Ana Sayfa » 2021 Mezuniyet Töreni, 21, 22, 23, 24 Haziran

2021 Mezuniyet Töreni, 21, 22, 23, 24 Haziran

Bilkent Üniversitesi Mezuniyet Töreni 21 – 22 – 23 – 24 Haziran 2021 tarihlerinde pazartesiden perşembeye toplam 8 seansta gerçekleştirilecektir. Seansların programı şöyledir:

21 Haziran 2021, Pazartesi, 11:00: CS – MBG – MSN

21 Haziran 2021, Pazartesi, 17:30: IE – CHEM – PHYS – MATH

22 Haziran 2021, Salı, 11:00: LAW – PHIL – HART – AMER – CI – CITE – TEFL

22 Haziran 2021, Salı, 17:30: EE – ME

23 Haziran 2021, Çarşamba, 11:00: ARCH – IAED – COMD – GRA – LAUD – FA

23 Haziran 2021, Çarşamba, 17:30: MAN – TRIN – ELIT – MUS – THEA – BF

24 Haziran 2021, Perşembe, 11:00: ECON – IR – EEPS – HIST – EDEB

24 Haziran 2021, Perşembe, 17:30: POLS – PSYC – CTIS – THM – NSC

Mezuniyet törenine katılmayı planlayan tüm mezunların en geç 16 Haziran 2021 Çarşamba günü saat 17:30’a kadar SRS’ye girerek

  1. a) kep ve cübbe bedenlerini seçme,
  2. b) kendileri ve törene gelecek konukları için “törene giriş belgesi” üretme

işlemlerini tamamlayarak kayıt olmaları gereklidir. Lütfen kayıt işleminin gün ve saatini geçirmeyiniz.

Kep ve cübbe beden seçimi aşamasında kendinize uygun bedeni seçebilmeniz için gerekli bilgiler SRS’de yer almaktadır. Bu aşamada, kredi kartı yoluyla 180₺ tutarında bir depozito ödemesi yapmanız gerekecektir. Tören günü, kep ve cübbenizi Odeon’da sizin için ayrılmış olan koltukta paketlenmiş ve üstünde adınız yazılı durumda bulacaksınız. Törenden sonra kep ve cübbenizi Odeon çıkışındaki stantlara teslim edebileceğiniz gibi, isterseniz daha ileri bir tarihte kampüse gelerek de iade edebilirsiniz.

Kendinize ve konuklarınıza “törene giriş belgesi” üretmek için her konuğun adını, T.C. kimlik numarasını (yabancı uyruku konuklar için YU numarası ya da pasaport numarası) ve önceden temin edilmiş Sağlık Bakanlığı HES kodlarını girmeniz gerekecektir. Bu bilgiler SRS’de tamamlandığında, sistem siz ve konuklarınız için üzerinde Odeon koltuk numaraları ve giriş yapılacak kapıların belirtildiği tek bir giriş belgesi üretecektir. Kapılardan geçişleri hızlı ve kolay bir şekilde yapabilmeniz için giriş belgelerinin size ve konuklarınıza yetecek sayıda çıktısını almış olmanız gerekmektedir. Sizin ve konuklarınızın farklı girişleri kullanacağını düşünerek giriş belgesinden en az iki kopya almanız önemlidir. Odeon girişindeki tarayıcılar cep telefonu ekranlarından kod tarayamadığı için giriş belgelerinin telefona yüklenmesi değil, çıktı olarak getirilmesi gereklidir. Mezunlar ayrıca Bilkent Üniversitesi kimlik kartlarını da yanlarında bulundurmalıdır.

Tören günü, giriş belgesi olmayanlar, Sağlık Bakanlığı HES kodu taramasında “riskli” bulunanlar ve 12 yaşın altındaki çocuklar kampüse alınmayacaktır.

Mezunların törenin başlama saatinden 90 dakika önce, yani sabah seansları için saat 9:30’da  öğleden sonra seansları için ise16:00’da, Odeon bölgesine gelmeleri beklenmektedir. Konuklar mezunlarla birlikte ya da daha sonra ayrı olarak gelebilir; ancak tüm konukların törenin başlamasından en az 30 dakika önce gelmiş olmaları gerekmektedir. Araçların tören giriş belgesinde belirtilen giriş kapılarına (A ya da B) göre belirlenmiş otopark alanlarına bırakılması beklenmektedir.

Mezunlar ve konukları otoparklardan Odeon bölgesine farklı girişlerden alınacak ve ancak tören bitiminde tekrar bir araya gelebilecektir. Lütfen planlamalarınızda bu durumu gözetiniz.

Tören öncesinde, tüm mezunlar ile törende yer alacak Bilkent Üniversitesi çalışanları ve diğer görevlilere iki dakikanın altında ve %95’ten daha yüksek bir güvenilirlikle (PCR testlerinden çok daha güvenilir) hızlı tanı olanağı sağlayan bir Covid-19 virüsü testi uygulanacaktır. Test sonucu pozitif çıkan mezunlar ne yazık ki törene kabul edilemeyecektir. Konuklara test uygulanmayacaktır.

Odeon bölgesine girişte mezunlar kendileri için belirlenmiş girişi izleyerek Covid-19 test alanına yönelecektir. Konuklar bu aşamada otopark alanında kalabilir ya da konuk girişinden geçerek Odeon’un önünde bekleyebilir. Mezun öğrencinin testi negatif çıkana kadar o öğrencinin konukları Odeon’un içine giremeyecektir. Bu nedenle konuklarınıza sizden test sonucunuz ile ilgili telefonla onay gelmeden önce Odeon’a girmeye çalışmamaları gerektiğini hatırlatmanız uygun olacaktır.

Testten önceki 15 dakika içerisinde yiyecek ya da içecek tüketilmemiş ve sigara içilmemiş olması gerekmektedir. Test alanına geldiğinizde öğrenci kimlik belgenizi ve tören giriş belgenizi gösteriniz. Test için maskenizi kısa süreliğine indirmeniz ve yanak içinden alınacak bir numune vermeniz gerekecektir. Test sonucunuzu ve oradaki görevlilerin yönlendirmelerini bekleyiniz. Test olduğunuzu göstermek için göğsünüze bir etiket yapıştırmanız istenecektir. Test sonucu negatif çıkan mezunlar, giriş belgelerinde belirtilen kapıları kullanarak doğrudan Odeon’a giriş yapacak ve kendilerine ayrılan koltuğa yerleşeceklerdir.

Test sonucunun pozitif çıkması durumunda mezun ve konukları en kısa sürede bir sağlık kuruluşuna başvurmaları amacıyla kampüsten çıkartılacaktır. Bilkent test sonuçları Sağlık Bakanlığı veri tabanına bildirilmemektedir.

Mezunların test sonucu negatif çıkar çıkmaz, konukları giriş belgelerinde belirtilen A1 ve B1 kapılarını kullanarak Odeon’a giriş yapabileceklerdir. Bu noktada konuklarınızı arayıp Odeon’a giriş yapabileceklerini belirtmeniz uygun olacaktır. Konuklar sadece kendilerine ayırılan koltuklarda oturmalı ve tören boyunca bu koltukları terk etmemelidir.

Tüm katılanların, tören öncesinden başlayarak, tören sırasında ve sonrasında sosyal mesafe kurallarına uymaları, ağız ve burunlarını kapayacak şekilde sürekli maske takmaları zorunludur. Mezunlar diplomalarını aldıktan sonra çekilecek fotoğraf için kısa süreliğine maskelerini çıkartabilir.

Otoparklar da dahil olmak üzere Odeon’un içinde ve çevresinde sigara içmek kesinlikle yasaktır.

Odeon her törenden önce titiz bir şekilde temizlenmekte ve dezenfekte edilmektedir. Temizlik personelinin işlerini zorlaştırmamak ve hijyen konusunda zafiyet oluşturmamak için konfeti gibi temizliği zaman alan kutlamalara izin verilmeyecektir.

Alınan tüm bu önlemler törene katılanların sağlığını korumak için gerekli görülmektedir. Bu önlemlere yönelik göstereceğiniz anlayış ve işbirliği için çok teşekkür ederiz.

Mezuniyet Törenlerinin canlı yayınını YouTube kanalımızdan izleyebilirsiniz.
https://www.youtube.com/user/bilkentuniversitesi/live

SRS üzerinden kayıt yapılması için son tarih: 16 Haziran 2021 Çarşamba günü saat 17:30.