Ana Sayfa » 9. Bilkent Turizm Forumu: “Pandemi Sonrası Turizm: Yeni Bir Gelecek”

9. Bilkent Turizm Forumu: “Pandemi Sonrası Turizm: Yeni Bir Gelecek”

Bilkent Üniversitesi Turizm ve Otel İşletmeciliği Bölümü tarafından organize edilen Bilkent Turizm Forumları’nın dokuzuncusu bu sene 10 Aralık tarihinde çevrimiçi gerçekleştirildi. Institut Paul Bocuse Dünya Birliği üyesi olan Bölüm tarafından geleneksel olarak düzenlenen forum, bu yıl 72 farklı ülke ile kurulan canlı bağlantılarla ve uluslararası katılımla gerçekleştirildi.

Bilkent Turizm Forumları’nın temel amacı, her yıl güncel bir başlık altında dünya ve turizm sektöründe meydana gelen gelişmeleri kapsamlı bir şekilde ele almak ve sektörün karşı karşıya bulunduğu tehdit ve fırsatlara dikkat çekerek ülkemiz turizminin geliştirilmesine katkı sağlamaktır. Forumun bu yılki teması, kaçınılmaz olarak, bütün dünyayı etkisi altına alan ve etkileri büyük ölçüde halen devam etmekte olan KOVID-19 Pandemisi olarak belirlenmişti.

Forumda açılış konuşmaları, Bilkent Üniversitesi Uygulamalı Teknoloji ve İşletmecilik Yüksekokulu Müdür Vekili Erkan Uçar, Bilkent Üniversite Rektörü Prof. Dr. Abdullah Atalar, Ankara Vali Yardımcısı Mustafa Erkayıran ve Kültür ve Turizm Bakanlığı Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz tarafından gerçekleştirildi. Ankara özelinde, Pandemi’den olumsuz etkilenen işletmelere verilen destekler konusunda bilgi veren Ankara Vali Yardımcısı Mustafa Erkayıran ardından, Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz, Türkiye’de Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın turizmi yeniden harekete geçirmek üzere aldığı acil tedbirlere ve dijital dönüşüm konusunda yapılan çalışmalara dikkat çekti.

Tayland Kırallığı Bükülelçisi Phantipha Iamsudha Ekarohit’in konuşmacılar arasında yer aldığı forumda, Büyükelçi, Pandemi’nin olumsuz etkilerini azaltmak üzere, ülkede uygulamaya konan dört politikaya dikkat çekti. Bunları, güvenlik ve hijyen, çevresel sürdürülebilirlik, deneyimlerin zenginleştirlmesi ve verim olarak sıralayan Büyükelçi ardından, Ankara Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Tabiat Varlıkları Daire Başkanı Bekir Ödemiş, Pandemi süresinde Ankara’nın güzelleştirilmesi ve kültürel mirasının korunması yönünde yaptıkları çalışmalarla katılımcıların takdiri kazandı. Forumda yer alan diğer konuşmacılar arasında, Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü İnovasyon, Eğitim ve Yatırımlar Direktörü Natalia Bayona, Türkiye Tırizm Geliştirme ve Tanıtma Ajansı Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Erkan Yağcı, Onurair Genel Müdürü Teoman Tosun, Türkiye Otelciler Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Müberra Eresin, MasterChef Juri Üyesi Somer Sivrioğlu, Ankara HiltonSA Genel Müdürü Marc O. Schumacher, Türkiye Seyahat Acentaları Birliği Mersin Bölge Temsil Kurulu Başkanı Hakan Bayındır, Icons & Styles Kurucusu Koray Şahmalı, Institut Paul Bocuse Uluslararası Program Geliştirme Koordinatörü Maxime Moise, Uluslararası Çocuk Merkezi Derneği Başkanı ve Çocuk Dostu Turizm Danışma Kurulu üyesi Prof. Dr. Tomris Türmen, Hilton International Bölge Satış Direktörü Funda Eratıcı, Shangri-La Otel Dubai Genel Müdürü Hakan Özel bulunda.

Forumda, ülkemiz turizm sektörünün yaşanan krizle mücadelesine olabildiğince katkıda bulunmak üzere, pandemi sürecinde yaşanan bütün gelişmelere dikkat çekilmiş, turizm sektöründe değişen pazar koşullarına uyum sağlama olanakları araştırılmıştır. Daha önce yaşanan krizlerden farklı olarak KOVID-19 Pandemisi’nin dünyanın her tarafında bütün pazarları ve destinasyonları etkileyen ve seyahat ve turizm faaliyetlerini durma noktasına taşıyan bir gelişme olarak ortaya çıktığına vurgu yapılmıştır. Küresel bir nitelik taşıyan bu krizle mücadelenin de küresel olması ve geniş ölçüde uluslararası işbirliğini gerektirmesi de dile getirilmiş, inovasyon, dijital dönüşüm, sürdürülebilirlik konularına vurgu yapılmıştır. Konuşmacıların Pandemi sonrası fırsatlara da dikkat çektiği forumda, Turizm eğitimi alan gençlere, bu süreci kendilerini geliştirmek için kullanmaları ve Pandemi sonrasında hareket kazanacak turizm sektöründe yeni istihdam olanaklarının onları beklediği de dile getirilmiştir.