Ana Sayfa » Dr. Serkan Belkaya’ya EMBO Desteği

Dr. Serkan Belkaya’ya EMBO Desteği

Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü öğretim üyesi Dr. Serkan Belkaya, Avrupa Moleküler Biyoloji Örgütü (EMBO) Kurulum Desteği almaya layık görülmüştür.

Dr. Belkaya bu yıl bu hibe programı kapsamında desteklenmesine karar verilen 8 bilim insanından birisi olmuştur. Kurulum Desteği hibe programının amacı yaşam bilimleri konusunda çalışmakta olan genç bilim insanlarını, program üyesi ülkeler (2020 çağrısına katılan program üyesi ülkeler Türkiye, Litvanya, Polonya, Portekiz’dir) içerisinde kendi araştırma gruplarını kurmaları konusunda desteklemektir.

Programla öncelikli olarak amaçlanan programa katılan üye ülkelerde yaşam bilimlerini güçlendirmek üzere araştırmacıların ülkelerine dönerek kendi laboratuarlarını kurmalarını sağlamaktır. Kazanan bilim insanları 3 ila 5 yıl süreyle kendi ülkelerindeki fon sağlayıcı kuruluşlardan yıllık 50.000€ destek alacaktır. Bu destek TÜBİTAK tarafından sağlanmaktadır. Ayrıca ödüle layık görülen kişiler EMBO genç araştırmacılar ağına dahil olacak ve Avrupa bilim topluluğuna entegrasyonları kolaylaşacaktır.