Ana Sayfa » Trafik Kuralları

Trafik Kuralları

Değerli Bilkentli

Bilkent Üniversitesi, pek çok alanda olduğu gibi trafik hizmetleri konusunda da öncü uygulamalarıyla öne çıkmaktadır. Bu kampüste TRAFİKTE SAYGİ vardır. Örneğin, Bilkent Üniversitesi kampüsününhernoktasında yayaların geçiş üstünlüğü vardır. Bir başka deyişle, kampüste motorlu veya motorsuz bir araçla dolaşmak, diğer Bilkentlilerin size tanıdığı bir çeşit ayrıcalıktır.

Kampüste özel araç kullananlar, Bilkent Üniversitesiöğrencilerinin %30’unu oluşturmaktadır. Üniversitemizin Trafik Kurulu, hepimizin güvenliği için kurallar oluşturmuştur. kampus içi trafikte bu kurallara uyulmaması, belirli yaptırımlarıda beraberinde getirmektedir.

Trafikte saygı kavramının yasak ve yaptırımdan çok, birliktelikiçinde yapılacak uygulamalarla yaygınlaştırılması esastır. Kampüse giriş için ilk kez araç tanıtım pulu başvurusu yapanöğrencilerin katıldığı Trafik Oryantasyon Programı  da bu kapsamda sürücülerin trafik bilincine katkı sağlamayı amaçlamaktadır.

Elinizdeki kitapçıkta, kampüsteki trafik kural ve yaptırımları ile araç tanıtım pullarına ilişkin bilgiler yer almaktadır. Trafik Kurulu’nun duyurularını akademik yıl boyunca  www.trafik.bilkent.edu.tr adresinden izliyebilir, görüş ve önerilerinizi trafik@bilkent.edu.tradresine iletebilirsiniz.

Bilkent Üniversitesi Trafik Kurulu

 

TRAFİKLE İLGİLİ KURALLARI

1.1 – Araç Tanıtım Pulu Verilmesi ve Kullanım Esasları

1.1.1. Üniversitenin yönetimi altındaki yerlere özel araçları ile  sürekli giriş yapacak öğrenci, personel, mezun ve şirketlerin otopark kullanımı, güvenlik ve giriş kontrolü sağlamak amacı ile Araç Tanıtım Pulu   alması zorunludur.

1.1.2. Öğrenci, Yüksek Lisans ve doktora öğrencileri için verilen Araç Tanıtım Pulları her eğitim öğretim yılı başında verilir ve sadece o eğitim öğretim yılı için geçerlidir.

1.1.3. Şirket araçları için verilen araç tanıtım pulu her yıl sonu Aralık ayında verilir ve geçerlilik süresi bir yıldır.

1.1.4. Geçerli Araç Tanıtım Pulu taşımayan veya araç tanıtım pulu bulunmayan araçların kampüslere girişine kayıtlı olarak izin verilir.

1.1.5. Üniversitemizde ilk kez Araç Tanıtım Pulu alacak lisans öğrencileri başvurularından önce Trafik Kurulu tarafından düzenlenen, sürücülerin trafik bilincine duyarlılık kazanmaları amacıyla, Trafik Oryantasyon programına katılarak program sonunda yapılacak sınavdan geçer not almak zorundadır.

1.1.6. Araç Tanıtım Pulu aracın ön camına; rahatlıkla görülebilecek şekilde sol üst veya sol alt köşeye yapıştırılır. Araç Tanıtım Pulu, sadece  istekte bulunulan araçta kullanılmak üzere verilir. Başka araçlarda kullanmak yasaktır.

1.1.7. Geçerliliği devam eden Araç Tanıtım Pulu;  araç satıldığında, devredildiğinde veya araç tanıtım pulu hasar gördüğünde  sökülerek SSG.Müdürlüğü /Trafik Ofisine iade edilmelidir.  Eski Araç Tanıtım Pulunun iade edilmesi koşuluyla yenisi ücretsiz verilir.

1.1.8. Eski Araç Tanıtım Pulunu iade ya da ibraz edemeyenlere yenisi aşağıdaki hükümlere uygun olarak ücreti karşılığında  verilir.

1.1.8.1. Öğrencilere standart öğrenci Araç Tanıtım Pulu ücretinin iki katı ücrete verilir.

1.1.8.2. Yüksek lisans/doktora öğrencilerine standart öğrenci araç tanıtım pulu ücreti karşılığında      verilir.

1.1.8.3. Personele (akademik, idari,destek) ise standart öğrenci Araç Tanıtım Pulu ücretinin ¼ ücreti karşılığında verilir.

1.1.8.4. Mezunlar öğrencilere  standart öğrenci Araç Tanıtım Pulu ücreti karşılığında             verilir.

1.1.8.5. Şirketler için  standart  öğrenci Araç Tanıtım Pulu ücretinin iki katı ücreti karşılığında verilir.

1.1.8.6. Misafir araçlar için standart  öğrenci Araç Tanıtım Pulu 1/10 ücreti karşılığında verilir.

1.1.9.     Birden fazla araç kullananlar her bir araç için Araç Tanıtım Pulu almak zorundadır. Aşağıdaki hükümlere uygun olarak ücreti karşılığında verilir.

1.1.9.1. Öğrenci ikinci araç pulu için standart öğrenci araç pulunun iki katı ücreti karşılığında verilir.

1.1.9.2. Yüksek lisans/doktora öğrencilerine standart öğrenci araç tanıtım pulu ücreti karşılığında verilir.

1.1.9.3. Mezunlar için  ikinci araç pulu verilmez.

1.1.9.4. Şirketler için  standart  şirket araç tanıtım pulu ücreti karşılığında verilir.

1.1.9.5. Misafir araçlar için ikinci araç pulu verilmez.

1.1.10.  Araç Tanıtım Pulu  taşımayan, ancak misafir olarak  gelen araçların Üniversite girişinde  “Misafir Araç  Kartı-Ziyaretçi Kartı” almaları ve bu kartı yerleşke içerisinde kalınan süre boyunca karşıdan görünebilecek  şekilde taşımaları gerekmektedir.

1.2. OTOPARKLAR

1.2.1. Üniversite arazisi içindeki otopark alanlarını gösteren krokiler, brüşürün sonunda yer almaktadır. Otoparklar; akademik-idari personel otoparkı, öğrenci, mezun ve ziyaretçi otoparkı şeklinde sınıflandırılmıştır. Akademik-idari personel otoparkına, sadece uygun araç tanıtım pulu taşıyan araçlar girebilir ve park edebilir.

1.2.2.  Otoparklarda düzeni sağlamak için çizgiler çizilmiş ve giriş-çıkış yönleri işaretlerle belirtilmiştir. Kazaların önlenmesi ve bir aracın diğerinin hareketini engellememesi için çizgilere ve işaretlere uyulmalıdır.

1.2.3. Kaldırımlara veya yol kenarlarına park edilemez. Yasak yerlere bırakılan araçlara trafik görevlileri tarafından ihlal duyurusu uygulaması yapılır.

1.2.4. Motosikletler ile bisikletler ancak kendilerine ayrılan yerlere park edebilirler.

1.3. KAMPÜSTE UYULMASI GEREKEN KURALLAR

1.3.1. Hız Kuralları : Kampüste hız sınırı levhalarda gösterildiği gibi 50 km/saattir, kavşaklara  yaklaşırken ise 30 km/saattir. Kampus sınırları içerisinde kameralarla kontrol yapılmaktadır.

1.3.2. Yayaların Tartışmasız Geçiş Üstünlüğü: Bilkent Üniversitesi kampüsünde YAYALARIN GEÇİŞ ÜSTÜNLÜĞÜ vardır. Araçlar, yaya geçitlerinin gerisinde tam olarak durmalı ve geçmek isteyen yayalara yol vermelidir.

1.3.3. Tehlikeli şekilde araç kullanmak yasaktır.

1.3.4. Sürücüler, güvenlik görevlilerinin uyarılarını dikkate almak zorundadır.

1.3.5. Çevreyi rahatsız edecek şekilde modifiye edilmiş veya egzoz sistemi arızalı olan, aşırı duman ve gürültü çıkartan araçlar kampüse alınmaz.

1.3.6. Gereksiz yere korna çalmak, araçta çevreyi rahatsız edici biçimde yüksek sesle müzik dinlemek ve araçtan çöp atmak yasaktır.

 

Saygıya Yol Ver

2. KAMPÜS TRAFİK KURALLARINA UYULMAMASI HALİNDE UYGULANACAK YAPTIRIMLAR

Bilkent Üniversitesi sınırları içerisinde kampus trafik kurallarına ve karayolları Trafik Kanunu’na aykarı hareket eden araç sürücüleri için Bilkent Üniversitesi tarafından belirlenmiş CEZA PUAN SİSTEMİ uygulanmaktadır. Ceza puanlarının yanı sıra gerekli durumlarda sürücü ayrıca Disiplin Kurulu’na sevk edilebilir. Uygulanan ceza puan sisteminde, cezalandırmaktan çok, caydırıcı olmak amanlanmaktadır.

 

2.1. YAPTIRIMLAR

Belirlenen hız sınırını %50 oranına kadar aşmak 6 PUAN
Belirlenen hız sınırını %51  – %100  arası aşmak 8 PUAN
Belirlenen hız sınırını %100 oranından fazla aşmak 12 PUAN
Trafik İşaret ve İşaretçilerine Uymamak 6 PUAN
Ters Yönden Seyretmek 6 PUAN
Yayaların Koşulsuz Geçiş Üstünlüğüne Saygı Göstermemek 6 PUAN
Tehlikeli Şekilde Araç Kullanmak 6 PUAN
Engelli otoparkına park etmek 6 PUAN
Park Kuralları İhlalleri 4 PUAN
 Çevre ve Gürültü Kirliliği Yaratmak 4 PUAN
Emniyet Kemeri ve Kask Takmamak 3 PUAN
Hareket Halinde İken Cep Telefonu Kullanmak 3 PUAN
Tedbirsiz ve Saygısız Araç Kullanmak 2 PUAN
Kavşaklarda Geçiş Üstünlüğüne Uymamak 4 PUAN
Kazaya Sebebiyet Vermekte Asli Kusurlu olmak
Maddi hasarlı kazaya sebebiyet vermek
4 PUAN
Maddi Hasarlı Trafik Kazasına Sebebiyet Vermek 4 PUAN
Yaralanmalı Trafik Kazasına Sebebiyet Vermek 8 PUAN
Ölümlü Trafik Kazasına Sebebiyet Vermek 1  YIL  SÜRE İLE SÜRÜCÜ OLARAK KAMPÜSLERE ALINMAMA
Alkollü Araç Kullanmak 1  YIL  SÜRE İLE SÜRÜCÜ OLARAK KAMPÜSLERE ALINMAMA

2.2. DEĞERLENDİRME VE YAPTIRIMLAR
Kural ihlallerine ilişkin değerlendirme, İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesine kayıtlı sürücülerin tümünü kapsamaktadır. Üniversite trafik kayıtlarında olmayan araçlar için SSG. Müdürlüğü’nce Önleyici Hizmetler Büro Amirliği görevlilerine bildirimde bulunulur. Ayrıca bu araçlar, yapılan ihlalin niteliğine göre SSG. Müdürlüğünce Kampüse alınmayabilirler.

2.2.1. Kural ihlalleri sonucunda bir öğrenim yılı içinde ceza puanları toplamı 12’yi aşan personel ve öğrenciler için;

2.2.2. Üniversite  Akademik, idari ve personel araç sürücülerine trafik kurallarını hatırlatıcı uyarı yazısı yazılı olarak gönderilir.  Bunun sonrasındaki alacağı ilk ceza  puanına müteakip Rektörlük makamına durum yazılı olarak bildirilir.

2.2.3. 12 ceza puanını ulaşan Üniversitemizde öğrenim gören lisans, Y.lisans/doktora ve mezun sürücülerine uyarı yazısı posta ve mail yolu ile gönderilir. Bunun sonrasındaki alacağı ilk ceza puanına müteakip sürücünün Araç Tanıtım Puluna 3 ay süreyle el konulur ve bu süre içerisinde bu kişi, araç sürücüsü olarak  kampüslere alınmaz.

2.2.4. 12 ceza puanını aşan şirket araç sürücülerinin Araç Tanıtım Puluna 3 ay süreyle el konulur ve bu süre içerisinde  kişi araç sürücüsü olarak  kampüslere alınmaz.

2.2.5. Uyarı yazısı gönderildikten sonra 12 ceza puanını aşan araç sürücüsünün bağlı  bulunduğu Fakülte / Yüksekokul / İdari birim yöneticisine, öğrenci ise ikamet adresine yazı ile bildirilir.

2.2.6. Bu süre içinde sürücünün trafik ile ilgili ayrıcalıkları ( bariyer kartı v.b ) iptal edilir.

2.2.7. 3 ay ceza alan sürücülerin ceza bitişleri sonunda araç tanıtım pulları ücretsiz olarak verilir.

2.2.8. 3 ay kampus giriş yasağı alan sürücüler 15 gün içerisinde araç tanıtım pulunu SSG.Müdürlüğü Önleyici Hizmetler Büro Amirliğine teslim eder. Araç tanıtım pulunu belirlenen süre içerisinde teslim etmeyen sürücülerin kampüse girişleri tespit edildiğinde kampüse giriş yasağı 1 yıla çıkartılır.

2.2.9. Aynı öğrenim yılı içerisinde ikinci kez  12  ceza puanını aşan sürücülere uyarı yapılmaksızın:

2.2.9.1. Araç  tanıtım  pulu 1 yıl süre ile iptal edilir ve bu süre içerisinde, bu kişi araç sürücüsü olarak kampüslere alınmaz.

2.2.9.2. Bir yıllık yasak sürelerinin sonunda yeniden araç pulu almak üzere başvuran sürücüler,SSG Müdürlüğünce 8 saatlik iş programına alınır.

2.2.10. Daha önce Trafik oryantasyon programına katılmayan sürücüler kampüse giriş yasağı cezasının kaldırılması için Trafik Kurulu tarafından düzenlenen oryantasyon programına katılmak ve bunun sonunda verilecek sınavda geçer not almak zorundadır.

2.2.11.  Bu koşulları sağlayan sürücü, ücretini ödeyerek yeniden araç tanıtım pulu alabilir.

2.2.12.  Yukarıdaki maddeler çerçevesinde kampüslere sürücü olarak giriş yasağı olanların kampüslerde araç kullandıklarının saptanması durumunda yasak süreleri 1 yıla çıkarılır.

2.2.13.  Kampüs içerisinde alkollü araç kullandığı saptanan sürücülere ceza puanına bakılmaksızın 1 yıl süreyle sürücü olarak kampüslere alınmama cezası uygulanır.

2.2.14. Sürücü belgesi olmadan araç kullandığı saptananların aracı yerleşke dışına çıkarılır, ayrıca     tutanak tutularak, Emniyet Müdürlüğüne – Trafik Şube Müdürlüğüne suç duyurusunda bulunulur.

2.2.15. Bir öğrenim yılı ( 1 Eylül – 31 Ağustos dönemi ) sonunda toplam ceza puanı 8 ve altında    olanların ceza puanları bir sonraki öğrenim yılı için sıfırdan başlar. 8 puanı aşanlar ise yeni öğrenim yılına, aştığı kadar puanla başlar, (örneğin, bir önceki öğrenim yılında toplam 11 puan almış bir sürücü, yeni öğrenim yılına 3 puanla başlar.)

2.2.16. Mezun, Şirket, Misafir statüsünde üniversitemize giriş yapan ve ceza puanı 12 olan sürücülerin    e mail adreslerine uyarı yazısı gönderilerek tebliğ edilir. Tebliğden sonra 12 ceza puanını  aşan sürücüler kampüse alınmaz. Ceza bitimi sonunda araç tanıtım pulu ücretsiz verilir.

2.3. DİSİPLİN SORUŞTURMASI GEREKTİRECEK DURULAR

2.3.1. Alkollü araç kullanmak,

2.3.2. Çevre için tehlike yaratacak şekilde araç kullanmak, aşırı hız yapmak, diğer bir araç ile yarışmak,

2.3.3. Trafik veya güvenlik görevlilerinin uyarılarına uymamak, kendisine uyarıda bulunmak isteyen akademik/idari personele veya öğrencilere hakaret etmek veya fiziksel şiddet uygulamak veya uygulamaya teşebbüs etmek,

2.3.4. Yaya veya sürücüleri araç ile taciz etmek,

2.3.5. Araç tanıtım pulu sahtekârlığı yapmak, bir başka araçta kullanmak veya başkasına kullandırmak

2.3.6. Yasaklı olduğu halde kaçak olarak aracı ile yerleşkeye girmek,

2.3.7. Karayolları trafik kanunu ve Karayolları trafik yönetmeliğinin ilgili maddelerine göre Trafik Kurulu’nun gerek göreceği diğer ihlaller.

2.4. KAMPÜS DIŞINDA TRAFİK KURALLARINA UYULMAMASI

İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesinin, Emniyet Genel Müdürlüğü ve Jandarma Genel Komutanlığı ile olan iş birlikteliği gereği, İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi trafik kayıtlarında bulunan araçların kampus dışında yaptıkları kural ihlallerinden, Üniversiteye bildirilen fiil, aşırı hız, alkollü araç kullanmak veya tehlikeli şekilde araç kullanmaktan doğan kural ihlalleri olması durumunda kampus içi trafik kurallarında belirlenen ceza puanı sistemi aynen uygulanır.

2.5. TRAFİK KURALI İHLAL DUYURUSUNUN UYGULANMASI

2.5.1. Kampus içi trafik kurallarının ihlal edenlere “Trafik Kuralı İhlal Duyurusu” yapılır. İhlalin niteliğine göre sürücünün kayıtlarına işlenir.

2.5.2. Sürücü kendisine yapılan bu bildirime itiraz edecekse Sicil Savunma ve Güvenlik Müdürlüğü’ne başvurmalıdır. Bu başvurudan alınan sonuca itiraz etmek istersi ilgili formu doldurarak Trafik Kurulu Başkanı’na yazılı olarak temyiz talebinde bulunabilir.

2.5.3. Sürücülere yapılan tüm bildirimler, sisteme işlendikten sonra sürücünün Bilkent Üniversitesi veri tabanında kayıtlı e-posta adresi esas alınarak yapılır. Bu e-posta adresine yapılan bildirimler sürücü tarafından alınmış varsayılır.

2.5.4. Kampüste araç kullanma yasağı olan sürücüler, ceza süresinin bitiminde  trafik ofisine başvurarak araç tanıtım pulunu alabilirler.

2.6. TRAFİK KAZASINDA ALINACAK ÖNLEMLER

2.6.1. Araç trafik için ek bir tehlike yaratmayacak şekilde hemen durdurulup emniyet tedbiri alınır. Güvenlik görevlisi tedbirleri gözetir, gerektiğinde ek tedbir alır.

2.6.2. Trafik kazalarında yaralı olması veya yardım istenmesi durumunda Bilkent Acil Hat 290 6666 nolu telefonu arayarak bilgi verir.

2.6.3. Trafik kazasına karışan sürücüler kendi aralarında anlaşma tutanağı tanzim eder. Ölümlü ve yaralanmalı kazalarda,  kamu malına hasar verilen kazalarda, vurup kaçma kazalarında,ve araçlardan biri resmi plakalı araç ise 155 nolu telefon aranarak adli kolluk olay mahalline çağrılır. Trafik ekibi gelinceye kadar aracı bulunduğu yerden kaldırmayın ve kaza yerinden ayrılmayınız.