Ana Sayfa » 2021-22 Güz Yarıyılı Covid-19 Aşısı veya PCR Testi Gerekliliği

2021-22 Güz Yarıyılı Covid-19 Aşısı veya PCR Testi Gerekliliği

Geçen hafta yapılan Cumhurbaşkanlığı Kabinesi Toplantısında eğitimde tüm seviyelerde Eylül ayından itibaren yüz yüze öğretime geçilmesine, eğitim kurumlarında çalışanlardan ve aşıya hak kazanmış öğrencilerden aşı belgesi istenmesine, aşı olmayanlardan ise haftada iki kez PCR testi talep edilmesine karar verildi. Bu kararın akabinde Türkiye’deki üniversiteler önümüzdeki güz döneminden itibaren yüz yüze eğitime dönüş ve aşı yükümlülüğünün uygulanması çalışmalarına başladı.

Bilkent Üniversitesi’nde bu güz yarıyılından başlamak üzere dersler, laboratuvarlar, stüdyolar, ara ve dönem sonu sınavları ile her türlü değerlendirme etkinliği yüz yüze yapılacaktır.

Bilkent Üniversitesi mevcut Covid-19 tedbirlerine ek olarak, kampüsteki tüm tesislerde aşı zorunluluğu getirmiştir. Başta sınıflar, laboratuvarlar ve stüdyolar olmak üzere kampüs genelinde maske takma zorunluluğu devam edecektir. Riskli vakaların takibi amacıyla HES kodlarının üniversite tarafından kontrolü sürdürülecektir.

Kampüste bulunacak tüm öğrencilerin, öğretim elemanları ve üniversite çalışanlarının Covid-19 aşısı yaptırmaları zorunludur.  Aşının gerek bulaşma olasılığını azalttığı gerekse hastalık durumunda semptomları hafiflettiği yönündeki klinik bulgular yeterince belgelenmiştir. Bu nedenle tüm öğrencilerimizin ve çalışanlarımızın aşılarını biran önce tamamlamalarını rica ediyoruz. Bilkent Üniversitesi Sağlık Merkezi, iki doz Sinovac aşısı olanların bunu üçüncü doz Biontech aşısıyla takviye etmelerini önermektedir. Ayrıca şu anda Türkiye’de 16 yaş üzeri herkesin aşı yaptırabileceğini de hatırlatmak isteriz.

Aşı yaptırmamayı tercih edebilecek olanlar, kampüse gelişlerinde negatif değerli PCR veya Diagnovir test sonucu ibraz etmeleri halinde kampüsteki tesislerden yararlanabilecek ve akademik etkinliklere katılabilecektir. Diagnovir testi Felisya Biyomedikal tarafından Bilkent’te 60 TL karşılığında yaptırılabilecektir. PCR ve Diagnovir test sonuçları 72 saat süreyle geçerli olup süre bitiminde tekrarı gerekecektir. PCR testlerinin devlet hastanelerinde ücretsiz yapılabileceği de ifade edilmektedir.

Sağlıklı bir akademik yıl dileği ile,

Bilkent Üniversitesi