Ana Sayfa » Hukuk Fakültesi Öğrencilerinin Başarıları

Hukuk Fakültesi Öğrencilerinin Başarıları

Öğrencilerimiz, Bilkent’i temsil ederek, uluslararası ticari tahkim alanında katıldıkları dünyanın en büyük iki kurgusal tahkim yarışmasından ve prestijli ön hazırlık yarışmalarından (pre-moot) ödülleriyle döndü.

İstanbul Barosu mensubu Avukat Derya Durlu Gürzumar (LLB ’10, LLM ’15) koçluğunda çalıştırılmış olan Bilkent Vis Moot kurgusal duruşma takımında ikinci sınıf hukuk öğrencisi Ahmet Furkan Karagölge, üçüncü sınıf hukuk öğrencisi Elifsu Gözen ve dördüncü sınıf hukuk öğrencileri Emin Tuna Yılmazer, Beyza Nur Adıgüzel ve Arslan Faruk Gülsoy yer aldı.

İlk olarak, 14-21 Mart 2021 tarihleri arasında düzenlenen ve bu yıl dünya çapından 147 hukuk fakültesinin katıldığı “18th Willem C. Vis East International Commercial Arbitration Moot” (Vis East) yarışmasında öğrencilerimiz çeyrek finale kadar yükselen en başarılı ilk 8 takım arasında yer alarak Eric E. Bergsten En İyi Takım Mansiyon ödülüne (“Eric E. Bergsten Best Team Award, Honorable Mention”) layık görülmüştür. Elifsu Gözen ve Emin Tuna Yılmazer Neil Kaplan En İyi Konuşmacı – Mansiyon ödülüne (“Neil Kaplan Best Oralist Award, Honorable Mention”) layık görüldü.

İkinci olarak, 26 Mart – 1 Nisan 2021 tarihleri arasında düzenlenen ve bu yıl dünya çapında 382 hukuk fakültesinin katılarak 2.500’e yakın hukuk fakültesi öğrencisinin yarıştığı “28th Willem C. Vis International Commercial Arbitration Moot” (Vis) yarışmasında öğrencilerimiz en başarılı ilk 16 üniversite takımı arasına yükselerek Eric E. Bergsten En İyi Takım Mansiyon ödülüne (“Eric E. Bergsten Best Team Award, Honorable Mention”) layık görüldü.

Bilkent Üniversitesi, tarihinde ilk kez Vis East yarışmasına katılarak çeyrek finale erişen yegâne Türk takımı olmuştur. Benzer şekilde, 2005 yılından beri katıldığı Vis yarışmasında da yarışmanın 28 yıllık tarihinde en iyi ilk 16 takım arasına yükselebilen yegâne Türk hukuk fakültesi oldu.

Bu beş hukuk fakültesi öğrencimiz aynı zamanda alanında en prestijli kurumlar olarak kabul edilen Milletlerarası Ticaret Odası’nın (ICC) düzenlediği ICC Vis Pre-Moot’unda üçüncü, Daimî Tahkim Divanı’nın (PCA) düzenlediği 14. PCA Vis Pre-Moot’unda ikinci, 7. Brno Vis Pre-Moot’unda ikinci ve 13. Prague Vis Pre-Mootu’nda birinci oldu.

Takım üyeleri Elifsu Gözen 7. Brno pre-mootu’nda en iyi üçüncü konuşmacı ödülüne layık görülmüş, Beyza Nur Adıgüzel ise 6. Madrid Vis Pre-Mootunda en iyi üçüncü konuşmacı ödülüne, 7. Brno Vis Pre-Moot’unda ve 13. Prague Vis Pre-Mootu’nda ise en iyi konuşmacı ödüllerine layık görüldü.

Ağustos 2020’de oluşturulan Bilkent Vis Moot takımında yer alan beş öğrencimiz, Covid-19 aşısı yapımında kullanılan viral vektörlerin lisansı ve satımı üzerine akdedilen bir karma sözleşmeden doğan uyuşmazlığa İsviçre Tahkim Merkezi (SCAI) Kuralları’nın ve Viyana Konvansiyonu’nun (CISG) uygulandığı yarışma dosyasının Ekim 2020’de açıklanmasıyla toplam dört adet dava ve cevap dilekçesi hazırlamış, Mart 2021’de ise çevrimiçi duruşmalara katılarak sekiz aylık yoğun çalışma sürecini Bilkent Üniversitesi’ni dünya çapında üstün bir başarıyla temsil ederek tamamladı.