Ana Sayfa » Koronavirüs ve Kovid-19 Güncelleme (04 Mart 2020)

Koronavirüs ve Kovid-19 Güncelleme (04 Mart 2020)

İlk kez 2019 yılı Aralık ayı ortalarında Çin Halk Cumhuriyeti’nin Wuhan kentinde ortaya çıkan yeni koronavirüs buradan birçok ülkeye yayılmaktadır.

Bu virüs ve neden olduğu hastalıkla (Kovid-19) ilgili ayrıntılı bilgi alabileceğiniz bağlantılardan bazıları burada sıralanmıştır:

Her ne kadar henüz Türkiye’de bilinen bir Kovid-19 vakası bulunmasa da, Bilkent Üniversitesi oluşabilecek gelişmelere karşı öğrencilerinin ve çalışanlarının sağlığını korumak amacıyla çeşitli önlemler almaktadır.

Bilkent Üniversitesi Sağlık Merkezi, Kovid-19 vakası görülen ülkelerden gelen veya bu ülkeleri ziyaret etmiş öğrencileri (uluslararası ve değişim öğrencileri dahil) Türkiye’ye giriş tarihlerini ve seyahat ettikleri ülkelerdeki vakaların ortaya çıkış tarihlerini gözeterek izlemeye başlamıştır. Sağlık Bakanlığı’nın belirlediği ölçütlere göre Kovid-19 testi yapılması gerekli görülen öğrenciler Ankara Şehir Hastanesi’ne sevk edilmektedir. Bu güne kadar test uygulanan hiçbir Bilkent mensubunda Kovid-19 çıkmamıştır.

Yurt dışına seyahat eden Bilkent Üniversitesi öğrenci ve çalışanlarının, Türkiye’ye döner dönmez gittikleri ülke, kent ve seyahat tarihlerini Sağlık Merkezi’nin bilheal@bilkent.edu.tr e-posta adresine bildirmeleri istenmektedir. Bu bilgiler gribal enfeksiyon belirtileri gösterenlerin değerlendirme ve takibinde yol gösterici olacaktır.

Yurt dışına seyahat etmemiş olsa dahi, ateş, öksürük veya nefes darlığı belirtileri gösteren öğrenci veya çalışanların vakit geçirmeden Sağlık Merkezi’ne başvurmaları gereklidir.

Temizlik personeline Kovid-19 konusunda eğitim verilmiştir. Sık dokunulan yüzeylerin temizliğine özellikle dikkat edilmekte, denetimler sıklıkla yapılmaktadır.

Koronavirüslerden Korunmak İçin Yapılması Gerekenler

Hastalıktan korunmak için öncelikle el temizliğine dikkat edilmelidir. Eller en az 20 saniye boyunca sabun ve suyla yıkanmalı, sabun ve suyun olmadığı durumlarda alkol bazlı el antiseptikleri kullanılmalıdır. Sık dokunulan nesneler ve yüzeyler normal bir ev temizleme spreyiyle silerek dezenfekte edilmelidir.

Öksürme veya hapşırma sırasında burun ve ağzın tek kullanımlık kâğıt mendil ile örtülmesi, kâğıt mendilin bulunmadığı durumlarda ise dirsek içinin kullanılması önerilmektedir.  Yüzünüze, özellikle gözlerinize, burnunuza ve ağzınıza dokunmaktan kaçınınız. Sağlıklı beslenmek, yeterince uyumak ve düzenli egzersiz yapmak da bağışıklığınızı kuvvetlendirecektir.

Sağlıklı kişilerin maske takması gerekli değildir. Sadece gribal enfeksiyon belirtileri gösterenlerin maske takması gereklidir.