Ana Sayfa » Humboldt Vakfı Araştırma Ödülü

Humboldt Vakfı Araştırma Ödülü

Kimya Bölümü’nden Doç. Dr. Ferdi Karadaş, Friedrich Schiller Üniversitesi ve Almanya’daki Leibniz Fotonik Teknoloji Enstitüsü tarafından aday gösterilmesinin ardından Alexander von Humboldt Vakfı’ndan Georg Forster Araştırma Ödülü’ne layık görüldü. Dr. Karadaş, su ayrıştırma için düşük maliyetli, sağlam katalitik sistemlerin geliştirilmesi konusundaki öncü çalışmalarıyla tanındı.

Georg Forster Araştırma Ödülü, bir araştırmacının bugüne kadarki tüm başarılarının tanınması için yılda en fazla altı araştırmacıya verilir. Temel keşifleri kendi disiplinleri üzerinde önemli bir etki yaratan tüm disiplinlerdeki akademisyenler aday gösterilmeye uygundur. Ödülü alanların, gelişmekte olan ülkelerin karşılaştığı belirli zorluklara araştırma tabanlı çözümler geliştirmeye devam etmeleri bekleniyor.

Ödül kazananlar, seçtikleri bir araştırma projesi üzerinde, ilgili araştırma alanında çalışan uzmanlarla işbirliği içinde çalışmak üzere Almanya’ya davet edilir. Dr. Karadaş, demire duyarlı su oksidasyon fotoanotlarında yük transfer mekanizmasını aydınlatmak amacıyla gerçekleştireceği çalışmalarını Prof. Benjamin Dietzek-Ivanšić ile işbirliği içinde yapacak.