Ana Sayfa » Öğrencimiz PennApps XIII Hackathonu’nu Kazandı

Öğrencimiz PennApps XIII Hackathonu’nu Kazandı

ABD’de düzenlenen dünyanın en büyük hackathonlarından PennApps’i Bilgisayar Mühendisliği Bölümü öğrencimiz Emrehan Tüzün, RAMEAR isimli takımı ile kazandı.Yaptıkları proje ile dış dünyaya bağlantısı olmayan bir bilgisayarın RAM’ini özel bir şekilde kullanarak radyo dalgaları ile bilgi sızdırmayı başardılar.

Yılda iki kez Pensilvanya Üniversitesi’nde düzenlenen PennApps, 2009 yılından beri mühendislik öğrencilerini kabiliyetlerini geliştirme ve yeteneklerini göstermeye teşvik etmekte ve diğer hackathonlara da öncülük etmektedir. 22-24 Ocak tarihlerinde düzenlenen 13. PennApps’te dünyanın farklı yerlerinden 100’ü aşkın üniversiteden seçilen yaklaşık 1.400 katılımcı 36 saat boyunca uygulamalar geliştirdi. Emrehan Tüzün, Pensilvanya Üniversitesi’nde fizik doktorası yapan Rob Roy Fletcher, Imperial College London öğrencileri Fu Yong Quah ve Tom Hartley ile bir araya gelerek hackathonu kazanan takımda yer aldı.

Bilgisayar hafızası RAM’den sinyal dinlemek temelli projenin ismi “RAM” ve “ear” kelimelerinin bir araya gelmesinden oluşuyor. RAMEAR takımı dış dünya ile hiç bir bağlantısı olmayan bir bilgisayar için yazdıkları programla veri yayınlayıp radyo alıcısı olan başka bir bilgisayarda aynı veriyi yeniden oluşturabildiklerini gösterdiler. Takım kablolarından akım geçen elektroniklerin radyo dalgası üretmelerinden yararlanarak projelerini gerçekleştirdi. Bilgisayarlarının RAM’ini özel bir şekilde kullanarak RAM frekansındaki radyo gürültüsünde artış sağlamayı başardılar. Yazdıkları program ile bu işlemi ikili periyotlarda tekrarlayarak bağlantısı olmayan bilgisayardan radyo dalgaları yayınladılar. Son olarak bu radyo kanalını dinleyen bilgisayarlarında sinyal işleme teknikleri ile hedef bilgisayardan gönderdikleri veriyi yeniden oluşturmayı başardılar.
Proje ABD’de Observer ve yerel gazetelerde veri güvenliğiyle ilgili yarattığı endişeler sebebiyle haber oldu.

Ayrıntılı bilgiye proje sayfasından ulaşabilirsiniz: http://devpost.com/software/ramear