LAUD Semineri: “KompostKent”, Merve Peker & Duygu Kural, 09:00 3 Aralık (TR)

Kentsel Tasarım ve Peyzaj Mimarlığı Bölümü tarafından düzenlenen LAUD Konuşmaları: Güz dönemi 2020-2021 dizisine davetlisiniz.

Konuşmacı: Merve Peker & Duygu Kural
Başlık: “KompostKent”
Tarih & Saat: 3 Aralık 2020, Perşembe, 9.00-10.00
Seminer Türkçe olacaktır.

Özet: Bu sunum temel olarak yaşadıkları kentte doğa tabanlı çözümler ararken yolları kompost pratiğiyle kesişen, kompostu kendi hayatlarına ve kent pratiğine entegre etmek üzerine çalışmalar yapan üç gencin KompostKent projesi kapsamındaki yolculuğunu anlatmaktadır. Sunumda doğa tabanlı çözümlerden yola çıkarak, kompostun ne olduğu, kentte yapılabilme olanakları, proje boyunca elde edilen teorik ve pratik bilgiler ekseninde katılımcılarla paylaşılacaktır. Ayrıca, katılımcılara kentte ve evde kompost yapabilmeleri adına öneri ve ipuçları sunulacak, KompostKent projesi kapsamında elde edilen çıktılara dair bilgiler verilecektir.

Biyografi:
Merve Peker, 2018 yılında Bilkent Üniversitesi Kentsel Tasarım ve Peyzaj Mimarlığı bölümünden mezun olup güncel olarak Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Yer Sistem Bilimleri bölümünde yüksek lisansını devam ettirmektedir. Yüksek lisans tezini ‘Kentsel Isı Adası Etkisini Azaltmaya Yönelik Yeşil Çözümler’ alanında sürdürmektedir. Son 1 senedir KompostKent projesinin koordinatörlerinden biri olmakla beraber Birleşmiş Milletler Hızlandırma Laboratuvarında staj yapmaktadır. Doğa-insan-kent bağlamındaki çözüm ve yenilikleri sever. Hayali, kentsel ve kırsal alanlar için ekosistem ve çevre temelli yeşil çözümler sağlamaktır.

Duygu Kural, 2012 yılında Hacettepe Üniversitesi Ekonomi bölümünden lisans derecesini aldı. 2018 yılında ise yine aynı bölümden “An Analysis of the Optimal Design of Feed-in Tariff Policy for Photovoltaic Investments in Turkey” başlıklı teziyle yüksek lisansını tamamladı. Tezi Türkiye Ekonomi Kurumu tarafından en iyi araştırma ödülüne layık görüldü. Yenilenebilir enerji kaynakları üzerine uzmanlaşmasının yanı sıra iklim adaleti, çevre ve hak mücadelesi, atık yönetimi, dezavantajlı gruplar üzerine projelerde koordinatör olarak çalıştı. Son 6 aydır ise KompostKent projesini yürütmekte, sosyal adalet, feminizm, ekolojik yıkım alanlarında okumalarını sürdürmekte, sürdürülebilir yaşam pratiklerini geliştirmeye ve yaygınlaştırmaya çalışmaktadır.

Topic: LAUD TALKS
Time: Dec 3, 2020 09:00

Zoom toplantı bilgileri için lütfen bölümden bilgi isteyiniz.