Ana Sayfa »

 

Güzel Sanatlar Tasarım ve Mimarlık Fakültesi

20-031_A+Yasemin_AfacanYasemin Afacan
İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü
Doktora: Bilkent Üniversitesi

Sürdürülebilirlik, evrensel tasarım, tasarım eğitimi, yaşlılar için tasarım.

Evrensel tasarım, mutfak tasarımı, mimarlık eğitimi, bilgisayar destekli tasarım ve tasarım sürecinde kullanıcı ihtiyaçlarına ilişkin çalışmalar yapan Yasemin Afacan, bir kitap bölümünün yanı sıra Knowledge-Based Systems, Journal of Civil Engineering and Architecture, Journal of Engineering Design ve Applied Ergonomics dergilerinde makaleler yayımlamıştır. Doktorasını Bilkent Üniversitesi’nde 2008’de almıştır. Minimale Engelliler İçin Tasarım Yarışması Jüri Özel Ödülü sahibidir. Queen’s University Belfast’ın öğretim kadrosunda bulunmuş, bu üniversitede çeşitli projeler de yürütmüştür. İç Mimarlık Stüdyosu ve İç Mekanlar İçin Sürdürülebilir Tasarım derslerini veren Dr. Afacan’ın özel ilgi alanlarını takı tasarımı ve butik pastacılık oluşturmaktadır.

 

24-01-yusuf-akcura-AYusuf Akçura
İletişim ve Tasarım Bölümü
Lisans: Ankara Üniversitesi

Görüntü yönetmenliği, televizyon haberciliği, aktüel kameramanlık, belgesel yapımı.

Çeşitli kurumlara medya, halkla ilişkiler ve iletişim, haber-belgesel kameramanlığı ve kameraman-muhabir ilişkileri ile kamera uygulamaları konularında eğitim seminerleri vermiş olan Yusuf Akçura, Hürriyet Gazetesi Televizyon Yıldızları Ödülü (belgesel ve haber programları dallarında), Radyo Televizyon Gazetecileri Derneği Cengiz Polatkan Gazetecilik Ödülü (belgesel dalında) ve Türkiye Haber Kameramanları Derneği Onur Ödülü sahibidir. Birçok televizyon programı ve belgeselde kameraman, bir kısa filmde görüntü yönetmeni ve bir uzun metrajlı sinema filminde sanat yönetmeni olarak yer almıştır. Ankara Üniversitesi mezunudur. Temel Fotoğrafçılık, Video Yapım Tekniklerine Giriş, Görsel İletişim Projesi ve Gazetecilikte Özel Branşlar derslerini veren Akçura, Profesyonel Haber Kameramanları Derneği Yılın En İyi Haber Kameramanı ve Ankara Uluslararası Film Festivali Kısa Film yarışmalarında jüri üyeliği de yapmıştır. Akçura’nın kişisel ilgi alanlarını spor, yakın dönem tarih kitapları, filmler ve belgeseller oluşturmaktadır.

 

24-17-A+EmelOzdoraAksakEmel Özdora Akşak
İletişim ve Tasarım Bölümü
Doktora: Florida Üniversitesi

Kurumsal iletişim, itibar, halkla ilişkiler, sosyal sorumluluk, göçmenler, mülteciler, Suriyeli sığınmacılar ve medya.

Makaleleri Turkish Studies ve Public Relations Review dergilerinde yayımlanan Emel Özdora Akşak, halkla ilişkiler, kurumsal iletişim, itibar yönetimi, kültürel iletişim ve reklamcılık konularında çalışmalar yapmaktadır. Doktorasını 2009’da Florida Üniversitesi’nde tamamlamıştır. Doktorası sırasında ABD’de halkla ilişkiler alanında çalışmıştır. UNICEF Türkiye’nin kurumsal iletişim biriminde üç yıl görev yapmış olan Dr. Akşak, Reklamcılığa Giriş, Reklamcılıkta Özel Konular, Uluslararası Halkla İlişkiler, Halkla İlişkiler ve İletişim Kampanyaları derslerini vermektedir.

 

24-02-Julide-aksiyoteJülide Akşiyote
İletişim ve Tasarım Bölümü
Yüksek Lisans: School of Visual Arts, New York

Temel tasarım, tasarım sürecinde problem çözme becerilerinin gelişimi, problem çözme yöntemleri, modernizm ve fotoğraf.

Grafik tasarım, fotoğraf, video, enstelasyon, algı, edebiyat-görsel sanatlar ilişkisi, avangard sanatçılar, deneysellik ve deneysel yöntemlerin güncel uyarlamaları konularında araştırmaları bulunan Julide Akşiyote, Avrupa Birliği tarafından desteklenen projelerde tasarım danışmanlığı yapmıştır. Yüksek lisans derecesini 2000’de New York’taki School of Visual Arts’tan almıştır. Bilkent Üniversitesi’ne katılmadan önce çeşitli reklam prodüksiyonlarında fotoğraf ve video konularında serbest çalışmalar yürütmüş, tasarımcılık yapmış, New York’ta video enstelasyonları sergilemiş olan Akşiyote, Görsel İletişim Tasarımına Giriş ile Yenilikçi Ürün Tasarlama ve Geliştirme derslerini vermektedir.

 

23-016-A+Çağatay_AlpayÇağatay Alpay
Grafik Tasarım Bölümü
Yüksek Lisans: Hacettepe Üniversitesi

Hareketli grafikler, iki boyutlu animasyon film, videografi, tipografi.

Hareketli grafikler, animasyon, videografi, video enstelasyon ve tipografi üzerine araştırmalar yapan ve dersler veren Çağatay Alpay, sanatta yeterlik derecesini Hacettepe Üniversitesi’nden almıştır. Çalışmalarıyla ulusal ve uluslararası karma sergilere katılmış, belgesel film yapımı ve ses düzenlemesi içerikli projelerde bulunmuştur. Yapay ışık sanatı ve belgesellerde öyküsel kurgu hakkında yayınları olan Alpay, kısa film festivalleri ve video oyun teknolojileriyle de ilgilenmektedir.

 

20-029-A+-Burcak-AltayBurçak Altay
İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü
Doktora: Bilkent Üniversitesi

Mimarlık eğitimi, iç mimarlık eğitimi, kavramsal ve evrensel tasarım, tasarım yöntemleri, empatik tasarım, meslek etiği.

Doktorasını 2000’de Bilkent Üniversitesi’nden alan Burçak Altay’ın yazıları Journal of Architectural Education, Teaching in Higher Education  ve International Journal of Inclusive Education gibi dergilerde yayımlanmıştır. Dr. Altay, ABD’deki Skidmore, Owings and Merrill şirketinde Boston Logan Havaalanı, Lesley B. Pearson Toronto Havaalanı ve ABD Ulusal Askeri Müzesi gibi birçok projede proje planlaması, programlama, mimari uygulama ve koordinatörlük görevlerinde bulunmuştur. Çeşitli Türk şirketlerinde de çalışmış olan Dr. Altay’ın araştırma konuları mimarlık ve etik, meslek pratiği, proje planlaması ve programlaması ile ergonomidir. Vermiş olduğu dersler arasında Temel Tasarım Stüdyosu, İç Mimarlık Stüdyosu ve Ergonomi vardır.

 

20-001-D_serpil_altaySerpil Altay
İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü
Yüksek Lisans: London School of Economics and Political Science

Tasarım ilkeleri ve yaklaşımları, yapı, iç mekan ve mobilya sistemleri, malzemeler, yeni teknolojiler ve üretimleri.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Planlama Dairesi’nde uzman ve daire başkanı olarak görev yapmış olan Serpil Altay, serbest mimar ve tasarımcı olarak da çalışmıştır. Yüksek lisansını 1972’de London School of Economics and Political Science’da tamamlayan Altay’ın malzeme, modüler sistemler, ürün tasarımı ve eğitimi, mekan tasarımı ve kullanımı hakkında araştırmaları vardır. Dünya Bankası’nın desteklediği Güneybatı Antalya Turizm Gelişim Projesi’nin yanı sıra Kapadokya Turizm Gelişim Planlaması gibi projelerde yer seçimi için model uygulaması ve planlaması üzerine çalışan Altay, Ürün Tasarımı ve Detayı, İç Mimarlık Stüdyosu, Modüler İç Mekan Sistemleri ve Proje Belgelendirmesi derslerini vermektedir.

 

Jesus Espinoza Alvarez
Mimarlık Bölümü
Yüksek Lisans: Arizona Üniversitesi

Sürdürülebilir mimarlık, peyzaj mimarisi, kalkınma, coğrafi bilgi sistemleri

Bilkent Üniversitesi’ne katılmadan önce Meksika ve ABD’de çeşitli üniversitelerde görev yapan Jesus Espinoza Alvarez’in akademik çalışma alanı sürdürülebilir mimarlık, peyzaj mimarisi, turizmde kalkınma ve coğrafi bilgi sistemleridir. Yapı ve Malzeme, Çevresel Teknoloji ve Mimari Tasarım Stüdyosu derslerini vermektedir. Mimarlıkta güncel teknolojiler ile geleneksel yöntemlerin harmanlandığı eğitim sistemlerine ilgi duyan Alvarez, yüksek lisans derecesini Arizona Üniversitesi’nden almıştır.

 

21-002-E_kumru_arapkirKumru Arapgirlioğlu
Kentsel Tasarım ve Peyzaj Mimarlığı Bölümü
Doktora: Ankara Üniversitesi

Çevre planlama ve kaynak yönetimi, çevre etiği, ekoloji, kentsel tasarım ve tarım, sürdürülebilirlik ve insan davranışı.

Kentsel Tasarım ve Peyzaj Mimarlığı Bölüm Başkan Vekili Kumru Arapgirlioğlu’nun çevre ve kaynak yönetimi, ekoloji ve doğa bilimleri, çevre felsefesi ve çevre etiği, çevre politikaları, çevre planlaması ve çevre hukuku gibi alanlarda araştırmaları ve kitapları bulunmaktadır. Doktorasını 2004’te Ankara Üniversitesi’nden alan Dr. Arapgirlioğlu, Mehmet Kemal Dedeman Araştırma ve Geliştirme Proje Yarışması Turizm Geliştirme Sektörü üçüncülük ödülü ve Milliyet Gazetesi Abdi İpekçi Sosyal Bilimler Yarışması ikincilik ödülü sahibidir. Doğa Koruma ve Turizm, Çevre, Felsefe ve Etik, Çevre ve İnsan, Tasarım Stüdyosu ve Peyzaj Ekolojisi derslerini vermektedir. 2004-2014 yılları arasında UNESCO-Türkiye Milli Komisyonu Biyoetik Milli Komitesi üyeliği yapmış olan Dr. Arapgirlioğlu’nun özel ilgi alanları seyahat etmek, doğa yürüyüşleri yapmak, fotoğraf çekmek, doğa bilimi, gastronomi, tarih, sanat ve öykü kitapları okumaktır.

 

20-002-D_sule_aybarŞule Aybar
İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü
Yüksek Lisans: Texas Üniversitesi, Arlington

İlave yapılar, malzeme ve sürdürülebilirliği.

Bilkent Üniversitesi’ne katılmadan önce ABD’de çeşitli mimarlık ve mühendislik şirketlerinde görev yapan N. Şule Aybar, yüksek lisans derecesini  Arlington’daki Texas Üniversitesi’nden almıştır. Cleveland ve Chattanooga teknik yüksekokulları ile Prince Sultan Üniversitesi’nin öğretim kadrolarında görev yapmıştır. Akademik ilgi alanı malzeme ve sürdürülebilirlik konularını içermektedir. Bu alanda toprak ev üzerine Nevşehir Üniversitesi ve ODTÜ işbirliğiyle bir çalıştay düzenlemiştir. İlgili çalışmaları Open House International dergisinde yayımlanmıştır. İç Mimarlık Stüdyosu, Detay Stüdyosu, Yapı ve Malzeme derslerini veren Aybar’ın hobileri fotoğraf, dans ve vitray sanatıdır.

 

21-A+-Bulent-BatumanBülent Batuman
Kentsel Tasarım ve Peyzaj Mimarlığı Bölümü
Doktora: State University of New York

Yapılı çevrenin toplumsal üretimi ve politika, modern mimarlık ve şehircilik kuramı ve tarihi, kentsel politika.

Bülent Batuman, yapılı çevrenin toplumsal üretimi ve politika, modern mimarlık ve şehircilik kuram ve tarihi, kentsel politika, eleştirel teori gibi konularda araştırmalar yapmaktadır. Doktorasını 2006’da SUNY- Binghamton Üniversitesi’nde tamamlamıştır. Makaleleri Political Geography, Journal of Urban History, Journal of Architectural Education ve Urban Studies gibi dergilerde yayımlanmıştır. Journal of Urban History ve Praksis dergilerinin yayın kurullarındadır. TMMOB Mimarlar Odası Ankara şubesi ve Avrupa Mimarlar Konseyi’nin yönetim kurullarında görev yapmış olan Dr. Batuman, Temel Tasarım, Bilgisayarlar ve Geometri, Bilgisayar Destekli Tasarım, Mekanın Görsel Politikası, Mekan, Kültür ve Kimlik, Tasarım Stüdyosu derslerini vermiştir.

 

Burcu Baykan
İletişim ve Tasarım Bölümü
Doktora: Trinity College Dublin

Sanat, bilim ve teknoloji etkileşimleri.

Çalışmalarını sanat felsefesi, estetik, performans sanatı kuramı, tipografi, grafik tasarım, bilgisayar grafikleri, yeni medya sanatı ve basılı medya gibi konular üzerinde sürdüren Burcu Baykan, doktorasını Trinity College Dublin’den 2016’da almıştır. Çeşitli kitap bölümlerinin yanı sıra International Journal of Advances in Social Sciences dergisinde yayımlanmış bir makale kaleme almıştır. İletişim Çalışmalarına Giriş, Görsel Çalışmalarda Özel Konular ve Kavramsal Tasarım derslerini veren Burcu Baykan, tüplü dalış ve sanat galerisi gezilerine ilgi duymaktadır.

 

21-001-A_deniz_altayDeniz Altay Baykan
Kentsel Tasarım ve Peyzaj Mimarlığı Bölümü
Doktora:  Ecole des Hautes Etudes en Sciences Sociales

Kent çalışmaları, kentsel açık alan sistemi, kentsel tarım, planlama tarihi, tasarım eğitimi, toplumsal cinsiyet ve mekan.

Kentsel Çevrenin Analizi, Kentsel Kavramlar, Kentsel Projelerin Gerçekleştirilmesi ve Kentsel Tasarım Stüdyosu derslerini veren Deniz Altay Baykan, doktorasını Ecole des Hautes Etudes en Sciences Sociales’den almıştır. Science Po-Paris Villes et Teritoires Laboratuvarı üyesi olan Dr. Baykan’ın bir makalesi Urban Poverty in Developing Countries: Challenge for Sustainable Cities kitabında yer almıştır.

 

43-001-A+Aysu-BerkAysu Berk
Mimarlık Bölümü
Doktora: Michigan Üniversitesi

Yapı bilgisi, taşıyıcı sistem-biçim ilişkisi, mimari geometri, serbest biçimli kabuk yapılar, köprü denetim yöntemleri.

Aysu Berk, doktorasını Michigan Üniversitesi’nde tamamlamıştır. Taşıyıcı sistem-form ilişkisi, mimari geometri, serbest biçimli yapıların yapım ve inşaat süreci zorlukları ile bu süreçte malzeme seçiminin önemi üzerinde çalışan Dr. Berk’in köprü denetleme ve bakım yöntemlerine ilişkin bir makalesi Journal of Performance of Constructed Facilities dergisinde yayımlanmıştır. Dr. Berk, Tasarım Stüdyosu, Yapı Statiği ve Yapı Tasarımı derslerini vermektedir.

 

22-014-A+can-birandCan Birand
Grafik Tasarım Bölümü
Yüksek Lisans: Virginia Commonwealth Üniversitesi

Bibliyografik analiz, veri görselleştirme ve makine öğrenmesi algoritmalarıyla disiplinlere dair tahmin yürütmek.

Grafik Sanatı Tarihi, İnternet Sitesi Tasarımı, Tipografik Tasarım ve Kuramları, Tasarım Meseleleri, Bilgi Tasarımı ve Veri Görselleştirmesi derslerini veren Can Birand, yüksek lisansını Virginia Commonwealth Üniversitesi’nde tamamlamıştır. Modern eğitim araçları ve kuramları tasarlamak ve geliştirmek, geleneksel temel tasarım prensiplerini günümüz tasarım araçları ışığında güncelleştirmek ve bilgi tasarımı gibi çalışma alanları bulunan Birand, internet sitesi ve arayüz tasarımında görsel algının etkisi ve hibrit tasarımla da ilgilenmektedir. Tendency Towards Spontaneous Order başlıklı kitabın yazarıdır. Tennessee Üniversitesi’nin öğretim kadrosunda yer almış olan Birand’ın kişisel ilgi alanları mimari fotoğrafçılığı, hitabet ve hikaye anlatım teknikleridir.

 

22_002_A+_Marek_BrzozowskiMarek Brzozowski
Grafik Tasarım Bölümü
Sanatta Yeterlik: Gdansk Güzel Sanatlar Akademisi

Grafik tasarım, illüstrasyon, görsel iletişim, tipografi, kitap tasarımı.

Ressam kimliğiyle dünyaca tanınan Marek Brzozowski, sanatta yeterlik derecesini 2000’de Gdansk Güzel Sanatlar Akademisi’nden almıştır. Almanya, Güney Kore, İtalya, Japonya, Polonya ve Türkiye’de çeşitli ödüllere değer görülmüş, kişisel sergiler açmış ve karma sergilere katılmıştır. Görsel iletişim konulu bir televizyon programı hazırlamıştır. Çizim ve Grafik Tasarım derslerini veren Brzozowski’nin reklamcılık, sosyal medya ve toplumsal içerikli çalışmaları da vardır.

 

Chen-Yu Chiu
Mimarlık Bölümü
Doktora: Melbourne Üniversitesi

Mimari kuram, tarih ve tasarımın kültürlerarası boyutları.

Chen-Yu Chiu, doktorasını Melbourne Üniversitesi’nde tamamlamıştır. Doktora sonrası araştırmalar yaptığı Aalto Üniversitesi’nde Tayvan Kültür Bakanlığı, Alvar Aalto Müzesi ve Finlandiya Mimari Müzesi ile projeler yürüten Dr. Chiu, bu üniversitede dersler de vermiştir. Journal of Architecture, Journal of Literature and Art Studies, Journal of the European Architectural History Network gibi dergilerde makaleleri yayımlanan Dr. Chiu’nun çalışmaları mimari kuram, tarih ve tasarımın kültürlerarası boyutları üzerinedir.

 

24-13-Bulent-CapliBülent Çaplı
İletişim ve Tasarım Bölümü
Doktora: İstanbul Üniversitesi

Medyanın ekonomi politiği, medya etiği, televizyon haberciliği, belgesel sinema.

Bülent Çaplı, doktorasını 1990’da İstanbul Üniversitesi’nde tamamlamıştır. Çalışmaları medya etiği, medyanın ekonomi politiği, medya sistemleri, iletişim sosyolojisi, küresel iletişim ve televizyon haberciliği üzerinde yoğunlaşan Dr. Çaplı, bu alanlarda kitaplar ve makaleler yazmış, dersler vermiş, ödüller kazanmıştır. Yine bu alanlarda birçok yurtiçi ve yurtdışı projede danışmanlık ve koordinatörlük yapmış olan Dr. Çaplı, Florida, Ohio ve Manchester gibi üniversitelerde görev almıştır.

 

20-010-A+halime_demirkanHalime Demirkan
İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü
Doktora: Orta Doğu Teknik Üniversitesi

Mimarlık, planlama ve tasarımda kuram, evrensel ve engelsiz Tasarım, sürdürülebilirlik.

Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürü Halime Demirkan, doktorasını 1989’da Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde tamamlamıştır. Aynı üniversitenin yanı sıra TÜBİTAK Yapı Araştırma Enstitüsü’nde görev yapmıştır. Araştırmalarını tasarım kuram ve ilkeleri, tasarımda yaratıcılık ve tasarım eğitimi alanlarında sürdüren Dr. Demirkan’ın makaleleri Applied Ergonomics, Design Studies, Creativity Research Journal ve Learning and Instruction gibi dergilerde yayımlanmıştır. Gelecek Zamandaki Çevreler ve İç Mimarlık Stüdyosu derslerini veren Dr. Demirkan, Bilkent Üniversitesi’nde Güzel Sanatlar, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi dekan yardımcılığı ile İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı bölüm başkanlığı görevlerinde bulunmuştur. Farklı dünya medeniyetlerinin mimarlık ve sanat eserlerini yerinde incelemek, Dr. Demirkan’ın kişisel ilgi alanlarındandır.

 

21-013-A+Didem-DizdarogluDidem Dizdaroğlu
Kentsel Tasarım ve Peyzaj Mimarlığı Bölümü
Doktora: Queensland University of Technology

Sürdürülebilir kentsel ekosistem planlaması, ArcGIS tabanlı sürdürülebilirlik, ekolojik planlama, yeşil altyapı.

Doktorasını 2013’de Queensland University of Technology’de tamamlayan Didem Dizdaroğlu, sürdürülebilir kentsel ekosistem planlaması, sürdürülebilirlik değerlendirme yöntemleri, ekolojik planlama ve yeşil altyapı sistemleri konularında araştırmalar yapmaktadır. Doktora çalışmasında geliştirdiği parsel ölçeğinde uygulanan, coğrafi bilgi sistemi tabanlı kentsel sürdürülebilirlik ölçme modeliyle Avustralya’da yılın tezi ödülünü almıştır. Tasarım Stüdyosu ve Bitki Materyali derslerini veren Dr. Dizdaroğlu, TÜBİTAK yurt dışı doktora sonrası araştırma bursu kapsamında, Sydney University of New South Wales’te araştırmacılık yapmıştır (2015-2016). Yayımlanmış kitap bölümlerinin yanı sıra Ecological Indicators, Habitat International, Environmental Impact Assessment Review, Journal of Environmental Planning and Management, Global Journal of Environmental Science and Management, Journal of Smart and Sustainable Built Environment dergilerinde yer almış makaleleri vardır.

 

20-035-A+Burcu_Aydınalp_EgelBurcu Aydınalp Egel
İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü
Yüksek Lisans: Florida Üniversitesi

İç mimarlık, mimari aydınaltma, sahne tasarımı ve aydınlatması.

Mimari ışıklandırma, tiyatro sahne tasarımı ve ışık tasarımı üzerine çalışmaları ve yayınları bulunan Burcu Aydınalp Egel, Florida Üniversitesi’nden yüksek lisans derecesine sahiptir. New York merkezli Fisher Marantz Stone firmasında mimari ışıklandırma üzerine bir süre çalıştıktan sonra Anadolu Ateşi, Tiyatro İstanbul, Shaman Dans Tiyatrosu, Magic You Ney ve Anatolia Gösteri Merkezi bünyesinde tasarım, dış ilişkiler ve genel koordinatörlük görevleri üstlenmiştir. Mimari aydınlatma alanında çeşitli otel ve müzelere danışmanlık da yapmış olan Egel, İç Mimarlık Stüdyosu ve İç Mimarlıkta Özel Konular derslerini vermektedir. Bugüne kadar seramik sanatçısı olarak üç karma sergiye katılan Egel’in gençler kategorisinde Türkiye ikili briç şampiyonluğu da vardır.

 

20-006-D_feyzan_beler_erkipFeyzan Erkip
Kentsel Tasarım ve Peyzaj Mimarlığı Bölümü
Doktora: Orta Doğu Teknik Üniversitesi

Kentsel kamusal alanların kullanımı, tüketim alanları ve uygulamaları, mekan algısı ve deneyimleri.

Doktorasını Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde tamamlayan Feyzan Erkip, kentsel dönüşümler ve planlama, alışveriş merkezlerinin kent yaşamına etkileri, çevre psikolojisi, boş zaman etkinlikleri ve mekanları konularında araştırmalar yürütmektedir. Çalışmaları Progress in Planning, Environment and Planning A, Cities, Environment and Behavior, Journal of Environmental Psychology ve Third World Planning Review gibi dergilerde yayımlanan Dr. Erkip, Cities dergisinin editörler kurulu üyesidir. Bilkent Üniversitesi’ne katılmadan önce Orta Doğu Teknik Üniversitesi ve TÜBİTAK Yapı Araştırma Enstitüsü’nde görev yapan Dr. Erkip, Tilburg Üniversitesi (2003-2004) ve New York Üniversitesi’nde (2011-2012) araştırmalarda bulunmuştur. URBAN – NET, Middle East Research Competition ve TÜBİTAK araştırma ödülleri sahibidir. İnsan ve çevre ilişkileri ile kent sosyolojisi konularında dersler veren Dr. Erkip’in özel ilgi alanları edebiyat, sinema, briç ve yogadır.

 

43-026-A+markfrederiksonMark Paul Frederickson
Mimarlık Bölümü
Doktora: California Üniversitesi, Los Angeles

Mimarlık, peyzaj mimarlığı ve kentsel tasarım eğitimi, küçük yerleşimlerin yeniden canlandırılması.

Bilkent Üniversitesi’ne katılmadan önce Arizona Üniversitesi’nde 23 yıl öğretim üyeliği yapan Mark Paul Frederickson, Kentsel Sürdürülebilirlikte Güncel Sorunlar ve Mimari Tasarım Stüdyosu derslerini vermektedir. Doktorasını Los Angeles’daki California Üniversitesi’nde tamamlamıştır. Çeşitli kitap bölümleri yazmış, Design Principles and Practices: An International Journal ve Journal of Architectural Education gibi dergilerde makaleler yayımlamıştır. Sürdürülebilir şehir planlaması, kentlerin yeniden canlandırılması, sürdürülebilir turizm planlaması ve tasarımı üzerine çalışmaları ve ödülleri bulunan Dr. Frederickson, bu alanlarda ABD, Meksika, Panama ve Hong Kong’da projeler yürütmüştür.

 

43-024-A+Giorgio-GascoGiorgio Gasco
Mimarlık Bölümü
Doktora: Barcelona Politeknik Üniversitesi

Mimari tasarım eğitimi, mimarlık tarihi ve kuramı.

Mimari tasarım, tasarım eğitimi, 20. yüzyıl mimarlık tarihi ve teorileri gibi araştırma alanları bulunan Giorgio Gasco, doktorasını Barcelona Politeknik Üniversitesi’nden 2007’de almıştır. Belleten, DC papers: architectural critic review ve Abitare dergilerinde makaleleri yayımlanan Dr. Gasco, çalışmalarına Türkiye’de erken Cumhuriyet dönemi restorasyon prensipleri, tasarım eğitimi ve mekan kavramı konularında devam etmektedir. Mimari Tasarım Stüdyosu ve Mimarlık Tarihi derslerini veren Dr. Gasco, sinema, müzik ve fotoğrafçılığa ilgi duymaktadır.

 

yeniahmet-gurata copyAhmet Gürata
İletişim ve Tasarım Bölümü
Doktora: Londra Üniversitesi

Sinema tarihi, sinema kuramı, belgesel, Türk sineması.

İletişim ve Tasarım Bölüm Başkanı Ahmet Gürata, sinema kuramı ve tarihiyle ilgili dersler vermektedir. 2003’te doktorasını aldığı Londra Üniversitesi’nin yanı sıra Southampton Üniversitesi’nin akademik kadrolarında yer almıştır. Araştırmalarını sinema tarihi, Türk sineması, sinema kuramı, görsel kültür ve alımlama konularında sürdürmektedir. Belgesel Sinemacılar Birliği ve Sinema Yazarları Derneği üyesidir. Makalelerinin yanında çeşitli kitap bölümleri de yayımlanmış olan Dr. Gürata, sinema temalı dergilerde editörlük de yapmıştır. Türkiye Bilimler Akademisi’nin Üniversite Ders Kitapları Telif ve Çeviri Eser Ödülleri’nde, ABD’li akademisyen Prof. Dr. Timothy J. Corrigan’dan çevirdiği Film Eleştirisi El Kitabı (A Short Guide to Writing About Film) ile sosyal bilimler alanında mansiyon kazanmıştır.

 

20-013-gradmeltem-gurelMeltem Gürel
Mimarlık Bölümü
Doktora: Illinois Üniversitesi, Urbana-Champaign

Mimarlık tarihi ve kuramı, mimari tasarım, tasarım eğitimi, toplumsal cinsiyet ve mimarlık, kültür-mekan ilişkisi.

Mimarlık Bölüm Başkanı Meltem Gürel, doktorasını Urbana Champaign’deki Illinois Üniversitesi’nden almış, aynı üniversitede öğretim üyesi olarak çalışmış ve ABD’de çeşitli mimarlık şirketlerinde görev yapmıştır. Doktora çalışmasıyla Edward L. Ryerson Traveling Award in Architecture, Rexford Newcomb Award ve ARRC/King Student Medal gibi ödüller almıştır. Yazıları Journal of Architectural Education, Journal of Architecture, Journal of Design History, Gender, Place and Culture, Journal of Architectural and Planning Research ve International Journal of Art and Design Education gibi dergilerde yayımlanan Dr. Gürel, çeşitli kitap bölümleri de yazmıştır. Mimari Tasarım Stüdyosu, Mimari Kuram, Tarih ve Eleştiri derslerini veren Dr. Gürel’in araştırmaları 20. yüzyıl mimarlık tarihi ve teorileri, kültür-mekan ilişkisi, tasarım eğitimi, toplumsal cinsiyet ve mimarlık üzerinde yoğunlaşmıştır. Mimari amaçlı inceleme gezileri, Dr. Gürel’in kişisel ilgi alanlarındandır.

 

22_004_A+Cengiz_GurerCengiz Gürer
Grafik Tasarım Bölümü
Lisans: Marmara Üniversitesi

Özgün baskı, kaligrafi, desen, ambalaj grafiği.

Özgün baskı teknikleri, litografi, kaligrafi ve illüstrasyon gibi uzmanlık alanları olan Cengiz Gürer, Marmara Üniversitesi mezunudur. 1998 birincisi olduğu Uluslararası Reklamcılık Derneği InterAd Reklam Yarışması’nda öğrenci ekibiyle beraber 2005 Avrupa birinciliği ve dünya üçüncülüğü kazanmıştır. Ambalaj, Resim ve Grafik Tasarım derslerini veren Gürer, Ajans Ada ve T.C. Turizm Bankası’nda çalışmıştır.

 

22_005_A+fulya-ince-gurerFulya İnce Gürer
Grafik Tasarım Bölümü
Yüksek Lisans: Eastern Michigan Üniversitesi

Tipografi, logo tasarımı, grafik tasarım stüdyoları.

Yüksek lisansını 1995’te Eastern Michigan Üniversitesi’nde tamamlayan Fulya İnce Gürer, tipografi, güncel tasarım ve tasarım eğitimi çalışmaları yapmaktadır. Üniversite bünyesindeki basılı çalışmaların üretim ve tasarımında da görev almış olan Gürer, Tipografi, Grafik Tasarım, Logo ve Sembol, Temel Tasarım dersleri vermektedir.

 

22_006_A+_Murad_GurzumarMurad Gürzumar
Grafik Tasarım Bölümü
Lisans: Ankara Üniversitesi

Mimari ve reklam bağlamında fotoğrafçılık, fotoğraf düzenleme programları.

Murad Gürzumar; Fotoğrafik Görüntü İşleme, Fotoğrafın Esasları, İleri Fotoğraf ve Fotoğraf Pratiği derslerini vermektedir. Ankara Üniversitesi mezunudur. Gürzumar, daha önce sanat yönetmeni ve reklam fotoğrafçısı olarak çeşitli şirketlerde çalışmıştır.

 

Ayşe Henry
Mimarlık Bölümü
Doktora: Illinois Üniversitesi

Tarihi çevrelerin korunması, mekan ve kutsallık, Geç Antik ve Bizans mimarlığı.

Araştırmalarını Geç Antik ve Bizans dönemleri mimarlığı, tarihi çevrelerin korunması, mekan ve kutsallık gibi başlıklar çerçevesinde sürdüren Ayşe Henry, bu konularda bir kitap bölümü de yazmıştır. Doktorasını Urbana-Champaign’deki Illinois Üniversitesi’nden 2015’te almıştır. Temel Tasarım ve Tarihi Çevrelerin Korunması derslerini vermektedir. Türkiye’de ve yurtdışında çeşitli kazı ve yüzey araştırma çalışmalarına katılmış olan Dr. Henry’nin özel ilgi alanı eskrimdir.

 

20-014-E_cagri_imamogluÇağrı İmamoğlu
İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü
Doktora: Wisconsin Üniversitesi, Milwaukee

Çevresel algı, biliş ve değerlendirme, yaşlılar için çevreler, tasarım eğitimi, sergi ve kütüphanelerde çalışma alanları.

Çevresel psikoloji kapsamında çevresel algı, biliş ve değerlendirme, yaşlılar için çevreler, sergi ve kütüphane kullanımı ile tasarım eğitimi alanlarında araştırmalar yapan Çağrı İmamoğlu, doktorasını Wisconsin Üniversitesi’nden almıştır. Makaleleri Journal of Environmental Psychology, Environment and Behavior, Social Indicators Research, Museum Management and Curatorship, METU Journal of the Faculty of Architecture, Journal of Academic Librarianship gibi dergilerde yayımlanmıştır. İç Mimarlık Tasarım Stüdyosu ile İnsan ve Çevre derslerini veren Dr. İmamoğlu, squash ve sinemaya ilgi duymaktadır.

 

A+Levent-inceLevent Y. İnce
İletişim ve Tasarım Bölümü
Yüksek Lisans: Bilkent Üniversitesi

Oyun araştırmaları, dijital medya, grafik tasarım, illüstrasyon, tipografi, internet tasarımı, fotoğraf, film yapımı.

Bilgisayar Grafiğine Giriş, İnternet Tasarımına Giriş, Etkileşimli Medya Tasarımı ve Geliştirmesi ile Oyun Tasarımı ve Araştırmaları derslerini veren Levent Y. İnce, güncel çalışmalarını oyun araştırmaları alanında sürdürmektedir. Yüksek lisans derecesini 2010’da Bilkent Üniversitesi’nden almıştır. Yurtiçi ve yurtdışında birçok projede görsel danışman olarak görev yapmış, disiplinlerarası çalışmalarıyla çeşitli ödüller kazanmıştır.

 

21-011-A+hatice_karacaHatice Karaca
Kentsel Tasarım ve Peyzaj Mimarlığı Bölümü
Yüksek Lisans: Paris X Nanterre Üniversitesi

Tasarım eğitimi ve yöntemleri, tarihi kentlerin değerlendirilmesi, kültürel miras, kültürel peyzaj, kentsel peyzaj.

Hatice Karaca, yüksek lisansını 1999’da l’Universite de Paris X Nanterre ve l’Ecole d’Architecture de Paris Belleville’in ortaklığındaki Villes, Architecture et Patrimoine,  Au Maghreb et au Proche Orient programında tamamlamıştır. Bağlam ve Tasarım Stüdyoları, Bitkisel Tasarım, Peyzaj Kuramına Giriş, Peyzaj Gösterim Teknikleri ve Mimari Çizim derslerini vermektedir. Her ölçekte peyzaj gösterim dil ve teknikleri, tasarım eğitimi ve yöntemleri, tasarım eğitiminde katılımcı yaklaşım ve tarihi kentlerin değerlendirilmesi, kültürel miras, kültürel peyzaj ve kentsel peyzaj gibi akademik ilgi alanları bulunan Karaca, ulusal ve uluslararası tasarım ve fikir yarışmalarında kazandığı ödüllerin yanı sıra birçok uluslararası bienalde atölye ve enstalasyon yürütücülüğü de yapmıştır.

 

24-14-A+Collen-Kennedy-KarpatColleen Kennedy Karpat
İletişim ve Tasarım Bölümü
Doktora: Rutgers Üniversitesi

Fransız sinemasının tarihi, uyarlama ve metinlerarasılık, yaratıcı yönetmenlik ve yıldız oyunculuk.

İletişim Çalışmalarına Giriş, Görüntü Çözümlemesi ve Medyada Uyarlamalar derslerini veren Colleen Kennedy Karpat, doktorasını 2011’de Rutgers Üniversitesi’nde tamamlamıştır. Rogues, Romance, and Exoticism in French Cinema of the 1930s isimli eseri, Northeast Modern Language Association tarafından verilen kitap ödülünün sahibidir. Fransız sinemasının tanınmış isimleri Viviane Romane ve Charles Vanel ile ünlü Amerikalı oyuncu Bill Murray hakkında makaleleri yayımlanan Dr. Kennedy Karpat’ın güncel çalışmaları Fransa ve ABD odaklı sinema ve kültür araştırmaları, alımlama ve medya endüstrisi üzerinedir.

 

20-015-D_turhan_kayasuMehmet Turhan Kayasü
İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü
Yüksek Lisans: Orta Doğu Teknik Üniversitesi

Yapı bilgisi, hastane mimarisi.

İngiltere, Suudi Arabistan ve Türkiye’de çeşitli şirketlerin yanı sıra kendi bürosunda çalışmış olan Mehmet Turhan Kayasü’nün mesleki ilgi alanı sağlık yapılarıdır. Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nden 1976’da yüksek lisansını alan Kayasü, İç Mimarlık Stüdyosu ile Yapı ve Malzeme derslerini vermektedir. Kayasü’nün başlıca hobileri müzik ve gezidir.

 

22-013-A+ekin-kilicEkin Kılıç
Grafik Tasarım Bölümü
Sanatta Yeterlik: Hacettepe Üniversitesi

Analog grafikler, reklamcılık, mobil uygulama arayüzleri, deneysel tipografi, hareketli grafikler.

Video hareketli grafikler ile animasyon tasarımı ve eğitimi konularında çalışmalar yapan ve dersler veren Ekin Kılıç, sanatta yeterlik derecesini 2011’de Hacettepe Üniversitesi’nden almıştır. Üyesi olduğu Kitschen inisiyatifi ile sanat ve tasarım etkinliklerine katılan Kılıç, sergilerde organizatörlük ve küratörlük de yapmaktadır.

 

43-026-A+Glennterry KukkolaGlenn Terry Kukkola
Mimarlık Bölümü
Yüksek Lisans: Toronto Üniversitesi

Prefabrik yapı ve kabuk sistemleri, sürdürülebilir çevre sistemleri ve tasarım yönetimi.

Çevresel Teknoloji ile Yapı ve Malzeme derslerini veren Glenn Terry Kukkola, Kanada’da uzun yıllar farklı mimarlık şirketlerinde görev almıştır. Yüksek lisansını Toronto Üniversitesi’nde tamamlamıştır. Mimaride işlevsellik, bağlam ve söylem üzerine çalışmalar yapan Kukkola’nın ilgi alanları içerisinde sürdürülebilir çevre sistemleri ve tasarım yönetimi bulunmaktadır. Astronomi ve müzikle uğraşan Kukkola, gitar çalmaktadır.

 

22_009_A+Atil_KurttekinAtıl Kurttekin
Grafik Tasarım Bölümü
Lisans: Bilkent Üniversitesi

Bilgisayar grafikleri, internet teknolojileri, fotoğraf ve videografi, tipografi.

Görsel Tekniklere Giriş, İnternet Tasarımı, Yazı ve Tipografiye Giriş,Tasarım Araçları ve Teknikleri derslerini veren Atıl Kurttekin, Bilkent Üniversitesi mezunudur. Özel sektörün yanında Uluslararası Göç Örgütü, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği gibi uluslararası kurumlar için sanat yönetmenliği de yapmıştır. Görsel ve işitsel sanatlar ile ilgilenen, bilim kurgu filmleri, kitapları ve çizgi romanlarına merakı olan Kurttekin, profesyonel fotoğrafçı, müzisyen ve seslendirmecidir.

 

20-016-E_alper_kucukAlper Küçük
İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü
Doktora: Orta Doğu Teknik Üniversitesi

Mimari tasarım kuramları, mimari çizim teknikleri, iç mimarlık eğitimi, temel tasarım eğitimi.

Mimari Çizim ve İç Mimarlık Tasarım Stüdyosu derslerini veren Alper Küçük, mimari tasarım kuramları kapsamında mimaride diyagramlar, mimarlık eğitimi ve mimaride temsil konularında çalışmaktadır. Doktorasını Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nden almış olan Dr. Küçük, çağdaş Türk romanına ve bulmacalara meraklıdır.

 

24-A+Fulten-LarlarFulten Larlar
İletişim ve Tasarım Bölümü
Yüksek Lisans: Academy of Art Üniversitesi

Sinemada senaryo, öykü analizi, film yönetimi ve  yapımcılığı, film geliştirme ve prodüksiyon, belgesel sinema.

Yeni medya, senaryo, belgeseller, film yapımı ve yönetimi konularında çalışmalar yürüten Fulten Larlar, bağımsız filmler için öykü analizi de yapmaktadır. Yapımcı, yönetmen ve senaryo danışmanı olarak görev aldığı yapımlarla çeşitli yerel ve uluslararası festivallere katılmış ve ödüller kazanmıştır. Academy of Art Üniversitesi’nde yüksek lisansını tamamlamıştır. Senaryo Yazımı, Yaratıcı Proje Tasarım ve Geliştirme, Görüntü Çözümlemesi ve Görsel İletişim Projesi derslerini veren Larlar’ın kişisel ilgi alanları öykü ve müziktir.

 

Farzana Mirza
Mimarlık Bölümü
Yüksek Lisans: ISAI Victor Horta

Mimarlık tarihi.

Mimari Tasarım Stüdyosu ve Mimarlık Tarihi derslerini veren Farzana Mirza, yüksek lisans derecesini 1999’da ISAI Victor Horta’dan almıştır. Bilkent Üniversitesi’ne katılmadan önce Belçika, Karadağ ve Pakistan’da çalışan Mirza’nın hobileri yoga, fotoğrafçılık, koşu ve doğa yürüyüşüdür.

 

21-005-C_oktan_nalbantogluOktan Nalbantoğlu
Kentsel Tasarım ve Peyzaj Mimarlığı Bölümü
Doktora: Ankara Üniversitesi

Kentsel dönüşüm, kentsel tarım, kent peyzajları, mülteci sorunu ve kentsel gelişime etkileri.

Doktorasını 1997’de Ankara Üniversitesi’nden alan Oktan Nalbantoğlu, kentsel tasarım uygulamaları, peyzaj tasarımı, rekreasyon ekonomisi, ekolojik planlama ve kentsel dönüşüm projeleri üzerine çalışmalar yapmaktadır. Zonguldak Lavuar Koruma Alanı Planlama Mimarlık ve Peyzaj Proje Yarışması’nda, T.C. Çevre ve Orman Bakanlığı-Uludağ Milli Parkı I.ve II. Gelişim Bölgesi Kentsel Tasarım, Peyzaj ve Mimari Proje Fikir Yarışması’nda, T.C. Başbakanlık Özel Çevre Koruma Kurumu Ankara-Gölbaşı Özel Çevre Koruma Bölgesi Doğa Parkı ve Çevresi Kentsel Tasarım ve Peyzaj Proje Yarışması’nda ve Maltepe Bölge Parkı Fikir Projesi Yarışması’nda birincilik, Bursa Kültür Park ve Çevresi Planlama ve Tasarım Proje Yarışması’nda ikincilik ödüllerini kazanmıştır. Bilgisayar Destekli Tasarım, İhale Evrakı Hazırlama Teknikleri, Tasarım Stüdyosu, Bitkisel Tasarım ve Mesleki Uygulama derslerini veren Dr. Nalbantoğlu, ABD’de Omaha Belediyesi’nin çeşitli park ve rekreasyon alanları projelerinde çalışmıştır. Tasarım dergisinin yayın danışmanıdır. Çeşitli ulusal planlama ve tasarım yarışmalarında jüri üyeliği yapmıştır. Özel ilgi alanları spor, doğa yürüyüşleri, etnobotanik ve turistik gezilerdir.

 

 

24-09-Kagan-OlgunturkA+Kağan Olguntürk
İletişim ve Tasarım Bölümü
Sanatta Yeterlik: Marmara Üniversitesi

Film kurgusu, yapımı ve yönetimi, belgesel film yapımı,  objektifler, aydınlatma ve yaratıcı ışık kullanımı.

Doktorasını 2004’te Marmara Üniversitesi’nden alan Kağan Olguntürk’ün çalışmaları belgesel ve kurmaca film yapımı ile fotoğrafçılık eksenindedir. Temel Fotoğrafçılık, Video Yapım Tekniklerine Giriş ve Görsel İletişim Projesi derslerini veren Dr. Olguntürk’ün yeni film dili üzerine makaleleri vardır. Aksiyon film yapım şirketinde yönetmen yardımcılığı, Kanal D’de program yönetmenliği yapmıştır. Kuzey İrlanda’nın uluslararası Mid-Ulster Film Festivali’nde ödüller kazanmış (2008, 2009), Emniyet Genel Müdürlüğü’nün trafik güvenliği konulu kısa film yarışması ve Erciyes Üniversitesi Öğrenci Filmleri Festivali jürilerinde yer almıştır. Usta başlıklı filmi Orta Doğu edebiyatını temsilen ABD’deki Emory & Henry College’de gösterilmiştir. Mösyö adını taşıyan filmi Intendence Film Festivali’nde izleyicilerin oylarıyla belirlenen En İyi Belgesel Film Ödülü ile seçici kurulun verdiği En İyi Uluslararası Belgesel Film Ödülü’nü kazanmıştır. Bu film, ABD’de düzenlenen Phenom (2013) ve Legacy Media Institute International (2014) film festivallerinde gösterilmiştir. Dr. Olguntürk’ün Scent of the Leather adlı belgeseli ise Avustralya merkezli Colortape Uluslararası Film Festivali’nden ödül almış ve ABD’deki Intendence, Blissfest333, Gig Harbor festivallerinde gösterilmiştir.

 

20-007-J_nilgun_camgozNilgün Olguntürk
İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü
Doktora: Bilkent Üniversitesi

Renk ve çevre algısı araştırmaları, aydınlatma, engelliler için tasarım, herkes için tasarım.

Nilgün Olguntürk, doktorasını 2000’de Bilkent Üniversitesi’nden almıştır. Yazıları Color Research and Application, Optics and Laser Technology ve Architectural Science Review gibi dergilerde yayımlanmıştır. Araştırma alanları renk kullanımı ve aydınlatma ile evrensel tasarım olan Dr. Olguntürk, bu kapsamda herkesin ulaşabileceği ve kullanabileceği mekanlar üzerinde aydınlatma, renk kullanımı ve mekan kalitesi hakkında çalışmalar yapmaktadır. London South Bank Üniversitesi’nde çalışmış olan Dr. Olguntürk, Reading Üniversitesi ve Building Research Establishment ile ortak araştırmalarda görev almıştır. Dr. Olguntürk’ün verdiği dersler arasında İç Mimarlık Stüdyoları, Temel Tasarım Stüdyosu, Aydınlatma Tasarımı, Engelliler ve Herkes İçin Tasarım yer almaktadır.

 

24-12-A+Ufuk-Onen-Ufuk Önen
İletişim ve Tasarım Bölümü
Yüksek Lisans: Bilkent Üniversitesi

Medya ve müzik için ses teknolojileri, müzik belgeselleri, medya ve müzik endüstrisi arasındaki etkileşimler.

Ses tasarımı ve belgesel konularında araştırmalar yapan Ufuk Önen, yüksek lisansını 2008’de Bilkent Üniversitesi’nde tamamlamıştır. Ses Tasarımı, Görsel İletişim Projesi, Medya ve Müzik derslerini vermektedir. Yazıları Journal of Game Design and Development Education gibi dergilerde yayımlanmış olan Önen’in Ses Kayıt ve Müzik Teknolojileri, Synthesizer Teknolojileri ve Programlama, Miks Üzerine: Müzik Prodüksiyonlarında Miks Teknikleri ve Çeşitli Yaklaşımlar adlı üç kitabı vardır. Türkiye, Avrupa ve ABD’de birçok projede yapımcı, besteci, ses tasarımcısı ve kayıt mühendisi olarak çalışmıştır. Sis Productions’da şirket ortaklığı ve danışmanlık, Radyo Anadolu ve Radyo C’de program yapımcılığı görevlerinde bulunmuştur. New York merkezli Audio Engineering Society’nin eğitim komitesinde yer alan Önen’in özel ilgi alanları müzik prodüksiyonu, rock müzik ve elektrogitardır.

  

20-018-A+_serpil_ozalogluSerpil Özaloğlu
İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü
Doktora: Orta Doğu Teknik Üniversitesi

Geç Osmanlı ve Cumhuriyet dönemi (1935-1950), bellek ve mekan ilişkisi, çağdaş cami mimarisinde simgesellik, katılımcı mimarlık.

Doktorasını Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde tamamlamış olan Serpil Özaloğlu, McMaster ve Waterloo üniversitelerinde mimarlık ve sanat tarihi alanlarında çalışmıştır. Temel Tasarım, İç Mimarlık Tasarım Stüdyosu ve Mimarlık Tarihi derslerini veren Dr. Özaloğlu’nun Journal of Architectural and Planning Research, Arkitekt, Mimarlık ve Dosya dergilerinde yer almış makaleleri, kitap bölümü olarak yayımlanmış akademik çalışmaları ve mimarlık üzerine çeviri kitapları vardır. Mimarlar Odası merkez yayın organı Mimarlık Dergisi ve Mimarlar Odası Ankara şubesi yayın organı Dosya’nın yayın kurulları üyesidir. Dr. Özaloğlu’nun araştırmaları 18. ve 19. yüzyıl Osmanlı İmparatorluğu’nda ve Erken Cumhuriyet Dönemi’nde toplumsal dönüşümler ve mimarlık ilişkisi ile günümüzde toplum ve mimarlık ilişkisi hakkındadır.

 

20-022-C_burcu_senyapiliBurcu Şenyapılı Özcan
Mimarlık Bölümü
Doktora: Bilkent Üniversitesi

Bilgisayar destekli tasarım, mimari tasarım, mimari tasarım eğitimi, mimarlık tarihi.

Yazıları Design Studies, Automation in Construction, International Journal of Technology and Design Education ve Architectural Science Review gibi dergilerde yayımlanan Burcu Şenyapılı Özcan’ın araştırma alanları mimari tasarım, tasarım eğitimi, bilgisayar destekli tasarım, mimarlık tarihi ve e-öğretimdir. Doktorasını 1998’de Bilkent Üniversitesi’nde tamamlamıştır. Doktora çalışmalarının bir bölümünü Fulbright bursuyla Carnegie Mellon Üniversitesi’nde yürütmüştür. Columbia Üniversitesi’nin Sanat Tarihi, Arkeoloji ve Tarihsel Koruma Merkezi işbirliğiyle gerçekleştirilen projelerde görev yapmıştır. Tasarım Stüdyosu ve Bilgisayar Destekli Tasarım derslerini veren Dr. Şenyapılı Özcan’ın kişisel ilgi alanları arasında radyo programı yapımcılığı ve sunuculuğu vardır.

 

20-032-A+murat-ozdamarMurat Özdamar
İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü
Yüksek Lisans: Bilkent Üniversitesi

Gün ve güneş ışığı, detay çalışmaları ve aşamaları, inşaat-imalat süreçleri, mobilya tasarımı ve imalatı, çizim teknikleri.

Gün ışığı, inşaat süreçleri, mobilya ve tasarım imalatı gibi çalışma konuları bulunan Murat Özdamar, yüksek lisans derecesini Bilkent Üniversitesi’nden almıştır. İç Mimarlık Stüdyosu, Detay Stüdyosu, İç Mimarlık: Meslek Uygulaması ve Temel Tasarım derslerini vermektedir. Alanında özel sektör bünyesinde tasarım ve imalat konularında çalışmıştır. 2010’dan bu yana TMMOB İçmimarlar Odası’nda çeşitli görevler almış olan Özdamar, 2016 itibariyle Onur Kurulu, Çizim Standartları ve Yönetmelikler Komisyonu üyesi olarak görev yapmaktadır. Kayak yapmak, tenis oynamak ve balık avcılığı Özdamar’ın hobileri arasındadır.

 

23-002-A+ahmet-ozsalarAhmet Özsalar
Güzel Sanatlar Bölümü
Yüksek Lisans: Pratt Institute

Seramik, sanat stüdyosu, mozaik ve çizim.

Yüksek lisansını 1984 yılında Pratt Institute’de tamamlayan Ahmet Özsalar, Irak ve Ürdün’de çeşitli üniversitelerde görev yapmıştır. Kişisel sergiler açtığı ve karma sergilere katıldığı Türkiye, ABD, Polonya, Irak, Almanya, Hollanda, Gürcistan, Mısır, Macaristan ve Ürdün’de çeşitli koleksiyonları vardır. Son ödülünü Sinop Müzesi’yle ilgili çalışmalarından dolayı T.C.Turizm ve Kültür Bakanlığı’ndan alan Özsalar, Çizim, Seramik, Mozaik, Sanat Stüdyosu ve Desende Özel Konular derslerini vermektedir.

 

22_011_A+_Adam_PekalskiAdam Pekalski
Grafik Tasarım Bölümü
Yüksek Lisans: Gdansk Güzel Sanatlar Akademisi

İllüstrasyon, afiş tasarımı.

Adam Pekalski; illüstrasyon, karikatür, poster tasarımı ve resim çalışmaları yapmaktadır. İngiltere, Polonya, Rusya, Yugoslavya ve Türkiye’de sergiler açmıştır. Resimleri ve illüstrasyonları birçok ödüle değer görülmüş, çeşitli eğitim yayınlarından kullanılmıştır. Yüksek lisans derecesini 2000’de Gdansk Güzel Sanatlar Akademisi’nden alan Pekalski, sinema tarihi, fotoğrafçılık ve çizgi romanlara meraklıdır.

 

Siniša Prvanov
İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü
Doktora: National Technical University of Athens

Kentsel mobilya tasarımı ve üretimi, yat tasarımı, sığınmacılar için kalıcı barınma yapıları.

Yazıları Journal of Museum of Applied Arts, Institute for Education, Academic Mind Journal, Journal of Chamber of Mechanics gibi dergilerde yayımlanan Siniša Prvanov, doktorasını 2000’de National Technical University of Athens’te tamamlamıştır. Kentsel mobilyaların tasarımı ve üretimi, yatların iç tasarımı ve sığınmacılar için kalıcı barınma yapıları üzerine çalışmalar yürütmektedir. Bilkent Üniversitesi’ne katılmadan önce Ton Duc Thang Üniversitesi’nde görev yapmıştır. İç Mimarlık Stüdyosu ve Ürün Detayı derslerini veren Dr. Prvanov, sanat tarihi ve fotoğrafçılığa ilgi duymaktadır.

 

20-021-E_mustafa_pultarMustafa Pultar
İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü
Doktora: Princeton Üniversitesi

Yapı tasarımı, yapı bilimi, araştırma yöntemleri.

Doktorasını 1965’te Princeton Üniversitesi’nde tamamladıktan sonra bu üniversitede öğretim üyeliği ve Strathclyde Üniversitesi ile Massachusetts Institute of Technology’de araştırmacılık yapan Mustafa Pultar, TÜBİTAK Yapı Araştırma Enstitüsü’nde direktörlük görevinde bulunmuştur. Yapı bilimleri, yapı kültürü ve denizcilik kültürü hakkında araştırmaları olan Dr. Pultar, yelkenciliğe meraklıdır.

 

23-003-ercan-saglamAErcan Sağlam
Güzel Sanatlar Bölümü
Sanatta Yeterlik: Hacettepe Üniversitesi

Heykel sanatı.

Sanatta yeterlik derecesini Hacettepe Üniversitesi’nden 2001’de alan Ercan Sağlam, heykel, plastik sanatlar ve sanat tarihi çalışmaları yapmaktadır. Heykel alanında çeşitli ödüllere sahip olan Sağlam’ın yurtiçi ve yurtdışında açtığı kişisel sergilerin yanı sıra Türkiye ve Avrupa’daki koleksiyonlara girmiş yapıtları vardır. Sanat Stüdyosu, Heykele Giriş ve Güzel Sanatlar Semineri derslerini veren Sağlam, tenisle ilgilenmektedir.

 

43-027-A+Segah_SakSegah Sak
Mimarlık Bölümü
Doktora: Bilkent Üniversitesi

Kent imgesi, Ankara mimarisi, kentsel bellek, kent algısı, dijital medya ve bellek ilişkisi.

Çalışmalarını kent imgesi, sosyomekansal kuramlar, kentsel-toplumsal bellek, dijital medya ve bellek etkileşiminin kent ve mekan algısına etkisi çerçevesinde sürdüren Segah Sak, Bilgisayar Destekli Tasarım ve Temel Tasarım derslerini vermiştir. Doktorasını Bilkent Üniversitesi’nde, doktora sonrası araştırmalarını ise Warwick Üniversitesi’nde tamamlamıştır. Kaleme aldığı bir kitap bölümünün yanı sıra Journal of Urban History dergisinde yayımlanmış bir makalesi bulunan Dr. Sak, fotoğraf çekmeye meraklıdır.

 

24-10-Ozlem SavasAÖzlem Savaş
İletişim ve Tasarım Bölümü
Doktora: Viyana Uygulamalı Sanatlar Üniversitesi

Medya antropolojisi, dijital antropoloji, sosyal medya, yaşam tarzı medyası, dijital ve görsel kültür, tüketim kültürü.

Doktorasını 2008’de Viyana Uygulamalı Sanatlar Üniversitesi’nde tamamlayan Özlem Savaş’ın çalışma alanlarını sosyal medya, dijital kültür, medya antropolojisi ve özellikle dijital antropoloji oluşturmaktadır. Yazıları Digital Creativity, Home Cultures ve Journal of Material Culture dergilerinde yayımlanan Dr. Savaş’ın kaleme aldığı bir kitap bölümü de vardır. Popüler Kültür, Dijital Kültür ile Cinsiyet ve Medya derslerini veren Dr. Savaş’ın kişisel ilgi alanları Arjantin tango ve resimdir.

 

23-007-Beata-zalewskaBeata Zalewska Sladczyk
Güzel Sanatlar Bölümü
Yüksek Lisans: Gdansk Güzel Sanatlar Akademisi

Çizim, akrilik resim.

Grafik Tasarımda Görselleştirme, Sanat Stüdyosu ve Çizim derslerini veren Beata Zalewska Sladczyk, Polonya, Türkiye, ABD, Almanya ve Gürcistan’da kişisel sergiler açmış ve karma sergilere katılmıştır. Yüksek lisans derecesini Gdansk Güzel Sanatlar Akademisi’nden 1992’de almıştır.

 

23-005_A+_Agnieszka_SrokoszAgnieszka Srokosz
Güzel Sanatlar Bölümü
Yüksek Lisans: Gdansk Güzel Sanatlar Akademisi

Sanat, resim, çizim, grafik tasarım ve illüstrasyon.

Desende Özel Konular, Çizim ve Sanat Stüdyosu derslerini veren Agnieszka Srokosz, yüksek lisansını Gdansk Güzel Sanatlar Akademisi’nden almıştır. Resim, illüstrasyon, grafik tasarım çalışmaları yapan Srokosz, Polonya, Türkiye, Hollanda ve İngiltere’de kişisel sergiler açmış, karma sergilere katılmıştır. Polonya’da genç ressamlara düzenlenen atölyelerde görev alan Srokosz, mücevher ve aksesuar tasarımına meraklıdır.

 

23-006-A+dominigue-tezgorDominique Kassab Tezgör
Güzel Sanatlar Bölümü
Doktora: Sorbonne Üniversitesi

Helenistik dönem, klasik arkeoloji, pişmiş toprak figürleri, Sinop özelinde Karadeniz amforaları.

Dominique Kassab Tezgör, doktorasını 1982’de Sorbonne Üniversitesi’nde, devlet doktorasını 1993’te Dijon Üniversitesi’nde tamamlamıştır. Ecole du Louvre’dan sanat tarihi ve müzeoloji diploması da almıştır. Fransız Anadolu Araştırmaları Enstitüsü ve Chung-Ang Üniversitesi’nde de görev yapmış olan Dr.Tezgör, Eski Yunan, Roma ve erken Bizans dönemlerinde İskenderiye, Ege ve Karadeniz’de (Sinop) üretilmiş kandiller, pişmiş toprak figürler ve amforalara dair araştırmalarda bulunmaktadır. Araştırdığı nesnelerin ticareti, Dr.Tezgör’ün bir diğer önemli çalışma alanıdır ve antik dünyada ekonomik faaliyetlerin yürütülüş şekline ışık tutmaktadır. Makaleleri Anatolia Antiqua gibi dergilerde yayımlanan Dr.Tezgör’ün basılmış kitapları ve kitap bölümleri de vardır. Dr.Tezgör, Sanat Tarihi ve Arkeoloji derslerini vermektedir.

 

24-001-A+andreas_treskeAndreas Treske
İletişim ve Tasarım Bölümü
Yüksek Lisans: Münih Sinema ve Televizyon Üniversitesi

Sinema ve televizyon, sinemada yönetmenlik ve yapım, dijital medya, yeni medya, medya sanatı, video sanatı.

Medya sanatçısı ve film yapımcısı kimlikleriyle tanınan Andreas Treske, Münih Sinema ve Televizyon Üniversitesi mezunudur. Etkileşimli medya enstelasyonlarıyla uluslararası sergilerde yer almış, filmleri Cannes, Berlin ve Venedik gibi prestijli festivallerde gösterilmiştir. Türkiye sinemalarında gösterime girmiş çeşitli filmlerin projelerinde de görev yapmıştır. The Inner Life of Video Spheres ve Video Theory: Online Video Aesthetics or the Afterlife of Video başlıklı kitapların yazarı olan Treske,  sinema, belgesel, kısa film prodüksiyonu ve post prodüksiyonu, video sanatı, dijital medya ve kültür alanlarında çalışmalarını sürdürmektedir. Video Vortex ve CILECT üyesidir. Görsel iletişim ve yeni medyayı da kapsayan medya prodüksiyon dersleri veren Treske, elektronik müzik, hobi bahçeciliği, kediler ve ekmek yapımıyla ilgilenmektedir.

 

24-18-A+Funda-Senova-TunaliFunda Şenova Tunalı
İletişim ve Tasarım Bölümü
Doktora: Bilkent Üniversitesi

Grafik tasarım, temel tasarım, tasarım odaklı düşünme, tipografi, arayüz tasarımı, dijital medya, görsel sanat ve kültür.

Çalışmalarını dijital tipografi, arayüz tasarımı, grafik tasarım, tasarım odaklı düşünme, dijital medya ve görsel kültür üzerine sürdüren Funda Şenova Tunalı, doktorasını Bilkent Üniversitesi’nden 2012’de almıştır. Görsel İletişim Tasarımı, Sanat ve Kültüre Giriş, Reklam Psikolojisi, Teknik Çizim ve Yazı derslerini vermiştir. Ortak yazarlı iki kitap bölümü kaleme almış ve Leonardo dergisinde makale yayımlamış olan Dr. Şenova Tunalı, Hollanda’da imge sentezi ve bilgisayar animasyonu üzerine çalışmıştır. 2014’te Siggraph, Art Gallery: Acting in Translation sergisinde jüri üyleliği yapmış olan Dr. Şenova Tunalı, birçok karma sergide de yer almıştır.

 

20-011-D_elif_erdemir_Elif Erdemir Türkkan
İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü
Doktora: Bilkent Üniversitesi

İç mimarlık stüdyo tasarımı, mobilya tasarım tarihi ve eğitimi, ürün ve yeni ürün tasarımı, kullanıcı-tasarımıcı ilişkisi.

Kültür-mekan ilişkisi ve etkileşimi, tasarım ve tasarım stüdyosu eğitimi, nesne tasarımı ve bunun kullanıcıyla ilişkisi konularında çalışmalar yapan Elif Erdemir Türkkan, doktorasını 1998’de Bilkent Üniversitesi’nden almıştır. Sanat ve Kültür, İç Mimarlık Stüdyosu, Mobilya Tarihi ve Güncel Endüstriyel Tasarım Konuları derslerini veren Dr. Türkkan’ın özel ilgi alanları arasında mücevher tasarımı ve modern dans bulunmaktadır.

 

20-023-C_tijen_sonkanTijen Sonkan Türkkan
İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü
Yüksek Lisans: Hfbk Hamburg

Bilgisayar destekli tasarım ve üretim, doğadan esinlenerek tasarım, biyometrik çalışmalar, tasarım için yeni çözüm arayışları.

Tasarım Stüdyosu ve Bilgisayar Destekli Tasarım ve Sunum derslerini veren Tijen Sonkan Türkkan, internet sayfası tasarımı alanında çalışmalar yapmaktadır. Yüksek lisansını 1984’te HfbK Hamburg’da tamamlayan Türkkan, MNG, Parsons Brinckerhoff International, Architekturbüro Bley ve SAGA gibi şirketlerde çalışmıştır. Türkkan’ın özel ilgi alanları geleceğe dönük ve aykırı ortamlarda yer alan tasarımlardır.

 

20-012-A_sibel_ertez_uralSibel Ertez Ural
İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü
Doktora: Karadeniz Teknik Üniversitesi

Mimarlıkta renk, renk tasarım süreci, mekansal renk, renk eğitimi, temel tasarım eğitimi.

Doktorasını 1995’te Karadeniz Teknik Üniversitesi’nden alan Sibel Ertez Ural, tasarım ve mimarlıkta renklendirme, renk tercihleri, renk dinamikleri ve temel tasarım araştırmaları üzerine çalışmaktadır. Çalışmaları Color Research and Application dergisinde yer almıştır. Dünya Bankası Yaratıcı Kalkınma Fikirleri Ödülü sahibi Dr. Ural, İç Mimarlık Stüdyosu, Aydınlatma Tasarımı, Mimari Çizim, Renk Kuramı ve Uygulamaları derslerini vermektedir. Devlet Planlama Teşkilatı’nın Doğu Karadeniz Bölgesi Nitelikli Konut Araştırması adlı projesinde görev alan Dr. Ural, mimari uygulamalara renk tasarımcısı olarak katılmaktadır.

  

20-027-A+semiha-yilmazerSemiha Yılmazer
İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü
Doktora: Karadeniz Teknik Üniversitesi

Yapı fiziği, yapı malzemesinin fiziksel ve mekanik özellikleri, mimari akustik ve aydınlatma, işitsel ve görsel algı, renk.

Doktorasını 1998’de Karadeniz Teknik Üniversitesi’nden alan Semiha Yılmazer’in yapı fiziği, bina akustiği, ısı ve nem kapsamında yapı malzemelerinin fiziksel özellikleri hakkında çalışmaları bulunmaktadır. Building and Environment, Architectural Science Review ve Color Research and Application gibi dergilerde makaleleri yayımlanmıştır. Architectural Science Review dergisinin yayın danışma kurulu daimi üyesidir. İç Mimarlık Stüdyosu ve Yapı Performansı derslerini veren Dr. Yılmazer, TÜBİTAK Hüsamettin Tuğaç Vakfı Araştırma Ödülü’nde 1996’da üçüncü, 1998’de ikinci sırayı almıştır. Dünya Bankası Türkiye Yaratıcı Kalkınma Fikirleri Ödülü’nün 2005’teki sahibi olan Dr. Yılmazer’in Havalandırmalı Çift Duvarlı Briket Duvar başlıklı bir buluşu patentlenmiştir. TÜBİTAK ve KOSGEB tarafından desteklenen yapı malzemeleri araştırma-geliştirme projeleri yürüten Dr. Yılmazer, CSY Ar-Ge ve Mühendislik, Mimarlık, Danışmanlık firmasının kurucusudur.