Ana Sayfa » Dr. Çiçek’e TÜSEB’den Ödül

Dr. Çiçek’e TÜSEB’den Ödül

Bilgisayar Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Ercüment Çiçek Türkiye Sağlık Enstitüleri (TÜSEB) Aziz Sancar Teşvik ödülünü aldı.

Verilen ödül, Nobel ödüllü bilim adamı Aziz Sancar’ın  katettiği bilimsel başarıları takdir etmek için Aziz Sancar adıyla anılmaktadır. Aziz Sancar Teşvik ödülü, her sene yaptığı çalışmalarla uluslararası düzeyde etki yaratma potansiyelini kanıtlamış 40 yaşından genç araştırmacılara verilmektedir.

Dr. Çiçek, biyoenformatik alanında yaptığı araştırmalardan dolayı bu ödüle layık görülmüştür. Dr. Çiçek’in çalışma alanları, makina öğrenmesi metotları kullanarak genetik hastalıklar için risk geni keşfi, genetik verinin kişisel mahremiyeti koruyacak şekilde paylaşılmasının sağlanması ve cerrah destek sistemleri konularını kapsamaktadır.

Dr. Çiçek, doktorasını Case Western Reserve Üniversitesi’nden 2013 senesinde almıştır. Doktora çalışmaları sırasında, 2012 senesinde Cold Spring Harbor Laboratuvarı’nda ziyaretçi doktora öğrencisi olarak bulunmuştur. Sonrasında, Carnegie Mellon Üniversitesi’nde doktora sonrası araştırmacı olarak çalışmıştır. 2015 senesinden beri Bilkent Üniversitesi’nde tam zamanlı öğretim üyesi olarak ve Carnegie Mellon Üniversitesi’nde de adjunct fakülte üyesi olarak çalışmalarını sürdürmektedir.