Ana Sayfa » Dr. Sueda Saylan, Ufuk Avrupa MSCA Ödülünü Aldı

Dr. Sueda Saylan, Ufuk Avrupa MSCA Ödülünü Aldı

Dr. Sueda Saylan, MSCA – European Research Area (ERA) araştırma desteğini iki yıl süreyle almaya hak kazandı. Avrupa Komisyonu tarafından yürütülen ERA, araştırmacıların uluslararası dolaşım ve gelişim süreçlerini desteklemeye öncelik veren bir programdır.

Araştırma desteği alan çalışmasını Fizik Bölümü ve UNAM’dan Dr. Öğr. Üyesi Onur Tokel’in yönettiği Fotonik Cihazlar Laboratuvarı ile işbirliği hâlinde yürütecek olan Dr. Saylan, projesinde silisyum yonga içinde lazer ile oluşturulacak mikrokanalları aynı yonga üzerinde üretilecek ve memristor dizilerinden oluşacak elektronik cihazlarla birleştirmeye odaklanacaktır. Bu yaklaşım, modern bilgisayar mimarilerinin ısınma probleminin ortadan kaldırılmasına yönelik etkin bir çözüm önerisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Monolitik-entegre elektronik-mikrokanal sisteminin üretilmesiyle elde edilecek yetkinlik, ısınma problemi yaşadığı bilinen diğer elektronik sistemler için de uygulanabilecektir. Memristor ve lazer ile üç boyutlu mikrofabrikasyon teknolojilerinin gücünü birleştiren bu araştırma, gelecekte özgün teknolojilerin geliştirilmesine de öncülük edecektir.

Dr. Saylan’ın projesi, Bilkent Üniversitesi araştırmacılarının Ufuk Avrupa kapsamında aldığı üçüncü, Ufuk 2020 programı dâhil edildiğinde ise on beşinci MSCA proje desteğidir.