Ana Sayfa » Yaz Okulu Başvuru ve Kayıt Bilgileri

Yaz Okulu Başvuru ve Kayıt Bilgileri

BAŞVURU VE KABUL

Bilkent Yaz Okulu’na Bilkent Üniversitesi’ne kayıtlı tüm öğrenciler ve dışarıdan başvuracak öğrenciler katılabilirler.

Bilkent Üniversitesi öğrencilerinin Yaz Okulu’nda aldıkları notlar Genel Not Ortalaması’na (CGPA) dahil edilir.

Başarılı (CGPA’leri 2.0 veya üzerinde olan) öğrenciler, CGPA’lerini yükseltmek için daha önceki iki yarıyılda aldıkları ve notlarının B’nin altında olduğu dersleri, derslerde yer bulunması durumunda yeniden alabilirler.

DERS KAYITLARI

Bilkent Yaz Okulu’na devam edecek her öğrencinin kayıt olması gerekir.

 • Bilkent öğrencisi olmayanlar: 
  Bilkent Üniversitesi öğrencisi olmayanlar, Yaz Okulu’na kayıt olmak için Başvuru Formu‘nu 7 – 25 Mayıs 2018 tarihleri arasında doldurup email ile sumsch@bilkent.edu.tr adresine onay için göndermeleri gerekmektedir. Başvurusu onaylanan öğrenciler ders kayıtlarından önce Öğrenci İşleri Müdürlüğü’nde özel öğrenci olarak kayıtlarını yaptırmaları gerekmektedir.
 • Bilkent öğrencileri:
  SRS üzerinden dersler için talep bildirme 7 Mayıs 2018, Pazartesi (09:00)  –
  25 Mayıs 2018, Cuma (17:30)
  SRS üzerinden kayıt ödeme planı 28 Mayıs 2018, Pazartesi (10:00) –
  8 Haziran 2018, Cuma (17:30)
  SRS üzerinden kayıt randevularının duyurulması 4 Haziran 2018, Pazartesi (09:00)
  SRS üzerinden randevulu kayıt 5 Haziran 2018, Salı (09:00 – 13:00)
  SRS üzerinden randevusuz kayıt 5 Haziran 2018, Salı (13:00) –
  6 Haziran 2018, Çarşamba (17:30)
  Ders bırakma için son gün 6 Haziran 2018, Çarşamba (23:59)
  Derslerin başlaması 7 Haziran 2018, Perşembe
  Ders ekleme için son gün 8 Haziran 2018, Cuma (17:30)
  Derslerden çekilme için son gün 11 Temmuz 2018, Çarşamba (17:30)
  Derslerin son günü 27 Temmuz 2018, Cuma
  Dönem sonu sınavları 28 Temmuz 2018, Cumartesi –
  1 Ağustos 2018, Çarşamba
   Notların ilanı 6 Ağustos 2018, Pazartesi (17:30)

Yoğun Dil Kurslarına Kayıt
Yabancı Diller Koordinatörlüğü’nce Yaz Okulu kapsamında açılan yoğun dil derslerine kayıtlar diğer derslerde olduğu gibi öğrenciler tarafından SRS üzerinden yapılacaktır. Ayrıca, ders talepleri de SRS üzerinden diğer derslerle birlikte yapılacaktır.

Ayrıntılı ders bilgileri için:
http://sfl.bilkent.edu.tr/yazokulu.html

Kayıt işlemleri

 • 2018 Yaz Okulu derslerinin listesi yaz okulu internet sayfasından “Yaz Okulu’nda sunulan dersler” bağlantısıyla bulunabilir. Güncellenen liste için sayfayı tekrar kontrol ediniz. Bir öğrenci en fazla iki derse kaydolabilir. Peşpeşe alınan iki yoğun yabancı dil dersi tek bir ders olarak sayılmaktadır.
 • ENG 101 dersini almamış veya alıp başarı ile geçmemiş bir öğrenci Yaz Okulu’nda sadece ENG 101 dersini alabilir; bu öğrenciler Yaz Okulu’nda başka ders alamazlar. ENG 101 dersini alıp başarı ile geçmiş ancak ENG 102 dersini almamış veya başarı ile tamamlamamış bir öğrenci Yaz Okulu’nda ENG 102, ve dilerse, bunun yanında bir başka ders daha alabilir. Ancak, bu durumdaki bir öğrenci ENG 102 dersini almadan başka bir ders alamaz. Bu nedenle ENG 102 ve başka ders alan öğrenciler diğer aldığı dersten  çekilmeden ENG 102 dersinden çekilemez.
 • Yaz Okulu öncesinde yaz döneminde açılacak dersler için SRS üzerinden talep toplanmaktadır. Yaz Okulu dersleri, şartların izin verdiği ölçüde bu talepler doğrultusunda açılmaktadır. Yaz Okulu için ders talepleri SRS’den “Services” menüsünde bulunan “Summer School Course Request” servisi ile yapılmaktadır. Her öğrenci 2 derse kadar ders açılması talebinde bulunabilir.
 • Yaz Okulu dersleri için talep belirtmiş olan öğrencilere Yaz Okulu için kayıt randevusu verilecektir. Kayıt randevuları SRS aracılığıyla 4 Haziran 2018, Pazartesi günü saat 10:00’da duyurulacaktır. Ders talebinde bulunmayan öğrenciler randevulu kayıtlar bittikten sonra ders kayıtlarını yapabilirler.
 • Öğrencinin ders kayıtlarından önce SRS üzerinden bir Kayıt Planı (“Services” menüsü altında “Enrollment Payment Plan”) oluşturarak Yaz Okulu dersleri için ödeyeceği eğitim ücretini belirlemesi gerekmektedir. Öğrencinin almak istediği ders için planda öğrencinin almak istediği dersin kredisine göre “A 1/2/3/4 Credit Course” satırı çıkar.
 • Öğrenci, Kayıt Planı sonucu tahakkuk eden ücreti bankaya öder. Kayıt Planı oluşturulmadan ödeme yapılmamalıdır. Bankada öğrenci numarası ile tahakkuk eden miktar görülmeden yapılan ödeme yaz okulu ücretine sayılmamaktadır. Öğrenciler kayıt ücretlerini, Garanti Bankası, İş Bankası veya Yapı Kredi bankasının herhangi bir şubesinden veya bu bankaların internet sayfalarından yatırabilirler.
 • Öğrenci SRS’den ders kaydını yaparak almak istediği dersleri alır. Randevulu kayıtlar 5 Haziran 2018, Salı günü 9:00-13:00 saatleri arasında, randevusuz kayıtlar ise 6 Haziran 2018, Çarşamba günü saat 13:00’ten sonra 7 Haziran 2018, Perşembe günü saat 17:30’a kadar yapılacaktır. Ders bırakma 6 Haziran 2018, Çarşamba günü saat 23.59’da sona ermektedir. Bu tarihten sonra ders bırakmaya izin verilmeyecektir. Lütfen kayıt planlarınızı buna göre yapınız. Ders ekleme süreci 8 Haziran 2018, Cuma günü saat 17:30’a kadar devam edecektir.
 • Öğrenciler belirtilen tarihlerde Bilkent Üniversitesi kampüsü içinde yer alan herhangi bir bilgisayardan kimlik bilgileri ve STARS şifrelerini kullanarak kayıt yapabilirler. Ancak, randevulu kayıtlar belirtilen zamandan önce yapılamaz. Bölüm sekreterliklerinde öğrencilere ders kaydı yapılmayacaktır.
 • Kayıt sırasında ders çakışması veya önkoşul gerektiren durumlarda sistemden oluşturulan form ile Bölüm sekreterliğine başvurulmalıdır.
 • Öğrenci ders ekleme işlemlerini 8 Haziran 2018, Cuma günü saat 17:30’a kadar yeniden Kayıt Planı oluşturarak yapabilir.
 • Ders ekleme süresi bitiminden sonra öğrencinin kalan bakiyesi iade edilebilir veya sonraki dönem için kullanılabilir. Ücretin iadesi için Öğrenci İşleri Müdürlüğü’ne başvurulmalıdır.
 • Yaz Okulu Müdürlüğü zorunlu sebeplerle herhangi bir yaz dersini kapatabilir, öğrencileri başka şubeye aktarabilir, şubeleri birleştirebilir veya şubenin öğretim elemanını değiştirebilir.
 • İlgili akademik yılın güz veya bahar yarıyılında kayıt olup F veya FX notu almış olduğu (hem güz hem de bahar yarıyılında alınmış olan bir ders için bahar yarıyılı notuna bakılır) tek bir dersi tekrar ederek başarılı olması durumunda Yaz Okulu sonunda mezun olacak öğrenciler, eğer tekrarlamaları gereken ders Yaz Okulu’nda açılacağı duyurulan dersler arasında yer almıyorsa,
  söz konusu ders yerine Bireysel Çalışma dersi almak için akademik takvimde belirtilen süre içinde Öğrenci Kayıt Sistemi (SRS) üzerinden başvuru yapabilir. Bireysel Çalışma dersi ile ilgili Senato kararına aşağıdaki bağlantıdan ulaşılabilir.
  Yaz Okulu Bireysel Çalışma Dersleri ve Bütünleme Sınavları Konusunda Senato Kararı
  Yaz Okulu Bireysel Çalışma Dersleri ile ilgili sıkça sorulan soruların cevaplarına buradan ulaşabilirsiniz.

YURT KAYDI

Yaz Dönemi süresince yurtlarda kalmak isteyen öğrenciler, yurt başvurularını BILDORM Yaz Dönemi Online Yurt Başvuru Sistemi (https://stars.bilkent.edu.tr/bildorm/login/) üzerinden yaparak yerlerini almaları gerekmektedir.

Hazırlık öğrencilerinin yurt başvuruları 14 Mayıs 2018, Pazartesi günü, Bölüm öğrencilerinin yurt başvuruları 24 Mayıs 2018, Perşembe tarihinde başlayacaktır. Detaylı bilgi için: (http://www.bilkent.edu.tr/bilkent-tr/admin-unit/yurt/yazokulu_konaklama.html)