Ana Sayfa » Işımasız Enerji Transferi Üzerine

Işımasız Enerji Transferi Üzerine

Elektrik-Elektronik Mühendisliği ve Fizik Bölümleri öğretim üyesi ve UNAM – Malzeme Bilimi ve Nanoteknoloji Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Hilmi Volkan Demir, Understanding and Modeling Förster-Type Resonance Energy Transfer başlıklı bir kitap serisi kaleme aldı.

Förster tipi ışımasız enerji transferinin tarihi, çok boyutlu nanoyapılara uygulanışı ve diğer kullanım alanlarını anlatan bu ortak yazarlı yapıt, üç cilt olarak Springer etiketiyle yayımlandı.

Üçlemenin birincisinde Förster-tipi ışımasız enerji aktarımı (FRET) ilkesine kısa tarihsel bir bakış ve Förster’den günümüze FRET araştırmalarındaki önemli ilerlemeleri içeren bir derleme, günümüzde geçerli FRET teknolojilerinin bir özeti ile birlikte sunulmaktadır. İkinci kitapta, farklı boyutlardaki nanoyapılarda Förster-tipi enerji aktarımının genel teorisi sunulmaktadır. Üçüncü kitapta ise birçok farklı uygulamada FRET kullanımının ve analizlerinin nasıl yapıldığı konusunda hem yeni başlayanlar için hem uzmanlar için öğretici bilgilendirme sağlanmaktadır.