Acı Kaybımız… Eski Rektörümüz Prof. Dr. Tuğrul Pırnar’ı Kaybettik…

Acı Kaybımız… Eski Rektörümüz Prof. Dr. Tuğrul Pırnar’ı Kaybettik…

Bilkent Üniversitesi eski rektörü, Hacettepe Üniversitesi eski rektörü Prof. Dr. Tuğrul Pırnar, vefat etmiştir. Merhuma rahmet, Pırnar ailesine ve Bilkent camiasına başsağlığı dileriz.

Cenazesi 8 Aralık 2015 Salı günü Alsancak Hocazade Camii’nde kılınacak öğle namazını müteakip, Urla Eski Mezarlığı’na defnedilecektir.

 

PROF. DR. TUĞRUL PIRNAR
(1935-2015)

Yaşamının 50 yılı aşkın bir bölümünü insanlığın hizmetine vermiş bir tıp adamı Prof. Dr. Tuğrul Pırnar. Türkiye’ye bilgisayarlı tomografiyi ve manyetik rezonansı getiren öncü türk radyoloğu Prof. Pırnar, Türk Manyetik Rezonans Derneği Kurucusu olup,uzun bir süre Derneğin başkanlığını yapmıştır. Türk Radyoloji Derneği Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı da yürütmüş ve radyoloji alanında ülkemizde önemli hizmetlere öncü olmuştur. Prof. Pırnar 1978-1981 yılları arasında Hacettepe Üniversitesi Rektörü, 1985-1986 yılları arasında ise Bilkent Üniversitesi Rektörü olarak görev yapmıştır. Ayrıca, Dünya Sağlık Örgütü’nde Araştırma Direktörlüğü’nde bulunmuştur. Ondört yıl süre ile Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Radyoloji Anabilim Dalı Başkanlığını yürütmüş, 2001 senesinde emekli olmuştur.