Ana Sayfa » Öğrencilere Sunulan Programlar

Öğrencilere Sunulan Programlar

2021 – 2022 AKADEMİK YILI GÜZ DÖNEMİ

Uygulama tarihleri, tüm öğrencilere BAIS üzerinden gönderilecek olan bilgilendirme  e-postalarıyla duyurulacaktır.

Adres : Merkez Lojmanları, 20. Blok No:5-6
Tel : 290 1785 – 290 1786
E-posta : pdgm@bilkent.edu.tr

 

Seminerler


Performans Kaygısıyla Başa Çıkma

“Rezil olacağım!”, “Sesim titreyecek!’’, “Ben bu sunumu yapamayacağım!’’ gibi cümleleri sık sık duyabilir ya da kendinize söylüyor olabilirsiniz. Bir topluluğa hitap ederken, sınıfta söz aldığınızda ya da bir grup insan karşısında herhangi bir konuşma yapmanız gerektiğinde normalin üzerinde kaygı duyuyorsanız performans kaygısı taşıyor olabilirsiniz. Kaygınızla başa çıkabilmek ve daha etkili sunumlar yapabilmek için “Performans Kaygısıyla Başa Çıkma” seminerimize katılabilirsiniz.

 

 

 


Erteleme ve Erteleme ile Baş Etme

Hepimizin tamamlamak istediği veya yapması gereken işlere başlamakta zorluk yaşadığı ve erteleme davranışı gösterdiği zamanlar olabilir. Yapmamız gereken bir işimiz varken kendimizi sıklıkla başka şeylerle uğraşırken buluyorsak ve bu durum hayatımızı olumsuz yönde etkilemeye başladıysa erteleme davranışı bir problem haline geliyor. Bu seminerde, öncelikle erteleme davranışının bileşenleri ve türleri hakkında bilgilendirme yapılacak. Bunlara ek, erteleme davranışının arkasında yatabilecek nedenleri ve bunlarla baş etme yöntemlerini konuşacağız.

 

 


Sosyal Kaygı ve İlişkilerde Sınır Kavramı

Sosyal Kaygı bireyin günlük sosyal etkileşimlerinde başkaları tarafından incelenme veya yargılanma korkusundan dolayı kendini gösteren yoğun kaygı ya da utanç duygularına denir. Hepimiz yeni tanışacağımız biriyle randevuya çıkmadan, bir sunum yapmadan veya bir işe başvurmadan önce zaman zaman kaygılanabiliriz. Fakat yoğun sosyal kaygı yaşayan birey, bu durumlardan hayatını etkileyecek ölçüde etkilenir ve kaçınma eğilimi gösterir. Benzer şekilde bu durum bireyin yakın ilişkilerinde de etkili olabilir ve sınırlarını net bir şekilde oluşturup ifade etmesine ve sağlıklı iletişim kurmasına engel olabilir. Sosyal Kaygı ve İlişkilerde Sınır Kavramı seminerinde sosyal kaygının ve sınır kavramının neler olduğundan, kendilerini gösterme şekillerinden, bireylerin bu konularda dikkat etmesi gereken noktalardan ve uygulayabilecekleri yöntemlerden bahsedilecektir. Seminerde hedeflenen, katılımcıların bu konularda farkındalık kazanması ve uygulayabilecekleri yöntemlere dair bilgi sahibi olmasıdır.


Psikolojik Travma Sonrası Ruhsal Güçlenme

Günlük hayatın akışı içinde, hiç beklenmeyen bir anda olaylar istediğimiz gibi gitmeyebilir… Bazı olaylar kontrolümüz dışında;  fiziksel ve psikolojik bütünlüğümüzü tehdit eden, bir anda dayanma gücümüzü zorlayan ve hatta aşan  travmatik  olaylara dönüşebilir. Bu travmatik olaylar ise bizi psikolojik açıdan derinden etkileyebilir ve olumsuz sonuçlar doğurabilir.

Genellikle travmatik olayların psikolojik açıdan olumsuz etkilerine daha çok vurgu yapılsa da;  travmatik bir olayla karşı karşıya kalmanın, kişiyi travma öncesi durumdan daha güçlü hale getirmesinin de mümkün olduğu bilinmektedir. Başka bir deyişle, ünlü filozof Nietzsche’nin de belirttiği gibi bizi öldürmeyen acının güçlendirmesi de mümkün olabilir.

Travmatik bir olayın yani ciddi bir mücadeleyi gerektiren bir durumun ardından ortaya çıkan bu olumlu psikolojik değişim ise  “Travma Sonrası Büyüme” olarak tanımlanmaktadır. Bu seminerde de  “Travma ve Travma Sonrası Büyüme”’nin tanımı, özellikleri, boyutları ve sonuçları ele alınarak tartışılacaktır.


Duyguları Tanıma ve Duygusal Zekanın Kendimizi Keşfetmedeki Rolü

Günlük yaşantımızda kişilerle birlikteyken ilk bakışta duygularımızın zaten görünür olduğunu düşünsek de, daha dikkatli düşündüğümüzde bir olay ya da an hakkında ne hissettiğimizi fark edemeyebiliriz. Bunun yanı sıra, hissettiğimiz duyguyu o andan çok sonra fark ettiğimizi görürüz.

Bu seminerde; temel duygularımızın neler olduğunu, hislerimizi ve duygularımızın bedene nasıl yansıdığını, duygularımızı sözcüklerle ifade etmenin yan sıra başka hangi yollarla ifade edebileceğimizi ve duygusal zekanın kendimizi keşfetmedeki rolü hakkında konuşacağız.