Ana Sayfa » Gençlik Akademisi 2016 Dersleri

Gençlik Akademisi 2016 Dersleri

Işıkla Ölçüm Yapmak – Fizik Bölümü, Doç. Dr. Mehmet Özgür Oktel
Laboratuvarda bir saç telinin kalınlığını ve CD’lerin yüzeyindeki çıkıntılar arası mesafeleri girişim kullanarak ölçerken, dalga boyu, kırılma indisi ve ölçüm hassasiyetinin ne olduğunu öğrenme olanağı bulacağız.

Her Gün Hukuk – Hukuk Fakültesi, Yrd. Doç. Dr. Elvin Evrim Dalkılıç
Mahkeme salonundayız! Değişik hukuk dallarına ait ilginç mahkeme kararları üzerinden gruplara ayrılarak bir hakem başkanlığında haklarımızı savunacağız.

Kimya’nın Büyüleyici Uygulamaları: Olağanüstü Koşullarda Olağanüstü Malzemeler– Kimya Bölümü, Yrd. Doç. Dr. Yunus Emre Türkmen
Kimyasal kaos, aşırı soğuk koşullara maruz kalmış malzemelerin sıra dışı davranışları, plastik – polimer sentezi ve renk patlaması gibi heyecanlı ve renkli sunumlar, öğrencilerin katılımıyla laboratuvar ortamında gerçekleşiyor. Haydi, siz de katılın!

Theater Games Workshop – Tiyatro Bölümü, Yrd. Doç. Jason Edward Hale
Tiyatrocular bir rolü, bir karakteri nasıl çalışır, nasıl anlar ve nasıl oynar? Önce bu soruların cevabını beraber keşfetmeye çalışalım, ardından da sorular sorarak sergilediğimiz bu eğlenceli oyunu seyredip gerçeğe ne kadar yaklaştığımızı görelim.

Olasılığı Anlamak – Bilgisayar Mühendisliği Bölümü, Prof. Dr. Tuğrul Dayar
Olasılık, bir şeyin gerçekleşmesinin ne oranla mümkün olduğunu bulmaya çalışır; zevkli olabileceği gibi kafanızı da karıştırabilir. Birlikte olasılık kavramını incelemeye ve bizleri yanılgıya düşüren bazı unsurları görmeye bekliyoruz.

Kim Masum, Kim Suçlu? Adli DNA Testi – Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü, Yrd. Doç. Dr. Ali Osmay Güre
DNA profilleme ile bir DNA örneğinin tam genotipini tespit edilebilir, her insanın eşsiz DNA “barkodu” tanımlanabilir ve bir insan diğer insandan ayırt edilebilir. DNA kanıtları ile laboratuvarda bir suçun failini bulmaya var mısınız?

Animasyon Video Çalışması – İletişim ve Tasarım Bölümü, Yusuf Akçura
Adım adım bir animasyon filmin ortaya çıkış sürecine dahil olma ve sürecin sonunda filmi izleme şansını kaçırmayın!

Kaçınılmazı Yönetebilmek: İnsanlık İçin Lojistik – Endüstri Mühendisliği Bölümü,
Doç. Dr. Bahar Yetiş
Günümüz dünyasının kaçınılmaz gerçeklerinden biri olan afetleri hiç düşündünüz mü? Afetler ve afet döngüsünde lojistik planlamanın önemini endüstri mühendisliği ve yöneylem araştırma teknikleriyle matematiksel olarak modellemeye ve birlikte bir örnek üzerinde tartışmaya hazır mısınız?

Gündelik Hayatta Siyaset – Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü, Yrd. Doç. Dr. Başak İnce, Yrd. Doç. Dr. Meral Uğur Çınar
Siyaset kavramının farklı tanımlarını tanımaya, siyasetin yaşamımızın her alanındaki karar alma süreçlerinde nasıl ortaya çıktığını tartışmaya var mısınız?

Otonom Gezgin Robot Yarışı – Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü, Yrd. Doç. Dr. Emine Ülkü Sarıtaş Çukur
Kendi akıllı robotunu yap ve yarıştır!

Marka Olmak (ya da Olmamak) – İşletme Fakültesi, Doç. Dr. Ahmet Ekici
İşletmecilikle ilgili temel kavramları tanımaya ve marka kimliği yaratma oyunu oynamaya hazır mısınız?

Türkiye Ekonomisi Nereye Gidiyor – İktisat Bölümü, Prof. Dr. Erinç Yeldan,
İktisat heyecan verici bir şeydir ve aslında çok basittir; aynen futbol gibi, ama gelin görün ki futbolu basit oynamak zordur. Gelmezsen bir eksiğiz!

Tarihe Dokunuş – Arkeoloji Bölümü, Yrd. Doç. Dr. Thomas Zimmermann
Anadolu’nun arkeolojik harikalarını görmek ve hissetmek… Kısa bir görsel sunumdan sonra orijinal arkeolojik buluntuları keşfedeceğimiz ve bu tür nesnelerden neler öğrenebileceğimizi gösteren bir etkinlik ve gizemli bir keşif!

Pizza Ziyafeti – Turizm ve Otel İşletmeciliği Bölümü, Elif Denizci, Utku Özer, Ali Ünal
Bölümün uygulama mutfağında önlüklerimizi takıyoruz! Pizza ve Ice Tea’den oluşan menü hep birlikte hazırlanacak, pişirilecek ve sonra…

Bizim “Mekan” – Mimarlık Bölümü, Dr. Segah Sak, Dr. Aysu Berk
Sizleri, mimarlıkta mekanın ne olduğunu sorgulamaya, beraber bir mekan tasarlamaya ve ortaya koyacağımız maketler üzerinden tasarımlarınızı tartışmaya davet ediyoruz.

Yönet Bakalım – Uluslararası İlişkiler Bölümü, Dr. Mine Kara, Yrd. Doç. Dr. Can Emir Mutlu, Yrd. Doç. Dr. Gül Günaydın
Bir adaya mahkûm altı ülke, sınırlı kaynaklar, etkin diplomasi!

Evir Çevir Türkçeleştir – Mütercim-Tercümanlık Bölümü, Yrd. Doç. Dr. Ayşe Şirin Okyayuz
Birlikte eşzamanlı çeviri yapmaya, bir filmi sesli betimlemeyle çevirmeye, hatta bir dizinin Türkçesini çekmeye var mısınız?

Rüzgâr Tüneli/3D Yazıcı – Makine Mühendisliği Bölümü, Yrd. Doç. Dr. Barbaros Çetin
Mekanik atölyede rüzgâr tünelinde tanıtım yapılacak ve bölüm öğrenci topluluklarının yürüttükleri üç boyutlu yazıcı, havayla çalışan motor ve uzaktan kumandalı tank projeleri sunulacak. Hep birlikte izleyelim…

Tipografik Afiş Tasarımı Atölyesi – Grafik Tasarım Bölümü, Can İzzet Birand
Öğrenciler, kendi tasarladıkları harf şablonlarını kullanarak bir hatıra afişi yapacak. Düşle ve yarat!

Herkes İçin Orkestra – Müzik Bölümü, Yrd. Doç. Dr. Tolga Yayalar
Herkes bir orkestranın parçası olabilir. Basit vurmalılar, ev yapımı çalgılar ve hatta bedenlerimizi kullanarak müzikte birlikteliği, yaratıcılığı ve doğaçlamayı deneyimleyeceğiz.

Kendi Kentimizi Yapsak da mı Anlasak – Kentsel Tasarım ve Peyzaj Mimarisi Bölümü, Dr. Deniz Baykan, Hatice Karaca
Kent nedir? Bir kentin ifade biçimleri neler olabilir? Bölüm öğrencilerinin projeleri üzerinde bu konuları tartışmaya, atık malzemelerle tematik bir kent tasarlamaya ve üç boyutlu bir kent modeli üretmeye var mısınız?

Zeka Oyunları Turnuvası – Matematik Bölümü, Doç. Dr. Azer Kerimov
Eğlence zamanı!

Tartışmalı Film Gösterimi – İletişim ve Tasarım Bölümü, Yusuf Akçura
Hep birlikte film izlemeye ne dersiniz?

Beyin ve Görsel Yanılsamalar Fuarı – Psikoloji Bölümü, Yrd. Doç. Dr. Jennifer Corbett, Yrd. Doç. Dr. Aaron Michael Clarke
Psikoloji, içerisinde beyin, algı, öğrenme, hafıza, duygusal gelişim, kişilik ve kişilik bozuklukları gibi pek çok ilginç çalışma alanının barındırır. Bunların birkaçını tanımaya ne dersiniz?

Fotogram – Grafik Tasarım Bölümü, Murad Gürzumar
Hep birlikte fotoğrafın ışıkla olan ince ilişkisine, görüntünün kâğıt üzerinde belirişine ve dijital fotoğraf çağında nadir konumuna gelip özel bir sanatsal değer kazanan karanlık oda atmosferine tanık olacaksınız.

Son Teknolojilere Dokunalım – Bilgisayar Teknolojisi ve Bilişim Sistemleri Bölümü, Yrd. Doç. Dr. Ali Seyid Amjad, Dr. Serkan Genç
Eğitimden iş hayatına, oyundan sağlığa uzanan birçok sektörde verileri işlemek ve bilgiye etkin bir biçimde erişmek için kullandığımız bilişim teknolojileri hakkında farkındalık yaratacak etkinlikler…

Mozaik Çalışması – Güzel Sanatlar Bölümü, Yrd. Doç. Dr. Ahmet Özsalar
En sevdiğiniz insanın adının ilk harfi güzel sanatlar atölyesinde tasarlanacak. Yaratıcılık ve heyecan bir arada!

Diplomasi Oyunu – Uluslararası İlişkiler Bölümü, Yrd. Doç. Dr. Onur İşçi
Uluslararası ilişkilerde diplomatik çözüm süreçlerinin nasıl işlediğini, uluslararası örgütlerin ne tür problemlerle uğraştıklarını birlikte öğrenmeye ne dersiniz?

Teleskopla Gökyüzü Gözlemi – Fizik Bölümü, Doç. Dr. Mehmet Özgür Oktel
Gökyüzü bize neler sunuyor; bunların ne kadarı teleskoplara sığıyor, görmek ister misiniz?

Bence Ben Çok Zekiyim – Dr. Ayça Arslan Ergül
Bilim insanı ve araştırmacı olmak nasıl bir şey? Öğrenmek ne işimize yarar? Beynimizde yeni hücreler oluşur mu? Daha zeki olabilir miyiz? Okulda öğrendiklerimiz gerçek hayatta ne işe yarar?