BiHa Lab Kuruluyor. Bilkent Üniversitesi ve Havelsan veri bilimi alanında işbirliği yapacak.

BiHa Lab Kuruluyor. Bilkent Üniversitesi ve Havelsan veri bilimi alanında işbirliği yapacak.

Bilkent Üniversitesi ve HAVELSAN ortak girişimi olarak kurulacak BİLKENT – HAVELSAN Data ScienceLaboratory (BiHaLab), büyük veri, veri bilimi, siber güvenlik, veri analizi ve bilgi güvenliği alanlarında ortak çalışmalara hizmet edecek.

Bilkent Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü’nde yer alacak BiHa Lab, Bilkent Üniversitesi’nde bilgisayar ve veri bilimi alanında çalışan akademisyenler ve araştırmacılar ile HAVELSAN araştırmacılarının iç içe çalışmasını ve çift taraflı teknoloji transferini destekleyecek.

BiHaLab’da geliştirilen projeler kapsamında teknik ve ticari mentörlük, proje bazında araştırmacılar ile görüşmelerin koordine edilmesi, gerekli veri ve teknoloji erişiminin sağlanmasının da HAVELSAN tarafından gerçekleştirilmesi öngörülüyor. BiHaLab’ın ilgili öğrenciler, öğretim üyeleri ve HAVELSAN araştırmacıları tarafından kullanımı ve koordinesi konusunda da Bilkent Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü yetkili ve sorumlu olacak.

Yüksek Lisans ve Doktora öğrencilerinin tez aşamasına gelmiş uygulamaları, araştırma projeleri ve bu çalışmaların getirileri ile ülkemiz veri bilimine katkı sağlamayı hedefleyen laboratuvar, kısa sürede tamamlanarak hizmete başlayacak.

HAVELSAN’ın en çok önem verdiği noktalardan biri olan Üniversite Sanayii İşbirliği kapsamına yeni bir boyut ve işbirliği sahası tanıyacak olan oluşumun, her iki paydaşa da çift yönlü katkı sağlaması hedefleniyor.BiHaLabHAVELSAN’ın ilk üniversite laboratuvarı olma özelliğini de taşıyor.