Ana Sayfa »

 

Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi

Müzik Teorisi, Kompozisyon, Şeflik

20110305-044Gürer Aykal
Sanatta Yeterlik: Santa Cecilia Müzik Akademisi

Şeflik.

Devlet Sanatçısı Gürer Aykal, Ankara Devlet Konservatuvarı’nda Adnan Saygun ile çalışmış, lisansüstü derecelerini André Previn ve Franco Ferrara gibi ünlü şeflerle Santa Cecilia Akademisi ve Londra Kraliyet Müzik Akademisi’nde eğitimini tamamlamıştır. Concertgebouw Oda Orkestrası, Londra Filarmoni Orkestrası, Londra Oda Orkestrası ve Kuzey Almanya Radyo Filarmoni Orkestrası ile konserler, turneler ve kayıtlar gerçekleştirmiştir. Cumhurbaşkanlığı Senfoni, Lubock Senfoni ve El Paso Filarmoni orkestralarının müzik direktörlüğünü, Devlet Opera ve Balesi’nin müdürlüğünü yapmıştır. Antalya Devlet Senfoni Orkestrası ve İstanbul Borusan Filarmoni Orkestrası’nı kurmuş, Indiana, Texas Tech ve UTEP üniversitelerinde orkestra şefliği dersleri vermiştir. Finlandiya Devlet Nişanı ve Roma Lazio Başarı Ödülü sahibidir. Bilkent Üniversitesi’nce fahri doktora ile onurlandırılmış olan Aykal, sanatta yeterlik programında orkestra şefliği dersleri vermektedir.

 

18-Onur-TurkmenOnur Türkmen
Doktora: İstanbul Teknik Üniversitesi

Kompozisyon, müzik tarihi, müzik teorisi.

Onur Türkmen, Geleneksel Türk müziği çalgıları ve makamları “hat” ismini verdiği yenilikçi bir yaklaşımla çağdaş müzik alanında kullanması ile tanınan bir bestecidir. 1998’de Berklee College of Music Caz Kompozisyon Bölümü’nden, 1999’da İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Çevre Mühendisliği Bölümü’nden mezun olmuştur. 2009’da tamamladığı Contemporary Techniques Applied to Turkish Music Instruments başlıklı tezi ile İTÜ MIAM’dan doktorasını almıştır. Bristol University New Music Ensemble, BL!NDMAN (Brüksel), E-XXI (Antwerp),Yurodny Ensemble (Dublin),Arcobaleni Duo (Alessandria), Adapter Ensemble (Berlin), University of Memphis Contemporary Chamber Players, Razumovsky Ensemble (Londra),Talking Drums Trio (Stuttgart), Hezarfen Ensemble (İstanbul),Ankara Üniversitesi Solistleri, İstanbul Modern Music Ensemble ve Ellen Jewett’in de aralarında bulunduğu pek çok topluluk ve sanatçı tarafından seslendirilmiştir. 2012’de Klasik Keyifler Festivali atölye çalışmasında Grammy ödüllü besteci Stephen Hartke, 2013’te ise Nieuw Ensemble direktörü Jöel Bons ile birlikte bestecilik eğitmenliği yapmıştır. Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi öğretim üyesi ve Teori Sanat Dalı koordinatörüdür.

 

tolga-yayalarTolga Yayalar
Doktora: Harvard Üniversitesi

Kompozisyon, müzik teorisi, elektro akustik müzik.

Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi Dekan Yardımcısı ve Müzik Bölüm Başkanı Tolga Yayalar, lisans derecesini Berklee College of Music’den almıştır. İstanbul Teknik Üniversitesi Müzikte İleri Araştırmalar Merkezi’nde İlhan Usmanbaş ve Kamran İnce ile kompozisyon çalışmalarına devam etmiştir. Doktora çalışmalarını 2010’da Harvard Üniversitesi’nde tamamlamıştır. Bu süre boyunca Brian Ferneyhough, Helmut Lachenmann, Sir Harrison Birtwistle ve Bernard Rands gibi dünyanın önde gelen bestecileriyle çalışmıştır. Eserleri Grammy ödüllü Ying Quartet, Le Nouvel Ensemble Modern, Ensemble FA, Alarm Will Sound, The Callithumpian Consort, Chamber Players of the League/ISCM, Orchestre National de Lorraine,Adorno Ensemble gibi çağdaş müziğin önde gelen toplulukları tarafından seslendirilmiştir. Donald Aird, Adelbert Spraque, Blodgett Yaylı Dörtlüsü Kompozisyon Yarışması, George Arthur Knight, Millenium Oda Topluluğu ödüllerini almıştır. Ulusal ve uluslararası birçok festival, akademik buluşma ve atölyelerde eserleri seslendirilen Yayalar, Harvard Üniversitesi’nde dersler vermiştir. 2011’den itibaren Bilkent Üniversitesi’nde kompozisyon ile müzik teorisi dersleri vermekte ve Kompozisyon Ana Sanat Dalı koordinatörlüğü görevini yürütmektedir.

Yiğit Aydın

Işın Metin

Maria Nowotna

 

Piyano

 

Yoonie Han
Sanatta Yeterlik: The Juilliard School

Piyano

Yoonie Han, lisans derecesini Curtis Institute of Music’den, yüksek lisans derecesini Juilliard School’dan almıştır. 17-31 yaş arasında gelecek vadeden en parlak piyanist alanında Gawon Müzik Ödülü’nü kazanmıştır (2009).Washington Uluslararası Piyano Yarışması, Dünya Piyano Yarışması, Fulbright Konçerto Yarışması, Juilliard’s Gina Bachauer Piyano Yarışması, Kosciuszko Chopin Yarışması, Ulusal Müzik Öğretmenleri Derneği Yarışması’nda birincilik ödülleri vardır. Helsinki Maj Lind Uluslararası Piyano Yarışması, Arturo Benedetti Michelangeli Ödülü, Concorso Pianistico Ettore Pozzoli Internaziole, Fransa Recontre Uluslararası Piyano Yarışması ve Londra Keyboard Trust’ta da önemli ödüller almıştır. 2001’deki Kore Ulusal Müzik Yarışması’ndaki birincilik ödülünü takiben Kore Kültür Bakanlığı tarafından Gelecek Vadeden Genç Sanatçı unvanına değer görülmüştür. Ayrıca İtalyan Akademi Kurumu Brava! Ödülü sahibidir. 13 yaşında Seul Filarmoni’yle ilk solo konserini veren Han, Berlin Senfoni, Buffalo Filarmoni, Helsinki Filarmoni, Houston Senfoni, Banff Festival Orkestrası ve I Pomeriggi Musicali di Milan ile konserler gerçekleştirmiştir. Lincoln Center, Kennedy Center, Frick Collections, Carnegie Hall, Myra Hess Series, Philips Collections, Berlin Filarmoni, Concertgebouw Amsterdam, Salle Cortot ve SeJong Performance Arts Center gibi pek çok tanınmış merkezde performans sergilemiştir. Steinway Concert & Recording sanatçısıdır.

Gamze Kırtıl

Gülsin Onay

Zerin Rasul

 

 

Nefesli Sazlar

Flüt

06albena sezerAlbena Sezer
Yüksek Lisans: Sofya Devlet Müzik Akademisi

Flüt.

Müzik eğitimine Sofya Müzik Okulu’nda Stiliana Stavreva ile başlayan Albena Sezer, Dimitar Georgiev’in öğrencisi olarak Sofya Devlet Müzik Akademisi’nden mezun olmuştur. Robert Wolf, Jiri Valek, Ferenz Hutira, Andreaş Adoryan’ın ustalık sınıflarına katılmıştır. 1986’da Provadia Ulusal Flüt Yarışması’nda üçüncülük ödülü almıştır. 21 yaşında Sofia Devlet Operası’nda birinci flütçü olarak çalışmaya başlamış ve bu görevi 1997’ye kadar sürdürmüştür. 1997’den bu yana Bilkent Senfoni Orkestrası’nda flüt grubunun şefi ve Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi öğretim görevlisidir. Solist olarak Sofia Flarmoni, Bilkent Senfoni Orkestrası, Sofya Akademik Orkestrası, Şumen Flarmoni, Bankya Oda Orkestrası ve Montreux Festival Orkestrası ile konserler vermiş olan Sezer, Ayrıca, Türkiye, Bulgaristan, Avusturya, Macaristan ve Hollanda’da farklı oda müziği gruplarıyla konserlere de katılmıştır.

Ebru Aykal

Zita Zempleni

 

 

Obua

selcukakyolSelçuk Akyol
Sanatta Yeterlik: Robert Schumann Hochschule

Obua.

Müziğe babası Ali Rıza Akyol ile başlayan obua sanatçısı Selçuk Akyol, Dokuz Eylül Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda Macit Kızılay ile çalışmıştır. Robert Schumann Hochschule’deki yüksek lisansını Taşkın Oray’ın sınıfında tamamlamış, ardından Konzert Examen diploması almıştır. Düsseldorf Symphoniker, Krefelder Kammer Orchester ve BayerOrchester-Krefeld ve Notabu Ensemble-Düsseldorf’da görev yapmıştır. Ayrıca kurucu üyelerinden olduğu Schumann- Camerata Orkestrası ile Alman-Rus Kültür Tanışması organizasyonu kapsamındaki Eylül 2004 tarihli turnede, Rusya’nın Moskova-Nijhi Nowgorod-Kazan ve Wolgograd gibi önemli kültür merkezlerinde konserler vermiştir. Akyol, Kasım 2004’te Neuma Quintett ile katıldığı Schmolz Bickenbach-Dusseldorf Oda Müziği Yarışması’nda birinci olmuş ve Nord-Rhein Westfallen eyaletinde konserler gerçekleştirmiştir. Mozart’ın 200. doğum yılı nedeni ile Düsseldorf’ta düzenlenen festivale katılmıştır. İzmir Devlet Senfoni Orkestrası, Başkent Oda Orkestrası, Bilkent Senfoni Orkestrası ile solist olarak konserler vermiş olan Akyol, sanatta yeterlik diplomasını Bilkent Üniversitesi’nden almıştır. Bilkent Senfoni Orkestrası obua grup şefi ve Bilkent Nefesli Beşlisi üyesidir. Müzik Bölümü ve Müzik Hazırlık Okulu’nda ders vermektedir.

Violetta Lupu

Viktoriya Tokdemir

 

Klarnet

09-Nusret-ispirNusret İspir
Yüksek Lisans: Rouen Devlet Konservatuvarı

Klarnet.

Nusret İspir, Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı ve Rouen Devlet Konservatuvarı’nda Aykut Doğansoy, Mehmet Ermakastar, Michel Arrignon, Philippe Cuper,Alain Damiens,Alain Boeglin gibi hocalarla çalışarak altın madalya ve birincilikler almıştır. Kazandığı ödüllere Dos Hermanas, Fransız Devlet Diploması ve Avrupa Klarnet Yarışması birinciliği örnek gösterilebilir. Vlademir Askhenazy, J. C. Casadessus, J. Mercier, Frederic Aguessy, Dominique My, Alain Damiens, Ysaye Yaylı Dörtlüsü gibi sanatçılarla çalışmıştır. Valery Arzoumanof, Philippe Boesman, Ertuğrul Oğuz Fırat, Turgut Pöğün, Füsun Köksal, Orhun Orhon, Mehmet Can Özer gibi bestecilerin eserlerinin ilk seslendirilişini yapmıştır. Radio France, TRT, Ukrayna, İspanya, Deutsche Welle, Deutsche Kültür radyo ve televizyonlarında konserler vermiştir. M. Can Özer’ in Siyah Kalem elektronik müzik projesi ve David Chevalier’in Pavese şiirleri üzerine yaptığı CD’ler piyasaya sunulmuştur. Türkiye, Fransa, İsrail, Ukrayna, Tunus, Almanya, İspanya gibi birçok ülkede konserler ve ustalık sınıfı dersleri vermektedir. Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi öğretim görevlisi olan İspir, Hezarfen Ensemble ve Bilkent Senfoni Orkestrası solo klarnetçisidir.

Selen Akçora

Leonid Volkov

 

 

Fagot

Ozan EvrukOzan Evruk
Yüksek Lisans: Royal Northern College of Music

Fagot.

Müzik eğitimine 1996’da Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı’nın Fagot Bölümü’nde Orhan Nuri Göktürk’ün öğrencisi olarak başlayan Ozan Evruk, çalışmalarını Günnur Kurt ve Tahsin Arslan ile sürdürmüştür. Eğitim hayatı boyunca birçok oda müziği, orkestra ve solo konserler gerçekleştirmiştir. Yüksek lisans için gittiği İngiltere’de Royal Northern College of Music’e kabul edilmiş; Graham Salvage (Halle Orchestra), David Chatwin (BBC Filarmoni) ve Stefano Canuti ile, oda müziğinde ise Hans Jörg Schellenberger, Maurice Bourge ile çalışmıştır. Tolga Alpay, Lyndon Watts ve Pascal Gallois’in fagot ustalık sınıflarına katılmıştır. Lisansüstü eğitiminden sonra aynı kurumda asistanlık görevi üstlenmiştir. Akdeniz Gençlik Senfoni, Gustav Mahler Gençlik Senfoni ve BBC Filarmoni orkestralarının üyeliğini yapmış olan Evruk, bu orkestralarla Avrupa ve Güney Amerika turnelerine çıkmıştır. Evruk, İsveç’te Aurora Chamber Music festivaline davet edilmiş, Ole Kristian Dahl’ın ustalık sınıfına katılmış, Aurora Festival Orkestrası’yla konserler de vermiştir. Oda müziği konserleri vermeyi sürdüren Evruk, Bilkent Senfoni Orkestrası fagot grup şefidir.

Ezgi Tandoğan

 

 

Korno

07-LaszloGyarmatiLaszlo Gyarmati
Yüksek Lisans: Liszt Ferenc Üniversitesi

Korno.

Macaristan doğumlu sanatçı Laszlo Gyarmati, müzik çalışmalarına Franz Liszt Müzik Akademisi’nde başlamış, 1993 yılında Korno Bölümü’nden mezun olmuştur. 1990’da Macaristan Ulusal Nefesliler Yarışması’nda birinci olmuş, 1993’te ise yılın en iyi müzisyeni seçilmiştir. 1990 – 1995 yılları arasında Macaristan Senfoni Orkestrası’nda birinci solo korno ve korno grup şefi olarak görev yapmıştır. Budapeşte’de Matav Senfoni ve T-Com senfoni orkestralarında,Türkiye’de ise Borusan Filarmoni Orkestrası’nda baş kornocu, Macaristan Devlet Operası ve Macaristan Radyo Senfoni Orkestrası’nda misafir grup şefi olarak çalışmıştır. İtalya, Almanya ve Türkiye’de solo ve oda müziği konserleri vermiş, Schumann, Strauss ve Mozart gibi bestecilerin konçertolarını seslendirmiştir. Gyarmati, Bilkent Senfoni Orkestrası korno grup şefi ve Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi öğretim görevlisidir.

 Güloya Altay

Hasan Erim Hacat

 

 

Trompet

19-A+Yulian-LupuJulian Lupu
Yüksek Lisans: George Enescu Akademisi

Trompet.

Julian Lupu, Romanya’da George Enescu Akademisi’nde İoan Rusu ile çalışmıştır. Diplomasını solo trompet ve pedagoji dalında almıştır. 1990’da Almanya, 1992’de Romanya’da ustalık sınıflarına katılmıştır. Oldukça geniş bir repertuvara sahip olan sanatçının CD kayıtları da bulunmaktadır. Dittersdorf, Haydn, Pichl, Mozart, Vivaldi ve Rahmaninof’un eserlerinin yer aldığı 4 CD’si Olympia Company London tarafından yayımlanmıştır. Romanya, İtalya, Fransa, İsviçre, Almanya, İspanya, Japonya ve Türkiye’nin pek çok kentinde konserler vermiştir. Serge Baudo, Alexander Dimitriev, Massimo Freccia, Jean Fournet, Howard Griffiths, Peter Gülke, Ernest Martinez İzguierdo, Karl Anton Rickenbacher, Gennady Rozhdestvensky, Nello Santi, Emil Tabakov, Gürer Aykal, Yoel Levi, Vladimir Ashkenazy gibi ünlü şeflerle çalışmıştır. 2008’de Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası ve Bursa Devlet Senfoni Orkestrası eşliğinde J.G.B. Neruda ve A.Vivaldi’nin konçertolarını seslendirmiştir. 2009’da Gürer Aykal yönetimindeki Bilkent Senfoni Orkestrası ile Şostakoviç’in Piyano ve Trompet Konçertosu’nu icra etmiştir. Mayıs 2009’da Alexander Rudin yönetimindeki İzmir Devlet Senfoni Orkestrası ile solist olarak konser vermiştir. Sanatçının National Concours of Interpretation (1989, 1991,1992), Constanta (1992, Romanya) ve Bayreuth (1990,Almanya) yarışmalarında birçok ödülü vardır. Bilkent Senfoni Orkestrasında solo trompet sanatçısı ve grup şefliği görevlerini sürdüren Lupu, Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi öğretim görevlisidir.

Krassimir Koniarov

 

 

Trombon

06-CemgungorCem Güngör
Lisans: Ankara Devlet Konservatuvarı

Trombon.

2002’de Ankara Devlet Konservatuvarı’ndan mezun olan Cem Güngör, aynı yıl Bilkent Senfoni Orkestrası’nda trombon grup şefliği görevine başlamıştır. Dünyanın önde gelen birçok trombon ustasıyla çalışma fırsatı bulmuştur. Çok sayıda CD, DVD ve film müziği kaydında yer almıştır. Dünya çapındaki festivallerde, oda orkestralarında konuk sanatçı ve solist olarak konserlerine devam eden Güngör, Müzik Bölümü öğretim görevlisidir.

 

Aleksey Medvedev

 

 

Tuba

13-Noriyoshi MurakamiNoriyoshi Murakami
Sanatta Yeterlik: Hannover Müzik ve Tiyatro Yüksek Okulu

Tuba.

Noriyoshi Murakami, müzik eğitimine Japonya’nın Showa Akademisi’nde başlamıştır. Hochschule für Musik Nürnberg’de lisans, Universität für Musik und Theater Hannover’de de lisansüstü öğrenimini tamamlamıştır. Tuba alanında Hiroyuki Matsushita, KensukeYao,Tatsuo Inada, Jens Björn-Larsen, Ryutarou Nagumo, Fritz Kaenzig, Floyd O. Cooley ve Roger Bobo ile çalışmış olan Murakami, uluslararası Gunma yarışmasında solo icra dalında birincilik, Harvey Phillips Uluslararası Tuba İcrasıYarışması’nda üçüncülük ödüllerini kazanmıştır. Showa Akademia Symphoniker, Collegium Musicum Schloss Pommersfelden, Internationales Orchester Institut Attergau, Göttinger Symphonie Orchestrer, Collegium Musicum Schloss Pommersfelden, Orchester der Staatsoper Hannover, Hamamatsu Filarmoni orkestralarının yanı sıra Karl Jeitler Winds topluluğunun kadrolarında tuba sanatçısı olarak yer almıştır. Enoshima Nefesli Dörtlüsü, Tubatet Hannover ve Hoshi Ansambl’ın solisti olarak konserler vermiş olan Murakami, MusikVerein der Stadt Tenryu’da solistlik de yapmıştır. Yamaha solisti ilan edilmiş,Yamaha tuba eğitmeni olarak kaydedilmiştir. Murakami, Bilkent Senfoni Orkestrası tubisti, Müzik Bölümü öğretim görevlisidir.

 

 

Vurmalı Çalgılar

01-6

Aydın Mecid
Sanatta Yeterlik: Bilkent Üniversitesi

Vurmalı Çalgılar.

Aydın Mecid, 1983’te Asaf Zeynallı müzik okulunu bitirmiştir.1990’da Azerbaycan  Devlet  Konservatuvarı Vurmalı Çalgılar Bölümü’nden mezun olmuştur. 1981- 1993 yılları arasında Azerbaycan Devlet Opera ve Bale Orkestrası’nda vurmalı çalgılar grup şefi olarak görev yapmış, aynı zamanda 1987’den itibaren Radyo ve Televizyon Orkestrası’nda çalışmıştır. İkinci Kafkasya Oda Müziği Yarışması’nda üçüncülük ödülü kazanan Mecid, SSCB’yi oluşturan ülkelerde ve Türkiye’de pek çok solo ve oda müziği konserleri vermiştir.1994’ten bu yana Bilkent Senfoni Orkestrası vurmalı çalgılar grup şefi, Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi Vurmalı Çalgılar Ana Sanat Dalı koordinatörüdür.

 

 

Yaylı Sazlar

 

Keman

Irina_Nikotina_MUSC_02İrina Nikotina
Sanatta Yeterlik: Moskova Tchaikovsky Devlet Konservatuvarı

Keman.

İrina Nikotina, lisans eğitimini Taşkent Devlet Konservatuvarı’nda, doktorasını ise Moskova Tchaikovsky Konservatuvarı’nda tamamlamıştır. 3. Özbekistan Keman Yarışması’nda birincilik ödülünü kazanmıştır. Taşkent Devlet Senfoni Orkestrası’nda konzertmeister unvanıyla çalışmış olan Nikotina, ABD, Belarus, Estonya, Hong Kong, Litvanya, Norveç, Rusya, Tayland ve Ukrayna’da konserler vermiştir. Bilkent Senfoni Orkestrası konzertmeister yardımcısı ve Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi öğretim görevlisidir.

Feruza Abdullaeva

Seyran Ahundzade

Davut Aliyev

Adelya Ateşoğlu

Adilhoca Aziz

Rasim Bağırov

Suzana Bezhani

Nil Cetiz

Süreyya Defne

Eda Delikçi

Marina Görmüşoğlu

Ferhat Gülmehmet

Vseslava Kudinova

Bahar Kutay

Arif Möhsünoğlu

İskender Okeev

Elena Postnova

Elena Rihsi

Rafig Zamanov

 

Viyola

04-Cavid CaferCavid Cafer
Yüksek Lisans: Moskova Tchaikovsky Devlet Konservatuvarı

Viyola.

Müzik eğitimine Bakü’de başlayan Cavid Cafer, 1978’de Azerbaycan Cumhuriyeti Genç Müzisyenler Yarışması’nda birinci olmuştur. Lisans ve yüksek lisans çalışmalarını 1983’te Moskova Tchaikovsky Devlet Konservatuvarı’nda tamamlayarak Bobrovski’nin sınıfından diploma almıştır. 1985’te Azerbaycan Devlet Senfoni Orkestrası’nda viyola grup şefi olarak girmiş, aynı zamanda Çağdaş Müzik Grubu’nda görev almıştır. Solist olarak Almanya’daki Beethoven Hause Konser Salonu’nda, Mısır’daki Kahire Opera Sahnesi’nde ve Rusya ile İsviçre’de birçok konser vermiştir. 1991 – 1993 yılları arasında Azerbaycan Devlet Oda Orkestrası’nda çalışmış olan Cafer, 1993’ten beri Bilkent Senfoni Orkestrası viyola grup şefi ve Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi öğretim görevlisidir.

Ece Akyol

Elena Gnezdilova

Sema Celil Hakioğlu

İrşad Mehmet

Uluğbek Rihsi

Barış Simolin

Svetlana Simolin

 

 

Viyolonsel

08-Hayreddin HoxhaHayreddin Hoca
Yüksek Lisans: Tiran Güzel Sanatlar Enstitüsü

Viyolonsel.

Hayreddin Hoca; Pierin Xhanxhafili, Gjovalin Lazri ve Ümer Skenderi ile çalışmış, Arnavutluk Devlet Konservatuvarı’nda Muharrem Denizi’nin sınıfına kabul edilmiştir. Öğrenciliği sürerken Arnavutluk Devlet Radyo ve Televizyon Senfoni Orkestrası’nda görev yaparak solistlik kariyerine başlamıştır. Tiran Uluslararası Genç Yetenekler Yarışması’nda birincilik almış, 1988’de Arnavutluk Devlet Konservatuvarı’na öğretim görevlisi olarak atanmıştır. İsmet İnönü’nün viyolonseli ile bir anma konseri vermiştir. Sanatçı solist olarak Bilkent ve Eskişehir Senfoni, Çukurova ve Bursa Devlet Senfoni, Azerbaycan Devlet Filarmoni orkestraları eşliğinde konserler gerçekleştirmiş; Almanya, İtalya, Belçika, Fransa,Yunanistan,Yugoslavya ve Japonya’da turnelere çıkmıştır. Suna Kan ve Server Ganiyev gibi solistler ile Nello Santi, Serge Baudo, Alexander Dmitriev, Massimo Freccia ve Yoel Levi gibi şeflerle konserler vermiştir. British Council’ın düzenlediği Young Musician of the Year Competition jürisinde yer almıştır. Gürer Aykal yönetimindeki Bilkent Senfoni Orkestrası’yla Necil Kazım Akses’in İdil başlıklı eserinin kaydını yapmış olan Hoca, Müzik Bölümü öğretim görevlisi ve Bilkent Senfoni Orkestrası viyolonsel grup şefidir.

Adil Babacan

Verda Çavuşoğlu

Salim Gayıblı

Artur Rahmatulla

Serdar Rasul

Yiğit Ülgen

 

 

Kontrbas

11-SergeiMargulisSergey Margulis
Yüksek Lisans: Taşkent Özbekistan Devlet Konservatuvarı

Kontrbas.

Taşkent Özbekistan Devlet Konservatuvarı’ndan en başarılı müzisyen ödülü alarak yüksek derece ile mezun olan Sergey Margulis, Özbekistan Televizyonu Oda Orkestrası ve Özbekistan Solistleri Oda Orkestrası’nda çalışmıştır. 1992 Rusya Yaylı Çalgılar Yarışması Birincilik Ödülü sahibidir. Pek çok orkestra eşliğinde konser, resital ve oda müziği konserleri vermiş olan Margulis, 1993’ten bu yana Bilkent Senfoni Orkestrası kontrbas grup şefi, Bilkent Oda Orkestrası üyesi, Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi ve Müzik Hazırlık Okulu öğretim görevlisidir.

Shalva Gagua

Dritan Gani

Burak Noyan

Zurab Tsitsuashvili

 

 

Klasik Gitar

10-KaganKoradKağan Korad
Sanatta Yeterlik: Bilkent Üniversitesi

Klasik Gitar.

Kağan Korad, Bilkent Üniversitesi Müzik Bölümü Klasik Gitar Ana Sanat Dalı’nın lisans, yüksek lisans ve sanatta yeterlik programları mezunudur. Bilkent Üniversitesi’nde aldığı eğitim boyunca Ahmet Kanneci, Ireneusz Strachocki ve Ayhan Erman’la katıldığı birçok ustalık dersinde Hubert Kaeppel, Marco Socias, Leo Brouwer ve Costas Cotsiolis gibi isimlerle çalışmıştır. Konser kariyeri boyunca Bilkent Gitar Üçlüsü (1987-1999), Terci-Korad Gitar İkilisi (2000-2013) ve Trio Anka (2012-… ) gibi grupların üyesi ve solo olarak Türkiye’nin yanı sıra Avrupa, Asya ve Afrika ülkelerinde 500’e yakın konser vermiştir. Koblenz, Volos, Guitart ve Naxos gibi Avrupa’nın en büyük gitar festivallerine katılmış olan Korad, ustalık dersleri vermiş, çeşitli yarışmalarda jüri üyeliği yapmış, birçok panel ve seminere konuşmacı olarak katılmıştır. CD kayıtları Kalan ve Ak markaları ile yayınlanmıştır. Ulusal gitar camiasını bir araya getiren Türkiye Gitar Buluşmaları’nın mimarı ve koordinatörüdür. Korad, gitar sanat dalında, öğretim üyeliğini sürdürdüğü Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi’nde, ulusal ve uluslararası yarışmalarda dereceler alan ve önemli okullara kabul edilen birçok başarılı öğrenci yetiştirmiştir.

Serkan Ağır

 

 Tiyatro

denizatliDeniz Atlı
Yüksek Lisans: Bilkent Üniversitesi

Dans.

Bilkent Üniversitesi İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü’nden 2008’de mezun olduktan sonra aynı bölümde mimari aydınlatma üzerine yüksek lisans yapan Deniz Atlı, Sheffield Üniversitesi Mimarlık Bölümü’nde doktora çalışmalarını sürdürmektedir. Çocukluğunda ritmik jimnastiğe başlayan Atlı, ODTÜ Spor Kulubü’nün sporcusu olarak yarışmış ve 2002’de jübile yaparak sportif Latin dansı ile kariyerine devam etmiştir. ODTÜ Spor Kulübü’nde jimnastik ve dans eğitmenliği yapmış olan Atlı, çalışmalarını modern dans alanında sürdürmektedir. Modern dansa Binnaz Dorkip ile başlamış, New York’ta Martha Graham’ın atölyelerine katılmış ve Cunningham modern dans teknik dersleri almıştır. 2014’te kurduğu Platform Dans ve Sanat Merkezi’ni merkezinde eğitmenlik yapmakta ve Tiyatro Bölümü’nde dans dersleri vermektedir.

 

04-meltem-keskinbayurMeltem Keskin Bayur
Lisans: Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı

Oyunculuk.

Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı’nı 1986’da bitiren Meltem Keskin Bayur, Devlet Tiyatroları sanatçısıdır. Polonya Andersen Tiyatrosu (Kibritçi Kız) Onur Ödülü sahibidir. Ankara Devlet Tiyatrosu’nun sahnelediği Sırça Kümes oyunuyla Sanat Kurumu 2011-2012 Tiyatro Ödülleri’nde yılın en iyi kadın oyuncusu ve 3. Sadri Alışık Anadolu Tiyatro Ödülleri’nde yılın en başarılı kadın oyuncusu ödüllerini kazanan Bayur, oyunculuk dersleri vermektedir.

 

06-neslihanekmekciogluFatma Neslihan Ekmekçioğlu
Doktora: Hacettepe Üniversitesi

Fonetik.

Uluslararası konferanslarda bildiriler sunmuş ve hakemli dergilerde makaleleri yayımlanmış olan Fatma Neslihan Ekmekçioğlu, Fonetik dersini vermektedir. Yüksek lisans ve doktora (Shakespeare’in Tarihi Oyunları ve Tragedyalarında İhtiras Teması ve Eşlik Eden Temalar) derecelerini Hacettepe Üniversitesi’nden almıştır. IPA uluslararası Shakespeare kuruluşu üyesidir.

 

07-cem-emulerMehmet Cem Emüler
Yüksek Lisans: Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı

Oyunculuk.

Mehmet Cem Emüler, Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı’nın Tiyatro Bölümü’nden 1987’de mezun olmuştur. Tiyatro eğitimciliği ve yönetmenlik üzerine yüksek lisans derecesini aynı üniversiteden 1990’da almıştır. Yaratıcı drama ve drama yoluyla gelişim konularında çalışmalar yapmış, ABD ve Almanya’da çeşitli eğitim kurumlarında oyunculuk dersleri vermiştir. Devlet Tiyatroları’nın yönetmen kadrosunda görev yapan Emüler, birçok oyunda oyuncu ve yönetmen olarak çalışmış, ayrıca televizyon yapımlarında rol almıştır. İstanbul Devlet Tiyatrosu yapımı Yanık adlı oyunla Sanat Kurumu 2011-2012 Tiyatro Ödülleri’nde en iyi yönetmen ödülüne değer görülmüştür.

 

09-ozlem-ersonmezÖzlem Ersönmez
Lisans: Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı

Ses ve konuşma.

Devlet Tiyatrosu sanatçısı ve Sanat Kurumu En İyi Kadın Oyuncu Ödülü sahibi Özlem Ersönmez, Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı mezunudur (1985).  T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarlığı’nca ödüle değer görülmüş olan Ersönmez, ses ve konuşma derslerini vermektedir.

 

A+Jason_HaleDNGJason Hale
Yüksek Lisans: Antioch Üniversitesi

Oyunculuk, kamera.

Tiyatro Bölüm Başkanı Jason Hale, Antioch Üniversitesi ve New Actors Workshop’da eğitim almıştır.1989’da başladığı tiyatro yaşamını ABD’nin pek çok şehrinde sergilediği oyunlarla sürdürmüştür. Hollywood’da ve bağımsız filmlerde rol almıştır. New York Üniversitesi, New Actors Workshop, Stella Adler Studio of Acting, HB Studios, School of Visual Arts ve New York Film Akademisi’nde oyunculuk dersleri vermiştir. Türkiye ve Meksika’da çeşitli oyunculuk atölyeleri düzenlemiş olan Hale, Spolin doğaçlama eğitimine katkıları nedeniyle Fulbright uzmanlık ödülüne değer görülmüştür. 2011 yılında Ankara Devlet Tiyatrosu’nda Tennessee Williams’ın Sırça Kümes oyununu sahneye koymuştur. Bu oyun 2 yıl gösterimde kalarak çeşitli ödüller kazanmıştır.

 

 

10-erdal-kucukkomurcuErdal Küçükkömürcü
Lisans: Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı

Oyunculuk.

Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı’ndan 1980’de mezun olan Erdal Küçükkömürcü, Sanat Sevenler Derneği En İyi Erkek Oyuncu Ödülü (1991), Türkiye Eleştirmenler Birliği En İyi Erkek Oyuncu Ödülü (1993) ve Sanat Sevenler Derneği En İyi Erkek Oyuncu Ödülü (2005) sahibidir. Devlet Tiyatroları’nda oyuncu ve yönetmen olarak birçok oyunda görev yapmış, ulusal ve uluslararası festivallere katılmıştır. Çok sayıda televizyon dizisi ve sinema filminde de rol almış olan Küçükkömürcü, oyunculuk dersleri vermektedir.

 

Zeynep Ekin OnerZeynep Ekin Öner
Yüksek Lisans: Hacettepe Üniversitesi

Oyunculuk.

Hacettepe Devlet Konservatuvarı Oyunculuk Ana Sanat Dalı’ndan mezun olduktan sonra Hacettepe Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Tiyatro Bölümü’nde yüksek lisansını tamamlayan Zeynep Ekin Öner, Hacettepe Devlet Konservatuvarı’nda araştırma görevlisi ve eğitimen olarak da bulunmuştur. Ankara Sanat Kurumu Övgüye Değer Kadın Oyuncu (2003), 33. İsmet Küntay Ödülleri En İyi Kadın Oyuncu (2007), Ankara Sanat Kurumu Övgüye Değer Kadın Oyuncu, 8. Lions Tiyatro Ödülleri En İyi Kadın Oyuncu, 37. İsmet Küntay Tiyatro Özel Ödülü (2012), Lions Devlet Tiyatroları Yılın En Başarılı Bayan Oyuncusu, Tobav Tiyatro Çırakları Başarılı Kadın Oyuncu ödüllerinin sahibidir. 2002-2004 yılları arasında Ankara Sanat Tiyatrosu’nda görev almıştır. 2007-2010 yılları arasında Trabzon Devlet Tiyatrosu’nda sanattan sorumlu müdür yardımcısı unvanıyla çalışmıştır. 2011-2013 döneminde İstanbul Devlet Tiyatrosu’nda görev yapmıştır. Oyunculuk dersleri veren Öner, Ankara Devlet Tiyatrosu’nun kadrosundadır.

   

02ali taylaAli Tayla
Lisans: Ankara Gazetecilik ve Halkla İlişkiler Yüksekokulu

Eskrim ve hareket.

1972’de Ankara Gazetecilik ve Halkla İlişkiler Yüksekokulu’nu bitiren Ali Tayla, aynı yıl burs kazanarak Paris’e gitmiş ve Fransız Milli Spor Akademisi Eskrim Eğitmenliği Bölümü’nden mezun olmuştur. Türkiye’ye döndükten sonra bir süre Eskrim Milli Takım antrenörlüğü yapmıştır. Bu dönemde Spor Akademisi’nde Eskrim Bölümü’nü kurmuş ve birçok öğrenci yetiştirmiştir. 1979’da yılında Eskrim Federasyonu başkanı olmuş ve Türkiye’de eskrimin geliştirilmesi için çalışmalar yürütmüştür. Başkanlık görevinden ayrıldıktan sonra dört yıl gazetecilik yapmış, okul sporlarının geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması için katkılarda bulunmuştur. 1988’de Hacettepe Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nın Tiyatro ve Opera bölümlerinde sanat uygulatıcısı olarak eskrim dersleri vermiş olan Tayla, Bilkent ve Yakın Doğu üniversitelerinde eskrim ve hareket dersleri vermektedir.

 

THEA-iLHAM_YAZARİlham Yazar
Lisans: Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı

Oyunculuk.

Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuarı’ndan 1989’da mezun olan İlham Yazar, Devlet Tiyatrosu sanatçısı kimliğiyle birçok oyunda yönetmen ve aktör olarak görev yapmıştır. Oyunculuk dersleri vermektedir. Yönettiği oyunlardan Japon Kuklası ile 2007-2008 Sanat Kurumu Övgüye Değer Yönetmen Ödülü, Mojo ile 2010 Sanat Kurumu En İyi Yönetmen Ödülü başta olmak üzere birçok ödül kazanmıştır.