Ana Sayfa » Bilkent Üniversitesi’nden Sürdürülebilirlik ve İklim Değişimi Atılımı

Bilkent Üniversitesi’nden Sürdürülebilirlik ve İklim Değişimi Atılımı

Covid-19 salgını, dünyanın dört bir yanındaki insanların sağlık ve yaşam koşullarına bir tedirginlik penceresi ekledi. Bu stresli atmosferden normalleşme adımlarıyla çıkmaya çalıştığımız şu günlerde, uzun vadede yerel ve küresel önem taşıyacak konular da gündeme gelmeye başladı. Bilkent Üniversitesi de bu gündemden hareketle 2021-2022 akademik yılını Sürdürülebilirlik ve İklim Değişikliği Yılı olarak ilan etti. Kuruluşundan beri birçok alanda ilklere imza atan Bilkent, insanlık için yaşamsal öneme sahip olan sürdürülebilirlik ve iklim değişikliği üzerine fikir üretmeyi, farkındalık yaratmayı ve yenilikçi projeler gerçekleştirerek öncü ve örnek olmayı amaçlıyor.

Sürdürülebilirlik, pandeminin dayattığı zihinsel yükün, karantinanın ve sosyal mesafenin hayatımızın bir parçası olduğu bu dönemde çok da dikkat çeken bir başlık gibi görünmeyebilir. Oysaki koronavirüsün yarattığı koşullar, aslında bu konu başlığı hakkında daha derin düşünmemize yönelik bir uyarı niteliği taşıyor. Gündelik yaşamdan örnek vermek gerekirse, geçtiğimiz yıldan itibaren tek kullanımlık plastik tüketimi belirgin oranda artış gösterdi. Bu ve daha birçok örnek, pandemi sonrasında daha sürdürülebilir bir geleceğe ulaşabilmek için acil adımlar atılması gerektiğine işaret ediyor.

Bilkent Üniversitesi, bu doğrultuda eğitim programlarını sürdürülebilirlik odaklı dersler ve içeriklerle zenginleştirmeye, konuya ilişkin seminerler ve akademik projeler gerçekleştirmeye başladı. Öğrencilerin bitirme projelerine sürdürülebilirlik ve iklim değişikliği başlıklarının katılması bir diğer heyecan verici plan olarak öne çıkarken, üniversitenin hâlihazırdaki uygulamaları ise şöyle sıralanıyor:

  1. Üniversitenin 12 numaralı lojmanı ile 81. ve 82. yurtları, enerji verimliliği gözetilerek inşa edilmiş olan, çevre dostu binalardır. 81 ve 82 numaralı yurtlar, pasif ev enerji verimliliği standartlarına uygundur; bu standartlar, binanın çevresel anlamda olası olumsuz etkilerini azaltmaya yöneliktir.
  2. Bilkent Üniversitesi, atık ürünlerin azaltılması, yeniden kullanılması ve geri dönüştürülmesinde belirli bir başarının göstergesi olan Sıfır Atık Belgesi’ni edinmek için T.C. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın şartlarını yerine getirmiştir.
  3. Kampüsteki yarı olimpik yüzme havuzunu ısıtmak için güneş panelleri kullanılmaktadır.
  4. Yağmurla dolan rezervuardan gelen su, kampüs peyzajını sulamada kullanılmaktadır.
  5. Kampüsteki bütün binalara yeşil çatı düşünülmektedir. AB Mikro Nano Binası yeşil çatıya sahiptir. Yapım aşamasındaki yeni BLIS spor salonunun da yeşil çatısı olacaktır.