Ana Sayfa » IEEE Türkiye Bilim Ödülleri Sahiplerini Buldu

IEEE Türkiye Bilim Ödülleri Sahiplerini Buldu

18 Aralık’ta Mithat Çoruh Amfi’de düzenlenen törenle Bilkent öğretim üyeleri ve mezunlarına IEEE (Institute of Electrical and Electronics Engineers) Türkiye Bölümü tarafından ödüller verildi. Geçen yılki tören pandemi nedeniyle iptal edildiğinden, hem 2020 hem de 2021 ödülleri bu yılki etkinlikte sunuldu. IEEE Türkiye Bölümü Bilimsel Ödüller Programı 2017 yılında başlamıştır.

IEEE Türkiye Ömür Boyu Başarı Ödülü, IEEE faaliyet alanlarında özgün, öncü ve çığır açıcı araştırma çalışmaları ile Türkiye akademik dünyasına uluslararası düzeyde büyük katkılar yapmış bilim insanlarına verilmektedir. 2021 IEEE Türkiye Ömür Boyu Başarı Ödülü, Bilkent Üniversitesi Rektörü ve Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Abdullah Atalar’a verildi. 2020 IEEE Türkiye Ömür Boyu Başarı Ödülü de Nanoteknoloji Araştırma Merkezi (NANOTAM) direktörü, Elektrik – Elektronik Mühendisliği ile Fizik Bölümü öğretim üyesi Prof. Ekmel Özbay’ a verildi.

IEEE Türkiye Üstün Hizmet Ödülü, IEEE Türkiye’ye gönüllü faaliyetleri ile büyük katkı sunmuş kişilere verilmektedir. 2020 Üstün Hizmet Ödülünü Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ezhan Karaşan aldı.

IEEE Türkiye Araştırma Teşvik Ödülü, IEEE faaliyet alanlarında üstün nitelikli bilimsel çalışmalarıyla öne çıkan, doktorasını son on yıl içinde tamamlamış, doktora sonrası araştırmalarının önemli bir bölümünü Türkiye’de yapmış ve Türkiye’de ikamet eden bilim insanlarına verilmektedir. 2020 Araştırma Teşvik Ödülleri Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü’nden Doç. Dr. Emine Ülkü Sarıtaş ve Prof. Dr. Cem Tekin’e verilirken 2021 ödülü de Makine Mühendisliği Bölümü’nden Prof. Dr. Selim Hanay’a verilmiştir.

IEEE Türkiye Doktora Tezi Ödülü, doktorasını Türkiye’deki bir üniversitede IEEE faaliyet alanlarından birinde son iki yıl içerisinde tamamlamış ve üstün nitelikli doktora tezi ile gelecek vaat eden genç bilim insanlarına verilmektedir.

2020 ödülleri Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü doktora öğrencilerinden Çağrı Göken ve Serkan Sarıtaş’a, 2021 ödülleri de aynı bölümden Onur Erdem ve Mert Kalfa’ya verildi.