Ana Sayfa » Ana Okulu

Ana Okulu

Bilkent Üniversitesi Anaokulu, Akademik ve İdari personelinin çocuklarına hizmet vermektedir. Kontenjan dahilinde üniversite bünyesindeki Tepe, Meteksan gibi şirket gruplarından da öğrenci kabul edilmektedir.

 

Tarihçe

Anaokulu, Bilkent Üniversitesi kurucusu Sayın Prof. Dr. İhsan Doğramacı ve Rektörü önderliğinde 1993 yılının Sonbaharın da temelleri atılarak, 10 Ocak 1994 yılında kurucusu ve ilk idarecisi olan Sayın Erdal Bargut yönetiminde eğitim ve öğretim hayatına başlamıştır. Bir yıl sonra Sayın Seval Bargut görevi devralarak 2014 yılına kadar seçkin eğitim kadrosu ile başarılı çalışmalarına devam etmiştir. Günümüzde Bilkent Üniversitesi Anaokulu ve Yuva Bölümü olarak eğitim hayatlarına Burçak Özonuk idareciliğinde devam etmektedir.

 

Hizmet Verilen Grup

Anaokulu, Bilkent Üniversitesi Akademik ve İdari personeli çocuklarına hizmet vermektedir. Kontenjan dahilinde üniversite bünyesinde ki Tepe, Meteksan gibi şirket gruplarından da öğrenci kabul edilebilmektedir.

 

Eğitim Anlayışı

Bilkent Üniversitesi Anaokulu’nda Atatürk ilke ve inkılapları ışığında eğitim verilir.

3 – 5 yaş aralığını kapsayan okul öncesi dönem, çocukların gelişim ve öğrenme kapasitelerinin en yüksek olduğu dönemdir. Çocuklar tüm hayatları boyunca öğrendikleri bilgi ve davranış kalıplarının çoğunu bu dönemde oturturlar. Sosyal ilişkileri, düşünce ve duygularını, iyi ve kötü davranışlarını yine bu süre içinde edinir ve pekiştirirler.

Anaokulu bünyesinde; öğrencilerin, tüm gelişim alanlarını destekleyen proje bazlı bir eğitim verilmektedir. Asıl amaç  oyun oynamaları, doğa ile içice olmaları ve merak ettikleri konuları araştırmaları için çaba göstermeleridir.

Teknolojiden olabildiğince uzak kalarak sosyalleşmeleri, girdikleri her ortamda rahatça kendilerini ifade edebilmeleri, özgüvenli ve açık görüşlü olmaları diğer hedefler arasındadır.

Bilkent Üniversitesi Anaokulu ve Yuva Bölümü’nde kayıtların ön müracaatları bilgisi Nisan ayında Üniversite aracılığı ile duyurulur ve birimlere ulaştırılır. Anaokulu’ndan alınan randevu sırasına göre Mayıs ayında belirlenen günlerde aileler ve öğrenciler görüşmeye alınır. Veliler ile beraber yapılan bu görüşmede tanışma ortamı oluşturulmuş olup, veliler okul hakkında bilgilendirilir. Kapasite durumumuza göre müracaatlar değerlendirilir.

Yuva Bölümü’ne 2 yaşını doldurmuş ve tuvalet alışkanlığı kazanmış öğrenciler kabul edilmektedir. Öğrencilere temel alışkanlıkların kazandırılması, paylaşma ve yardımlaşma gibi sosyal kuralların öğretilmesi, gelecek öğrenim hayatlarının temelini oluşturacak alışkanlıkların kazandırılması hedeflenmektedir.

 

Fiziki Şartlar

Bilkent Üniversitesi Anaokulu, bir anaokulu binasının sahip olması gereken en uygun şartlara sahiptir. Merdivensiz, tek kat zemin üstüne kurulmuştur. Toplam kapalı alanı 630 m2 olup kullanım alanı 50 m2 olan 5 sınıf mevcuttur. 2 ayrı tuvaleti bulunmaktadır. Oldukça büyük olan bahçe öğrencilerin keyifle kullanımına son derece uygundur. Mini bir yüzme havuzu ve büyük bir kum havuzu mevcuttur.

 

Yemek ve Servis

Anaokulu kapsamında servis hizmeti bulunmamaktadır. Üniversitede çalışan ailelerin öğrencilerin ulaşımını kendileri sağlamaktadır.

Yemekler Bilintur A.Ş. tarafından hazırlanır ve anaokulu personelleri tarafından servis edilir. Yemek listeleri öğrencilerin günlük almaları gereken kalori miktarlarına uygun olarak diyetisyenler tarafından hazırlanır.

 

Eğitim Kadrosu

Anaokulu Bölümü

Yuva Bölümü

 

Üniversiteler Mh., 1598. Cd. No:56, 06800 Çankaya/Ankara
Anaokulu A Bölümü: 0 312 290 1848, 0 312 290 5124
Yuva Bölümü: 0 312 290 2570