Ana Sayfa »

 

Uygulamalı Teknoloji ve İşletmecilik Yüksekokulu Öğretim Kadrosu

28-001-a_orhan_guvenenOrhan Güvenen
Muhasebe Bilgi Sistemleri Bölümü
Doktora: Sorbonne Üniversitesi

Karar destek sistemleri, bilgi sistemleri, uluslararası kurumlar, nanosistemler ve nanoteknoloji, stratejik araştırmalar

Muhasebe Bilgi Sistemleri Bölüm Başkanı Orhan Güvenen, doktorasını 1975’te Sorbonne Üniversitesi’nde tamamlamıştır. Stratejik karar sistemleri, ekonometri, istatistik, bilgi sistemleri, uluslararası ekonomi ve Avrupa Birliği konularındaki çalışmaları, yayınları ve ödülleriyle tanınan Dr. Güvenen, nanoteknolojinin toplumsal ve ekonomik yapıya etkisine ilişkin projeler de yürütmektedir. Bilkent Üniversitesi Dünya Sistemleri, Ekonomileri ve Stratejik Araştırmalar Enstitüsü’nün direktörü, Applied Econometrics Association’ın başkanıdır. Türk İstatistik Derneği’nin kurucusu, Uluslararası İstatistik Enstitüsü, Dünya Sanat ve Bilim Akademisi ile Avrupa Bilimler ve Sanatlar Akademisi üyesi olan Dr. Güvenen, büyükelçilik, başbakanlık başmüşavirliği, DPT müsteşarlığı, Devlet İstatistik Enstitüsü başkanlığı, YÖK üyeliği, Avrupa Konseyi Kalkınma Bankası yönetim kurulu başkanlığı, OECD Konseyi İcra Komitesi başkan yardımcılığı, UNESCO İcra Konseyi üyeliği ve Türkiye temsilciliği, UNESCO İstatistik Enstitüsü Yönetim Kurulu Başkan yardımcılığı gibi görevlerde bulunmuştur. Yönetim Bilgi Sistemleri, Bilgi Sistemleri Güvenliği ve Bilgi Tahrifatı, Dünya Dinamikleri ve Karar Sistemleri, Avrupa Entegrasyonu, AB ve OECD Ekonomileri derslerini veren Dr. Güvenen’in kişisel ilgi alanları matematik, klasik müzik, şiir ve fotoğraf sanatıdır.

 

erin_maloneyErin Maloney
Bankacılık Finans Bölümü
Yüksek Lisans: Vanderbilt Üniversitesi

İngilizce metin düzenleme, Amerikan kültürü, e-tablolar 

Bilgisayar Uygulamaları dersini veren Erin Maloney, yüksek lisans derecesini 1991’de Vanderbilt Üniversitesi’nden almıştır. Müzik, Maloney’in kişisel ilgi alanları arasında başı çekmektedir.

 

27_005_a_valery_paternotteValéry Paternotte
Bankacılık Finans Bölümü
Doktora: Libre de Bruxelles Üniversitesi

Doktorasını 2002’de Libre de Bruxelles Üniversitesi’nde tamamlayan Valéry Paternotte, 2002-2003 yılları arasında Greenpeace Belçika’nın enerji ve iklim kampanyalarını yönetmiştir. 2011-2012 yılları arasında Belçika Kalkınma Ajansı için eğitimci olarak görev yapan Paternotte, aynı yıllar içinde Institut Libre Marie Haps’ta konferans tercümanlığı dalında yüksek lisans eğitimi almıştır.

 

28-011-aselda-sevinSelda Sevin
Muhasebe Bilgi Sistemleri Bölümü
Yüksek Lisans: Hacettepe Üniversitesi

Uluslararası finansal raporlama standartları, muhasebe eğitimi, iş etiği, kültürlerin iş etiğine etkisi

Muhasebe ve örgütsel davranış alanlarında araştırmalar yapan Selda Sevin, Bilkent Üniversitesi’ne katılmadan önce Türkiye Kalkınma Bankası’nda ve Electric Power Development Corporation’da çalışmıştır. Yüksek lisans derecesini 1999’da Hacettepe Üniversitesi’nden alan Sevin, Mikroekonomi, Genel Muhasebe, Maliyet Muhasebesi, İşletmeye Giriş ve Örgütsel Davranışlar derslerini vermektedir. Yabancı ülkeler ve kültürleriyle ilgilenen Sevin’in bir diğer hobisi tenistir.

 

27_008_aebru_guven_solakogluEbru Güven Solakoğlu
Bankacılık Finans Bölümü
Doktora: North Carolina State Üniversitesi

Tarım ve çevre ekonomisi, uygulamalı ekonometri

Makaleleri Applied Economics ve Applied Financial Economics dergilerinde yayımlanan Ebru Güven Solakoğlu, bir kitap bölümü de kaleme almıştır. Doktorasını 2001’de North Carolina State Üniversitesi’nde tamamlamıştır. Bilkent Üniversitesi’ne katılmadan önce Fatih Üniversitesi ve American Express’te çalışmış olan Dr. Solakoğlu, Finansal Matematiğe Giriş, Matematik, Ekonomi, Finansal İstatistik ve Uygulamalar, Finansal Ekonometriye Giriş ve Uluslararası Finans derslerini vermektedir. Uygulamalı ekonometri, tarım ekonomisi ve mikro finans araştırmaları yapan Dr. Solakoğlu, piyano, fotoğrafçılık ve su sporları gibi özel ilgi alanlarına sahiptir.

 

27_007_a_mehmet_nihat_solakogluMehmet Nihat Solakoğlu
Bankacılık Finans Bölümü
Doktora: North Carolina State Üniversitesi

Uluslararası finans, uygulamalı ekonometri, finansal yönetim Doktorasını 2000’de North Carolina State Üniversitesi’nden alan Mehmet Nihat Solakoğlu, uluslararası finans, uygulamalı ekonometri ve finans alanlarında çalışmalar yapmaktadır. Yazıları Journal of International Financial Markets, Institution and Money, Applied Economics, Applied Econometrics Letters ve Emerging Markets Finance and Trade gibi dergilerde yayımlanan Dr. Solakoğlu’nun kaleme aldığı kitap bölümleri de bulunmaktadır. Bilkent Üniversitesi’ne katılmadan önce North Carolina State, Fatih ve Bahçeşehir üniversitelerinin öğretim kadrosunda yer almış, American Express’de yönetici olarak çalışmıştır. Ekonomi, Olasılık ve İstatistik Uygulamaları, Finansal Ekonometriye Giriş, Uluslararası Finans ve Finansal Yönetim derslerini veren Dr. Solakoğlu’nun hobileri kitap okumak, kayak yapmak ve müzik dinlemektir.