Ana Sayfa »

 

Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi

Müzik Teorisi, Kompozisyon, Şeflik

 

Mark Andre

Şeflik

Mark Andre, 1993’te École Normale Supérieure ve Centre d’Études Supérieures de la Renaissance bünyesindeki çalışmalarını tamamladıktan sonra “diplôme d’études d’approfondies” derecesini almıştır. Fransa Dışişleri Bakanlığı bursuyla Helmut Lachenmann yönetiminde yürüttüğü çalışmaları ise Stuttgart Müzik Yüksekokulu’nda “großes Kompositionsexamen” derecesiyle tamamlamıştır. Kranichstein Müzik Ödülü, Frankfurt Operası Uluslararası Bestecilik Ödülü, Siemens Vakfı Özendirme Ödülü, Christoph ve Stefan Kaske Kompozisyon Ödülü, Giga Hertz Elektronik Müzik İçin Prodüksiyon Ödülü, SWR Senfoni Orkestrası (Baden-Baden ve Freiburg) Orkestra Ödülü, Berlin Sanatlar Akademisi Berlin Sanat Ödülü, Gerhart ve Renate Baum Vakfı Bestecilik Ödülü, Hans ve Gertrud Zender Vakfı Happy New Ears Ödülü, Andre’nin bugüne dek kazandığı birçok ödül arasındadır. Villa Médicis bursiyerliğine hem Fransa hem Almanya’dan iki kere seçilmiş ve 2006-2010 yılları arasında çağdaş müziğin en önemli festivallerinden Darmstadt Yeni Müzik Yaz Kursları’nda kompozisyon öğreticiliği yapmıştır. Ensemble Modern, Ensemble Recherche, Trio Accanto, Klangforum Wien, KNM Berlin, Les Percussions de Strasbourg, Ensemble Alternance ve EIC gibi tanınmış topluluklardan siparişler almıştır. 2009 yılında Berlin Sanatlar Akademisi üyeliğine getirilmiştir. Dresden Müzik Yüksekokulu’nda kompozisyon alanında öğretim üyeliği yapmış olan Andre, Bilkent Üniversitesi’nde kompozisyon öğrencileriyle bireysel çalışmalarda bulunmaktadır.

 

18-Onur-TurkmenOnur Türkmen
Doktora: İstanbul Teknik Üniversitesi

Kompozisyon, müzik tarihi, müzik teorisi.

Onur Türkmen, hat ismini verdiği yenilikçi bir yaklaşımla geleneksel Türk müziği çalgıları ve makamlarını çağdaş müzik alanında kullanmasıyla tanınan bir bestecidir. Son dönem eserleri şiir, drama ve ayin arasındaki ilişkileri araştırma üzerine yoğunlaşan Türkmen’in eserleri Schleswig Holstein Festivali, Maerz Musik Festivali, ISCM, Alman Tarih Enstitüsü Uluslararası Müzikoloji Kongresi, Left Coast Chamber Ensemble/ Volti Chorus Sezon Açılış Konseri, MUSMA, Kreuztanbul, İstanbul Müzik Festivali, Mediterraneus Projesi, Çin-Türkiye İletişim Konserleri gibi pek çok etkinlik kapsamında dünyanın birçok farklı ülkesinde seslendirilmiştir.  Avrupa Araştırma Konseyi’nin Beyond East and West: Developing and Documenting and Evolving Transcultural Practice başlıklı projesine eserleri, konuşmaları ve makaleleriyle katkıda bulunmaktadır.  Songs from a Circle: A Ritualistic Drama for One isimli eseri Eduart van Benium Stichting, Sailing to Byzantium isimli eseri Culture Ireland Outcome Grant Summer ödüllerini kazanmış, 2017’de 7. Donizetti Klasik Müzik Ödülleri’nde bestecilik dalında aday gösterilmiştir.  Yine 2017’de Left Coast Chamber Ensemble/ Volti Chorus ortaklığı için sipariş edilen koro eseri San Francisco konservatuarında seslendirilmiş, UC Davis’te seminer ve ustalık sınıfları vermiş, Würzburg Guitar Plus Festivali’nde eserleri üzerine bir portre konser düzenlenmiştir.  Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi’nde öğretim üyeliğine devam etmektedir.

 

tolga-yayalarTolga Yayalar
Doktora: Harvard Üniversitesi

Kompozisyon, müzik teorisi, elektro akustik müzik.

Müzik Bölüm Başkanı Tolga Yayalar, lisans eğitimini Berklee College of Music’te tamamladıktan sonra İstanbul Teknik Üniversitesi’nin Müzikte İleri Araştırmaları Merkezi’nde İlhan Usmanbaş ve Kamran İnce ile kompozisyon çalışmalarına devam etmiştir. Doktora derecesini 2010’da Harvard Üniversitesi’nden almıştır. Bu süreçte Brian Ferneyhough, Helmut Lachenmann, Sir Harrison Birtwistle, Chaya Czernowin gibi bestecilerle çalışmış ve Berliner Festspiele-MaerzMusik, Beethovenfest, NY Electroacoustic Music Festival, Akdeniz Çağdaş Müzik Günleri, Portekiz’de Pontes Para İstanbul gibi festivallerde, San Fransico Eyalet Üniversitesi’nin ilk 21. yüzyıl sempozyumunda, Meksika’daki La Ciudad de las Ideas Konferansı gibi akademik buluşmalarda, Acanthes ve June in Buffalo gibi bestecilik atölyeleri de bulunan birçok platformda eserleri seslendirilmiştir. Aldığı ödüller arasında Donald Aird, Adelbert Spraque, Blodgett Yaylı Dörtlüsü Kompozisyon Yarışması, George Arthur Knight, Millenium Oda Topluluğu ödülleri gösterilebilir. 2005-2011 yılları arasında Harvard Üniversitesi’nde müzik teorisi ve kompozisyon dersleri vermiş, 2009 ve 2010’da Harvard Yeni Müzik Grubu’nun direktörlüğünü üstlenmiştir. 2011-2012 akademik yılında Bilkent Üniversitesi’ne katılmıştır. Kompozisyon ve müzik teorisi dersleri veren Yayalar, Kompozisyon Ana Sanat Dalı koordinatörlüğü görevini de sürdürmektedir.

Yiğit Aydın

Gürer Aykal

Işın Metin

Maria Nowotna

 

Piyano

 

Yoonie Han
Sanatta Yeterlik: The Juilliard School

Piyano

Yoonie Han, lisans derecesini Curtis Institute of Music’den, yüksek lisans derecesini Juilliard School’dan, doktorasını SUNY Stony Brook’tan almıştır. 17-31 yaş arasında gelecek vadeden en parlak piyanist alanında Gawon Müzik Ödülü’nü kazanmıştır (2009). Washington Uluslararası Piyano Yarışması, Dünya Piyano Yarışması, Fulbright Konçerto Yarışması, Juilliard’s Gina Bachauer Piyano Yarışması, Kosciuszko Chopin Yarışması, Ulusal Müzik Öğretmenleri Derneği Yarışması’nda birincilik ödülleri vardır. Helsinki Maj Lind Uluslararası Piyano Yarışması, Arturo Benedetti Michelangeli Yarışması, Concorso Pianistico Ettore Pozzoli Internaziole, Fransa Recontre Uluslararası Piyano Yarışması ve Londra Keyboard Trust’ta da önemli ödüller almıştır. 2001’deki Kore Ulusal Müzik Yarışması’ndaki birincilik ödülünü takiben Kore Kültür Bakanlığı tarafından Gelecek Vadeden Genç Sanatçı unvanına değer görülmüştür. İtalyan Akademi Kurumu Brava! Ödülü sahibidir. 13 yaşında Seul Filarmoni’yle ilk solo konserini veren Han, Berlin Senfoni, Buffalo Filarmoni, Helsinki Filarmoni, Houston Senfoni, Banff Festival Orkestrası ve I Pomeriggi Musicali di Milan ile konserler gerçekleştirmiştir. Lincoln Center, Kennedy Center, Frick Collections, Carnegie Hall, Myra Hess Series, Philips Collections, Berlin Filarmoni, Concertgebouw Amsterdam, Salle Cortot ve SeJong Performance Arts Center gibi pek çok tanınmış merkezde performans sergilemiştir. Steinway Concert & Recording sanatçısıdır.

Gamze Kırtıl

Gülsin Onay

Zerin Rasul

 

 

Nefesli Sazlar

Flüt

06albena sezerAlbena Sezer
Yüksek Lisans: Sofya Devlet Müzik Akademisi

Flüt.

Müzik eğitimine Sofya Müzik Okulu’nda Stiliana Stavreva ile başlayan Albena Sezer, Dimitar Georgiev’in öğrencisi olarak Sofya Devlet Müzik Akademisi’nden mezun olmuştur. Robert Wolf, Jiri Valek, Ferenz Hutira, Andreaş Adoryan’ın ustalık sınıflarına katılmıştır. 1986’da Provadia Ulusal Flüt Yarışması’nda üçüncülük ödülü almıştır. 21 yaşında Sofia Devlet Operası’nda birinci flütçü olarak çalışmaya başlamış ve bu görevi 1997’ye kadar sürdürmüştür. 1997’den bu yana Bilkent Senfoni Orkestrası’nda flüt grubunun şefi ve Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi öğretim görevlisidir. Solist olarak Sofia Flarmoni, Bilkent Senfoni Orkestrası, Sofya Akademik Orkestrası, Şumen Flarmoni, Bankya Oda Orkestrası ve Montreux Festival Orkestrası ile konserler vermiş olan Sezer, Ayrıca, Türkiye, Bulgaristan, Avusturya, Macaristan ve Hollanda’da farklı oda müziği gruplarıyla konserlere de katılmıştır.

Ebru Aykal

Zita Zempleni

 

 

Obua

selcukakyolSelçuk Akyol
Sanatta Yeterlik: Robert Schumann Hochschule

Obua.

Müziğe babası Ali Rıza Akyol ile başlayan obua sanatçısı Selçuk Akyol, Dokuz Eylül Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda Macit Kızılay ile çalışmıştır. Robert Schumann Hochschule’deki yüksek lisansını Taşkın Oray’ın sınıfında tamamlamış, ardından Konzert Examen diploması almıştır. Düsseldorf Symphoniker, Krefelder Kammer Orchester ve BayerOrchester-Krefeld ve Notabu Ensemble-Düsseldorf’da görev yapmıştır. Ayrıca kurucu üyelerinden olduğu Schumann- Camerata Orkestrası ile Alman-Rus Kültür Tanışması organizasyonu kapsamındaki Eylül 2004 tarihli turnede, Rusya’nın Moskova-Nijhi Nowgorod-Kazan ve Wolgograd gibi önemli kültür merkezlerinde konserler vermiştir. Akyol, Kasım 2004’te Neuma Quintett ile katıldığı Schmolz Bickenbach-Dusseldorf Oda Müziği Yarışması’nda birinci olmuş ve Nord-Rhein Westfallen eyaletinde konserler gerçekleştirmiştir. Mozart’ın 200. doğum yılı nedeni ile Düsseldorf’ta düzenlenen festivale katılmıştır. İzmir Devlet Senfoni Orkestrası, Başkent Oda Orkestrası, Bilkent Senfoni Orkestrası ile solist olarak konserler vermiş olan Akyol, sanatta yeterlik diplomasını Bilkent Üniversitesi’nden almıştır. Bilkent Senfoni Orkestrası obua grup şefi ve Bilkent Nefesli Beşlisi üyesidir. Müzik Bölümü ve Müzik Hazırlık Okulu’nda ders vermektedir.

Violetta Lupu

Viktoriya Tokdemir

 

Klarnet

09-Nusret-ispirNusret İspir
Yüksek Lisans: Rouen Devlet Konservatuvarı

Klarnet.

Nusret İspir, Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı ve Rouen Devlet Konservatuvarı’nda A. Doğansoy, M. Ermakastar, M. Arrignon, P. Cuper, A. Damiens, A. Boeglin gibi hocalarla çalışarak altın madalya ve birincilikler almıştır. Fransız Devlet Diploması, Dos Hermanas (İspanya) ve Avrupa Klarnet Yarışması (Fransa) birinciliği bulunmaktadır. V. Arzoumanof, P. Boesman ve E. O. Fırat’ın eserlerinin ilk seslendirilişini yapmış olan İspir, Radio France, TRT, Ukrayna, İspanya, Deutsche Welle, Deutsche Kultur radyo ve televizyonlarında konserler vermiştir. M. Can Özer’in elektronik müzik projesi Siyah Kalem ve David Chevalier’in Pavese şiirleri üzerine yaptığı CD kayıtlarında yer almıştır. Fransa, İsrail, Ukrayna, Macaristan, Almanya, İspanya gibi ülkelerde konserler ve ustalık sınıfları vermiş olan İspir, Bilkent Senfoni Orkestrası klarnet grup şefi ve müzik direktörüdür.

Selen Akçora

Leonid Volkov

 

 

Fagot

Ozan EvrukOzan Evruk
Yüksek Lisans: Royal Northern College of Music

Fagot.

Müzik eğitimine 1996’da Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı’nın Fagot Bölümü’nde Orhan Nuri Göktürk’ün öğrencisi olarak başlayan Ozan Evruk, çalışmalarını Günnur Kurt ve Tahsin Arslan ile sürdürmüştür. Eğitim hayatı boyunca birçok oda müziği, orkestra ve solo konserler gerçekleştirmiştir. Yüksek lisans için gittiği İngiltere’de Royal Northern College of Music’e kabul edilmiş; Graham Salvage (Halle Orchestra), David Chatwin (BBC Filarmoni) ve Stefano Canuti ile, oda müziğinde ise Hans Jörg Schellenberger, Maurice Bourge ile çalışmıştır. Tolga Alpay, Lyndon Watts ve Pascal Gallois’in fagot ustalık sınıflarına katılmıştır. Lisansüstü eğitiminden sonra aynı kurumda asistanlık görevi üstlenmiştir. Akdeniz Gençlik Senfoni, Gustav Mahler Gençlik Senfoni ve BBC Filarmoni orkestralarının üyeliğini yapmış olan Evruk, bu orkestralarla Avrupa ve Güney Amerika turnelerine çıkmıştır. Evruk, İsveç’te Aurora Chamber Music festivaline davet edilmiş, Ole Kristian Dahl’ın ustalık sınıfına katılmış, Aurora Festival Orkestrası’yla konserler de vermiştir. Oda müziği konserleri vermeyi sürdüren Evruk, Bilkent Senfoni Orkestrası fagot grup şefidir.

Ezgi Tandoğan

 

 

Korno

Güloya Altay
Yüksek Lisans:.Hanns Eisler Musikochschule

Korno

Güloya Altay, korno eğitimine Bilkent Üniversitesi’nde Mahir Çakar’la başlamıştır. Rotary (1993) ve British Council (1996) yarışmalarında ikincilik almış, Jeunesse Musical yarışmasında finalist olmuştur. 15 yaşında Frankfurt Müzik ve Sahne Sanatları Yüksekokulu’na Prof. Marie Luise Neunecker’ in öğrencisi olarak kabul edilmiştir. Federal Alman Gençlik Orkestrası ve Gustav Mahler Gençlik Orkestrası’nda çalmaya hak kazanarak üçer yıl tüm projelerde yer almıştır. Stiftung Musik Leben tarafından pek çok solo konsere davet edilmiştir. Achtung Klassik adlı klasik müzik televizyon programında icra ettiği Mozart’ın 3. Konçertosu (KV447) ZDF’de yayınlanmıştır (2000). Frankfurt Operası’nda kazandığı sınavla 19 yaşında profesyonel kariyerine başlayan Altay, 450 yıllık bu orkestraya kabul edilen ilk bayan kadrolu korno sanatçısıdır. 2008-2009 sezonunda Frankfurt Opera kadrosundan sonra Bilkent Senfoni Orkestrası’nın (BSO) açmış olduğu sınavı kazanmıştır. Avrupa ve Uzak Doğu ülkelerinde misafir sanatçı olarak bulunmuşur. Abbado, Mehta, Nagano, Salonen, Harding, Masur ve Janssons gibi pek çok ünlü şefle çalışmıştır. Berlin Hanns Eisler Yüksek Müzik Okulu’ndan mezun olmuş, doktorasını Johann Gutenberg Üniversitesi’ nde Prof. S. Mahni Haas’la tamamlamıştır.    Kosova’da düzenlenen European Summer Music Academy’ye ustalık sınıfı vermek için davet edilmiştir (2015, 2016). Şef Philipp Augin tarafından Wagner’in Ring Serisi için icracı olarak davet edildiği Washington DC Ulusal Operası’nda 3 ay çalışmıştır. Türkiye’de ilk kez 2017’de düzenlenen Ankara Brass Week’te ustalık sınıfları ve solo konser vermiştir. Aynı yıl Marie-Luise Neunecker’le BSO eşliğinde konser vermiş olan Altay, düzenli olarak Konzerthausorchester Berlin ve Deutsche Sinfonieorchester Berlin’e davet edilmektedir.

 

Laszlo Gyarmati

Hasan Erim Hacat

 

 

Trompet

19-A+Yulian-LupuJulian Lupu
Yüksek Lisans: George Enescu Akademisi

Trompet.

Julian Lupu, Romanya’da George Enescu Akademisi’nde İoan Rusu ile çalışmıştır. Diplomasını solo trompet ve pedagoji dalında almıştır. 1990’da Almanya, 1992’de Romanya’da ustalık sınıflarına katılmıştır. Oldukça geniş bir repertuvara sahip olan sanatçının CD kayıtları da bulunmaktadır. Dittersdorf, Haydn, Pichl, Mozart, Vivaldi ve Rahmaninof’un eserlerinin yer aldığı 4 CD’si Olympia Company London tarafından yayımlanmıştır. Romanya, İtalya, Fransa, İsviçre, Almanya, İspanya, Japonya ve Türkiye’nin pek çok kentinde konserler vermiştir. Serge Baudo, Alexander Dimitriev, Massimo Freccia, Jean Fournet, Howard Griffiths, Peter Gülke, Ernest Martinez İzguierdo, Karl Anton Rickenbacher, Gennady Rozhdestvensky, Nello Santi, Emil Tabakov, Gürer Aykal, Yoel Levi, Vladimir Ashkenazy gibi ünlü şeflerle çalışmıştır. 2008’de Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası ve Bursa Devlet Senfoni Orkestrası eşliğinde J.G.B. Neruda ve A.Vivaldi’nin konçertolarını seslendirmiştir. 2009’da Gürer Aykal yönetimindeki Bilkent Senfoni Orkestrası ile Şostakoviç’in Piyano ve Trompet Konçertosu’nu icra etmiştir. Mayıs 2009’da Alexander Rudin yönetimindeki İzmir Devlet Senfoni Orkestrası ile solist olarak konser vermiştir. Sanatçının National Concours of Interpretation (1989, 1991,1992), Constanta (1992, Romanya) ve Bayreuth (1990,Almanya) yarışmalarında birçok ödülü vardır. Bilkent Senfoni Orkestrasında solo trompet sanatçısı ve grup şefliği görevlerini sürdüren Lupu, Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi öğretim görevlisidir.

Krassimir Koniarov

 

 

Trombon

06-CemgungorCem Güngör
Lisans: Ankara Devlet Konservatuvarı

Trombon.

2002’de Ankara Devlet Konservatuvarı’ndan mezun olan Cem Güngör, aynı yıl Bilkent Senfoni Orkestrası’nda trombon grup şefliği görevine başlamıştır. Dünyanın önde gelen birçok trombon ustasıyla çalışma fırsatı bulmuştur. Çok sayıda CD, DVD ve film müziği kaydında yer almıştır. Dünya çapındaki festivallerde, oda orkestralarında konuk sanatçı ve solist olarak konserlerine devam eden Güngör, Müzik Bölümü öğretim görevlisidir.

 

Aleksey Medvedev

 

 

Tuba

13-Noriyoshi MurakamiNoriyoshi Murakami
Sanatta Yeterlik: Hannover Müzik ve Tiyatro Yüksek Okulu

Tuba.

Noriyoshi Murakami, müzik eğitimine Japonya’nın Showa Akademisi’nde başlamıştır. Hochschule für Musik Nürnberg’de lisans, Universität für Musik und Theater Hannover’de de lisansüstü öğrenimini tamamlamıştır. Tuba alanında Hiroyuki Matsushita, KensukeYao,Tatsuo Inada, Jens Björn-Larsen, Ryutarou Nagumo, Fritz Kaenzig, Floyd O. Cooley ve Roger Bobo ile çalışmış olan Murakami, uluslararası Gunma yarışmasında solo icra dalında birincilik, Harvey Phillips Uluslararası Tuba İcrasıYarışması’nda üçüncülük ödüllerini kazanmıştır. Showa Akademia Symphoniker, Collegium Musicum Schloss Pommersfelden, Internationales Orchester Institut Attergau, Göttinger Symphonie Orchestrer, Collegium Musicum Schloss Pommersfelden, Orchester der Staatsoper Hannover, Hamamatsu Filarmoni orkestralarının yanı sıra Karl Jeitler Winds topluluğunun kadrolarında tuba sanatçısı olarak yer almıştır. Enoshima Nefesli Dörtlüsü, Tubatet Hannover ve Hoshi Ansambl’ın solisti olarak konserler vermiş olan Murakami, MusikVerein der Stadt Tenryu’da solistlik de yapmıştır. Yamaha solisti ilan edilmiş,Yamaha tuba eğitmeni olarak kaydedilmiştir. Murakami, Bilkent Senfoni Orkestrası tubisti, Müzik Bölümü öğretim görevlisidir.

 

 

Vurmalı Çalgılar

01-6

Aydın Mecid
Sanatta Yeterlik: Bilkent Üniversitesi

Vurmalı Çalgılar.

Aydın Mecid, 1983’te Asaf Zeynallı müzik okulunu bitirmiştir.1990’da Azerbaycan Devlet Konservatuvarı Vurmalı Çalgılar Bölümü’nden mezun olmuştur. 1981-1993 yılları arasında Azerbaycan Devlet Opera ve Bale Orkestrası’nda vurmalı çalgılar grup şefi olarak görev yapmış, aynı zamanda 1987’de Radyo ve Televizyon Orkestrası’nda çalışmaya başlamıştır. Ulusal Vurmalı Çalgılar Yarışması’nda ikincilik ve Kafkasya Oda Müziği Yarışması’nda üçüncülük ödüllerini kazanan Mecid, SSCB’yi oluşturan ülkelerde ve Türkiye’de pek çok solo ve oda müziği konserleri vermiştir.1994’ten bu yana Bilkent Senfoni Orkestrası vurmalı çalgılar grup şefi, Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi Vurmalı Çalgılar Ana Sanat Dalı koordinatörüdür.

 

 

Yaylı Sazlar

 

Keman

Irina_Nikotina_MUSC_02İrina Nikotina
Sanatta Yeterlik: Moskova Tchaikovsky Devlet Konservatuvarı

Keman.

İrina Nikotina, lisans eğitimini Taşkent Devlet Konservatuvarı’nda, doktorasını ise Moskova Tchaikovsky Konservatuvarı’nda tamamlamıştır. 3. Özbekistan Keman Yarışması’nda birincilik ödülünü kazanmıştır. Taşkent Devlet Senfoni Orkestrası’nda konzertmeister unvanıyla çalışmış olan Nikotina, ABD, Belarus, Estonya, Hong Kong, Litvanya, Norveç, Rusya, Tayland ve Ukrayna’da konserler vermiştir. Bilkent Senfoni Orkestrası konzertmeister yardımcısı ve Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi öğretim görevlisidir.

Feruza Abdullaeva

Seyran Ahundzade

Marina Agapova

Davut Aliyev

Adelya Ateşoğlu

Adilhoca Aziz

Rasim Bağırov

Suzana Bezhani

Nil Cetiz

Süreyya Defne

Eda Delikçi

Vseslava Kudinova

Bahar Kutay

Arif Möhsünoğlu

İskender Okeev

Elena Postnova

Elena Rihsi

Rafig Zamanov

 

Viyola

04-Cavid CaferCavid Cafer
Yüksek Lisans: Moskova Tchaikovsky Devlet Konservatuvarı

Viyola.

Müzik eğitimine Bakü’de başlayan Cavid Cafer, 1978’de Azerbaycan Cumhuriyeti Genç Müzisyenler Yarışması’nda birinci olmuştur. Lisans ve yüksek lisans çalışmalarını 1983’te Moskova Tchaikovsky Devlet Konservatuvarı’nda tamamlayarak Bobrovski’nin sınıfından diploma almıştır. 1985’te Azerbaycan Devlet Senfoni Orkestrası’nda viyola grup şefi olarak girmiş, aynı zamanda Çağdaş Müzik Grubu’nda görev almıştır. Solist olarak Almanya’daki Beethoven Hause Konser Salonu’nda, Mısır’daki Kahire Opera Sahnesi’nde ve Rusya ile İsviçre’de birçok konser vermiştir. 1991 – 1993 yılları arasında Azerbaycan Devlet Oda Orkestrası’nda çalışmış olan Cafer, 1993’ten beri Bilkent Senfoni Orkestrası viyola grup şefi ve Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi öğretim görevlisidir.

Ece Akyol

Elena Gnezdilova

Sema Celil Hakioğlu

İrşad Mehmet

Uluğbek Rihsi

Barış Simolin

Svetlana Simolin

 

 

Viyolonsel

Artur Rahmatulla
Moskova Devlet Konservatuarı – Viyolonsel – 1982 – Üniversite

Müzik eğitimine 1966’da Uskenskiy Müzik Okulu’nda Prof. G. Bostrem’in sınıfında başlayan Artur Rahmatulla,  1977’den itibaren M. Aşrafi Konservatuvarı’nda A. Mansırev’le çalışmalarına devam etmiştir. 1980’de A. Navoi Akademik Opera ve Bale Tiyatrosu üyesi olmuştur. Taşkent’te Cumhuriyetler Arası Viyolonsel Yarışması (1979), Tiflis’te Tüm-Birlik Kuartet Yarışması (1980) ve Cumhuriyetler Arası Oda Müziği Yarışması’nda (1981) ödüller kazanmıştır. 1982’de yüksek lisans eğitimini tamamlayan Rahmatulla, 1986’da Taşkent Belediye Filarmoni ve Özbekistan Solistleri Oda Orkestrası üyesi olmuştur. Özbekistan Solistleri Oda Orkestrası’yla Kazakistan, Tacikistan, Litvanya, Estonya, Ukrayna, Belarus, Moldova, Hong Kong, Tayland ve ABD turnelerinde yer almıştır. 1993’ten bu yana Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi öğretim görevlisi ve Bilkent Senfoni Orkestrası üyesidir.

Adil Babacan

Verda Çavuşoğlu

Salim Gayıblı

Hayreddin Hoca

Serdar Rasul

Yiğit Ülgen

 

 

Kontrbas

11-SergeiMargulisSergey Margulis
Yüksek Lisans: Taşkent Özbekistan Devlet Konservatuvarı

Kontrbas.

Taşkent Özbekistan Devlet Konservatuvarı’ndan en başarılı müzisyen ödülü alarak yüksek derece ile mezun olan Sergey Margulis, Özbekistan Televizyonu Oda Orkestrası ve Özbekistan Solistleri Oda Orkestrası’nda çalışmıştır. 1992 Rusya Yaylı Çalgılar Yarışması Birincilik Ödülü sahibidir. Pek çok orkestra eşliğinde konser, resital ve oda müziği konserleri vermiş olan Margulis, 1993’ten bu yana Bilkent Senfoni Orkestrası kontrbas grup şefi, Bilkent Oda Orkestrası üyesi, Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi ve Müzik Hazırlık Okulu öğretim görevlisidir.

Shalva Gagua

Dritan Gani

Burak Noyan

Zurab Tsitsuashvili

 

 

Klasik Gitar

10-KaganKoradKağan Korad
Sanatta Yeterlik: Bilkent Üniversitesi

Klasik Gitar.

Profesyonel gitar eğitimine Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi (MSSF) bünyesinde başlayan Kağan Korad, lisans, yüksek lisans ve sanatta yeterlik programlarında Ireneusz Strachocki (klasik gitar), Bujor Hoinic (düzenleme), Ayhan Erman (oda müziği) ile çalışarak  yüksek onur dereceleriyle mezun olmuştur. Bilkent Gitar Üçlüsü (1987-1999), Terci-Korad Gitar İkilisi (2000-2012), Trio Anka (2012) üyesi kimliğiyle, farklı oda müziği gruplarıyla ve solo olarak Cizre’den Tekirdağ’a tüm yurdu kapsayan konserlerinin yanı sıra Koblenz, Volos, Guitart, Naxos, Miami gibi büyük gitar festivallerinde konsertist, hoca ve jüri üyesi olarak yer almıştır.  Avrupa, Amerika, Asya ve Afrika’da birçok ülkede yüzlerce konser vermiştir. Bu konserlerde mensup olduğu duo ve triolara ithaf edilmiş olan, içinde beş gitar konçertosunun da yer aldığı çok sayıda eserin dünya prömiyerlerini gerçekleştirmiştir. Uluslararası Volos Festivali 30. Yıl Onur Ödülü başta olmak üzere alanında çeşitli ödüllere layık görülmüştür. Gitarlı gruplar, solo gitar ve gitar orkestra için yaptığı birçok düzenleme bulunan Korad’ın Bilkent Gitar Üçlüsüyle (Bilkent Gitar Üçlüsü-Kalan Müzik, 2000) ve Terci-Korad ikilisi ile Bilkent Gitar Üçlüsü’nün canlı kayıtlarını içeren (Akdeniz Renkleri-A.K Müzik, 2008) albümleri bulunmaktadır. Türkiye’de gitar alanının gelişmesi için organize ettiği birçok etkinlik arasında yer alan Bilkent-Türkiye Gitar Buluşmaları, ülkemizde klasik müzik alanında düzenlenen en kapsamlı ve dikkat çekici etkinliklerdendir. Bu etkinlik, Donizetti Yılın Klasik Müzik Etkinliği Ödülü’ne değer görülmüştür. (2017). MSSF’de öğretim üyeliğine devam eden Korad, 2009-2017 yılları arasında Müzik bölüm başkanlığı ve MSSF dekan yardımcılığı görevlerini yürütmüştür.

Serkan Ağır

 

 Tiyatro

denizatliDeniz Atlı
Yüksek Lisans: Bilkent Üniversitesi

Dans.

Bilkent Üniversitesi İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü’nden 2008’de mezun olduktan sonra aynı bölümde mimari aydınlatma üzerine yüksek lisans yapan Deniz Atlı, Sheffield Üniversitesi Mimarlık Bölümü’nde doktora çalışmalarını sürdürmektedir. Çocukluğunda ritmik jimnastiğe başlayan Atlı, ODTÜ Spor Kulubü’nün sporcusu olarak yarışmış ve 2002’de jübile yaparak sportif Latin dansı ile kariyerine devam etmiştir. ODTÜ Spor Kulübü’nde jimnastik ve dans eğitmenliği yapmış olan Atlı, çalışmalarını modern dans alanında sürdürmektedir. Modern dansa Binnaz Dorkip ile başlamış, New York’ta Martha Graham’ın atölyelerine katılmış ve Cunningham modern dans teknik dersleri almıştır. 2014’te kurduğu Platform Dans ve Sanat Merkezi’ni merkezinde eğitmenlik yapmakta ve Tiyatro Bölümü’nde dans dersleri vermektedir.

 

04-meltem-keskinbayurMeltem Keskin Bayur
Lisans: Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı

Oyunculuk.

Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı’nı 1986’da bitiren Meltem Keskin Bayur, Devlet Tiyatroları sanatçısıdır. Polonya Andersen Tiyatrosu (Kibritçi Kız) Onur Ödülü sahibidir. Ankara Devlet Tiyatrosu’nun sahnelediği Sırça Kümes oyunuyla Sanat Kurumu 2011-2012 Tiyatro Ödülleri’nde yılın en iyi kadın oyuncusu ve 3. Sadri Alışık Anadolu Tiyatro Ödülleri’nde yılın en başarılı kadın oyuncusu ödüllerini kazanan Bayur, oyunculuk dersleri vermektedir.

 

06-neslihanekmekciogluFatma Neslihan Ekmekçioğlu
Doktora: Hacettepe Üniversitesi

Fonetik.

Uluslararası konferanslarda bildiriler sunmuş ve hakemli dergilerde makaleleri yayımlanmış olan Fatma Neslihan Ekmekçioğlu, Fonetik dersini vermektedir. Yüksek lisans ve doktora (Shakespeare’in Tarihi Oyunları ve Tragedyalarında İhtiras Teması ve Eşlik Eden Temalar) derecelerini Hacettepe Üniversitesi’nden almıştır. IPA uluslararası Shakespeare kuruluşu üyesidir.

 

07-cem-emulerMehmet Cem Emüler
Yüksek Lisans: Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı

Oyunculuk.

Mehmet Cem Emüler, Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı’nın Tiyatro Bölümü’nden 1987’de mezun olmuştur. Tiyatro eğitimciliği ve yönetmenlik üzerine yüksek lisans derecesini aynı üniversiteden 1990’da almıştır. Yaratıcı drama ve drama yoluyla gelişim konularında çalışmalar yapmış, ABD ve Almanya’da çeşitli eğitim kurumlarında oyunculuk dersleri vermiştir. Devlet Tiyatroları’nın yönetmen kadrosunda görev yapan Emüler, birçok oyunda oyuncu ve yönetmen olarak çalışmış, ayrıca televizyon yapımlarında rol almıştır. İstanbul Devlet Tiyatrosu yapımı Yanık adlı oyunla Sanat Kurumu 2011-2012 Tiyatro Ödülleri’nde en iyi yönetmen ödülüne değer görülmüştür.

 

09-ozlem-ersonmezÖzlem Ersönmez
Lisans: Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı

Ses ve konuşma.

Devlet Tiyatrosu sanatçısı ve Sanat Kurumu En İyi Kadın Oyuncu Ödülü sahibi Özlem Ersönmez, Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı mezunudur (1985).  T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarlığı’nca ödüle değer görülmüş olan Ersönmez, ses ve konuşma derslerini vermektedir.

 

A+Jason_HaleDNGJason Hale
Yüksek Lisans: Antioch Üniversitesi

Oyunculuk, kamera.

Tiyatro Bölüm Başkanı Jason Hale, Antioch Üniversitesi ve New Actors Workshop’da eğitim almıştır.1989’da başladığı tiyatro yaşamını ABD’nin pek çok şehrinde sergilediği oyunlarla sürdürmüştür. Hollywood’da ve bağımsız filmlerde rol almıştır. New York Üniversitesi, New Actors Workshop, Stella Adler Studio of Acting, HB Studios, School of Visual Arts ve New York Film Akademisi’nde oyunculuk dersleri vermiştir. Türkiye ve Meksika’da çeşitli oyunculuk atölyeleri düzenlemiş olan Hale, Spolin doğaçlama eğitimine katkıları nedeniyle Fulbright uzmanlık ödülüne değer görülmüştür. 2011 yılında Ankara Devlet Tiyatrosu’nda Tennessee Williams’ın Sırça Kümes oyununu sahneye koymuştur. Bu oyun 2 yıl gösterimde kalarak çeşitli ödüller kazanmıştır.

 

Hande Vural Johnson
Doktora: Northwestern Üniversitesi

Senaryo ve Sahne Yazarlığı

Hande Vural Johnson, SUNY Binghamton’dan 2006’da, Northwestern Üniversitesi’nden 2008’de yüksek lisans dereceleri almıştır. “Pratik, Serin ve Derin” oyunuyla Suat Taşer Oyun Yazarlığı Ödülü ve “Zehra and Dak- Ho” kısa filmiyle Poppy Jasper Festivali En İyi Film Ödülü’nü kazanmış, Red Rock ve Moondance film festivallerinde dereceye girmiştir. “Table for Six” oyunu Nightwood Theather’da, “Circle” adlı performans gösterisi Gruber Theather, “Zehra and Dak-Ho” filmi ise International Queens Film Festivali’nde gösterilmiştir. Victory Gardens Theater Emerging Playwrights of Color Festivali’nde, Sarah Lawrence Playwriting Intensive Programı’nda yer almıştır. Çeşitli oyun yazarlığı yarışmalarında seçici kurul üyeliği yapmış olan Johnson, Minneapolis Playwrights’ Center üyesidir.


Fulya Koçak
Lisans: Bilkent Üniversitesi

Oyunculuk

Oyunculuk dersleri veren Fulya Koçak, Devlet Tiyatrosu sanatçısıdır. Baykal Saran Yılın Tiyatro Sanatçısı Ödülü (2015), Tiyatro Eleştirmenler Birliği Yılın Kadın Oyuncusu Ödülü (2013), Sadri Alışık Anadolu Tiyatro Ödülleri Yılın En Başarılı Kadın Oyuncusu Ödülü (2011) ve Ankara Sanat Kurumu En İyi Kadın Oyuncu Ödülü (2011) ile Övgüye Değer Kadın Oyuncu Ödülü (2000) sahibidir.

10-erdal-kucukkomurcuErdal Küçükkömürcü
Lisans: Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı

Oyunculuk.

Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı’ndan 1980’de mezun olan Erdal Küçükkömürcü, Sanat Sevenler Derneği En İyi Erkek Oyuncu Ödülü (1991), Türkiye Eleştirmenler Birliği En İyi Erkek Oyuncu Ödülü (1993) ve Sanat Sevenler Derneği En İyi Erkek Oyuncu Ödülü (2005) sahibidir. Devlet Tiyatroları’nda oyuncu ve yönetmen olarak birçok oyunda görev yapmış, ulusal ve uluslararası festivallere katılmıştır. Çok sayıda televizyon dizisi ve sinema filminde de rol almış olan Küçükkömürcü, oyunculuk dersleri vermektedir.

 

Zeynep Ekin OnerZeynep Ekin Öner
Yüksek Lisans: Hacettepe Üniversitesi

Oyunculuk.

Hacettepe Devlet Konservatuvarı Oyunculuk Ana Sanat Dalı’ndan mezun olduktan sonra Hacettepe Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Tiyatro Bölümü’nde yüksek lisansını tamamlayan Zeynep Ekin Öner, Hacettepe Devlet Konservatuvarı’nda araştırma görevlisi ve eğitimen olarak da bulunmuştur. Ankara Sanat Kurumu Övgüye Değer Kadın Oyuncu, 33. İsmet Küntay Ödülleri En İyi Kadın Oyuncu, Ankara Sanat Kurumu Övgüye Değer Kadın Oyuncu, 8. Lions Tiyatro Ödülleri En İyi Kadın Oyuncu, 37. İsmet Küntay Tiyatro Özel Ödülü, Lions Devlet Tiyatroları Yılın En Başarılı Bayan Oyuncusu, Tobav Tiyatro Çırakları Başarılı Kadın Oyuncu, Baykal Saran Yılın Tiyatro Sanatçısı ödüllerinin sahibidir. 2002-2004 yılları arasında Ankara Sanat Tiyatrosu’nda görev almıştır. 2007-2010 yılları arasında Trabzon Devlet Tiyatrosu’nda sanattan sorumlu müdür yardımcısı unvanıyla çalışmıştır. 2011-2013 döneminde İstanbul Devlet Tiyatrosu’nda görev yapmıştır. Oyunculuk dersleri veren Öner, Ankara Devlet Tiyatrosu’nun kadrosundadır.

   

02ali taylaAli Tayla
Lisans: Ankara Gazetecilik ve Halkla İlişkiler Yüksekokulu

Eskrim ve hareket.

1972’de Ankara Gazetecilik ve Halkla İlişkiler Yüksekokulu’nu bitiren Ali Tayla, aynı yıl burs kazanarak Paris’e gitmiş ve Fransız Milli Spor Akademisi Eskrim Eğitmenliği Bölümü’nden mezun olmuştur. Türkiye’ye döndükten sonra bir süre Eskrim Milli Takım antrenörlüğü yapmıştır. Bu dönemde Spor Akademisi’nde Eskrim Bölümü’nü kurmuş ve birçok öğrenci yetiştirmiştir. 1979’da yılında Eskrim Federasyonu başkanı olmuş ve Türkiye’de eskrimin geliştirilmesi için çalışmalar yürütmüştür. Başkanlık görevinden ayrıldıktan sonra dört yıl gazetecilik yapmış, okul sporlarının geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması için katkılarda bulunmuştur. 1988’de Hacettepe Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nın Tiyatro ve Opera bölümlerinde sanat uygulatıcısı olarak eskrim dersleri vermiş olan Tayla, Bilkent ve Yakın Doğu üniversitelerinde eskrim ve hareket dersleri vermektedir.

 

THEA-iLHAM_YAZARİlham Yazar
Lisans: Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı

Oyunculuk.

Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuarı’ndan 1989’da mezun olan İlham Yazar, Devlet Tiyatrosu sanatçısı kimliğiyle birçok oyunda yönetmen ve aktör olarak görev yapmıştır. Oyunculuk dersleri vermektedir. Yönettiği oyunlardan Japon Kuklası ile 2007-2008 Sanat Kurumu Övgüye Değer Yönetmen Ödülü, Mojo ile 2010 Sanat Kurumu En İyi Yönetmen Ödülü başta olmak üzere birçok ödül kazanmıştır.