Home » 2017 – 2018 Graduates: Top Ranked Students

2017 – 2018 Graduates: Top Ranked Students

 

FACULTY OF ART, DESIGN, AND ARCHITECTURE

Architecture
  1. Lara Ergür
  2. Maliha Hassan Somani
  3. Candan Budak
Communication and Design
  1. Anıl Karasaç
  2. Diba Dilsiz
  3. Sera Rengim Sezer
Fine Arts 
  1.  Zeynep Sağır
  2. Çağla Akpınar
  3. Deniz Ündan
Graphic Design
  1. Gülşebnem Sayın
  2. Ceren Doğuşlu
  3. Sonat Arda Erdeniz
Interior Architecture and Environmental Design
  1. Aslıhan Genç
  2. Elif Canan Gökkaya
  3. Hande Merve Kanat
Urban Design and Landscape Architecture
  1. Ayşe Betül Çufalı
  2. Ezgi Kayar
  3. Gökçe Öztürk

 

FACULTY OF BUSINESS ADMINISTRATION

Management
  1. Midhat Meraj
  2. Bana Maskoun
  3. Beyza Doğan

 

FACULTY OF ECONOMICS, ADMINISTRATIVE, AND SOCIAL SCIENCES

Economics
  1. Yasin Şimşek
  2. Elif Tosun
  3. Klint Mane
International Relations
  1. Myeong Joo Kim
  2. Zeynep Olgun
  3. Mervenur Müftüoğlu
Political Science and Public Administration
  1. Muhammed Baykal
  2. Şimal Binici
  3. Ozan Taşdemir
Psychology
  1. Gamze Nur Eroğlu
  2. Ezgi Tilbe Erel
  3. Aslıhan Ataman

 

FACULTY OF EDUCATION

Computer and Instructional Technology Teacher Education
  1. Gizem Gül Karslı
  2. Berra Yalçın

 

FACULTY OF ENGINEERING

Computer Engineering
  1. Mehmet Gökhan Şimşek
  2. Mert İnan
  3. Hüseyin Beyan
Electrical and Electronics Engineering
  1. Ali Batuhan Yardım
  2. Elvan Mert Uğurlu
  3. Kordağ Mehmet Kılıç
Industrial Engineering
  1. Gülin Tuzcuoğlu
  2. Aysu Özel
  3. Esma Akgün
Mechanical Engineering
  1. Metehan Çam
  2. Yiğit Fırat Kuşcu
  3. Burak Sarı

 

FACULTY OF HUMANITIES AND LETTERS

American Culture and Literature
  1. Cansu Yılmaz
  2. Sarp Güney Başaraner
  3. Mümin Bumin Sezen
Archaeology
  1. Ege Dağbaşı
English Language and Literature
  1. Yeşim Kaya
  2. Seray Soylu
  3. Recep Onur Gezmiş
Translation and Interpretation
  1. Zehra Ebrar Kıcıroğlu
  2. Ezgi Akkaya
  3. Deniz Kaygusuz

 

FACULTY OF LAW

Law
  1. Sıla Karakoç
  2. Zeynep Ayata
  3. Onur Şanda

 

FACULTY OF SCIENCE

Chemistry
  1. Damla Sürmeli
  2. Bartu Karakurt
  3. Muhammad Turab Ali Khan
Mathematics
  1. Mücahit Aygün
  2. Muhammad Zeeshan
  3. Furkan Hüseyin
Molecular Biology and Genetics
  1. Lidia Madrigal Orriols
  2. Ilgın Ergin
  3. Helin Hocaoğlu
Physics
  1. Şükrü Furkan Öztürk
  2. Doruk Efe Gökmen
  3. Berkan Yılmaz

 

FACULTY OF MUSIC AND PERFORMING ARTS

Music
  1. Barış Demirezer
  2. Sevgi Varol
  3. Aksel Başaran
Performing Arts
  1. Naz Göktan
  2. Melisa Berberoğlu
  3. Ahmet Muhammed Kılıç

 

SCHOOL OF APPLIED LANGUAGES

Banking and Finance
  1. Elif Gültekin
  2. Kıymet Patır
  3. Özgün Sönmezer

 

SCHOOL OF APPLIED TECHNOLOGY AND MANAGEMENT

Business Information Management
  1. Selim Nicolas Elalan
  2. Oluwaremilekun Emmanuella Ogunjide
  3. Ali Afsari
Computer Technology and Information Systems
  1. Mehmet Demirci
  2. Abdullah Enes Güler
  3. Ceren Evcioğlu
Tourism and Hotel Management
  1. Soo Youn Kim
  2. Sedef Özbay
  3. Esin Esen