Ana Sayfa » 20 Şubat 2023 tarihli 309. Toplantı Kararları

20 Şubat 2023 tarihli 309. Toplantı Kararları

6 Şubat günü gerçekleşen depremler sonucu yaşanan can kaybı ve yıkım, tüm ülkeyi olduğu gibi Bilkent Üniversitesi’ni de derin bir üzüntüye sürüklemiştir. Depremlerde yaşamını yitirenlere rahmet, yakınlarına ve tüm Türkiye halkına başsağlığı ve yaralananlara acil şifalar diliyoruz. Öncelikle bilimsel düşüncenin yol göstericiliğine inanmış bir akademik kurum olan Bilkent Üniversitesi, ileride bu tür felaketlerin yaşanmaması için alınması gerekli önlemlerin bilimsel temellere dayanan etkin bir yönetsel yapı içerisinde gerçekleşmesini temenni etmektedir.

Öğrencileri ve öğretim elemanları için en iyi çalışma, öğrenme, araştırma, bilim ve sanat üretme ortamını sağlamayı hedefleyen Bilkent Üniversitesi, içinde bulunduğumuz güç koşullarda kurum ve kişilerin deprem yaralarını sarma çalışmalarına destek olmanın yanı sıra, asli görevlerini de aksatmadan sürdürmenin önemine inanmaktadır.

Bilkent Üniversitesi ve bağlı kuruluşları, depremzedelerin acil ihtiyaçlarını giderebilmek için seferber olmuş durumdadır. Depremden etkilenmiş öğrenci ve çalışanlarımız ile onların yakınlarına çeşitli yollardan destek sağlamanın yanı sıra, ilgili kurumlar ile koordinasyon halinde depremzedelere yardımlar ulaştırılmaktadır.

Öte yandan, üniversitemizde eğitim ve araştırma etkinliklerinin mümkün olan en iyi düzeyde sürdürülmesini sağlamak da önemli bir önceliğimizdir.

Yükseköğretim Kurulu’nun 9.2.2023 tarihli kararı doğrultusunda 10 – 19 Şubat 2023 tarihleri arasında tüm üniversiteler gibi Bilkent Üniversitesi de eğitime ara vermiştir. Yükseköğretim Kurulu’nun 17.2.2023 tarihli kararı ve bunu takip eden 18.2.2023 tarihli açıklamaları doğrultusunda Bilkent Üniversitesi Senato’su 2022-23 Bahar yarıyılı için aşağıda sıralanan kararları almıştır:

  1. Derslerin stüdyo ve laboratuvar gibi yüz yüze yapılan uygulamalı çalışmaları 20.2.2023 tarihinden başlamak üzere ikinci bir duyuruya kadar ertelenmiştir.
  2. Uygulamalı çalışmalar dışında kalan tüm dersler 20.2.2023 tarihinde başlamak üzere ikinci bir duyuruya kadar senkron ve çevrimiçi olarak Zoom platformu üzerinden olağan haftalık ders programlarına bağlı kalınarak yürütülecektir. Ayrıca ders materyalleri her zaman olduğu gibi Moodle üzerinden erişime açık olacaktır.
  3. Çevrimiçi derslere öğrencilerin bilkent.edu.tr uzantılı e-posta adreslerine bağlı olan Zoom hesapları ile erişmeleri ve ders sırasında kameralarını açık tutmaları zorunludur.
  4. Çevrimiçi derslerde yoklama alınabilecek, bu yoklamalar değerlendirmenin bir parçası olarak kullanılabilecektir.
  5. Öğrencilerin şahsen kampüste bulunmasını gerektirmeyen ödev, proje raporu vb. etkinlikler 20.2.2023 tarihinden başlayarak yapılabilecektir.
  6. 20 Şubat – 12 Mart tarihleri arasında sınav veya yüz yüze yapılması gereken diğer değerlendirme etkinliklerinin yapılamayacağı kesindir. Değerlendirme etkinliklerinin 12 Mart sonrasında nasıl bir takvim içerisinde gerçekleştirileceği ileri bir tarihte kararlaştırılacaktır.
  7. Akademik takvimde belirtilen Bahar tatili, 9 ve 10 Mart tarihlerini de kapsayacak biçimde 4 – 12 Mart olarak uzatılmıştır.

Bilkent Üniversitesi’nin temennisi, değişecek koşulların mümkün olan en erken tarihte derslerin ve uygulamalı çalışmaların kampüs ortamında yüz yüze yapılabilmesine olanak tanımasıdır.