Ana Sayfa » 2017 Orhan Alisbah Ödülleri Verildi

2017 Orhan Alisbah Ödülleri Verildi

Orhan Alisbah Ödülleri, Türkiye’nin en iyi bilinen matematikçilerinden biri olan Prof. Orhan Alisbah (1910 – 1989) adına verilir. Orhan Alisbah’ın oğlu Bilsel Alisbah, 1998’den beri her yıl Bilkent Matematik Bölümü’ndeki öğrencilere burs verilmesini sağlamıştır. Bu burs, Prof. Alisbah’ın hatırasının unutulmaması ve genç matematikçiler tarafından örnek olarak alınması amacını taşır. Burs, her yılın en başarılı lisans ve en başarılı lisansüstü öğrencisine maddi destek sağlar.

2 Temmuz 2017 tarihinde vefat eden Orhan Alisbah’ın oğlu Bilsel Alisbah’ı anmak için düzenlenen törende, Alisbah bursları da sahiplerini buldu. Törende, Alisbah’ın ailesi, Bilsel Alisbah Ödülleri adıyla Eğitim Fakültesi öğrencileri için de başka bir burs vereceklerini açıkladı.

Bu yıl Orhan Alisbah Ödüllerini, Bekir Danış (MATH/Doktora), Klajdi Hoca (MATH/III) ve Sabri Umur Çetin (MATH/III) olmak üzere üç öğrenci aldı. İlk kez verilen Bilsel Alisbah Ödüllerini de Merve Erentuğ (CITE/MA) ve Ahmet Şimşir (CITE/MA) aldı.

Törene Bilsel Alisbah’ın kızı Tara Alisbah; Üniversite Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Ali Doğramacı, Rektör Abdullah Atalar, Provost Adnan Akay, Rektör Yardımcıları Kürşat Aydoğan ve Orhan Aytür ve üniversite yönetiminin diğer üyeleri katıldı.