Ana Sayfa » Engelli Öğrenciler Birimi

Engelli Öğrenciler Birimi

Engelli Öğrenciler Birimi Sorumlusu: Burcu Kılıçoğlu
Tel: 2902483

Birim, 1 Kasım 2006 tarihinde kuruldu.

Uygulamalar

  • Bedensel ve görme engelli öğrencilerin Engelli Öğrenciler Birimi’ne başvurusunun değerlendirilerek uygun görülmesi halinde araçlarına ücretsiz Araç Tanıtım Pulu verilmektedir.
  • Özel İhtiyacı olan Öğrenciler için Sınav ve Ders Uygulamaları yapılmaktadır.
  • Engelli Öğrenciler Birimi ile akademik birimlerin bölümlerdeki engelli öğrenciler (görme, bedensel, işitme, disleksi, hiperaktivite ve dikkat dağınıklığı problemi, şeker vs.) özelinde yakın iletişim ve işbirliği halinde olmaları önemli bir gerekliliktir. Bu kapsamda gerekli desteği sağlamak amacıyla her fakültede ve yüksekokulda bir “engelli öğrenci akademik danışmanı” bulunmaktadır.
  • Engelli öğrencilerimizle birebir iletişime geçilerek ihtiyaçları, sorunları ve birim çalışmalarına destek için görüş ve önerileri sorulmuş ve bu kapsamda ilgili idari birimlere ihtiyaçlar aktarılmıştır.
  • Spor Merkezinin kullanımına ilişkin gelen önerilerden biri olan refekatçi ile birlikte spor salonunun kullanılması uygulaması onaylanmıştır.
  • Görme engelliler için merkez ve doğu tabldot kafeteryalara aylık kabartma yemek menuleri konulmuştur.
  • Yapılan sınavlarda engelli öğrencilerin talebine bağlı olarak gerekli uygulamalar yapılmaktadır. (Örn: görme engelliler için büyük puntolu kağıtlar hazırlanması ve gözetmen yardımıyla sınava alınması, fiziksel engelliler için sınavların engel durumuna göre uygun binada ve sınıflarda yapılması)
  • Görme Engelliler Odası, Merkez Kütüphane A-Blok giriş katta hizmet vermektedir. Bu odada, görme engelli kullanıcılar için çeşitli braille kaynaklar ile görme engelli kullanıcıların ihtiyacını karşılayacak nitelikte donanıma sahip bilgisayar, kasetçalar ve yazıcı bulunmaktadır. Kullanıcılar, bu bilgisayardan tarama yapabilir, oluşturdukları bir metinden çıktı alabilir ve internet hizmetlerinden yararlanabilirler.Aynı zamanda kütüphane kullanımları sırasında ihtiyaç duyabilecekleri katalog taramalarının yapılması, raftan kitapların alınması, bilgisayar çıktılarının alınması gibi her türlü kullanıcı hizmeti verilmektedir.Ayrıca, kütüphanenin Multimedia Odası’nda görme engelliler için 300 civarında kabartma piyano notaları bulunmaktadır.
  • Engelsiz Kampüs Ulaşımı; Bedensel ve Görme Engelli öğrencilerimiz için kampüs içi ücretsiz taksi hizmeti uygulanmaktadır.