Ana Sayfa » Cumhuriyet’in 100. yılında Bilkent ailesinin Anıtkabir Ziyareti

Cumhuriyet’in 100. yılında Bilkent ailesinin Anıtkabir Ziyareti

Cumhuriyet’in 100. yılında Bilkent Üniversitesi öğrencileri, öğretim kadrosu ve çalışanları, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün huzuruna çıktı.

Bilkentliler, 16 Ekim 2023 Pazartesi günü Atatürk’ün ebedi istirahatgahı Anıtkabir’i ziyaret etti. Saat 9:30’da 262 metre uzunluğundaki Aslanlı Yol yürüyüşüne başlayan Bilkentliler buradan Tören Meydanı’na geçtiler. Tören, katılımcıların şeref holünden ilerleyip Atatürk’ün mozolesine saygı duruşunda bulunmalarıyla devam etti.

Rektör Prof. Kürşat Aydoğan törenin sonunda Atatürk ve Kurtuluş Savaşı Müzesi’nin hemen girişindeki Misak-ı Milli Kulesi’nde yer alan Anıtkabir Özel Defteri’ni imzaladı.

Prof. Aydoğan yazısında aşağıdaki ifadelere yer verdi:

Türkiye Cumhuriyeti’nin Kurucusu Büyük Atatürk,

Gücünü tam bağımsızlıktan, demokrasiden, hukuktan ve uygarlıktan alan Türkiye Cumhuriyeti’ni emanet ettiğiniz gençlerle bugün burada, ebedî istirahatgâhınız Anıtkabir’deyiz.

Öğrencileri, hocaları ve çalışanlarıyla huzurunuza çıktığımız Bilkent Üniversitesi, engin görüşünüzle gerçekleştirdiğiniz Üniversite Reformu’nun bugünlere uzanan rehberliği ve aydınlığıyla, eğitim ve bilim meşalesini 1984’ten bu yana gururla taşımaktadır.

Bilkent olarak bugün dünyanın her yerine mezunlarımızı gönderebiliyorsak, Türkiye’nin ve dünyanın dört bir yanından öğrencilere kapımızı açabiliyorsak, öğretim üyelerimizin uluslararası bilime katkılarını kıvançla anlatabiliyorsak, çok kıymetli şu sözünüzü hiçbir zaman unutmadığımız içindir: “Türk milletinin yürümekte olduğu terakki ve medeniyet yolunda elinde ve kafasında tuttuğu meşale müspet ilimdir.”

Cumhuriyet, eşsiz bir dehayla yönettiğiniz bağımsızlık mücadelemizin yıkılmaz bir eseridir; aynı zamanda modern bir toplum hedefiyle yaşamın her alanına yaydığınız devrimlerin bütünüdür. Bu bütünlüğün korunmasına bilimin önderliğinde katkılarımızı sunmak yegâne amacımızdır.

Devrimlerinizin izinde 100. yılını coşkuyla kutladığımız Cumhuriyet’imiz emin ellerdedir. Ülkemizi daha da ileriye götürmek ve emanetinize layık olmak için hiç durmadan çalışacağız.

Çağdaş Türkiye Cumhuriyeti ve büyük eserleriniz için size sonsuz şükranlarımızı sunuyoruz.

Prof. Dr. Kürşat Aydoğan
Bilkent Üniversitesi Rektörü