Ana Sayfa » Malatya’da Bilkent Eğitim Kampüsü

Malatya’da Bilkent Eğitim Kampüsü

Bilkent Üniversitesi tarafından yapılmakta olan “Bilkent Doğu İlleri Projesi” kapsamında Erzurum’dan sonra Malatya’da ikinci okul kuruluyor.

Bilkent Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. Gülsev Kale, Rektör Prof. Dr. Kürşat Aydoğan, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Erdal Erel ve Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan’ın katılımıyla okulun temeli 25 Ağustos 2022’de atıldı.

Doğu Okulları Projesi, 2006 yılında yürürlüğe giren 5526 sayılı yasa ile mümkün olmuştur. Devlet teşvikleri ve özel mali düzenlemelerle kısmen desteklenen proje, Türkiye’nin doğusundaki eğitim olanaklarını iyileştirmeyi amaçlamaktadır. Battalgazi İlçesi’nde, İnönü Üniversitesi’ne yakın bir bölge olan Fırıncı Mahallesi’nde, 350 dönümlük bir arazide yer alacak kampüs yerleşkesinde anaokulu, ilkokul, ortaokul ve lise bulunuyor. Tüm binaları tamamlandığında toplam 900 öğrenciye eğitim verecek okulda görev alacak öğretmenler için de 4 adet lojman binası proje kapsamında yapılacak. Üç aşamada gerçekleştirilecek inşaat projesine göre, temeli atılan bu ilk aşamada, anaokulu ve ilkokul sınıf blokları, spor salonu, çok amaçlı salon, kafeterya, kütüphane ve 1 adet lojman yapılacak (Toplam kapalı alanı 18.000 m2). İkinci aşamada ortaokul binaları ve son aşamada ise lise binalarının yapılacağı projede tüm kampüsün, yaklaşık 47.000 m2 kapalı alana sahip olması planlanıyor.

Rektör Prof. Dr. Kürşat Aydoğan, “Çok büyük bir alana kütüphane, spor salonu ve lojmanların olduğu bir kampüs inşa edeceğiz. Anaokulundan başlayan eğitim Lise son sınıfı ile sona erecek özel bir müfredat uygulayan bir okul olacak.  Ankara’da ve Erzurum’da yaptık çok başarılı olduk. Doğu illerindeki kampuslarımızda, öğrencilerin en az %70’i tam burslu olarak eğitim almaktadır.” şeklinde konuştu.

İnşası gerçekleştirilecek binalarda doğal havalandırma, yüksek ısı yalıtımı ve binaların cephelerinin güneşe göre yerleşimi gibi sürdürülebilir enerji verimliliğine dikkat edildiği gibi, elektrik enerjisinin sağlanacağı PV güneş panelleri de kullanılacak.