Ana Sayfa » Dr. Serim İlday’a YAE’den “Fellow” Payesi

Dr. Serim İlday’a YAE’den “Fellow” Payesi

UNAM’dan Dr. Öğr. Üyesi Serim Kayacan İlday’a Avrupa Genç Akademisi (Young Academy of Europe: YAE) tarafından “Fellow” payesi verildi.

Akademi, 2012 yılında, Avrupa Birliği’nin tüm üye devletleri ve bağlı ülkeler arasında bilimsel değişim ve bilim politikalarına girdi sağlama misyonuyla kurulmuştur. YAE, üyelerini kendi alanlarında lider ve uluslararası tanınmış araştırmacılar arasından seçer ve Avrupa’da bilim ve akademinin geleceği hakkında genç neslin görüşleri ve tavsiyelerinin dikkate alınmasını sağlayarak bu politikaları şekillendirmeyi amaçlar. Bununla birlikte, YAE, üyeleri arasında disiplinler arası ve uluslararası bilimsel alışverişi, işbirliğini ve bilgi transferini teşvik eden bir Avrupa platformu olarak işlev görür.

Dr. İlday, öz-birleşme, karmaşıklık, dengeden uzak sistemler, doğrusal olmayan ve rastlantısal dinamiklere odaklanan çok disiplinli ve disiplinler arası bir araştırmacıdır. Aralık 2017’de katıldığı Bilkent Üniversitesi-UNAM’da Doktor Öğretim Üyesi olarak görev yapmaktadır. Daha önce doktora sonrası araştırmacı olarak Bilkent Üniversitesi Fizik Bölümünde görev yapmıştır. Doktora derecesini Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Ankara, Türkiye’den 2014 yılında almıştır. 2019’da prestijli Avrupa Araştırma Konseyi (ERC) Başlangıç ​​Hibesi (StG) ve 2018’de L’Oreal-UNESCO For Women in Science ödülü almıştır. Dr. İlday’ın araştırmaları, Nature Physics, Nature Photonics, Nature Communications, Nano Letters gibi alanlarında, öncül dergilerde yayınlandı.

YAE ve faaliyetleri hakkında daha detaylı bilgi almak için: https://yacadeuro.org
Serim İlday ve araştırma faaliyetleri hakkında daha detaylı bilgi almak için: https://staff.bilkent.edu.tr/serim/