2020 Mezuniyet Töreni

Değerli Bilkentliler,

Bu yıl mezun olacak öğrencilerimiz, üniversite yaşamlarının son dönemini alışılmadık şartlar altında arkadaşlarından, hocalarından ve güzel kampüsümüzden uzakta tamamlamak zorunda kaldı. Bu güç dönemde sergiledikleri uyumu ve tüm zorluklara rağmen ödün vermeden sürdürdükleri çalışma disiplinini büyük takdir ve mutlulukla karşıladığımı bilmenizi isterim. Çok yakında Bilkent Üniversitesi’nden mezun olmaya hak kazanacak bu öğrencilerimizin, üniversite hayatında edindikleri bilgi, beceri ve yetkinliklerle, başarılı kariyer başlangıçları yapacaklarına yürekten inanıyorum.

Zaten zorlu bir süreçten geçmiş olan 2020 mezunlarımızın hak ettikleri mezuniyet töreni coşkusundan mahrum kalmamaları gerektiğini düşünüyoruz. Öğrencilerimizin mezuniyetlerini günün şartlarına en uygun biçimde nasıl kutlayabileceğimizi değerlendirirken, COVID-19 salgınının seyriyle ilgili çeşitli öngörüleri de gözeterek farklı mezuniyet töreni senaryoları üzerinde durduk. Bu değerlendirmenin sonucunda, mezunlarımızın geride bıraktıkları üniversite yaşamı için en anlamlı kapanışın ve en güzel kutlamanın yüz yüze bir tören ile olacağını düşünerek, Bilkent 2020 mezunlarını Temmuz ayında ODEON’da gruplar halinde ve farklı günlere yayılarak yapılacak bir dizi törenle uğurlamanın en uygun seçenek olduğuna karar verdik. Mezuniyet törenlerimizi 6 – 8 – 10 Temmuz 2020 tarihlerinde, günde üçer ayrı seans olarak yapmayı planlamaktayız. Her bölüm için tarih ve seans bilgilerini yakında açıklayacağız.

İçinde bulunduğumuz koşulları düşünerek, törenin mezunlar, yakınları ve üniversite çalışanları için ek bir sağlık riski oluşturmaması hedefiyle gerekli tüm önlemleri almak üzere yoğun hazırlıklara başladık. Mezuniyeti güvenli bir şekilde kutlayabilmemiz için alacağımız önlemlere sizlerin ve yakınlarınızın mutlak bir şekilde uyacağına güvenim tam.

Tören için ODEON’da katılımcıları birbirlerinden uzak tutacak bir oturma düzeni oluşturulacak, mezunlarımızın yakınları tören boyunca sadece kendilerine ayrılan numaralı koltuklarda oturabileceklerdir. Her tören için ODEON’un kapasitesinin en çok dörtte biri kullanılacaktır.

Katılım sayısını sınırlı tutabilmek için her mezunumuz törene birlikte oturacak en çok dört yakınını davet edebilecektir. (Yakınların ayrı yerlerde oturmalarının tercih edildiği durumlarda, toplam davetli sayısı iki ile sınırlandırılacaktır.) Tören tarihleri sırasında yürürlükte olabilecek yaşa bağlı sokağa çıkış kısıtlamaları, tören katılımı için de geçerli olacaktır.

Tüm katılımcıların, tören öncesinde, sırasında ve sonrasında maske takmaları zorunlu olacak, sosyal mesafeyi titizlikle gözetmeleri beklenecektir.

Bu yıl mezuniyet töreni için prova yapılmayacaktır.

Törende giyilecek kep ve cübbeler törenden hemen önce dağıtılacaktır. Mezunlarımız tören sonrasında kampüsten cübbeleriyle birlikte ayrılabilecek, cübbe ve keplerini ilerleyen tarihlerde iade edebileceklerdir.

Önümüzdeki günlerde mezun adayı öğrencilerimizle iletişime geçilerek, 2020 yılı mezuniyet törenine katılıp katılmayacaklarını ve davet edecekleri yakınlarınının sayısını SRS üzerinden bildirmeleri istenecektir. ODEON oturma planı yapıldıktan sonra yer numarası içeren davetiyeler mezun adaylarımıza ulaştırılacaktır.

Tüm bu önlemlere rağmen, bazı mezunlarımız ve yakınları mevcut koşullar nedeniyle bu yaz yapılacak törene katılmayı tercih etmeyebilir. Bu yaz yapılacak törene katılmayacağını SRS üzerinden beyan edecek 2020 mezunlarımız, ülke koşullarının uygun olması durumunda, 2021 yazında yapılacak bir mezuniyet törenine katılabilecek, gecikmeli de olsa tören coşkusunu yaşama fırsatı bulabilecektir.

Hepinize sağlıklı ve güzel bir yaz dilerim!

Abdullah Atalar
Rektör