Ana Sayfa » 2016 Yılı TÜBİTAK Ödülleri

2016 Yılı TÜBİTAK Ödülleri

Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü’nden Prof. Metin Heper ile Fizik Bölümü’nden Prof. Oğuz Gülseren Bilim Ödülü’ne layık görülmüştür.

Tübitak Bilim Ödülü, ülkemizde yaptığı çalışmalarla bilime uluslararası düzeyde önemli katkılarda bulunmuş hayattaki bilim insanlarına verilmektedir.  Bilim Ödülü sahiplerine ayrıca araştırma desteği de veriliyor.

TÜBİTAK Bilim Kurulu, 2016 yılında 3 Bilim Ödülü, 1 Özel Ödül ve 4 Teşvik Ödülü verilmesini kararlaştırdı. 2016 yılında Hizmet Ödülü ve TÜBİTAK-TWAS Teşvik Ödülü verilmedi.

 

metinheperSosyal Bilimler
Prof. Dr. Metin HEPER

Araştırma Alanları : Türkiye’de: devlet geleneği, demokrasi, laiklik/sekülarizm ve din, etnik sorunlar, asker-sivil ilişkileri, siyasal liderler, siyasal partiler, çıkar grupları ve sivil toplum

“Siyaset Bilimi alanında genel olarak Türkiye’nin Siyasal Hayatı konularındaki uluslararası düzeyde üstün nitelikli çalışmaları” nedeniyle Bilim Ödülü verilmiştir.

 

 

 

oguzgulserenTemel Bilimler
Prof. Dr. Oğuz GÜLSEREN

Araştırma Alanları : Nanobilim, Hesaplamalı yoğun madde fiziği

“Nanobilim ve yoğun madde fiziği alanında nanoteller, karbon nanotüpler ve boya duyarlı güneş pilleri konularındaki konularındaki uluslararası düzeyde üstün nitelikli çalışmaları” nedeniyle Bilim Ödülü verilmiştir.