Ana Sayfa » Türk-Alman 2+2 Yenilikçi MPG Projesi

Türk-Alman 2+2 Yenilikçi MPG Projesi

Ulusal Manyetik Rezonans Araştırma Merkezi, yenilikçi Manyetik Parçacık Görüntüleme teknolojileri geliştirmek için ASELSAN ve Lübeck Üniversitesi ile Nano4Imaging şirketi ile işbirliğine giriyor.

MRIBu Türk-Alman 2+2 projesi, iki ülke tarafından yapılan bilimsel değerlendirmeler sonucu 130 başvuru arasından desteklenmek üzere seçilen 9 projeden biri oldu. Üç yıllık bu projenin Türkiye tarafını TÜBİTAK, Almanya tarafını ise Federal Almanya Eğitim ve Araştırma Bakanlığı (BMBF) destekleyecek. Projenin en önemli amacı MPG’nin güvenli ve hızlı bir girişimsel görüntüleme yöntemi olarak geliştirilmesi. Projenin Bilkent Üniversitesi ayağını Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü ve UMRAM öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Emine Ülkü Sarıtaş yürütecek.

Manyetik Parçacık Görüntüleme (MPG) Hakkında: MPG yeni bir biyomedikal görüntüleme teknolojisidir. İlk olarak 2005 yılında sunulan bu teknoloji henüz küçük hayvanların araştırma amaçlı görüntülenmesinde kullanılmaktadır. Teknolojinin insanlarda kullanım için geliştirilmesine yönelik çalışmalar hızla devam etmektedir. MPG’de damardan enjekte edilen ve yan etkisi bulunmayan süperparamanyetik demir oksit nanoparçacıklarının manyetik alana verdiği tepkiden nanoparçacıkların uzamsal dağılımı görüntülenmektedir. Öncelikli olarak anjiyografi (vücuttaki kan damarlarının haritalanması ile damar tıkanıklığından kaynaklanan hastalıkların teşhisi), kök hücre takibi, kanser teşhisi ve girişimsel (ameliyat sırasında gerçek-zamanlı) görüntüleme hedeflenmektedir.

MPG’nin geliştirilmesi aşamasında Bilkent Üniversitesi UMRAM da dahil olmak üzere birçok araştırma merkezinden araştırmacılar ile, biyomedikal görüntüleme teknolojileri üreten büyük şirketler ve bu teknolojiye özelleşmiş yenilikçi genç şirketler yoğun olarak çalışmaktadır.  Bilkent UMRAM ve ASELSAN Araştırma Merkezi işbirliğinde gerçekleştirilecek bu proje ile henüz gelişme aşamasında olan MPG’yi klinik uygulamaya geçirmekte önemli bir araç olarak görülen sıkıştırılmış algılama teknolojileri de önemli yer tutacaktır. UMRAM ve ASELSAN Araştırma Merkezi yakın zamanda sıkılaştırılmış algılama tekniklerinin Manyetik Rezonans Görüntüleme (MRG) uygulamaları konusunda da bir işbirliği başlatmıştı.