’nden almıştır. Yurt içi ve yurt dışında birçok projede görsel danışman olarak görev yapmış, disiplinlerarası çalışmalarıyla çeşitli ödüller kazanmıştır.

 

21-011-A+hatice_karacaHatice Karaca
Kentsel Tasarım ve Peyzaj Mimarlığı Bölümü
Yüksek Lisans: Paris X Nanterre Üniversitesi

Tasarım eğitimi ve yöntemleri, tarihi kentlerin değerlendirilmesi, kültürel miras, kültürel peyzaj, kentsel peyzaj.

Hatice Karaca, yüksek lisansını 1999’da l’Universite de Paris X Nanterre ve l’Ecole d’Architecture de Paris Belleville’in ortaklığındaki Villes, Architecture et Patrimoine,  Au Maghreb et au Proche Orient programında tamamlamıştır. Bağlam ve Tasarım Stüdyoları, Bitkisel Tasarım, Peyzaj Kuramına Giriş, Peyzaj Gösterim Teknikleri ve Mimari Çizim derslerini vermektedir. Her ölçekte peyzaj gösterim dil ve teknikleri, tasarım eğitimi ve yöntemleri, tasarım eğitiminde katılımcı yaklaşım ve tarihi kentlerin değerlendirilmesi, kültürel miras, kültürel peyzaj ve kentsel peyzaj gibi akademik ilgi alanları bulunan Karaca, ulusal ve uluslararası tasarım ve fikir yarışmalarında kazandığı ödüllerin yanı sıra birçok uluslararası bienalde atölye ve enstalasyon yürütücülüğü de yapmıştır.

 

Colleen Kennedy Karpat
İletişim ve Tasarımı Bölümü
Doktora: Rutgers Üniversitesi

Fransız sinemasının tarihi, uyarlama ve metinlerarasılık, yaratıcı yönetmenlik ve yıldız oyunculuk.

Sinema Kuramı ve Eleştirisi, Görüntü Çözümlemesi ve Medyada Uyarlamalar derslerini veren Colleen Kennedy Karpat, Fransız sineması, medya ve kültürler arası uyarlama, medya ve nostalji, film türleri ve yıldız olma olgusu üzerine araştırmalar yapmaktadır. Doktorasını 2011’de Rutgers Üniversitesi’nden almıştır. Marjane Satrapi ve Bill Murray başta olmak üzere sinema dünyasından daha birçok isim üzerine makaleler yazmıştır. Rogues, Romance, and Exoticism in French Cinema of the 1930s adlı yapıtıyla Northeast Modern Language Association’ın kitap ödülünü kazanmıştır (2013). Adaptation, Awards Culture, and the Value of Prestige başlıklı ortak yazarlı bir kitabı bulunan Dr. Karpat’ın bu kitapta Quentin Tarantino’nun Oscar ödüllerindeki başarısını anlattığı bir çalışması da yayımlanmıştır (2017).

 

20-015-D_turhan_kayasuMehmet Turhan Kayasü
İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü
Yüksek Lisans: Orta Doğu Teknik Üniversitesi

Yapı bilgisi, hastane mimarisi.

İngiltere, Suudi Arabistan, Azerbaycan, Irak ve Türkiye için çeşitli projeler hazırlamış olan Mehmet Turhan Kayasü, bu çalışmalarda sağlık yapıları üzerinde yoğunlaşmıştır. Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nden 1976’da yüksek lisans derecesi almıştır. İç Mimarlık Stüdyosu ile Yapı ve Malzeme derslerini veren Kayasü’nün ilgi alanları mimarlık amaçlı geziler ve müziktir.

 

22-013-A+ekin-kilicEkin Kılıç
Grafik Tasarımı Bölümü
Sanatta Yeterlik: Hacettepe Üniversitesi

Analog grafikler, reklamcılık, mobil uygulama arayüzleri, deneysel tipografi, hareketli grafikler.

Video hareketli grafikler ile animasyon tasarımı ve eğitimi konularında çalışmalar yapan ve dersler veren Ekin Kılıç, sanatta yeterlik derecesini 2011’de Hacettepe Üniversitesi’nden almıştır. Üyesi olduğu Kitschen inisiyatifi ile sanat ve tasarım etkinliklerine katılan Kılıç, sergilerde organizatörlük ve küratörlük de yapmaktadır.

 

43-026-A+Glennterry KukkolaGlenn Terry Kukkola
Mimarlık Bölümü
Yüksek Lisans: Toronto Üniversitesi

Prefabrik yapı ve kabuk sistemleri, sürdürülebilir çevre sistemleri ve tasarım yönetimi.

Çevresel Teknoloji ile Yapı ve Malzeme derslerini veren Glenn Terry Kukkola, Kanada’da uzun yıllar farklı mimarlık şirketlerinde görev almıştır. Yüksek lisansını Toronto Üniversitesi’nde tamamlamıştır. Mimaride işlevsellik, bağlam ve söylem üzerine çalışmalar yapan Kukkola’nın ilgi alanları içerisinde sürdürülebilir çevre sistemleri ve tasarım yönetimi bulunmaktadır. Astronomi ve müzikle uğraşan Kukkola, gitar çalmaktadır.

 

22_009_A+Atil_KurttekinAtıl Kurttekin
Grafik Tasarımı Bölümü
Lisans: Bilkent Üniversitesi

Bilgisayar grafikleri, internet teknolojileri, fotoğraf ve videografi, tipografi.

Görsel Tekniklere Giriş, İnternet Tasarımı, Yazı ve Tipografiye Giriş,Tasarım Araçları ve Teknikleri derslerini veren Atıl Kurttekin, Bilkent Üniversitesi mezunudur. Özel sektörün yanında Uluslararası Göç Örgütü, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği gibi uluslararası kurumlar için sanat yönetmenliği de yapmıştır. Görsel ve işitsel sanatlar ile ilgilenen, bilim kurgu filmleri, kitapları ve çizgi romanlarına merakı olan Kurttekin, profesyonel fotoğrafçı, müzisyen ve seslendirmecidir.

 

20-016-E_alper_kucukAlper Küçük
İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü
Doktora: Orta Doğu Teknik Üniversitesi

Mimari tasarım kuramları, mimari çizim teknikleri, iç mimarlık eğitimi, temel tasarım eğitimi.

Mimari Çizim ve İç Mimarlık Stüdyosu derslerini veren Alper Küçük, mimari tasarım kuramları kapsamında mimaride diyagramlar, tasarım eğitimi ve mimaride temsil konularında çalışmaktadır. New York’taki Pratt Institute tarafından İç Mekân Tasarımında Mükemmeliyet Sertifikası ile ödüllendirilmiştir. Doktorasını Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nden almış olan Dr. Küçük, çağdaş Türk romanına ve bulmacalara meraklıdır.

 

24-A+Fulten-LarlarFulten Larlar
İletişim ve Tasarımı Bölümü
Yüksek Lisans: Academy of Art Üniversitesi

Sinemada senaryo, öykü analizi, film yönetimi ve  yapımcılığı, film geliştirme ve prodüksiyon, belgesel sinema.

Yeni medya, senaryo, belgeseller, film yapımı ve yönetimi konularında çalışmalar yürüten Fulten Larlar, bağımsız filmler için öykü analizi de yapmaktadır. Yapımcı, yönetmen ve senaryo danışmanı olarak görev aldığı yapımlarla çeşitli yerel ve uluslararası festivallere katılmış ve ödüller kazanmıştır. Academy of Art Üniversitesi’nde yüksek lisansını tamamlamıştır. Senaryo Yazımına Giriş, Görsel İletişim Projesi ve Oyuncu Yönetimi ile Yaratıcı Proje Tasarlama ve Geliştirme derslerini veren Larlar’ın kişisel ilgi alanları öykü ve müziktir.

 

 

21-005-C_oktan_nalbantogluOktan Nalbantoğlu
Kentsel Tasarım ve Peyzaj Mimarlığı Bölümü
Doktora: Ankara Üniversitesi

Kentsel dönüşüm, kentsel tarım, kent peyzajları, mülteci sorunu ve kentsel gelişime etkileri.

Doktorasını 1997’de Ankara Üniversitesi’nden alan Oktan Nalbantoğlu, kentsel tasarım uygulamaları, peyzaj tasarımı, rekreasyon ekonomisi, ekolojik planlama ve kentsel dönüşüm projeleri üzerine çalışmalar yapmaktadır. Zonguldak Lavuar Koruma Alanı Planlama Mimarlık ve Peyzaj Proje Yarışması’nda, T.C. Çevre ve Orman Bakanlığı-Uludağ Milli Parkı I.ve II. Gelişim Bölgesi Kentsel Tasarım, Peyzaj ve Mimari Proje Fikir Yarışması’nda, T.C. Başbakanlık Özel Çevre Koruma Kurumu Ankara-Gölbaşı Özel Çevre Koruma Bölgesi Doğa Parkı ve Çevresi Kentsel Tasarım ve Peyzaj Proje Yarışması’nda ve Maltepe Bölge Parkı Fikir Projesi Yarışması’nda birincilik, Bursa Kültür Park ve Çevresi Planlama ve Tasarım Proje Yarışması’nda ikincilik ödüllerini kazanmıştır. Bilgisayar Destekli Tasarım, İhale Evrakı Hazırlama Teknikleri, Tasarım Stüdyosu, Bitkisel Tasarım ve Mesleki Uygulama derslerini veren Dr. Nalbantoğlu, ABD’de Omaha Belediyesi’nin çeşitli park ve rekreasyon alanları projelerinde çalışmıştır. Tasarım dergisinin yayın danışmanıdır. Çeşitli ulusal planlama ve tasarım yarışmalarında jüri üyeliği yapmıştır. Özel ilgi alanları spor, doğa yürüyüşleri, etnobotanik ve turistik gezilerdir.

 

  

20-007-J_nilgun_camgozNilgün Olguntürk
İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü
Doktora: Bilkent Üniversitesi

Renk ve çevre algısı araştırmaları, aydınlatma, engelliler için tasarım, herkes için tasarım.

Nilgün Olguntürk, doktorasını 2000’de Bilkent Üniversitesi’nde tamamlamıştır. Yazıları Color Research and Application, Optics and Laser Technology ve Architectural Science Review gibi dergilerde yayımlanan Dr. Olguntürk, herkesin ulaşabileceği ve kullanabileceği mekânlar üzerinde aydınlatma, renk kullanımı ve mekân kalitesi araştırmaları yapmaktadır. London South Bank Üniversitesi’nde çalışmış, Reading Üniversitesi ve Building Research Establishment ile ortak araştırmalarda görev almıştır. İç Mimarlık Stüdyoları, Temel Tasarım Stüdyosu ve Aydınlatma Tasarımı, Dr. Olguntürk’ün verdiği dersler arasındadır.

 

24-12-A+Ufuk-Onen-Ufuk Önen
İletişim ve Tasarımı Bölümü
Yüksek Lisans: Bilkent Üniversitesi

Medya ve müzik için ses teknolojileri, müzik belgeselleri, medya ve müzik endüstrisi arasındaki etkileşimler.

Doktorasını Salford Üniversitesi’nde tamamlayan Ufuk Önen, ses teknolojileri, elektroakustik ve belgesel konularında çalışmalar yapmaktadır. Yazıları Journal of Game Design and Development Education gibi dergilerde yayımlanmış olan Dr. Önen, Ses Kayıt ve Müzik Teknolojileri, Synthesizer Teknolojileri ve Programlama, Miks Üzerine: Müzik Prodüksiyonlarında Miks Teknikleri ve Çeşitli Yaklaşımlar adlı üç kitap kaleme almıştır. Ses Tasarımı ile Müzik ve Medya derslerini vermektedir. Türkiye, Avrupa ve ABD’de birçok projede yapımcı, besteci, ses tasarımcısı ve kayıt mühendisi olarak çalışmıştır. 2017 yılından bu yana New York merkezli Audio Engineering Society’nin başkan yardımcılığı görevini yürüten Dr. Önen’in özel ilgi alanları müzik prodüksiyonu, rock müzik ve elektrogitardır.

  

20-018-A+_serpil_ozalogluSerpil Özaloğlu
İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü
Doktora: Orta Doğu Teknik Üniversitesi

Geç Osmanlı ve Cumhuriyet dönemi (1935-1950), bellek ve mekan ilişkisi, çağdaş cami mimarisinde simgesellik, katılımcı mimarlık.

Doktorasını Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde tamamlamış olan Serpil Özaloğlu, McMaster ve Waterloo üniversitelerinde mimarlık ve sanat tarihi alanlarında çalışmıştır. Temel Tasarım, İç Mimarlık Stüdyosu, Yer/Bellek ve Mimarlık Tarihi derslerini veren Dr. Özaloğlu’nun Journal of Architectural and Planning Research, Arkitekt, Mimarlık ve Dosya dergilerinde yer almış makaleleri, kitap bölümü olarak yayımlanmış akademik çalışmaları ve mimarlık üzerine çeviri kitapları vardır. Mimarlık dergisinin yayın kurulunda görev yapmıştır. Dosya dergisinin yayın kurulu üyesidir. Dr. Özaloğlu’nun araştırmaları 18. ve 19. yüzyıl Osmanlı İmparatorluğu’nda ve Erken Cumhuriyet Dönemi’nde toplumsal dönüşümler ve mimarlık ilişkisi, günümüzde toplum ve mimarlık ile bellek ve mekân ilişkisi üzerinedir.

 

20-022-C_burcu_senyapiliBurcu Şenyapılı Özcan
Mimarlık Bölümü
Doktora: Bilkent Üniversitesi

Bilgisayar destekli tasarım, mimari tasarım, mimari tasarım eğitimi, mimarlık tarihi.

Burcu Şenyapılı Özcan’ın araştırma alanları mimari tasarım, tasarım eğitimi, bilgisayar destekli tasarım ve mimarlık tarihidir. Yazıları Design Studies, Automation in Construction, International Journal of Technology and Design Education ve Architectural Science Review gibi dergilerde yayımlanmıştır. Doktorasını 1998’de Bilkent Üniversitesi’nde tamamlamıştır. Doktora çalışmalarının bir bölümünü Fulbright bursuyla Carnegie Mellon Üniversitesi’nde yürütmüştür. Columbia Üniversitesi’nin Sanat Tarihi, Arkeoloji ve Tarihsel Koruma Merkezi işbirliğiyle gerçekleştirilen projelerde görev yapmıştır. Mimari Tasarım Stüdyosu ve İleri Görselleştirme Stüdyosu derslerini veren Dr. Şenyapılı Özcan’ın kişisel ilgi alanları arasında radyo programı yapımcılığı ve sunuculuğu vardır.

 

20-032-A+murat-ozdamarMurat Özdamar
İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü
Yüksek Lisans: Bilkent Üniversitesi

Gün ve güneş ışığı, detay çalışmaları ve aşamaları, inşaat-imalat süreçleri, mobilya tasarımı ve imalatı, çizim teknikleri.

Gün ışığı, inşaat süreçleri, mobilya ve tasarım imalatı gibi çalışma konuları bulunan Murat Özdamar, yüksek lisans derecesini Bilkent Üniversitesi’nden almıştır. İç Mimarlık Stüdyosu, Detay Stüdyosu, İç Mimarlık: Meslek Uygulaması ve Temel Tasarım derslerini vermektedir. Alanında özel sektör bünyesinde tasarım ve imalat konularında çalışmıştır. 2010’dan bu yana TMMOB İçmimarlar Odası’nda çeşitli görevler almış olan Özdamar, 2016’dan itibaren Onur Kurulu, Çizim Standartları ve Yönetmelikler Komisyonu üyesi olarak görev yapmaktadır. Kayak yapmak, tenis oynamak ve balık avcılığı Özdamar’ın hobileri arasındadır.

 

23-002-A+ahmet-ozsalarAhmet Özsalar
Güzel Sanatlar Bölümü
Yüksek Lisans: Pratt Institute

Seramik, sanat stüdyosu, mozaik ve çizim.

Yüksek lisansını 1984’te Pratt Institute New York’ta tamamlayan Ahmet Özsalar, seramik, plastik sanatlar ve İslam sanat tarihi çalışmaları yapmaktadır. Irak ve Ürdün’de çeşitli üniversitelerde görev almıştır. Kişisel sergiler açtığı ve karma sergilere katıldığı Türkiye, ABD, Polonya, Irak, Almanya, Hollanda, Gürcistan, Mısır, Macaristan ve Ürdün’de çeşitli koleksiyonları vardır. Son ödülünü Sinop Müzesi’yle ilgili çalışmalarından dolayı T.C. Turizm ve Kültür Bakanlığı’ndan almıştır. Çizim, Seramik, Mozaik, Sanat Stüdyosu ve Desende Özel Konular derslerini veren Özsalar, fotoğraf ve sanat tarihiyle ilgilenmektedir.

   

Lutz Peschke
İletişim ve Tasarımı Bölümü
Doktora: Bonn Üniversitesi

Medya kuramı, görsel kültür, medya ve hukuk.

Doktorasını Bonn Üniversitesi’nden alan Lutz Peschke’nin çalışma alanları medya kuramı, yayın hizmetlerinin hukuksal boyutu, medya prodüksiyonu, bilgi sosyolojisi, bilim iletişimi, sosyal medya, görsel kültür ve iletişim tasarımıdır. Online Journal for Art and Design ve Law & Justice Review gibi dergilerde yayımlanmış makalelerinin yanı sıra ortak yazarlı kitapları ve kitap bölümleri bulunan Dr. Peschke, genç mülteciler için bilim eğitimi konulu Avrupa Komisyonu projesinde görev yapmıştır. Medya Çalışmaları, İleri Yayın Stüdyosu, Bilim Yazarlığı ve Gazetecilik, Çok Kameralı Çekim ve Canlı Yayın derslerini veren Dr. Peschke, salsa ve klasik müziğe meraklıdır.

 

20-021-E_mustafa_pultarMustafa Pultar
İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü
Doktora: Princeton Üniversitesi

Yapı tasarımı, yapı bilimi, araştırma yöntemleri.

Doktorasını 1965’te Princeton Üniversitesi’nde tamamladıktan sonra bu üniversitede öğretim üyeliği ve Strathclyde Üniversitesi ile Massachusetts Institute of Technology’de araştırmacılık yapan Mustafa Pultar, TÜBİTAK Yapı Araştırma Enstitüsü’nde direktörlük görevinde bulunmuştur. Yapı bilimleri, yapı kültürü ve denizcilik kültürü hakkında araştırmaları olan Dr. Pultar, yelkenciliğe meraklıdır.

 

Giuseppe Resta
İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü
Doktora: Bari Politeknik Üniversitesi

Kentsel planlama ve müzelere yönelik etkileşimli tasarımlar.

Doktorasını Bari Politeknik Üniversitesi’nden 2018’de alan Giuseppe Resta, Bilkent Üniversitesi’ne katılmadan önce Roma La Sapienza Üniversitesi’nde görev yapmıştır. The Plan Journal, Journal of the Melbourne School of Design, Architecture and Urban Planning gibi dergilerde yayımlanmış yazılarının yanı sıra kitap bölümleri ve editörlüğünü üstlendiği kitaplar bulunan Dr. Resta, kentsel planlama ve müzelere yönelik etkileşimli tasarımlar üzerinde çalışmaktadır. Çeşitli sergilerde küratörlük de yapmış olan Dr. Resta, tarih ve bilim kurgu romanlarına meraklıdır.

 

23-003-ercan-saglamAErcan Sağlam
Güzel Sanatlar Bölümü
Sanatta Yeterlik: Hacettepe Üniversitesi

Heykel sanatı.

Sanatta yeterlik derecesini Hacettepe Üniversitesi’nden 2001’de alan Ercan Sağlam, heykel, plastik sanatlar ve sanat tarihi çalışmaları yapmaktadır. Heykel alanında çeşitli ödüllere sahip olan Sağlam’ın yurt içi ve yurt dışında açtığı kişisel sergilerin yanı sıra Türkiye ve Avrupa’daki koleksiyonlara girmiş yapıtları vardır. Sanat Stüdyosu, Heykele Giriş ve Güzel Sanatlar Semineri derslerini veren Sağlam, tenisle ilgilenmektedir.

 

43-027-A+Segah_SakSegah Sak
Mimarlık Bölümü
Doktora: Bilkent Üniversitesi

Kent imgesi, Ankara mimarisi, kentsel bellek, kent algısı, dijital medya ve bellek ilişkisi.

Çalışmalarını kent imgesi, sosyomekânsal kuramlar, kentsel-toplumsal bellek, dijital medya ve bellek etkileşiminin kent ve mekân algısına etkisi çerçevesinde sürdüren Segah Sak, Bilgisayar Destekli Tasarım ve Temel Tasarım derslerini vermiştir. Doktorasını Bilkent Üniversitesi’nde, doktora sonrası araştırmalarını ise Warwick Üniversitesi’nde tamamlamıştır. Kaleme aldığı bir kitap bölümünün yanı sıra Journal of Urban History dergisinde yayımlanmış bir makalesi bulunan Dr. Sak, fotoğraf çekmeye meraklıdır.

 

24-10-Ozlem SavasAÖzlem Savaş
İletişim ve Tasarımı Bölümü
Doktora: Viyana Uygulamalı Sanatlar Üniversitesi

Medya antropolojisi, dijital antropoloji, sosyal medya, yaşam tarzı medyası, dijital ve görsel kültür, tüketim kültürü.

Doktorasını 2008’de Viyana Uygulamalı Sanatlar Üniversitesi’nde tamamlayan Özlem Savaş’ın çalışma alanlarını sosyal medya, dijital kültür, medya antropolojisi ve özellikle dijital antropoloji oluşturmaktadır. Yazıları Digital Creativity, Home Cultures ve Journal of Material Culture dergilerinde yayımlanan Dr. Savaş’ın kaleme aldığı bir kitap bölümü de vardır. Popüler Kültür, Dijital Kültür ile Cinsiyet ve Medya derslerini veren Dr. Savaş’ın kişisel ilgi alanları Arjantin tango ve resimdir.

 

 

 

Beata Zalewska Sladczyk
Güzel Sanatlar Bölümü
Yüksek Lisans: Gdansk Güzel Sanatlar Akademisi

Çizim, akrilik resim.

Grafik Tasarımda Görselleştirme, Sanat Stüdyosu ve Çizim derslerini veren Beata Zalewska Sladczyk, Polonya, Türkiye, ABD, Almanya ve Gürcistan’da kişisel sergiler açmış ve karma sergilere katılmıştır. Yüksek lisans derecesini Gdansk Güzel Sanatlar Akademisi’nden 1992’de almıştır. 

 

Müge Durusu Tanrıöver
Kentsel Tasarım ve Peyzaj Mimarlığı Bölümü
Doktora: Brown Üniversitesi

Peyzaj arkeolojisi, toplumsal bellek, kültürel miras, tarihi kentler, temel tasarım eğitimi.

Araştırmalarını peyzaj arkeolojisi, toplumsal bellek ve imparatorluk-mekân ilişkisi üzerine yoğunlaştıran Müge Durusu Tanrıöver, doktorasını Brown Üniversitesi’nden 2016’da almış ve aynı üniversitede öğretim üyeliği yapmıştır. Fulbright bursuyla tamamladığı doktora çalışmalarında imparatorlukların sınır bölgelerinde nasıl şekillendiğini ve bunun mekân ile malzeme kültürüne etkilerini özellikle Hitit İmparatorluğu çerçevesinde incelemiştir. 2007’den bu yana aktif olarak arkeolojik araştırmalarda görev alan Dr. Durusu Tanrıöver, Temel Tasarım Stüdyosu ve Mimarlık Tarihi derslerini vermektedir.

 

 

Dominique Kassab Tezgör
Güzel Sanatlar Bölümü
Doktora: Sorbonne Üniversitesi

Helenistik dönem, klasik arkeoloji, pişmiş toprak figürleri, Sinop özelinde Karadeniz amforaları.

Dominique Kassab Tezgör, doktorasını 1982’de Sorbonne Üniversitesi’nde, devlet doktorasını 1993’te Dijon Üniversitesi’nde tamamlamıştır. Ecole du Louvre’dan sanat tarihi ve müzeoloji diploması da almıştır. İstanbul’daki Fransız Anadolu Araştırmaları Enstitüsü ve Güney Kore Chung-Ang Üniversitesi’nde de görev yapmış olan Dr. Tezgör, Eski Yunan, Roma ve erken Bizans dönemlerinde İskenderiye, Ege ve Karadeniz’de (Sinop) üretilmiş kandiller, pişmiş toprak figürler ve amforalara dair araştırmalarda bulunmaktadır. Araştırdığı nesnelerin ticareti, Dr. Tezgör’ün bir diğer önemli çalışma alanıdır ve antik dünyada ekonomik faaliyetlerin yürütülüş şeklini aydınlatmaktadır. Makaleleri Anatolia Antiqua gibi dergilerde yayımlanan Dr. Tezgör’ün basılmış kitapları ve kitap bölümleri de vardır. Arkeoloji Bölüm Başkanı Dr. Tezgör, Sanat Tarihi ve Arkeoloji derslerini vermektedir.

 

Ayşenur Dal Tokdemir
İletişim ve Tasarımı Bölümü
Doktora: Ohio State Üniversitesi

Stratejik iletişim, siyasal iletişim, sosyal medya.

Doktorasını 2018’de Ohio State Üniversitesi’nde tamamlayan Ayşenur Dal’ın Human Communication Research ve Social Science Quarterly dergilerinde makaleleri, Oxford Handbook of Social Movements’ta ise bir kitap bölümü yayımlanmıştır. Medya ve Toplum ile İletişimde İleri Konular derslerini vermektedir. Araştırmalarında kantitatif yöntemleri kullanan Dr. Dal, siyasal iletişim ile dijital medya kullanımının sosyal- psikolojik etkileri, medya-kamuoyu ilişkisi, sosyal ağlar ve risk algısı başlıkları üzerinde çalışmaktadır.

 

Andreas Treske
İletişim ve Tasarımı Bölümü
Yüksek Lisans: Münih Sinema ve Televizyon Üniversitesi

Sinema ve televizyon, sinemada yönetmenlik ve yapım, dijital medya, yeni medya, medya sanatı, video sanatı.

Medya sanatçısı ve film yapımcısı kimlikleriyle tanınan İletişim ve Tasarımı Bölüm Başkanı Andreas Treske, Münih Sinema ve Televizyon Üniversitesi mezunudur. Etkileşimli medya enstalasyonlarıyla uluslararası sergilerde yer almış, filmleri Cannes, Berlin ve Venedik gibi prestijli festivallerde gösterilmiştir. Türkiye sinemalarında gösterime girmiş çeşitli filmlerin projelerinde de görev yapmıştır. The Inner Life of Video Spheres ve Video Theory: Online Video Aesthetics or the Afterlife of Video başlıklı kitapların yazarı olan Treske, sinema, belgesel, kısa film prodüksiyonu ve post prodüksiyonu, video sanatı, dijital medya ve kültür alanlarında çalışmalarını sürdürmektedir. Video Vortex ve CILECT üyesidir. Görsel İletişim Projesi ve İleri Yayın Stüdyosu ile Sinema ve İletişim Tarihi derslerini veren Treske, elektronik müzik, hobi bahçeciliği, kediler ve ekmek yapımıyla ilgilenmektedir.

 

Erhan Tunalı
Grafik Tasarımı Bölümü
Yüksek Lisans: Bilkent Üniversitesi

Kullanıcı deneyimi tasarımı, görsel tasarım, dijital kültür.

Arayüz tasarımı, kullanıcı deneyimi tasarımı, görsel tasarım, görsel medya, dijital kültür, görsel sanat tarihi, yazılım ve üç boyutlu modelleme konularında araştırmalar yapan Erhan Tunalı, yüksek lisans derecesini Bilkent Üniversitesi’nden almıştır. Sanat ve Kültüre Giriş ile İnternet Tasarımına Giriş derslerini veren Tunalı, bilgisayar oyunlarına ilgi duymaktadır.

 

24-18-A+Funda-Senova-TunaliFunda Şenova Tunalı
İletişim ve Tasarımı Bölümü
Doktora: Bilkent Üniversitesi

Grafik tasarım, temel tasarım, tasarım odaklı düşünme, tipografi, arayüz tasarımı, dijital medya, görsel sanat ve kültür.

Çalışmalarını dijital tipografi, arayüz tasarımı, grafik tasarım, tasarım odaklı düşünme, dijital medya ve görsel kültür üzerine sürdüren Funda Şenova Tunalı, doktorasını Bilkent Üniversitesi’nden 2012’de almıştır. Görsel İletişim Tasarımı, Sanat ve Kültüre Giriş, Reklam Psikolojisi, Teknik Çizim ve Yazı derslerini vermiştir. Ortak yazarlı iki kitap bölümü kaleme almış ve Leonardo dergisinde makale yayımlamış olan Dr. Şenova Tunalı, Hollanda’da imge sentezi ve bilgisayar animasyonu üzerine çalışmıştır. 2014’te Siggraph, Art Gallery: Acting in Translation sergisinde jüri üyleliği yapmış olan Dr. Şenova Tunalı, birçok karma sergide de yer almıştır.

 

20-011-D_elif_erdemir_Elif Erdemir Türkkan
İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü
Doktora: Bilkent Üniversitesi

İç mimarlık stüdyo tasarımı, mobilya tasarım tarihi ve eğitimi, ürün ve yeni ürün tasarımı, kullanıcı-tasarımıcı ilişkisi.

Kültür-mekân ilişkisi ve etkileşimi, mobilya tasarımı eğitimi, ürün tasarımı ve kullanıcı ilişkisi konularında çalışmalar yapan Elif Erdemir Türkkan, doktorasını 1998’de Bilkent Üniversitesi’nden almıştır. Yazıları Open House International ve Journal of Art & Design Education gibi dergilerde yayımlanmıştır. Temel Tasarım, İç Mimarlık Stüdyosu, Mobilya Tarihi, Endüstriyel Tasarımda Konular ve Kavramlar derslerini veren Dr. Türkkan’ın özel ilgi alanları arasında mücevher tasarımı ve modern dans bulunmaktadır.

 

20-023-C_tijen_sonkanTijen Sonkan Türkkan
İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü
Yüksek Lisans: Hfbk Hamburg

Bilgisayar destekli tasarım ve üretim, doğadan esinlenerek tasarım, biyometrik çalışmalar, tasarım için yeni çözüm arayışları.

İç Mimarlık Stüdyosu ve Sunum İçin Sayısal Ortam derslerini veren Tijen Sonkan Türkkan’ın araştırmaları mekânsal düşünce, tasarım eğitiminde eskizin önemi, analog ve dijital araçların tasarım eğitimiyle bütünleştirilmesi hakkındadır. Yüksek lisansını 1984’te HfbK Hamburg’da tamamlamıştır. Almanya’da SAGA, Architekturbüro Bley, Türkiye’de MNG Targem, MNG Bilgisayar ve Parsons Brinckerhoff International gibi şirketlerde mimari uygulama ve koordinatörlük görevlerinde bulunmuş olan Türkkan’ın özel ilgi alanları fütürist ve aykırı ortamlarda yer alan tasarımlardır.

 

20-012-A_sibel_ertez_uralSibel Ertez Ural
İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü
Doktora: Karadeniz Teknik Üniversitesi

Mimarlıkta renk, renk tasarım süreci, mekansal renk, renk eğitimi, temel tasarım eğitimi.

Doktorasını 1995’te Karadeniz Teknik Üniversitesi’nden alan Sibel Ertez Ural, tasarım ve mimarlıkta renklendirme, renk tercihleri, renk dinamikleri ve temel tasarım araştırmaları üzerine çalışmaktadır. Çalışmaları Color Research and Application dergisinde yer almıştır. Dünya Bankası Yaratıcı Kalkınma Fikirleri Ödülü sahibi Dr. Ural, İç Mimarlık Stüdyosu, Aydınlatma Tasarımı, Mimari Çizim, Renk Kuramı ve Uygulamaları derslerini vermektedir. Devlet Planlama Teşkilatı’nın Doğu Karadeniz Bölgesi Nitelikli Konut Araştırması adlı projesinde görev alan Dr. Ural, mimari uygulamalara renk tasarımcısı olarak katılmaktadır.

  

20-027-A+semiha-yilmazerSemiha Yılmazer
İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü
Doktora: Karadeniz Teknik Üniversitesi

Yapı fiziği, yapı malzemesinin fiziksel ve mekanik özellikleri, mimari akustik ve aydınlatma, işitsel ve görsel algı, renk.

Doktorasını 1998’de Karadeniz Teknik Üniversitesi’nden alan Semiha Yılmazer’in yapı fiziği, bina akustiği ve yapı malzemelerinin fiziksel özellikleri hakkında çalışmaları bulunmaktadır. Applied Acoustics, Building and Environment, Architectural Science Review ve Color Research and Application gibi dergilerde makaleleri yayımlanmıştır. Architectural Science Review dergisinin yayın danışma kurulu daimi üyesidir. İç Mimarlık Stüdyosu ve Yapı Performansı derslerini veren Dr. Yılmazer, TÜBİTAK Hüsamettin Tuğaç Vakfı Araştırma Ödülü’nde 1996’da üçüncü, 1998’de ikinci sırayı almıştır. Dünya Bankası Türkiye Yaratıcı Kalkınma Fikirleri Ödülü’nün 2005’teki sahibi olan Dr. Yılmazer’in Havalandırmalı Çift Duvarlı Briket Duvar başlıklı bir buluşu patentlenmiştir. TÜBİTAK ve KOSGEB tarafından desteklenen yapı malzemeleri araştırma-geliştirme projeleri yürüten Dr. Yılmazer, CSY Ar-Ge ve Mühendislik, Mimarlık, Danışmanlık firmasının kurucusudur.