Ana Sayfa » Aziz Sancar Bursunun ilk ismi

Aziz Sancar Bursunun ilk ismi

Kanser üzerine araştırmalar yapan Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü 2016 mezunu ve aynı bölümde yüksek lisans öğrencimiz Nazlı Değer, Türkiye’de Fulbright Eğitim Komisyonunca Aziz Sancar bursu almaya hak kazanan ilk isim oldu.

Genç bilimci Değer, ağustos ayında ABD’deki Kuzey Karolina Üniversitesinde 2015 Nobel Kimya Ödülü’nün sahibi Türk bilim insanı Prof. Dr. Aziz Sancar ile kanserin yanı sıra DNA hasarları ve onarımı üzerine araştırmalar yapmak üzere ABD yolculuğuna çıkacak.

Sancar, halihazırda laboratuvarda Ankara, İzmir, Eskişehir, Azerbaycan ve Doğu Türkistan’dan beş erkek Türk araştırmacı bulunduğunu aktararak, Nazlı Değer’in bu dönemde araştırma laboratuvarında çalışacak tek kadın araştırmacı olacağını söyledi. Kızların eğitiminin kendisi için çok önemli olduğuna işaret eden Sancar, bu konuda elinden gelen her şeyi yapmaya çalıştığını kaydetti. “Nazlı ile DNA onarımı ve kanseri tedavi etmek için bu  onarımın nasıl yapılabileceği üzerine çalışacağız. Nazlı ile 4 yıl doktora programında bir araya geleceğiz” diye konuştu.

Sancar, ABD’deki üniversitesi ile Fulbright’ın bir anlaşma yaptığını  ve her yıl araştırma laboratuvarına bir öğrencinin burslu geleceğini söyledi.

Doktora bursunu kazandığı için mutlu ve gururlu olduğunu söyleyen  Değer, “Bursu iyi şekilde değerlendirmek ve döndüğümde Türkiye’ye faydalı olmak  için elimden geleni yapacağım” dedi.